Zakoni za robote

poruka: 25
|
čitano: 8.873
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zakoni za robote".
16 godina
offline
Zakoni za robote

Isak Asimov bi bio presretan:

 

(preneseno sa wikipedije):

 

Njegova su četiri zakona robotike danas legendarna, a glase:

 

0. Robot ne smije naškoditi čovječanstvu, ili svojom pasivnošću dopustiti da se čovječanstvu naškodi.

1. Robot ne smije naškoditi čovjeku, ili svojom pasivnošću dopustiti da se čovjeku naškodi, osim kad je to u suprotnosti s nultim zakonom.

2. Robot mora slušati ljudske naredbe, osim kad su one u suprotnosti s nultim ili prvim zakonom.

3. Robot treba štititi svoj integritet, osim kad je to u suprotnosti s nultim, prvim ili drugim zakonom.

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.10.2009 10:07 (Father_Dougal).
Moj PC  
9 0 hvala 1
16 godina
offline
Zakoni za robote

Joj, ovo me podsjeća na onaj film u kojem glumi Robin Williams, on isto glumi robotaa kojemu su uskraćena ljudska prava i on se bori da praktički bude čovjek. Film se u originalu zove Bicentenninal Man, ili tako nešto.

Been there done that
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
RE: Zakoni za robote
Father_Dougal kaže...

0. Robot ne smije naškoditi čovječanstvu, ili svojom pasivnošću dopustiti da se čovječanstvu naškodi.

1. Robot ne smije naškoditi čovjeku, ili svojom pasivnošću dopustiti da se čovjeku naškodi, osim kad je to u suprotnosti s nultim zakonom.

2. Robot mora slušati ljudske naredbe, osim kad su one u suprotnosti s nultim ili prvim zakonom.

3. Robot treba štititi svoj integritet, osim kad je to u suprotnosti s nultim, prvim ili drugim zakonom.

bojim se da će zakoni izgledati upravo totalno suprotno jer će se kad-tad otvoriti mogućnost da se roboti koriste od strane vlasnika za "samoobranu". a onda slijede ovakvi zakoni:

0. Robot treba štititi svoj integritet

1. Robot mora slušati ljudske naredbe, osim kad su one u suprotnosti s nultim zakonom.

2. Robot smije naškoditi čovjeku, ili svojom pasivnošću dopustiti da se čovjeku naškodi, osim kad je to u suprotnosti s nultim ili prvim zakonom.

3. Robot smije naškoditi čovječanstvu, ili svojom pasivnošću dopustiti da se čovječanstvu naškodi, osim kad je to u suprotnosti s nultim, prvim ili drugim zakonom.

 

i tada dolazi vrijeme Terminatora...

15 godina
offline
Zakoni za robote

Zato počnite sad štedit da si što više kupite tih robota za samoobranu koji će vas štitit od ostalih robotaBelji seAli da,neki zakoni se moraju utemeljit jer kako tehnologija se razvija nećemo dugo čekat do prvog terminatora.Kad se bude usavršilo hodanje/trčanje robota,onda će oni bit vrlo fleksibilni i moći ćemo od njih napravit što god hoćemo,za sad su dosta tromi pa su nepogodni za kretanje na terenu.Kad to ispeglaju samo mu stave neku pljucu ruke,program koga mora gađat i to je to...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zakoni za robote
zero cool kaže...

Joj, ovo me podsjeća na onaj film u kojem glumi Robin Williams, on isto glumi robotaa kojemu su uskraćena ljudska prava i on se bori da praktički bude čovjek. Film se u originalu zove Bicentenninal Man, ili tako nešto.

Radi se o filmu snimljenom prema istoimenoj noveli Isaaca Asimova (koji je i koscenarist filma).

 

Profesor Sharkey poziva na stvaranje zakona koji definiraju prava i primjenu robota (tj. ponašanje ljudi prema robotima), a ne zakona koji definiraju ponašanje robota prema ljudima / čovječanstvu (četiri zakona Asimova).

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
15 godina
neaktivan
offline
Zakoni za robote

Robotima bi se trebalo zabranit pravo na ime.....to je prejednostavno naravno sve dok ne dobiju mogučnost tj pravo na osječaje...

 
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Zakoni za robote

Da, to me iznenađuje. Definiranje zakona koji određuju ponašanje čovjeka prema robotima?? U slučaju da ne postoji zakon o ponašanju robota prema ljudima, a da štiti ljude, stvarno nevjerovatno. Osim  ako će zakon o ponašanju ljudi prema robotima biti složen na taj način da štiti ljude.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zakoni za robote
!mpact35 kaže...

Da, to me iznenađuje. Definiranje zakona koji određuju ponašanje čovjeka prema robotima?? U slučaju da ne postoji zakon o ponašanju robota prema ljudima, a da štiti ljude, stvarno nevjerovatno. Osim   ako će zakon o ponašanju ljudi prema robotima biti složen na taj način da štiti ljude.

  Prema njegovom mišljenju, to bi se pogotovo trebalo odnositi na robote koji pomažu starijima i nemoćnima, koriste se u medicinskim zahvatima ili su namijenjeni djeci. Takvi roboti mogu utjecati na zdravlje osoba ili razvitak i odrastanje djece, te bi njihov način upotrebe te etička i ostala ograničenja morala biti preciznije definirana.  

 

 

Prilično je vjerojatno da se misli na zakon koji je primarno okrenut ka zaštiti ljudi.

 

Koga zanima treća dimenzija ove teme, svakako pročitati Asimova 'Bicentenninal Man', naš prijevod je, kao što se može pretpostaviti - Dvjestogodišnjak.

Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.10.2009 16:08 (paintb0x).
14 godina
neaktivan
offline
Zakoni za robote

sto ste vi svi poludjeli kakvi roboti kakvi zakoni.... za sada roboti mogu tek svirti violinu... i eventualno ti donesti piće nakon 20 min kad ga naručiš jel su spori ko puževi..... kreću se kao da imaju slomljenu kralježnicu..... što je vama..... ako se išta treba poduzeti je zabraniti kompjuterima da samostalno razmišljau..... takvi kompjuteri su vec u uporabi godinama, ali sada trenutacno ne kontroliraju nikakve letjelice i što ja znam što..... dajte malo razmislite gdje smo mi još od robota koji će se moći kretati poput nas... bez poteškoća....

 
0 3 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zakoni za robote
neshvacenii kaže...

ako se išta treba poduzeti je zabraniti kompjuterima da samostalno razmišljau..... takvi kompjuteri su vec u uporabi godinama, ali sada trenutacno ne kontroliraju nikakve letjelice i što ja znam što.....

  Nisam znao da su već u upotrebi računala koja samostalno razmišljaju, jel' imaš kakav zanimljiv link o tome?

 

I mislim da se ne može jednostavno 'zabraniti kompjuterima da razmišljaju', problem je daleko dublje prirode.

Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.
16 godina
online
Zakoni za robote

Prvi put čujem za taj nulti zakon. To je nešto novo ili...?

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zakoni za robote
Elles D. kaže...

Prvi put čujem za taj nulti zakon. To je nešto novo ili...?

  Njega je Asimov dodao naknadno.

Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.
15 godina
offline
RE: Zakoni za robote
neshvacenii kaže...

sto ste vi svi poludjeli kakvi roboti kakvi zakoni.... za sada roboti mogu tek svirti violinu... i eventualno ti donesti piće nakon 20 min kad ga naručiš jel su spori ko puževi..... kreću se kao da imaju slomljenu kralježnicu..... što je vama..... ako se išta treba poduzeti je zabraniti kompjuterima da samostalno razmišljau..... takvi kompjuteri su vec u uporabi godinama, ali sada trenutacno ne kontroliraju nikakve letjelice i što ja znam što..... dajte malo razmislite gdje smo mi još od robota koji će se moći kretati poput nas... bez poteškoća....

u terminatoru je isto tako bilo, pa vidiš već tamo neke 2018-2020 su bacili nuke-ove po cijeloj zemlji, pa skynet napravio t-600,t-800,t-1000 da nas vataju i ubijaju.

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.10.2009 16:27 (Hyperion).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zakoni za robote
paintb0x kaže...
(...)

 

Prilično je vjerojatno da se misli na zakon koji je primarno okrenut ka zaštiti ljudi.

 

Koga zanima treća dimenzija ove teme, svakako pročitati Asimova 'Bicentenninal Man', naš prijevod je, kao što se može pretpostaviti - Dvjestogodišnjak.

Upravo sam pročitao članak na koji upućuje vijest. Zakon kojeg predlaže jest primarno okrenut ka zaštiti ljudi, a primjeri koje je naveo su izvučeni upravo iz Asimovljevih novela i romana - priča o vezivanju djece za robote iz novele Robbie (nalazi se i u zbirci Ja, robot), a socijalno otuđivanje iz dijelova romana u kojima se spominje Solarija (serijali o robotima i Zakladi (Fondaciji)).

 

Dvjestogodišnjak je zanimljiv roman u kojem se govori i o pravima robota (i vlasnika robota - znamenita je scena u kojem Andrewu naređuju da se rastavi), po čemu je različit od ostalih Asimovljevih romana. Javlja se i pitanje: ukoliko je umjetna inteligencija toliko napredna da se ne razlikuje od ljudske, drži li se ona u ropskom položaju ukoliko se smatra nečijim vlasništvom? Kakva su prava takve inteligencije, ukoliko se razlikuje samo u tome da nije dio čovjeka? Tema otvara mnoga etička pitanja, u koja ne bi ulazio da ne napušemo temu (kao što se dogodilo sa temom o 40 godina slijetanja na Mjesec) - ovo je tema za diskusiju o zakonima o korištenju i onemogućavanju zloupotrebe (namjerne i nenamjerne) robota kakve imamo.

 

Nulti zakon je (pod tim imenom) Asimov predstavio 1985. u romanu Roboti i Carstvo, ali je sam zakon, kao generalizaciju Prvog zakona predstavio 1950. godine u The Evitable Conflict (isto se nalazi u zbirci Ja, robot).

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
16 godina
offline
RE: Zakoni za robote
neshvacenii kaže...

sto ste vi svi poludjeli kakvi roboti kakvi zakoni.... za sada roboti mogu tek svirti violinu... i eventualno ti donesti piće nakon 20 min kad ga naručiš jel su spori ko puževi..... kreću se kao da imaju slomljenu kralježnicu..... što je vama..... ako se išta treba poduzeti je zabraniti kompjuterima da samostalno razmišljau..... takvi kompjuteri su vec u uporabi godinama, ali sada trenutacno ne kontroliraju nikakve letjelice i što ja znam što..... dajte malo razmislite gdje smo mi još od robota koji će se moći kretati poput nas... bez poteškoća....

Kretanje je samo stvar mehanike, a to je najlakse rjesiti. Problem je u ucenju. Dakle, danasnja tehnologija je u stanju napraviti robota koji radi odredjenu zadacu, i to vrlo uspjesno. Ali, da bi se napravilo "humano" bice potrebna je mogucnost ucenja, nadogradjivanja (samostalnog) i logickog zakljucivanja, a to je ono sto danasnja tehnologija umjetne inteligencije jos nije uspjela napraviti, a i polako odustaje, te krece u smjeru pravih bioloskih "mozgova", napravljenih od stotina tisuca zivcanih stanica (neurona) koji su uzeti iz pravog mozga (obicno se u laboratorijima kosite oni misevi). I naravno, tu su osjecaji, koji su usko vezani sa ucenjem i takodjer su jos uvjek nedostizni.

I ne razumijem zasto svi misle da robot treba izgledati kao covjek (dakle da ima noge, ruke, glavu, trup i tako to). Ako malo razmislite, shvatit ce te da to nema apsolutno nikakve logike, jer je covjek dosta lose gradjen za bilo kakve fizicke (mehanicke) "akrobacije". Ako treba praviti robota koji moze ici po raznim terenima, onda treba napraviti nesto slicno malom tenku (sa gusjenicama), a ne praviti robotu noge i ocekivat da ce on trcat okolo... Slicna stvar je i sa svim ostalim namjenama za robota, treba izbjegavati covjekov oblik. jer ako se napravi robot u obliku covjeka, onda se on krece kao sto je opisano u komentiranom postu.

Nothing is true, everything is permitted...
15 godina
neaktivan
offline
Zakoni za robote

Apsolutno se slažem sa ovim poviše no što se tiće zakona koji definira odnos covjeka prema robotima u obzir se mora uzeti da roboti ne bi smijeli imati kojekakve oznake tipa imena ili polovično oponašat ljudske akcije jer se to dogodilo sa kompjuterima koji su zbog mogucnosti sastvaljanja i moddanja i ko zna cega djeci od 10 godina tipa mene :) mogu postati "prijatelji" kojima pada sustav svako 30 minuta i uzrokuju PiTijeStiPiti sindrom.....no stvarno TV,PC,Mob...trebali bi poceti ucit na ovome...

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zakoni za robote
paintb0x kaže...
neshvacenii kaže...

ako se išta treba poduzeti je zabraniti kompjuterima da samostalno razmišljau..... takvi kompjuteri su vec u uporabi godinama, ali sada trenutacno ne kontroliraju nikakve letjelice i što ja znam što.....

  Nisam znao da su već u upotrebi računala koja samostalno razmišljaju, jel' imaš kakav zanimljiv link o tome?

 

I mislim da se ne može jednostavno 'zabraniti kompjuterima da razmišljaju', problem je daleko dublje prirode.

ima naravno.... imas banalan primjer.... iako ti se cini da racunalo ne razmislja ono upravo to i radi..... super racunala koja igraju sah ili koja reguliraju cestovni promet..... autopiloti u avionima, podmornicama...... dobivaju podatke obrađuju ih i daju rezultat..... dakle potrebna je neka algebra....... koja bi omogučila takvo što a to postoji.... cia i vojska ima prepoznavanje lica...... pa gledali ste valjda ako nista film eagle eye..... to postoji naravno to nije ogromna kugla i sta ja znam vec su to umrezena super racunala...... u svakom slucaju dok god racunala ne evoluiraju i pocnu samostalno stvarati vlastite algebre u programima..... dakle programirati same sebe oni su pod nasom kontrolom..... to bi se moglo nazvati evolucijom..... dalje od toga nema.... probao sam naci link nekakav koristan naiso sam jedino na ovo: http://azer.com/aiweb/categories/magazine/33_folder/33_articles/33_kasparovibm.html      http://blogs.discovermagazine.com/80beats/2008/11/21/ibm-to-build-thinking-computers-modeled-on-the-brain/      http://www.businessweek.com/1999/99_25/b3634137.htm  http://ml.typepad.com/machine_learning_thoughts/2005/11/can_a_computer_.html http://www.oppapers.com/essays/Can-Computer-Think/36095   http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090326230332AAbTEBp  - ovo zadnje podjeljenja mišljenja.... kompjutor razmišlja, više proučava i kalkurila.... ali čim kompjutor pokaže interes to znači da nešto radi odnoso razmišlja..... iso kao uzrečica........ apsolutno me nezanima...... ne može biti apsolutno jer ste već rekli mišljenje o tome možda ovo sve se doima filozofski ali je činjenica da kompjutor razmišlja, ali ne i samostalno.... to znači razmišlja u onom vidokrugu koji mu je upisan......   može se napisati vjerojatno algebra a usvajanje drugih algebri a to bi značilo da bi računalo samo razmišljalo spojimo ga samo na internet i on usvaja sve informacije i nadopunjuje znanje........ dobro o ovoj bi temi mogli raspravljati sto godina..... nista... to bi bilo sve

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.10.2009 20:31 (neshvacenii).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zakoni za robote

takvi roboti vjerojatno već postoje napravljeni od nekakvih organskih, odnosno mehaničkih tkiva i slično........ ali ti če roboti vjerojatno biti u vojnoj upotrebi i to ne tako skoro....... zbog energije koja je potrebna za takvo što.... mi ne možemo koristiti atomsku energiju za pokretanje tih stvari jer bi imali pokretajuće bojne glave.......  dok se god ne ismisli neki alternativniji način....... nije da nije otkriven već ga je i sam tesla otkrio i mnogo drugih stari koja vojska već testira a mi neznamo za nj Hyperion

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.10.2009 20:25 (neshvacenii).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zakoni za robote
Assassin kaže...
neshvacenii kaže...

sto ste vi svi poludjeli kakvi roboti kakvi zakoni.... za sada roboti mogu tek svirti violinu... i eventualno ti donesti piće nakon 20 min kad ga naručiš jel su spori ko puževi..... kreću se kao da imaju slomljenu kralježnicu..... što je vama..... ako se išta treba poduzeti je zabraniti kompjuterima da samostalno razmišljau..... takvi kompjuteri su vec u uporabi godinama, ali sada trenutacno ne kontroliraju nikakve letjelice i što ja znam što..... dajte malo razmislite gdje smo mi još od robota koji će se moći kretati poput nas... bez poteškoća....

Kretanje je samo stvar mehanike, a to je najlakse rjesiti. Problem je u ucenju. Dakle, danasnja tehnologija je u stanju napraviti robota koji radi odredjenu zadacu, i to vrlo uspjesno. Ali, da bi se napravilo "humano" bice potrebna je mogucnost ucenja, nadogradjivanja (samostalnog) i logickog zakljucivanja, a to je ono sto danasnja tehnologija umjetne inteligencije jos nije uspjela napraviti, a i polako odustaje, te krece u smjeru pravih bioloskih "mozgova", napravljenih od stotina tisuca zivcanih stanica (neurona) koji su uzeti iz pravog mozga (obicno se u laboratorijima kosite oni misevi). I naravno, tu su osjecaji, koji su usko vezani sa ucenjem i takodjer su jos uvjek nedostizni.

I ne razumijem zasto svi misle da robot treba izgledati kao covjek (dakle da ima noge, ruke, glavu, trup i tako to). Ako malo razmislite, shvatit ce te da to nema apsolutno nikakve logike, jer je covjek dosta lose gradjen za bilo kakve fizicke (mehanicke) "akrobacije". Ako treba praviti robota koji moze ici po raznim terenima, onda treba napraviti nesto slicno malom tenku (sa gusjenicama), a ne praviti robotu noge i ocekivat da ce on trcat okolo... Slicna stvar je i sa svim ostalim namjenama za robota, treba izbjegavati covjekov oblik. jer ako se napravi robot u obliku covjeka, onda se on krece kao sto je opisano u komentiranom postu.

za tebe isto ono vrijedi kao i za Hyperiona

14 godina
neaktivan
offline
RE: Zakoni za robote
Assassin kaže...
neshvacenii kaže...

sto ste vi svi poludjeli kakvi roboti kakvi zakoni.... za sada roboti mogu tek svirti violinu... i eventualno ti donesti piće nakon 20 min kad ga naručiš jel su spori ko puževi..... kreću se kao da imaju slomljenu kralježnicu..... što je vama..... ako se išta treba poduzeti je zabraniti kompjuterima da samostalno razmišljau..... takvi kompjuteri su vec u uporabi godinama, ali sada trenutacno ne kontroliraju nikakve letjelice i što ja znam što..... dajte malo razmislite gdje smo mi još od robota koji će se moći kretati poput nas... bez poteškoća....

Kretanje je samo stvar mehanike, a to je najlakse rjesiti. Problem je u ucenju. Dakle, danasnja tehnologija je u stanju napraviti robota koji radi odredjenu zadacu, i to vrlo uspjesno. Ali, da bi se napravilo "humano" bice potrebna je mogucnost ucenja, nadogradjivanja (samostalnog) i logickog zakljucivanja, a to je ono sto danasnja tehnologija umjetne inteligencije jos nije uspjela napraviti, a i polako odustaje, te krece u smjeru pravih bioloskih "mozgova", napravljenih od stotina tisuca zivcanih stanica (neurona) koji su uzeti iz pravog mozga (obicno se u laboratorijima kosite oni misevi). I naravno, tu su osjecaji, koji su usko vezani sa ucenjem i takodjer su jos uvjek nedostizni.

I ne razumijem zasto svi misle da robot treba izgledati kao covjek (dakle da ima noge, ruke, glavu, trup i tako to). Ako malo razmislite, shvatit ce te da to nema apsolutno nikakve logike, jer je covjek dosta lose gradjen za bilo kakve fizicke (mehanicke) "akrobacije". Ako treba praviti robota koji moze ici po raznim terenima, onda treba napraviti nesto slicno malom tenku (sa gusjenicama), a ne praviti robotu noge i ocekivat da ce on trcat okolo... Slicna stvar je i sa svim ostalim namjenama za robota, treba izbjegavati covjekov oblik. jer ako se napravi robot u obliku covjeka, onda se on krece kao sto je opisano u komentiranom postu.

tek sam sada prociatao sve...... moraš dalje gledati...... zašto napraviti robota kao tenk kada mozemo napraviti robota koji ce voziti tenk........

16 godina
offline
RE: Zakoni za robote
neshvacenii kaže...
Assassin kaže...
neshvacenii kaže...

sto ste vi svi poludjeli kakvi roboti kakvi zakoni.... za sada roboti mogu tek svirti violinu... i eventualno ti donesti piće nakon 20 min kad ga naručiš jel su spori ko puževi..... kreću se kao da imaju slomljenu kralježnicu..... što je vama..... ako se išta treba poduzeti je zabraniti kompjuterima da samostalno razmišljau..... takvi kompjuteri su vec u uporabi godinama, ali sada trenutacno ne kontroliraju nikakve letjelice i što ja znam što..... dajte malo razmislite gdje smo mi još od robota koji će se moći kretati poput nas... bez poteškoća....

Kretanje je samo stvar mehanike, a to je najlakse rjesiti. Problem je u ucenju. Dakle, danasnja tehnologija je u stanju napraviti robota koji radi odredjenu zadacu, i to vrlo uspjesno. Ali, da bi se napravilo "humano" bice potrebna je mogucnost ucenja, nadogradjivanja (samostalnog) i logickog zakljucivanja, a to je ono sto danasnja tehnologija umjetne inteligencije jos nije uspjela napraviti, a i polako odustaje, te krece u smjeru pravih bioloskih "mozgova", napravljenih od stotina tisuca zivcanih stanica (neurona) koji su uzeti iz pravog mozga (obicno se u laboratorijima kosite oni misevi). I naravno, tu su osjecaji, koji su usko vezani sa ucenjem i takodjer su jos uvjek nedostizni.

I ne razumijem zasto svi misle da robot treba izgledati kao covjek (dakle da ima noge, ruke, glavu, trup i tako to). Ako malo razmislite, shvatit ce te da to nema apsolutno nikakve logike, jer je covjek dosta lose gradjen za bilo kakve fizicke (mehanicke) "akrobacije". Ako treba praviti robota koji moze ici po raznim terenima, onda treba napraviti nesto slicno malom tenku (sa gusjenicama), a ne praviti robotu noge i ocekivat da ce on trcat okolo... Slicna stvar je i sa svim ostalim namjenama za robota, treba izbjegavati covjekov oblik. jer ako se napravi robot u obliku covjeka, onda se on krece kao sto je opisano u komentiranom postu.

tek sam sada prociatao sve...... moraš dalje gledati...... zašto napraviti robota kao tenk kada mozemo napraviti robota koji ce voziti tenk........

Zato sto to onda nije robot, nego racunalo koje upravlja tenkom, pa tako cijeli tenk postaje robot. Zao mi je sto ti to moram reci, ali neznas bas o cemu pricas.

Nothing is true, everything is permitted...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zakoni za robote
neshvacenii kaže...

ima naravno.... imas banalan primjer.... iako ti se cini da racunalo ne razmislja ono upravo to i radi..... super racunala koja igraju sah ili koja reguliraju cestovni promet..... autopiloti u avionima, podmornicama...... dobivaju podatke obrađuju ih i daju rezultat..... dakle potrebna je neka algebra....... koja bi omogučila takvo što a to postoji.... cia i vojska ima prepoznavanje lica...... pa gledali ste valjda ako nista film eagle eye..... to postoji naravno to nije ogromna kugla i sta ja znam vec su to umrezena super racunala...... u svakom slucaju dok god racunala ne evoluiraju i pocnu samostalno stvarati vlastite algebre u programima..... dakle programirati same sebe oni su pod nasom kontrolom..... to bi se moglo nazvati evolucijom..... dalje od toga nema.... probao sam naci link nekakav koristan naiso sam jedino na ovo: http://azer.com/aiweb/categories/magazine/33_folder/33_articles/33_kasparovibm.html      http://blogs.discovermagazine.com/80beats/2008/11/21/ibm-to-build-thinking-computers-modeled-on-the-brain/      http://www.businessweek.com/1999/99_25/b3634137.htm  http://ml.typepad.com/machine_learning_thoughts/2005/11/can_a_computer_.html http://www.oppapers.com/essays/Can-Computer-Think/36095   http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090326230332AAbTEBp  - ovo zadnje podjeljenja mišljenja.... kompjutor razmišlja, više proučava i kalkurila.... ali čim kompjutor pokaže interes to znači da nešto radi odnoso razmišlja..... iso kao uzrečica........ apsolutno me nezanima...... ne može biti apsolutno jer ste već rekli mišljenje o tome možda ovo sve se doima filozofski ali je činjenica da kompjutor razmišlja, ali ne i samostalno.... to znači razmišlja u onom vidokrugu koji mu je upisan......   može se napisati vjerojatno algebra a usvajanje drugih algebri a to bi značilo da bi računalo samo razmišljalo spojimo ga samo na internet i on usvaja sve informacije i nadopunjuje znanje........ dobro o ovoj bi temi mogli raspravljati sto godina..... nista... to bi bilo sve

 To što si nabrojao nisu računala koja razmišljaju u smislu u kojem čovjek razmišlja. Ili ne definiramo pojam razmišljanja na isti način.

 

 Šah je specifična igra po tome što je na svaki potez moguće matematički izračunati NAJBOLJI MOGUĆI kontrapotez, Deep Blue je pobijedio Kasparova jer je imao ogromnu bazu koju je mogao obrađivati nezamislivo brže nego čovjek. Pogledaj malo na Internetu algoritme koji su pisani za igranje drevne kineske igre Go. Go se razlikuje od šaha po tome što je mnogo otvoreniji, igra se ne zasniva na šablonima kao šah, i zbog toga je zasad ne postoji računalo koje bi bilo konkurencija imalo boljem ljudskom igraču, kamoli svjetskom prvaku.

 

Računala samo obrađuju točno one informacije koje im čovjek unese ili im objasni točno odakle i točno kako će ih uzeti, te ih obrađuju točno onako kako im je čovjek objasnio da te informacije trebaju biti obrađene. Kad se iz prethodne rečenice uspije istisnuti čovjek, e tada se trebamo zabrinuti. 

Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.
16 godina
offline
RE: Zakoni za robote
paintb0x kaže...
neshvacenii kaže...

ima naravno.... imas banalan primjer.... iako ti se cini da racunalo ne razmislja ono upravo to i radi..... super racunala koja igraju sah ili koja reguliraju cestovni promet..... autopiloti u avionima, podmornicama...... dobivaju podatke obrađuju ih i daju rezultat..... dakle potrebna je neka algebra....... koja bi omogučila takvo što a to postoji.... cia i vojska ima prepoznavanje lica...... pa gledali ste valjda ako nista film eagle eye..... to postoji naravno to nije ogromna kugla i sta ja znam vec su to umrezena super racunala...... u svakom slucaju dok god racunala ne evoluiraju i pocnu samostalno stvarati vlastite algebre u programima..... dakle programirati same sebe oni su pod nasom kontrolom..... to bi se moglo nazvati evolucijom..... dalje od toga nema.... probao sam naci link nekakav koristan naiso sam jedino na ovo: http://azer.com/aiweb/categories/magazine/33_folder/33_articles/33_kasparovibm.html      http://blogs.discovermagazine.com/80beats/2008/11/21/ibm-to-build-thinking-computers-modeled-on-the-brain/      http://www.businessweek.com/1999/99_25/b3634137.htm  http://ml.typepad.com/machine_learning_thoughts/2005/11/can_a_computer_.html http://www.oppapers.com/essays/Can-Computer-Think/36095   http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090326230332AAbTEBp  - ovo zadnje podjeljenja mišljenja.... kompjutor razmišlja, više proučava i kalkurila.... ali čim kompjutor pokaže interes to znači da nešto radi odnoso razmišlja..... iso kao uzrečica........ apsolutno me nezanima...... ne može biti apsolutno jer ste već rekli mišljenje o tome možda ovo sve se doima filozofski ali je činjenica da kompjutor razmišlja, ali ne i samostalno.... to znači razmišlja u onom vidokrugu koji mu je upisan......   može se napisati vjerojatno algebra a usvajanje drugih algebri a to bi značilo da bi računalo samo razmišljalo spojimo ga samo na internet i on usvaja sve informacije i nadopunjuje znanje........ dobro o ovoj bi temi mogli raspravljati sto godina..... nista... to bi bilo sve

 To što si nabrojao nisu računala koja razmišljaju u smislu u kojem čovjek razmišlja. Ili ne definiramo pojam razmišljanja na isti način.

 

 Šah je specifična igra po tome što je na svaki potez moguće matematički izračunati NAJBOLJI MOGUĆI kontrapotez, Deep Blue je pobijedio Kasparova jer je imao ogromnu bazu koju je mogao obrađivati nezamislivo brže nego čovjek. Pogledaj malo na Internetu algoritme koji su pisani za igranje drevne kineske igre Go. Go se razlikuje od šaha po tome što je mnogo otvoreniji, igra se ne zasniva na šablonima kao šah, i zbog toga je zasad ne postoji računalo koje bi bilo konkurencija imalo boljem ljudskom igraču, kamoli svjetskom prvaku.

 

Računala samo obrađuju točno one informacije koje im čovjek unese ili im objasni točno odakle i točno kako će ih uzeti, te ih obrađuju točno onako kako im je čovjek objasnio da te informacije trebaju biti obrađene. Kad se iz prethodne rečenice uspije istisnuti čovjek, e tada se trebamo zabrinuti. 

Upravo sam htio dati igru Go kao primjer, ali prestigao si me! Svaka cast! :D

Nothing is true, everything is permitted...
16 godina
offline
RE: Zakoni za robote
neshvacenii kaže...
paintb0x kaže...
neshvacenii kaže...

ako se išta treba poduzeti je zabraniti kompjuterima da samostalno razmišljau..... takvi kompjuteri su vec u uporabi godinama, ali sada trenutacno ne kontroliraju nikakve letjelice i što ja znam što.....

  Nisam znao da su već u upotrebi računala koja samostalno razmišljaju, jel' imaš kakav zanimljiv link o tome?

 

I mislim da se ne može jednostavno 'zabraniti kompjuterima da razmišljaju', problem je daleko dublje prirode.

ima naravno.... imas banalan primjer.... iako ti se cini da racunalo ne razmislja ono upravo to i radi..... super racunala koja igraju sah ili koja reguliraju cestovni promet..... autopiloti u avionima, podmornicama...... dobivaju podatke obrađuju ih i daju rezultat..... dakle potrebna je neka algebra....... koja bi omogučila takvo što a to postoji.... cia i vojska ima prepoznavanje lica...... pa gledali ste valjda ako nista film eagle eye..... to postoji naravno to nije ogromna kugla i sta ja znam vec su to umrezena super racunala...... u svakom slucaju dok god racunala ne evoluiraju i pocnu samostalno stvarati vlastite algebre u programima..... dakle programirati same sebe oni su pod nasom kontrolom..... to bi se moglo nazvati evolucijom..... dalje od toga nema.... probao sam naci link nekakav koristan naiso sam jedino na ovo: http://azer.com/aiweb/categories/magazine/33_folder/33_articles/33_kasparovibm.html      http://blogs.discovermagazine.com/80beats/2008/11/21/ibm-to-build-thinking-computers-modeled-on-the-brain/      http://www.businessweek.com/1999/99_25/b3634137.htm  http://ml.typepad.com/machine_learning_thoughts/2005/11/can_a_computer_.html http://www.oppapers.com/essays/Can-Computer-Think/36095   http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090326230332AAbTEBp  - ovo zadnje podjeljenja mišljenja.... kompjutor razmišlja, više proučava i kalkurila.... ali čim kompjutor pokaže interes to znači da nešto radi odnoso razmišlja..... iso kao uzrečica........ apsolutno me nezanima...... ne može biti apsolutno jer ste već rekli mišljenje o tome možda ovo sve se doima filozofski ali je činjenica da kompjutor razmišlja, ali ne i samostalno.... to znači razmišlja u onom vidokrugu koji mu je upisan......   može se napisati vjerojatno algebra a usvajanje drugih algebri a to bi značilo da bi računalo samo razmišljalo spojimo ga samo na internet i on usvaja sve informacije i nadopunjuje znanje........ dobro o ovoj bi temi mogli raspravljati sto godina..... nista... to bi bilo sve

To nije tip ucenja na koji sam ja mislio. Ovo je samo prikupljanje informacija, ja sam mislio na ucenje iz iskustva, na stvaranje "misljenja" o nekim stvarima, kao sto se dogadja u onom poznatom pokusu u kojem pas slini svaki put kad mu zazvoni zvonce.

Nothing is true, everything is permitted...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zakoni za robote
Assassin kaže...

To nije tip ucenja na koji sam ja mislio. Ovo je samo prikupljanje informacija, ja sam mislio na ucenje iz iskustva, na stvaranje "misljenja" o nekim stvarima, kao sto se dogadja u onom poznatom pokusu u kojem pas slini svaki put kad mu zazvoni zvonce.

 Pavlovljev pas, Ivan Pavlov :) Da, to je školski primjer klasičnog uvjetovanja, nečega što računala još dugo neće imati, ali kad budu imali, Matrix možda više neće u videotekama stajati na polici 'Sci-Fi'.

Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice