Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revoluciji, a

poruka: 273
|
čitano: 24.108
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revoluciji, a".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
Ja bih opet rekao da je mentalitet bitan faktor. Većina Hrvata misli da sve znaju i da što će njima sad netko pametovati. U pravilu što manje znaju, to je stav izraženiji. Čak i klinci to doma pokupe i s takvim stavom dođu u školu.

A kad nisi spreman učiti, onda već krećeš iz minusa, pa kad dođeš u sustav gdje su i profesori i oni koji pišu program takvi, šanse ti se dalje umanjuju. Pojedinci koje vidimo da su uspjeli (informatičke i matematičke olimpijade), su upravo to - pojedinci, uspješni zahvaljujući prvenstveno sebi (i obitelji), uz možda sreću da imaju dobrog mentora (opet pojedinca, a ne kao rezultat sustava).

U društvu treba mijenjati sustav vrijednosti, a ideološka rekonkvista koju je provodila prošla Vlada s prepisivačima diplomskih radova, išla je u kontra smjeru. Desnica općenito zagovara civilizacijski povratak od par stoljeća unatrag, pa nije čudno da nisu zainteresirani ni za tehnološki napredak.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
10 0 hvala 1
8 godina
odjavljen
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
mario.L_hr kaže...

 

Nije bitna forma već sadržaj. To što ne znaju što znači taj pojam ne znači ništa. Da se ne usvršavaju i stiču nova znanja, kroz cijelo vrijeme dok su radno aktivni, možda samo prolazi kod uhljeba. Za svakog drugo je to nešto potpuno normalno. Hype je nastao od strane ustanova koje se bave obrazovanjem na komercijalnoj bazi. Nemam ništa protiv takvih ustanova i sami smo ih koristili za neke stvari samo mi ide na živce naturanje toga da se cjeloživotno školovanje mora formalizirati i za njega platiti (ne male sume novca). 

 Gle, nemoj sada brkati pojam cjeloživotnog obrazovanja sa znanjem i iskustvom koje stječe u praksi- to dvoje nema veze jedno s drugim. 

 

Ja ovu stranu naplate tečajeva nisam komentirao. Ali slažem se da jest problem ako je takvo obrazovanje bolje od onog koje se dobije u školi/fakultetu jer to ukazuje na velike greške u sustavu.

13 godina
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
Slicer kaže...

 Gle, nemoj sada brkati pojam cjeloživotnog obrazovanja sa znanjem i iskustvom koje stječe u praksi- to dvoje nema veze jedno s drugim. 

 

Ja ovu stranu naplate tečajeva nisam komentirao. Ali slažem se da jest problem ako je takvo obrazovanje bolje od onog koje se dobije u školi/fakultetu jer to ukazuje na velike greške u sustavu.

Ne brkam ja jedno s drugim već jako dobro znam o čemu pričam. Da ti plastično pojasnim ma vlastitom primjeru. Moja kompletna branša se okreće BIM-u na tržišti je nekolicina igrača s različitim proizvodima. Mi smo se prebacili na Revit u kojem je sve različito od onoga što smo dosada radili. Slijedi ubrzano savladavanje novih vještina i ajmo naprijed. Postoje i tečajevi ali nam niti jedan ne odgovara po pitanju sadržaja, vremena i mjesta održavanja te iznosu kojeg treba platiti. Sami ćemo se prestrojiti i odraditi školovanje. Sad ti meni reci kakve to veze ima sa znanjem i iskustvom koje se stječe u praksi? Zar to nije smaoškolovanje i unapređivanje vlastitih vještina. Imaš i primjera iz proizvodnje kada se nabavi potpuno novi stroj koji je različit od postojećeg. U školstvu ti je primjer promjena udžbenika i programa (klinac mi je učio novi način pisanja pisanih slova u školi).

 

Hype je nastao na krilima onih koji žive od prodaje tečajeva i ostalih vrsti stjecanja dodatnih znanja. Ponovi dovoljno puta neku tvrdnju i svi ju poslije koriste kao relevantnu. Uvedi novi pojam i reci da to kod nas nije zatupljeno, potroši vremena i novca da to okolo rastrubiš i to je to.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
Što se vjeronauka tiče, država plaća školovanje vjeroučitelja i njihove plaće. Vjeronauk zauzima školsku satnicu, čak i djeci koja ga ne pohađaju, jer u pravilu nije prvi ili zadnji sat. Dakle ograničeni vremenski i materijalni resursi namijenjeni obrazovanju troše se na vjersku indoktrinaciju, čime se direktno zakida učenike.

Druga stvar je da se vjeronauk bazira na usađivanju iracionalnog načina razmišljanja, što je u direktnom sukobu s racionalističkim pristupom u STEM predmetima. S jedne strane se u tim predmetima previše bubaju podaci, a premalo uči analitičko razmišljanje, a s druge se to analitičko razmišljanje još dodatno potkopava vjeronaukom. 'Alternativa' je uvijek bila utočište onih koji nisu u stanju shvatiti znanstvena tumačenja. Sada se taj mehanizam bijega u paranormalno uvukao i u školu.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
10 2 hvala 2
8 godina
odjavljen
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
mario.L_hr kaže...

Ne brkam ja jedno s drugim već jako dobro znam o čemu pričam. Da ti plastično pojasnim ma vlastitom primjeru. Moja kompletna branša se okreće BIM-u na tržišti je nekolicina igrača s različitim proizvodima. Mi smo se prebacili na Revit u kojem je sve različito od onoga što smo dosada radili. Slijedi ubrzano savladavanje novih vještina i ajmo naprijed. Postoje i tečajevi ali nam niti jedan ne odgovara po pitanju sadržaja, vremena i mjesta održavanja te iznosu kojeg treba platiti. Sami ćemo se prestrojiti i odraditi školovanje. Sad ti meni reci kakve to veze ima sa znanjem i iskustvom koje se stječe u praksi? Zar to nije smaoškolovanje i unapređivanje vlastitih vještina. Imaš i primjera iz proizvodnje kada se nabavi potpuno novi stroj koji je različit od postojećeg. U školstvu ti je primjer promjena udžbenika i programa (klinac mi je učio novi način pisanja pisanih slova u školi).

 

Hype je nastao na krilima onih koji žive od prodaje tečajeva i ostalih vrsti stjecanja dodatnih znanja. Ponovi dovoljno puta neku tvrdnju i svi ju poslije koriste kao relevantnu. Uvedi novi pojam i reci da to kod nas nije zatupljeno, potroši vremena i novca da to okolo rastrubiš i to je to.

 Ne mogu se složiti s time. Sry, ali ovo što sada pišeš ulazi u polje vlastite interpretacije nevedenog pojma. Po tebi bi onda i automehaničar kada mu dođe novi model auta provodio cjeloživotno obrazovanje dok je po meni cjeloživotno obrazovanje u tom slučaju npr. učenje korištenja novog dijagnostičkog alata. 

 

A za školstvo ti je skroz krivi primjer-jer to i jest obrazovanje. Cjeloživotno obrazovanje se odnosi na ono poslije škole/fakulteta te ono sprovedeno van njih. Znači, nov način pisanja slova ne spada u cjeloživotno obrazovanje za tvoje dijete, ali to što ga ti učiš doma novim vještinama spada. 

 

Ne znam za hype-stvarno, ne vidim ga. Jer da ga ima, onda bi on pokronuo i promjene u kurikulumu. Ovako se sve svodi na pokoju reklamu.

16 godina
offline
Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revoluciji, a

Neko bi trebao reć, kako je robotizacija/automatizacija u industriji počela ima 50 godina.

 

Mislim o kojoj faking 'četvrtoj' industrijskoj revoluciji govorimo, ako to već traje 50 godina!? 

 

Jedino ako sam ja nešto previdio ili prespavao, pa se dogodila neka kolosalna revolucija u razvoju UI (umjetna inteligencija) nedavno ?

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.9.2016 16:59 (memulica).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
Slicer kaže...

 Ne mogu se složiti s time. Sry, ali ovo što sada pišeš ulazi u polje vlastite interpretacije nevedenog pojma. Po tebi bi onda i automehaničar kada mu dođe novi model auta provodio cjeloživotno obrazovanje dok je po meni cjeloživotno obrazovanje u tom slučaju npr. učenje korištenja novog dijagnostičkog alata. 

 

A za školstvo ti je skroz krivi primjer-jer to i jest obrazovanje. Cjeloživotno obrazovanje se odnosi na ono poslije škole/fakulteta te ono sprovedeno van njih. Znači, nov način pisanja slova ne spada u cjeloživotno obrazovanje za tvoje dijete, ali to što ga ti učiš doma novim vještinama spada. 

 

Ne znam za hype-stvarno, ne vidim ga. Jer da ga ima, onda bi on pokronuo i promjene u kurikulumu. Ovako se sve svodi na pokoju reklamu.

Gle stvar je vrlo jednostavna i nema veze s tim da li se ja i ti slažemo ili ne. Evo ti par pojašnjenja i definicija (nisu mojem posudih od drugih):

 

Cjeloživotno učenje definira se kao aktivnost učenja tijekom života s ciljem unapređivanja znanja, vještina i sposobnosti unutar osobne, građanske, društvene i poslovne perspektive.

Cjeloživotno učenje podrazumijeva:

  • stjecanje i osuvremenjivanje svih vrsta sposobnosti, interesa, znanja i kvalifikacija od predškole do razdoblja nakon umirovljenja. Promicanje razvoja znanja i sposobnosti koje će omogućiti građanima prilagodbu »društvu znanja« i aktivnom sudjelovanju u svim sferama društvenog i ekonomskog života te na taj način utjecanje na vlastitu budućnost.
  • uvažavanje svih oblika učenja: formalno obrazovanje (npr. tečaj na fakultetu), neformalno obrazovanje (npr. usavršavanje vještina potrebnih na radnom mjestu), i informalno obrazovanje, međugeneracijsko učenje (razmjena znanja u obitelji, među prijateljima).


Cjeloživotno je učenje i neka vrsta “druge šanse” za unapređivanje temeljnih vještina i nudi mogućnost učenja na naprednijim stupnjevima. Sve to znači da formalni sustav mora postati otvorenijim i fleksibilnijim kako bi mogućnosti za cjeloživotno učenje bile skrojene prema potrebama učenika ili potencijalnih učenika.

Uz pojam cjeloživotnog obrazovanja vezane su znanstvene discipline andragogija i gerontogogija. Andragogija (grč. aner=čovjek, muž + agein=voditi) znanost je koja proučava problematiku odgoja i obrazovanja odraslih osoba. Gerontogogija (grč. gerontos=starac + agein=voditi) znanstvena je disciplina koja proučava odgoj, obrazovanje i samoobrazovanje starijih osoba.

 

Mislim da je jasno da cjeloživotno učenje nije vezano samo na formalne kanale.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
Neki misle da nam ni uz učenje nema pomoći, strojevi će učiti brže od nas:
http://www.littletinyfrogs.com/article/479588/Economic_Singularity_The_Gods_and_the_Useless
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
Visak kaže...
Neki misle da nam ni uz učenje nema pomoći, strojevi će učiti brže od nas:
http://www.littletinyfrogs.com/article/479588/Economic_Singularity_The_Gods_and_the_Useless

 

fora članak (ako se izuzme onaj paranoični dio na kraju) 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
10 godina
offline
Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revoluciji, a

Zašto stalno toliko pljujemo po sebi?

Obrazovanje nam je grozno, užasno, strašno, katastrofalno, totalno zastarjelo. Ne znam zašto onda toliko naših ljudi iz STEM područja tako lako nalaze poslove u inozemstvu?

Sljedeći paradoks: zašto se naši učenici vraćaju s tolikim medaljama sa svjetskih natjecanja? Samo mi nemojte reći "iznimka potvrđuje pravilo" - to je kliše koji dobro liježe ograničenom umu.

Sljedeći paradoks: prema anegdoti navedenoj u jednim hrvatskim novinama (da, znam, pitanje je može li se tome vjerovati), finski ministar obrazovanja bio je na nekom skupu gdje se raspravljalo upravo o modernizaciji i poboljšanju obrazovanja. Na to su ga kolege upitali što on radi na tom skupu kada finski obrazovni sustav postiže najbolje rezultate na međunarodnom ocjenjivanju obrazovnog sustava? Ministar je, navodno, odgovorio da je to istina, ali da njihova industrija nije zadovoljna ljudima koji izlaze iz školskog sustava. Je li problem možda da način ocjenjivanja obrazovnog sustava nije baš adekvatan?

 

Da naš školski sustav treba unaprijeđivati, naravno da treba. Osobno smatram da bi trebalo smanjiti količinu bubanja, broj predmeta, satnicu teoretske nastave i dati više praktičnih zadataka i praktične nastave. Međutim, tu je onda problem što praktična nastava košta puno više od suhoparnog blebetanja pred pločom.

A kada se govori o nastavnom programu starom 30 ili 50 godina - to naravno nije baš tako, ali isto tako nije niti tako čudno.

Da li smo u zadnjih 50 godina u matematici napredovali tako da 2+2 više nisu 4, nego su sada 4,00001? Da li se u zemljopisu (pardon, geografiji) promijenio raspored kontinenata ili su polovi zamijenili mjesta (da, promijenile su se države i slično, ali to je manji dio priče). Da li se u povijesti promijenilo da je postojalo Rimsko carstvo pa Franačko carstvo pa Tursko carstvo? Da li se u jeziku išta značajnije promijenilo (neke promjene koje se se pokušale nametnuti pred 20 godina tako i tako nitko nije prihvatio)? Ima li išta novo na razini osnovnoškolske i srednjoškolske fizike, biologije ili kemije?

 

Stoga me ne čudi da kada se govori o modernizaciji školstva, ovdje se često spominje Arduino i Blackberry Pi jer je informatika jedino područje koje se znatno promijenilo. Međutim, kolege komentatori su i tu u krivu jer se tu radi o specifičnim tehnologijama, a ne o osnovnim znanjima. Dakle, ne treba postojati lekcija "Arduino", već treba postojati lekcija o automatizaciji. Tako da velika većina nastavnog programa zapravo sadržajno ostaje ista, samo treba osuvremeniti dio programa i uskladiti omjere.

 

Nije mi jasno ni što bi to djeca trebala raditi 12 godina u nastavi informatike? Prvi razred tako i tako dobrim dijelom ne znaju čitati i pisati. Nakon toga, uredske aplikacije mogu se naučiti unutar jedne školske godine. Još jedna školska godina za ostale stvari i onda ostaje samo programiranje. Međutim, smatram da programiranje, bar ne ono detaljno, ne treba svima. Ono što bi trebalo u školi je nastavu ostalih predmeta pojačati suvremenim pomagalima tj. računalima, tabletima i ostalim krasotama našeg doba. To opet zahtijeva ne samo nabavu sklopovske opreme, nego i izradu programa, prezentacija, digitalnih udžbenika (jednostavno prebacivanje knjige u PDF format nije "pravi" digitalni udžbenik - pravi udžbenik trebao bi iskoristiti sve prednosti elektroničkog medija). A taj, "meki" dio koštat će puno i tražit će puno vremena.

Tu je i drugi dio problema - u školi u koju idu moja djeca, po preporukama ministarstva trebao se učiti Python, ali su nastavnice informatike to odbile i zadržale se na Basicu (jer "već nešto"). Pretpostavljam da je to zbog toga što Python ne znaju i boje se nepoznatoga. Zamislite što bi tek trebalo napraviti s nastavnicima tehničkog (koji su u mom subjektivnom iskustvu bili nalijeniji!) da bi ih se dobilo da se upoznaju s automatizacijom... brrr...

 

Što se tiče "programiranja za sve" - tu vidim dva značajna faktora. S jedne strane, tu su manageri kojima ide jako na živce što programeri toliko koštaju, što im treba toliko vremena, što ih ne možeš na tržištu kupovati po načelu "100 EUR za kilu mozga", itd. Čini mi se da otud dolazi cijela ta fama da svi moraju znati programirati. A nije mi jasno što bi to svi trebali znati programirati - da li itko danas programira svoj mobitel kao što su to u počecima osobnog računarstva činili entuzijasti? Ne, jer se praktički sve što nekome može zatrebati već može naći gotovo i to razvijeno od strane profesionalnih programera.

Drugi faktor je subjektivni, moje vlastito iskustvo. Išao sam u slavni MIOC (dok se još stvarno zvao MIOC Vladimir Popović), koji je bio orijentiran na matematiku i informatiku. U mojem razredu 50% učenika nije nikad shvatilo petlju, niti nakon 4 godine slušanja informatike, a kamoli išta kompliciranije. Ako učenici jedne od najboljih škola, u koju su nakon prijemnog ispita ulazili samo najbolji učenici, nisu mogli svladati programiranje, kako očekujemo da će to uspjeti svim učenicima?

 

Konačno, jedan od najvećih problema našeg školstva dolazi izvana - društvena klima. "Kome to treba", "to je samo papir", "ma prepisat ću od nekog", itd. U školi moje djece nastavnici redovito spominju da neki roditelji uopće ne reagiraju kad im kažu da su djeca loša u školi. To nije kriva ni desna ni lijeva orijentacija, nego opća klima u društvu. A to se, na žalost, teško mijenja.

S druge strane, nastavnici se bune kako su djeca nedisciplinirana - kao da je to problem roditelja!? Gospodo pedagozi, to je posljedica vaših najnovijih spoznaja o pedagoškoj znanosti. "Djecu se ne smije kažnjavati, nego im se na druge načine mora ukazati na ispravno ponašanje." Možda je to tako u nekoj izoliranoj sobici u kojoj su teoretičari s velikim viškom vremena dolazili do takvih spoznaja, ali u realnom životu ... vidimo posljedice toga.

 

Za kraj još par zanimljivih misli:

Automatizacija proizvodnje ukida radna mjesta, naravno. I kamo to vodi? U svijet s još više nezaposlenih?

Često se kaže da će ljudi "raditi neke druge stvari". Da, takve primjere imamo u SAD-u gdje su te "neke druge stvari" rad u lokalnoj McDonald's franšizi.

Ili primjer iz Hrvatske - ljudi s diplomom sociologa ili defektologa uspješno nalaze posao u Irskoj gdje rade kao konobari u pubovima.

Jednog dana kada će krupni kapitalisti ostvariti svoj "mokri san" da imaju pogone bez radnika, naći će se u novom problemu - kome prodati svu tu robu koju roboti proizvode praktički besplatno, kad je većina ljudi ostala bez posla, a time i bez novaca, zbog te iste automatizacije?

 

Pred desetak dana, čitao sam njemački članak o tome da više ne vrijedi opći poučak da se uvijek isplati studirati! Naime, u Njemačkoj najtraženija visokoobrazovana zanimanja i dalje zarađuju puno (liječnici, informatičari, itd.), ali kada se maknu ta najpopularnija zanimanja, prosjek značajno pada. Ispada da se više isplati biti majstor (automehaničar, vodoinstalater, električar) ili medicinska sestra, nego završiti neki od slabije traženih smjerova (društvenjaci, učitelji, itd.)

 

Ufff, ovo je bio predug komentar...

 

 
7 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
Visak kaže...
Što se vjeronauka tiče, država plaća školovanje vjeroučitelja i njihove plaće. Vjeronauk zauzima školsku satnicu, čak i djeci koja ga ne pohađaju, jer u pravilu nije prvi ili zadnji sat. Dakle ograničeni vremenski i materijalni resursi namijenjeni obrazovanju troše se na vjersku indoktrinaciju, čime se direktno zakida učenike.

Druga stvar je da se vjeronauk bazira na usađivanju iracionalnog načina razmišljanja, što je u direktnom sukobu s racionalističkim pristupom u STEM predmetima. S jedne strane se u tim predmetima previše bubaju podaci, a premalo uči analitičko razmišljanje, a s druge se to analitičko razmišljanje još dodatno potkopava vjeronaukom. 'Alternativa' je uvijek bila utočište onih koji nisu u stanju shvatiti znanstvena tumačenja. Sada se taj mehanizam bijega u paranormalno uvukao i u školu.

 

Svim mrziteljima svega vjerskoga koji su se ovdje javili, moram reći da je vjernika na svijetu više nego ateista. Drugim riječima, vi mrzite ili se snishodljivo odnosite prema većini svjetskog stanovništva.

Mislite li da vas to čini boljim i "progresivnijim" od vjernika?

Ne bih rekao, već ste u istoj kategoriji kao babe koje u crkvi ogovaraju "kako Mate i Mara žive skupa, a nisu vjenčani". Jednako ste ograničeni kao i te babe. Žao mi je ako sam vam ovime raspršio iluzije, a još više mi je žao što ćete najvjerojatnije samo odmahnuti rukom na to.

 

Da vjera i znanost ne idu skupa, jedna je od većih gluposti. Moguće je čak i proučavati evoluciju, a istodobno vjerovati da je ona vođena višom silom. Radio sam na fakultetu te se vlastitim očima uvjerio da je udio "ozbiljnih vjernika" među djelatnicima značajan (kao što drugi komentator veli, u "ozbiljne vjernike" ne računam one koji "imaju sakramente, a crkvu nisu vidjeli iznutra već 20 godina").

Štoviše, rasprave o postojanju više sile i njenom utjecaju na svijet oko nas, danas se više ne vode jer je nemoguće dokazati da viša sila ne postoji pa stoga nema smisla gubiti vrijeme na raspravljanje (a ne zato što su neki filozof ili neka prirodna znanost dokazali da boga nema).

Drugim riječima, ateisti su također vjernici - oni vjeruju da bog ne postoji. A usput budi rečeno, agnosticizam je najbliži znanstvenom pristupu.

 

Konačno, vidim da se stalno vraćamo na tu tezu "zaostalosti naše države" jer se vjeronauk vratio u škole. Navest ću vam primjer jedne "još zaostalije" zemlje u kojoj je vjeronauk u školama već desetljećima, možda i dulje. Štoviše, prošli sam tjedan čuo da je u prve razrede osnovne škole došao i katolički župnik dati potporu malim prvašićima te da je čak i prvi održao govoranciju.

Možete li pogoditi koja je to zemlja?

Njemačka!

(budući da se pojedine savezne države znatno razlikuju, navest ću da se konkretno radi o Hessenu i NRW-u)

Pritom vjeronauk u školi nije ograničen samo na katolički, naravno, nego se ovisno o vjeroispovjesti učenika (tj. njihovih roditelja) organizira i za ostale vjere. Jedino ako je grupa premala, onda djeca na vjeronauk moraju ići u svoju vjersku zajednicu.

 

Stoga, čudi li nekoga da je uz tako zaostao, reakcionaran obrazovni sustav koji dozvoljava vjeronauk u školi, Njemačka jedna od gospodarski najslabijih zemalja u EU?!

A možda problem Hrvatske nije vjeronauk u školi, nego nešto drugo? Recimo, opće stanje društva (kradljivost, bahatost, lijenost, ograničenost, egoizam, netrpeljivost, ...)?

8 godina
odjavljen
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
SveZauzeto kaže...

Zašto stalno toliko pljujemo po sebi?

 

 

 Zapravo premalo pljujemo po sebi. Kao nacija imamo previše samopouzdanja i izrazito smo narcisoidni. 

 

Stalno izvlačimo onih 1% koji koji su najbolji i pri tome zanemarujemo one najgore. Svi spavaju na uspjehu drugih- zar nas mega uspjeh u XYZ sportu čini najboljim u njemu? Ili nas postignuća i otkrića naših znanstvenika sve čini stručnjacima? Naravno da ne-ali se tako ponašamo.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
@SveZauzeto
Imaš li podatke koliko to naših stručnjaka nalazi posao u STEM području bez problema (a koliko ih konobari) ili imaš samo dojam da ih je puno? I kako procijeniti što je puno?

Postoje objektivne analize, kao npr. PISA testiranje i one govore da smo konstantno ispod prosjeka:
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/porazni-rezultati-istrazivanja-hrvatski-ucenici-nemaju-razvijene-vjestine-za-snalazenje-u-zivotu/380611/

Primjer finskog ministra ne govori da je njihovo obrazovanje loše, nego da su samokritični (upravo ono što tebe smeta) i traže način da postignu još bolje rezultate.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revoluciji, a

Učenje i usvajanje novih vještina  za mene je neizostavan dio dana. Danas je to moguće zahvaljujući lako dostupnim informacijama, koristim sve dostupne izvore. Stručne radove, youtube, knjige....bug:) Sve.

Čak i bez plaćenih programa, može se puno toga napraviti. Prvenstveno radi ograničenja mojih  intelektualnih sposobnosti kao i manjak osnova u nekim područjima, smatram dobrim imati opciju stručnog usavršavanja znanja u obliku plaćenih programa. Dakle, kao opcija ne norma.

 

U struci, barem radi katastrofalne stanja tržišta rada, gotovo da mogu reći da imam reprezentativan primjerak kolega koji su napustili HR u potrazi za "boljim sutra". U skladu s njihovim znanjima, moja subjektivna procjena je da su ti ljudi odnosno njihova znanja i sposobnosti izuzetno cjenjeni. 

 

Prstom upirati u sustav je najlakše. Uvijek može bolje ali poprilično ovisi (i)o pojedincu ne samo o sustavu.

 

 

 

 

www.itelektronika.com
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
SveZauzeto kaže...
Visak kaže...
Što se vjeronauka tiče, država plaća školovanje vjeroučitelja i njihove plaće. Vjeronauk zauzima školsku satnicu, čak i djeci koja ga ne pohađaju, jer u pravilu nije prvi ili zadnji sat. Dakle ograničeni vremenski i materijalni resursi namijenjeni obrazovanju troše se na vjersku indoktrinaciju, čime se direktno zakida učenike.

Druga stvar je da se vjeronauk bazira na usađivanju iracionalnog načina razmišljanja, što je u direktnom sukobu s racionalističkim pristupom u STEM predmetima. S jedne strane se u tim predmetima previše bubaju podaci, a premalo uči analitičko razmišljanje, a s druge se to analitičko razmišljanje još dodatno potkopava vjeronaukom. 'Alternativa' je uvijek bila utočište onih koji nisu u stanju shvatiti znanstvena tumačenja. Sada se taj mehanizam bijega u paranormalno uvukao i u školu.

 

Svim mrziteljima svega vjerskoga koji su se ovdje javili, moram reći da je vjernika na svijetu više nego ateista. Drugim riječima, vi mrzite ili se snishodljivo odnosite prema većini svjetskog stanovništva.

Mislite li da vas to čini boljim i "progresivnijim" od vjernika?

Ne bih rekao, već ste u istoj kategoriji kao babe koje u crkvi ogovaraju "kako Mate i Mara žive skupa, a nisu vjenčani". Jednako ste ograničeni kao i te babe. Žao mi je ako sam vam ovime raspršio iluzije, a još više mi je žao što ćete najvjerojatnije samo odmahnuti rukom na to.

 

Da vjera i znanost ne idu skupa, jedna je od većih gluposti. Moguće je čak i proučavati evoluciju, a istodobno vjerovati da je ona vođena višom silom. Radio sam na fakultetu te se vlastitim očima uvjerio da je udio "ozbiljnih vjernika" među djelatnicima značajan (kao što drugi komentator veli, u "ozbiljne vjernike" ne računam one koji "imaju sakramente, a crkvu nisu vidjeli iznutra već 20 godina").

Štoviše, rasprave o postojanju više sile i njenom utjecaju na svijet oko nas, danas se više ne vode jer je nemoguće dokazati da viša sila ne postoji pa stoga nema smisla gubiti vrijeme na raspravljanje (a ne zato što su neki filozof ili neka prirodna znanost dokazali da boga nema).

Drugim riječima, ateisti su također vjernici - oni vjeruju da bog ne postoji. A usput budi rečeno, agnosticizam je najbliži znanstvenom pristupu.

 

Konačno, vidim da se stalno vraćamo na tu tezu "zaostalosti naše države" jer se vjeronauk vratio u škole. Navest ću vam primjer jedne "još zaostalije" zemlje u kojoj je vjeronauk u školama već desetljećima, možda i dulje. Štoviše, prošli sam tjedan čuo da je u prve razrede osnovne škole došao i katolički župnik dati potporu malim prvašićima te da je čak i prvi održao govoranciju.

Možete li pogoditi koja je to zemlja?

Njemačka!

(budući da se pojedine savezne države znatno razlikuju, navest ću da se konkretno radi o Hessenu i NRW-u)

Pritom vjeronauk u školi nije ograničen samo na katolički, naravno, nego se ovisno o vjeroispovjesti učenika (tj. njihovih roditelja) organizira i za ostale vjere. Jedino ako je grupa premala, onda djeca na vjeronauk moraju ići u svoju vjersku zajednicu.

 

Stoga, čudi li nekoga da je uz tako zaostao, reakcionaran obrazovni sustav koji dozvoljava vjeronauk u školi, Njemačka jedna od gospodarski najslabijih zemalja u EU?!

A možda problem Hrvatske nije vjeronauk u školi, nego nešto drugo? Recimo, opće stanje društva (kradljivost, bahatost, lijenost, ograničenost, egoizam, netrpeljivost, ...)?

 

Prva stvar gdje si ti pročitao da netko nekoga mrzi? Druga stvar, ateisti nisu neka grupa koja ima svoje sastanke ili je to neka sekta. Ateisti su jednostavno slobodnomisleći ljudi koji jednostavno ne vjeruju u religijska sranja. Ja mogu vjerovati u zlatnog dabra i mogu vjerovati da je on sve stvorio i da je on naš spasitelj, no druga je stvar kad ta svoja iracionalna uvjerenja idem nametati drugima, a vjeronauk u školama je upravo to.

 

Vjera i znanost NIKAKO ne idu skupa i zapravo se isključuju. Znanost se koristi znanstvenim metodama, dok religije koriste dogme koje se ne mogu i ne smiju propitkivati ...

 

To što je Njemačka najrazvijenija zemlja EU i što oni imaju vjeronauk u školama nema nikakve veze jedno s drugim ...

 

Većina ljudi na svijetu nisu baš pametni i to je jedan od razloga zašto je većina svijeta religiozna ... Ja ovdje sad ne tvrdim da ne postoje pametni ljudi koji su religiozni, ali takvi su u manjini.

King in the castle, king in the castle ...
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.9.2016 12:32 (tjodalv).
8 godina
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij

Složio bih se sa svojim prethodnikom. Svatko mora učiti, na ovaj ili ovaj način, tokom svoga radnoga vijeka. Koliko će za to biti sposoban ovisi prije svega o temeljima koje se stekao u školi. Stoga nema mnogo smisla učiti djecu "novim tehnologijama" jer će one i ionako zastarjeti, možda i prije nego iziđu iz škole. Treba ih učiti osnovnim principima, na temelju kojih mogu ići dalje.

U svojoj struci (znanstvenik) ne vidim da je problem nekome svladati novi instrument (naučiti koje tipke treba pristiskati!) nego razumjeti princip njegova djelovanja i uočiti njegova ograničenja. I što mu znači ako znade kemiju i fiziku, a ne zna se izražavati (jer nikad nijednu knjigu nije pročitao) - a mora znati napisati znanstveni rad, i to na engleskom jeziku. Imao sam kolegu, doktora znanosti, koji je doslovno sricao dok je čitao.

10 godina
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
tjodalv kaže...

 

Prva stvar gdje si ti pročitao da netko nekoga mrzi? Druga stvar, ateisti nisu neka grupa koja ima svoje sastanke ili je to neka sekta. Ateisti su jednostavno slobodnomisleći ljudi koji jednostavno ne vjeruju u religijska sranja. Ja mogu vjerovati u zlatnog dabra i mogu vjerovati da je on sve stvorio i da je on naš spasitelj, no druga je stvar kad ta svoja iracionalna uvjerenja idem nametati drugima, a vjeronauk u školama je upravo to.

 

Vjera i znanost NIKAKO ne idu skupa i zapravo se isključuju. Znanost se koristi znanstvenim metodama, dok religije koriste dogme koje se ne mogu i ne smiju propitkivati ...

 

To što je Njemačka najrazvijenija zemlja EU i što oni imaju vjeronauk u školama nema nikakve veze jedno s drugim ...

 

Većina ljudi na svijetu nisu baš pametni i to je jedan od razloga zašto je većina svijeta religiozna ... Ja ovdje sad ne tvrdim da ne postoje pametni ljudi koji su religiozni, ali takvi su u manjini.

 

Tvoja mržnja se iščitava iz posta, evo citata još jednom: "ljudi koji jednostavno ne vjeruju u religijska sranja". Govoriš o religiji s prijezirom i apriori odbacivanjem - to je mržnja.

 

Gluposti o tome kako vjera i znanost ne idu skupa neću komentirati po drugi put.

 

Što se Njemačke tiče, upravo si ti izjavio da vjeronauk ubija inteligenciju tj. "znanstveno razmišljanje" djece u školi. Pa ne bi li onda bilo logično da ako je tako, da u zemlji u kojoj desetljećima postoji vjeronauk, da su onda generacije skroz zatupljene i da je znanost, a posljedično i gospodarstvo, na niskoj razini?

Naravno da nije tako, naravno da tvoja teza uopće ne stoji, ali ti to ne želiš čuti pa onda "ne vidiš kakve to ime veze jedno s drugim".

 

I tvoja zadnja misao ponovo pokazuje tvoju mržnju - ponovo si uvrijedio sve religiozne ljude izjavom da su nepametni (nemušt pokušaj zaobilaženja riječi "idioti"). Pa što je misao tipa "Oni pripadaju onoj drugoj skupini s kojom se ja ne slažem, dakle moraju biti idioti.", nego mržnja?

 

U svojoj mržnji, za koju tvrdiš da je nisi svjestan, podosta si zaslijepljen pa ne prihvaćaš činjenice, ne prihvaćaš protuprimjere, nemaš nimalo poštovanja za one koji se ne slažu s tobom, uostalom ne iščitavaš ili ignoriraš dublje značenje mojeg komentara.

 

Moguće je i da nisi zaslijepljen mržnjom, ali ako je tako, prijatelju, nisi ni ti baš natprosječno inteligentan.

10 godina
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
Slicer kaže...

 Zapravo premalo pljujemo po sebi. Kao nacija imamo previše samopouzdanja i izrazito smo narcisoidni. 

 

Stalno izvlačimo onih 1% koji koji su najbolji i pri tome zanemarujemo one najgore. Svi spavaju na uspjehu drugih- zar nas mega uspjeh u XYZ sportu čini najboljim u njemu? Ili nas postignuća i otkrića naših znanstvenika sve čini stručnjacima? Naravno da ne-ali se tako ponašamo.

 

Tu si sasvim u pravu, ali meni sve to izgleda kao da se ide iz jedne krajnosti u drugu.

 

"Najbolji smo u nogometu", a naša reprezentacija ne uspije ući u četvrtfinale.

"Najgori smo u obrazovanju", a naši učenici postižu dobre rezultate na natjecanjima, diplomirani inženjeri lako nalaze posao, itd.

 

Znači, kritizirati obrazovni sustav da bi mogao biti bolji - može, štoviše poželjno je. Stalno ga pljuckati kao da je zadnje smeće, to je mazohističko i defetističko pretjerivanje.

Pohvaliti nogometaše da su dobri - treba. Uzdizati ih kao da su najbolji na svijetu (ali eto, sudac ili blato su krivi), to je egoistično i narcisoidno pretjerivanje.

 

Bio bih zahvalan našim novinarima kad bi se našli malo više u sredini između tih krajnosti!

16 godina
neaktivan
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
SveZauzeto kaže...

 

Tvoja mržnja se iščitava iz posta, evo citata još jednom: "ljudi koji jednostavno ne vjeruju u religijska sranja". Govoriš o religiji s prijezirom i apriori odbacivanjem - to je mržnja.

 

I tvoja zadnja misao ponovo pokazuje tvoju mržnju - ponovo si uvrijedio sve religiozne ljude izjavom da su nepametni (nemušt pokušaj zaobilaženja riječi "idioti"). Pa što je misao tipa "Oni pripadaju onoj drugoj skupini s kojom se ja ne slažem, dakle moraju biti idioti.", nego mržnja?

 

U svojoj mržnji, za koju tvrdiš da je nisi svjestan, podosta si zaslijepljen pa ne prihvaćaš činjenice, ne prihvaćaš protuprimjere, nemaš nimalo poštovanja za one koji se ne slažu s tobom, uostalom ne iščitavaš ili ignoriraš dublje značenje mojeg komentara.

 

Moguće je i da nisi zaslijepljen mržnjom, ali ako je tako, prijatelju, nisi ni ti baš natprosječno inteligentan.

 Ili ti nije jasno što je to mržnja, ili namjerno pogrešno koristiš tešku riječ kako bi diskvalificirao sugovornika. Religija je skup ideja, a ideje su podložne kritici, reći da je neka ideja sranje nema veze s mržnjom. Čini se da teško podnosiš kritiku svojih ideja.

 

Primjeti da tvoja zadnja rečenica govori upravo ono što si kod njega kritizirao. Je li i tebe mržnja zaslijepila?

 

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
10 godina
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
Visak kaže...
@SveZauzeto
Imaš li podatke koliko to naših stručnjaka nalazi posao u STEM području bez problema (a koliko ih konobari) ili imaš samo dojam da ih je puno? I kako procijeniti što je puno?

Postoje objektivne analize, kao npr. PISA testiranje i one govore da smo konstantno ispod prosjeka:
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/porazni-rezultati-istrazivanja-hrvatski-ucenici-nemaju-razvijene-vjestine-za-snalazenje-u-zivotu/380611/

Primjer finskog ministra ne govori da je njihovo obrazovanje loše, nego da su samokritični (upravo ono što tebe smeta) i traže način da postignu još bolje rezultate.

 

Nisam spominjao da ih je puno?! Jesi li pomiješao neki drugi komentar s mojim ili sam ja previdio nešto što sam napisao?

 

No kad smo već kod toga, da kažem par rečenica o mojem osobnom iskustvu.

Dakle, subjektivno, iz kruga mojih poznanika, relativno je velik broj ljudi koji su otišli u inozemstvo. I to u smislu udjela u ukupnom broju ljudi koje poznajem. Budući da sam informatičar, onda je hrpa mojih poznanika u novijoj prošlosti otišla u Irsku. Tamo bez problema rade kao programeri, programski arhitekti, voditelji projekata i slično. Nisam bio napasan pa ih nisam pitao jesu li bolje ili lošije plaćeni od prosjeka da bih mogao reći koliko su "cijenjeni". Još prije tog novijeg trenda, brojni kolege s fakulteta otišli su u Kanadu i SAD, gdje su vrlo uspješni u karijerama. Dakle, s mojeg pačjeg gledišta, obrazovanje u području informatike nam je vrlo kvalitetno.

 

Znam i ljude koji nisu informatičari, no nešto ih je manje (a eto, stjecajem prilika sam elitist pa znam više informatičara nego neinformatičara). Kod njih je također sve više onih koji odlaze u Njemačku i rjeđe u Irsku. Međutim, oni rade niže kvalificirane poslove - u većini meni poznatih slučajeva to je i logično jer nisu ni završili VSS obrazovanje pa nastavljaju raditi u sličnom rangu poslova u inozemstvu.

Međutim, znam i dio njih koji su završili fakultete pa rade NKV poslove i to konkretno: jedna osoba radi upravo u pubu, jedna osoba radi kao vozač-kurir u Njemačkoj, a druga sprema u hotelu također u Njemačkoj. U navedena tri slučaja radi se o završenoj pedagogiji, sociologiji i kroatistici.

 

Ako se pogledaju članci u novinama, vidi se da su priče vrlo slične (novinari ih možda izmišljaju, ali s mojeg subjektivnog stajališta odgovaraju onom što sam vidio).

Naravno, pravo mjerilo bilo bi da se napravi detaljna analiza pa da se može raspravljati prema konkretnim brojevima. Bila bi to izvrsna tema doktorata na nekom od društvenih studija, ali prikupljanje točnih podataka bit će vrlo teško (zahtijevalo bi razgovor s reprezentativnim uzorkom iseljenika i to u odgovarajućim vremenskim intervalima).

 

Što se PISA testiranja tiče - uopće ne poričem rezultate. Ali meni anegdota o finskom ministru ne govori samo da su Finci samokritični, nego da možda ta teoretska i "objektivna" testiranja ipak ne daju realnu sliku!

Nisam upućen u to tko i kako sastavlja te testove, ali zamišljam si grupicu profesora koji su među sobom isteoretizirali koji su to pravi pokazatelji znanja i onda dali asistentima da pripreme testove koji ispituju te pokazatelje znanja, a asistenti niti znaju točno što i zašto rade, niti se u cijelosti slažu s teorijom svojih mentora. (radio sam podugo na fakultetu pa moja osobna iskustva utječu na moje razmišljanje po takvim pitanjima :-))

A "na kraju dana", nije bitno tko je imao kakav rezultat na PISA testiranju, nego koliko je završenih učenika i studenata uspješno našlo odgovarajući posao i koliko su uspješno pokrivene potrebe gospodarstva.

 

I još jedna sitnica za kraj, krivo si shvatio da me smeta samokritičnost, nego me smeta PRETJERANA samokritičnost. (vidi jedan od prethodnih odgovora)

 

10 godina
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
Visak kaže...

 Ili ti nije jasno što je to mržnja, ili namjerno pogrešno koristiš tešku riječ kako bi diskvalificirao sugovornika. Religija je skup ideja, a ideje su podložne kritici, reći da je neka ideja sranje nema veze s mržnjom. Čini se da teško podnosiš kritiku svojih ideja.

 

Primjeti da tvoja zadnja rečenica govori upravo ono što si kod njega kritizirao. Je li i tebe mržnja zaslijepila?

 

 

Hmm, sad sam pokoleban u tome što je to mržnja.

Da li je reći da su "svi Srbi šaka jada, osim časnih iznimaka" mržnja? Da li je reći da su "svi Cigani lopovi, osim časnih iznimaka" mržnja? Da li je reći da su "svi crnci lijeni glupani, osim časnih iznimaka" mržnja?

Ako to nije mržnja, onda se slažem da nije mržnja ni reći da je "religija sranje i da svi koji vjeruju nisu baš pametni, osim časnih iznimaka".

Nisam ga pokušao ušutkati, nego s mojeg gledišta takav nastup je također određeni stupanj mržnje pa sam pokušao to istaknuti.

 

Točno je da reći da je neka ideja sranje, nije isto kao izravno uvrijediti neku osobu (što je on svojom izjavom o "ne baš pametnima" također učinio), ali je tako nešto definitivno površno i bahato odbacivanje tuđih ideja.

 

Moguće je da teško podnosim kritiku mojih ideja koja ignorira logiku i koja se argumentira "činjenicom da su moje ideje sranje". Hvala na takvoj dubokoj i oštroumnoj kritici zasnovanoj na znanstveno dokazanoj činjenici da su moje ideje sranje (može li mi netko dati točnu referencu na odgovarajuće radove? hvala!).

 

I što reći takvoj osobi? Ja sam ostao bez ideja - ako nije zaslijepljen, onda mi se njegov odgovor čini ne baš pametnim.

Koja je treća mogućnost? Da je ipak u pravu, ali ne može se artikulirano i argumentirano izraziti? U tom slučaju, spreman sam povući rečeno i ispričati se što sam natuknuo da prijatelj isto nije baš previše inteligentan, ako mi svoje razmišljanje iznese smireno i argumentirano.

Pritom vas molim da ispričate moju konzervativnost, ali kao argument neću prihvatiti izjavu poput "to je sranje jer je svakom iole pametnom jasno da to mora biti sranje".

 

Hvala unaprijed!

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
SveZauzeto kaže...
Visak kaže...
@SveZauzeto
Imaš li podatke koliko to naših stručnjaka nalazi posao u STEM području bez problema (a koliko ih konobari) ili imaš samo dojam da ih je puno? I kako procijeniti što je puno?

 

Nisam spominjao da ih je puno?! Jesi li pomiješao neki drugi komentar s mojim ili sam ja previdio nešto što sam napisao?

 

 Pa o čemu onda pričamo? Nitko ne tvrdi da su svi koji izađu iz škole nepismeni, no u usporedbi s drugima (hoćeš PISA, hoćeš dosege znanosti i industrije) mi smo daleko iza većine. Ako je pamet podjednako distribuirana, vjerojatno (između ostalog) imamo problem s obrazovanjem. Usporedba s drugima nije za akademska potrebe, mi smo naime sa svim njima u utrci, oni brži će ugrabiti bolje poslove i bolji život, a ostalima ostaju mrvice. Ovdje nije dovoljno biti 'dobar' ili prosječan (a mi smo ispodprosječni). Za stolom nema mjesta za sve.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revoluciji, a

Kad pročitam većinu komentara, a i kad vidim koji su komentari dobili najviše pluseva jasno mi je da imamo problem u obrazovnom sustavu, stvaramo ljude koji barataju etiketama  (tipa ja obrazovan a oni krkani) i predrasudama a ne stvaraju mišljenje na osnovu lako provjerljivih činjenica.

 

Ova kurikuralna reforma je bila najviše kritizirana od stemovaca sa PMF-a i akademika Paara, a to ipak ima veću težinu od mišljenja jedne seoske učiteljice ili one mulice sa zadarskog prosvjeda koja bi se obrazovala u školi primjenjene umjetnosti, jako mi obrazovanje.

 
5 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
A 'seoska učiteljica' i 'mulica' nisu etikete i predrasude?

Reforma je stopirana iz ideoloških, a ne stručnih razloga.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
Visak kaže...
A 'seoska učiteljica' i 'mulica' nisu etikete i predrasude?

Reforma je stopirana iz ideoloških, a ne stručnih razloga.

 PMfF se bunio iz ideoloških razloga?

 

Daj, ako će nam reformu voditi FF i interesne skupine oko njega a ne PMF, onda možemo u tri p.m.

I to je super vijest da je stopirana reforma na koju se PMF bunio, netko jednom mora stati na rep tim interesnim skupinama oko FF čiji kadrovi vladaju u obrazovnom sustavu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.9.2016 12:50 (Floki).
16 godina
protjeran
offline
Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revoluciji, a

Po modele edukacije treba ići u Aziju, a ne gledati što Švedska radi, jedna Švedska koja ima gotovo identične PISA rezultate kao i mi. Isto se kod nas gura mit o šetsosatnom radnom vremenu, dok je realnost da za dobar život moraš raditi 10+ sati dnevno (partneri u Goldman Sachsu primjerice rade dnevno 13+ sati dnevno, ali im je zato i plaća >250,000 US$ godišnje + bonus).

 
2 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
Visak kaže...
A 'seoska učiteljica' i 'mulica' nisu etikete i predrasude?

Reforma je stopirana iz ideoloških, a ne stručnih razloga.

 

Radi se o "outcome based" edukaciji, a ne o "knowledge based" tipu edukacije. Oucome based education je tipično pranje mozga bazirano na ideološkom principu i nema ama baš nikakve veze sa znanjem.

16 godina
protjeran
offline
Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revoluciji, a

OBE == Common Core. U Americi prosvjeduju zbog uvođenja CC-a, dok kod nas prosvjeduju za uvođenje CC-a. Pametnom dovoljno.

 

http://www.ourcivilisation.com/dumb/dumb3.htm

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
Mayo kaže...
Visak kaže...
A 'seoska učiteljica' i 'mulica' nisu etikete i predrasude?

Reforma je stopirana iz ideoloških, a ne stručnih razloga.

 

Radi se o "outcome based" edukaciji, a ne o "knowledge based" tipu edukacije. Oucome based education je tipično pranje mozga bazirano na ideološkom principu i nema ama baš nikakve veze sa znanjem.

 Na to se akademik Paar i bunio.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Nalazimo se u četvrtoj industrijskoj revolucij
Očito treba pojačati Hrvatski jezik i Zemljopis, da bi se razlikovale Švedska i Finska ;-)
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice