Napajanje kroz USB

poruka: 43
|
čitano: 15.648
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Napajanje kroz USB".
14 godina
neaktivan
offline
Napajanje kroz USB
Moj PC  
19 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Napajanje kroz USB

E to je dobra stvar. nadao sam se već godinama da će se ugledati na FireWire i uvesti ovakve nadogradnje još i prije, ali eto, bolje ikad nego nikad.

Moj PC  
7 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Napajanje kroz USB

Tesla bi se smijao da vidi ovo cudo tehnologije  {#}

http://www.youtube.com/watch?v=5Fm7jmkHAxs&feature=feedlik
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Napajanje kroz USB

jel ja to krivo čitam ili oni misle sa PC-a vuć usb kabel u monitor, i time opterećivat napajanje... ili rade na tome da umjesto standarnog priključka za napajanje naprave usb priključak??!?!? šta od tog dvoje ne piše baš... ali ako je ono prvo onda je užas...

Moj PC  
0 2 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje kroz USB
ranko091 kaže...

jel ja to krivo čitam ili oni misle sa PC-a vuć usb kabel u monitor, i time opterećivat napajanje... ili rade na tome da umjesto standarnog priključka za napajanje naprave usb priključak??!?!? šta od tog dvoje ne piše baš... ali ako je ono prvo onda je užas...

Konkretno baš za monitor nije nikakav problem, LCDi a pogotovo LEDovi malo troše, i većini to neće biti nikakv problem, a u nekoj bliskoj budućnosti bi moglo dovesti do pojeftinjenja monitora, smanjenja dimenzija, tj debljine itd itd.

Uostalom, jednom davno kada su i računala i napajanja bila daleko slabija nego danas se je to isto tako radilo sa CRT monitorima. NE sa USB-om naravno, ali na napajanju je bio još jedan konektor i u njega si uštekao monitor.

15 godina
offline
Re: Napajanje kroz USB
miki1981 kaže...

 NE sa USB-om naravno, ali na napajanju je bio još jedan konektor i u njega si uštekao monitor.

ovog se još sjećam davno. dok su još 386,i 486 bile aktivne. ali onda nije bio toliko zahtjevan hardware. a sad neki sli ili crossfire sistem ipak troši, i još uštekat cca 30-40 watta monitor, zvučnici cca 20 -50 w itd itd, nagomila se toga. mislim potrošnja je još uvijek ista, ali se napajanje opterećuje. Znači već u startu bih morao uzimat 100 -150 wati jače napajanje radi sigurnosti.

 

evo pentium 75 mhz troši 8 watta... http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_CPU_power_dissipation#Early_CPUs

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.8.2011 11:34 (ranko091).
14 godina
neaktivan
offline
Napajanje kroz USB

Da, ali su takva bila i napajanja.

A danas su drukčija, jača, i ak oovo sa usb power postane standard naravno da će se i na to računati

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Napajanje kroz USB

Stani malo. Napon USBa je 5V sto znaci da za 100W kroz dvije zice mora ici 20A! Da bi se povuklo 20A kroz zicu ova mora imati koji kvadrat. Sto sa kontaktima? USB kontakti jednostavno ne mogu progutati 20A.

A sto sa napajanjem kompa ili nedaj boze laptopa? Danas, kada je 500mA (znaci 40 puta manje) laptopi imaju velikih problema, tj postoji jedan ili dva USBa koji mogu dati tu struju. Pogledajte hrgetine od notebook punjaca. Mogu si samo zamisliti sto bi se dogodilo sa notebook akuom kada bi uredjaj povukel 20A.

 

Velite napajanje LCDa. Sve je to suludo. Prije su se monitori spajali na PC, ali toga vec dosta dugo nema. Nije li to mozda s nekim razlogom izbaceno? Razlog je prekidac (osigurac) koji mora to sve izdrzati.

 
0 2 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje kroz USB
Drazen kaže...

Stani malo. Napon USBa je 5V sto znaci da za 100W kroz dvije zice mora ici 20A! Da bi se povuklo 20A kroz zicu ova mora imati koji kvadrat. Sto sa kontaktima? USB kontakti jednostavno ne mogu progutati 20A.

A sto sa napajanjem kompa ili nedaj boze laptopa? Danas, kada je 500mA (znaci 40 puta manje) laptopi imaju velikih problema, tj postoji jedan ili dva USBa koji mogu dati tu struju. Pogledajte hrgetine od notebook punjaca. Mogu si samo zamisliti sto bi se dogodilo sa notebook akuom kada bi uredjaj povukel 20A.

 

Velite napajanje LCDa. Sve je to suludo. Prije su se monitori spajali na PC, ali toga vec dosta dugo nema. Nije li to mozda s nekim razlogom izbaceno? Razlog je prekidac (osigurac) koji mora to sve izdrzati.

Nisi pazljivo citao... U tekstu se lijepo navodi da ce se uređaji dogovarat oko napona i struji...

15 godina
offline
Re: Napajanje kroz USB
Nix1100 kaže...

Nisi pazljivo citao... U tekstu se lijepo navodi da ce se uređaji dogovarat oko napona i struji...

i s time vidim u vidu samo gadgete. tipa ventialtor, lampa, mali friđ za pivo, grijač za kavu... ugl korisni usb gadgeti kojima treba malo više struje da bi bili "korisni"...

15 godina
protjeran
offline
Re: Napajanje kroz USB

Nisi pazljivo citao... U tekstu se lijepo navodi da ce se uređaji dogovarat oko napona i struji...

 

Ma mogu se oni dogovarati koliko god hoce ali maximalan napon koje PSU moze dati je 12V.Za 100W pri naponu od 12V potrebna je struja od 8,4A.Sto nije bas malo.

Bože čuvaj nas gladi, kuge i Hrvata
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.8.2011 11:58 (AIX 2.0).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje kroz USB
AIX 2.0 kaže...

Nisi pazljivo citao... U tekstu se lijepo navodi da ce se uređaji dogovarat oko napona i struji...

 

Ma mogu se oni dogovarati koliko god hoce ali maximalan napon koje PSU moze dati je 12V.Za 100W pri naponu od 12V potrebna je struja od 8,4A.Sto nije bas malo.

Napon USB-a je 5V

Ofc.
15 godina
offline
Re: Napajanje kroz USB
mate960 kaže...

Napon USB-a je 5V

priča se o novim specifikacijama, ako nisi pročitao članak. pa ako zažive da mogu iskoristit i više od 5V...

12 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje kroz USB
ranko091 kaže...
mate960 kaže...

Napon USB-a je 5V

priča se o novim specifikacijama, ako nisi pročitao članak. pa ako zažive da mogu iskoristit i više od 5V...

Samo sam preletio {#}

Ofc.
15 godina
offline
Re: Napajanje kroz USB
miki1981 kaže...

Konkretno baš za monitor nije nikakav problem, LCDi a pogotovo LEDovi malo troše, i većini to neće biti nikakv problem, a u nekoj bliskoj budućnosti bi moglo dovesti do pojeftinjenja monitora, smanjenja dimenzija, tj debljine itd itd.

Uostalom, jednom davno kada su i računala i napajanja bila daleko slabija nego danas se je to isto tako radilo sa CRT monitorima. NE sa USB-om naravno, ali na napajanju je bio još jedan konektor i u njega si uštekao monitor.

To je bio najobičniji passthrough, monitor se nije napajao iz napajanja samog računala.

13 godina
offline
Napajanje kroz USB

Moj monitor, zvučnici, frižider i ostale stvari još uvijek dobro rade na klasičnu utičnicu od 220V..

Sticky teme nisu tu bezveze, tu su da vam pomognu. :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Napajanje kroz USB

Hm, da, lako moguće, tada sam tek počinjao sa kompovima, pa nisam bio još u rsatavljanju i servisiranju. Lako moguće, ustvari ne lako moguće, nego i logično. Jer ako si monitor mogao uštekat ili u to ili direkt u struju znači da je morao biti passtrough..

thx.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje kroz USB
AIX 2.0 kaže...

Nisi pazljivo citao... U tekstu se lijepo navodi da ce se uređaji dogovarat oko napona i struji...

 

Ma mogu se oni dogovarati koliko god hoce ali maximalan napon koje PSU moze dati je 12V.Za 100W pri naponu od 12V potrebna je struja od 8,4A.Sto nije bas malo.

 

maksimalan napon koji napajanje može dati je 24V ;)

15 godina
protjeran
offline
Napajanje kroz USB

Ja jos nisam vidio ni jedan PSU za PC koji moze dati 24V.

Bože čuvaj nas gladi, kuge i Hrvata
 
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje kroz USB
AIX 2.0 kaže...

Ja jos nisam vidio ni jedan PSU za PC koji moze dati 24V.

Neither do I

Ofc.
15 godina
offline
Napajanje kroz USB

- monitor se nije napajao iz PSa, običan razvodnik je ista stvar.

- mislim da je ovo još jedna 'glupost' u standardu. Ideja da se USB 'mora' koirstiti za sve. Bacite pogled na žice PowerSuplya.. koliko tipova konektora samo za MBO? Može jedan veći konektor? .. i onda prebace sve na USB.

- neke MBO dolaze s bricketom za recimo eSata i muškim molexom (izuzetno kretenski, jer ne postoji ni jedan drugi konektor za kupiti osim dobivenog u kompletu) gledajući tip konektora (SATA) bil bi logično da je i Sata napajanje i to ŽENSKI - utičnica dok je dobiveni kabel OK rješenje ali samo jedan mada na bricketu postoje dva-sata itd.. Ali  recimo tako se može napajati svaki HDD i sličan uređaj. Dovoljno je izvuči bricket na kučištu ili front-panelu...

- s druge strane, problemi koje korisnici imaju s USBom na front panelu recimo kod napajanja 2.5" HDDa ili neki koji koriste za lampe, punjače... pa sve do lemilice ;-) samo dodatno povečavaju rizik od pregaranja ploče ili napajanja.

- kako to da se nitko nije sjetio recimo dodantnog PSa koje npr serveri imaju za koji je dovoljan Y-adapter (dolazio nekad s Coolermasterovim kućištima), gledajući top-VGA koje vuku struje kao ostatak računala, ovo bi bilo praktično rješenje. (naravno, nema nigdje za kupiti taj adapter-kabel npr Chipoteka, ostaje ručno spajanje žica koje je nepraktično).

Izgleda da nije cilj pojednostaviti korištenje, nego dodati još jednan standard koji će se sutra već mijenjati...

- Kad se spominju monitori (LCD), točno, to bi bila ušteda ali se tad trošak napajanja prebacije na računalo-kućište-napajanje.. i zašto stati na monitoru?

Identična napajanja mogu biti za sve uređaje, recimo printer, scanner, mobitel, router (modem), razni home-boxovi-TV... pa ima rješenja, nek se proizvođači dogovore oko jednog univerzalnog napajanja. .. -> ali to je nemoguće. Kao što je na snazi EU odluka za punjače mobitela, upravo iz tog razloga, naravno nema konkretne provedbe, jer svaki proizvođač želi zadržati svoj ispravljač (hint: rezervni dijelovi su skupi, zarada).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje kroz USB
AIX 2.0 kaže...

Ja jos nisam vidio ni jedan PSU za PC koji moze dati 24V.

 

mate960 kaže...
AIX 2.0 kaže...

Ja jos nisam vidio ni jedan PSU za PC koji moze dati 24V.

Neither do I

 

kombinacijom žica +12V (žuta boja) i -12V (plava boja) dobije se 24V

15 godina
protjeran
offline
Napajanje kroz USB

Ma bravo jesi ti pametan.-12 moza dati max 1-2A.I nije predvideno za napajanje velikih potrosaca nego integralnih kola i Op-amp-ova.

Bože čuvaj nas gladi, kuge i Hrvata
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje kroz USB
AIX 2.0 kaže...

Ma mogu se oni dogovarati koliko god hoce ali maximalan napon koje PSU moze dati je 12V.

Kakve točno ima veze koji max napon može dati PSU?

 

Googlaj "DC-DC stepup converter". {#}

15 godina
protjeran
offline
Napajanje kroz USB

Ti bi jos u boost converter stavljo u ovako prepunu maticnu.Kako je krenulo u buduce cemo koristiti WTX maticne za desktop PC

Bože čuvaj nas gladi, kuge i Hrvata
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Napajanje kroz USB

pohvalno

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Napajanje kroz USB

Ajoj, pa tih 100W je u teoriji moguće potegnut, ali, ko normalan će 100W vući iz takvog kabelčića?

Error! The signature row can't display the awesomness of this signature!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Napajanje kroz USB
Konkurentski Thunderbolt standard prenosi prilicno vise struje u odnosu na sadašnji USB, pa ih možda i to potaknulo na ovakvo razmišljanje. U svakom slucaju podržavam ovako nešto. Samo da je što manje kablova.. Kako će to biti izvedeno, njihova briga :)
Ne dozvolite da vas obeshrabre oni koji su razočarani životom i koji su postali gluhi za najdublje i iskonske želje svoga srca - IVAN PAVAO II
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Napajanje kroz USB

U originalnom clanku samo spominju 100W, a kako je USB 5V to znaci 20A max! Napon se nigdje ne spominje.

Dalje, kazu da ce ostati isti konektor i kabel sto je glupo jer kako ce veliki potrosac znati dal ima kabel koji moze progutati 20A ili 1A? Kako to misle izvesti kada je max struja USB konektora 1.5A? Jedino rjesenje je povecati napon na nekih 50 - 100V koliko moze istrpiti konektor.

Nije neki problem napraviti DC-DC konverter ali to ce zahtjevati novi PSU jer jedino mozes iz 12V ici dizati napon. Koliko je opterecen 12V to se treba vidjeti ali moglo bi biti veselo.

Ajde da vidimo sto ce zmisliti... Ovih 0.5A je premalo.

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Napajanje kroz USB

Postoje neke vrste izolacije koje mogu izdržati puno veću struju za isti promjer žice. Je malo na rubu, ali vjerojatno je moguće.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice