Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.282.529
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Damir22 kaže...

Ovo citirano me zanima, mozes li koju rijec detaljnije?

U kojem slucaju ne mora pristati na zamjenu?

I ako sam ovaj dio dobro shvatio "ne mora vam dopustiti naknadno vrijeme za ispunjenje ugovora", ovdje se uopce nije radilo o nekom vremenu, vec je zamjena momentalna, znaci to neko "vrijeme za ispunjenje ugovora" je doslovce 3 sekunde....

Ok, ovo je proslo kako je proslo, ali bas me zanima ovaj dio, za neke buduce slucajeve....

 Pa, stoji ti u clanku 412. st 2 i 3. Ne treba detaljno ulazit u ove stvari da netko ne bude kreativan, ali, da se moze, moze se. Stvar je toga da ti pri potrosackom ugovoru (znaci u biti kad netko dodje nesto kupit kod tebe) ne definiras u samom ugovoru nikakvu svrhu radi kojeg se nesto kupuje. Dodjes, kupis tv, odes. Nigdje na tom racunu nije jasno radi cega si ti isti kupio. Samim time, ostavljena je opcija da se svrha kupovine kreativnim manipulacijama moze isvrnuti. Samim time, tebi je dozvoljeno raskinut ugovor radi clanka 410. koji definira tvoj izbor kao kupca i bez "ostavljanja naknadnog vremena za ispunjenje ugovora" trgovcu. Nije bitno sto ti mislis da se tu ne radi "o nekakvom vremenu". Stvar je da je na taj nacin definirano zakonom raskida ugovora u stavku 1, a svo vrijeme van koristenja je "dodatno vrijeme". Znaci cim ti neki uredjaj stavljas van uporabe i nosis ga na reklamaciju to je dodatno vrijeme.

toxic kaže...

Ma kakve su to ovdje nebuloze...

Jbte s obzirom da sam impluzivan kupac i da volim stvari imati vrlo kratko od sada pa na dalje kupit cu neku stvar testirati kod sebe dok mi ne dosadi i lijepo vratiti natrag uz "materijalni nedostatk" (nesto cu vec naci)

Po ovim zakonima i da se njih drzi, trgovac ne bi uspio na ovom trzistu...uvjerite me u suprotno...

 Ma ne moze, eno svi trgovci pozatvarali. Svaki dan po jedan.

Nikakve nebuloze, zakoni vise manje slicni u svakoj drzavi, negdje bolje negdje losije. Sto je smjesnije od ovog je da trgovci vecinom idu van posla radi konkurencija koja to obavlja bolje od njih, ne radi zakona i povrata robe tu i tamo. Povrat je toliko mizerna kategorija da je smjesno.

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.6.2019 10:29 (sandokan111).
15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
toxic kaže...

Ma kakve su to ovdje nebuloze...

Jbte s obzirom da sam impluzivan kupac i da volim stvari imati vrlo kratko od sada pa na dalje kupit cu neku stvar testirati kod sebe dok mi ne dosadi i lijepo vratiti natrag uz "materijalni nedostatk" (nesto cu vec naci)

 

Po ovim zakonima i da se njih drzi, trgovac ne bi uspio na ovom trzistu...uvjerite me u suprotno...

 

 

Nego neka mi netko objasni ovo boldano

 

  • Ukoliko uočite kvar ili nedostatak na proizvodu, da biste ostvarili pravo na pozivanje na odgovornost za materijalne nedostatke, imate rok od 2 mjeseca otkako ste ustanovili kvar da o kvaru obavijestite trgovca;
  • Na odgovornost za materijalne nedostatke možete se pozvati u roku od dvije godine, ukoliko ste u roku obavijestili trgovca o nedostatku;
  • Ako ste kvar na proizvodu ustanovi u roku od 6 mjeseci od preuzimanja kupljenog proizvoda, smatra se da je takav kvar postojao već pri samoj kupnji.
  • Vodite računa da predmet reklamacije morate vrati u stanju u kavom ste ga kupili
  • ako ste na vrijeme obavijestili (mora postojati pismeni trag) trgovca o nedostatku, možete, po svom izboru:

 

 

Dakle prvo se govori da se treba prijaviti u roku 2 mjeseca. Zatim se govori o 2 godine a zatim o 06 mjeseci...

 

Dakle u roku 2 mjeseca kupac se mora očitati prema tome i imati trag da je obavijestio trgovca o navedenome ? Ako to nije ispunio nema pravo povrata?

  • Vodite računa da predmet reklamacije morate vrati u stanju u kavom ste ga kupili

 

 

Damir22 kaže...
toxic kaže...

Ma kakve su to ovdje nebuloze...

Jbte s obzirom da sam impluzivan kupac i da volim stvari imati vrlo kratko od sada pa na dalje kupit cu neku stvar testirati kod sebe dok mi ne dosadi i lijepo vratiti natrag uz "materijalni nedostatk" (nesto cu vec naci)

 

 Cekaj, a ti stvarno mislis da ne postoje ljudi koji se sluze slicnim forama.....

 

E sad za ovo ostalo, prica eventualno ide ovako, mozda ce to netko tocnije pojasniti, ali onako laicki...

 

  • 1. Ukoliko uočite kvar ili nedostatak na proizvodu, da biste ostvarili pravo na pozivanje na odgovornost za materijalne nedostatke, imate rok od 2 mjeseca otkako ste ustanovili kvar da o kvaru obavijestite trgovca

 

Znaci, ovo bi se odnosilo na prijavu kvara/pozivanje na nedostatak, ili bilo kakvu nepravilnost u radu. A jednostavno znaci, da u roku 2 mjeseca od PRIMJECIVANJA kvara ili nepravilnog rada treba o tome obavijestiti kupca. Znaci, uocio si neki problem (s nekim hardverom recimo), odes, prijavis, reklamiras.... ali ne mozes doci pozivati se na materijalni nedostatak nakon 5 mjeseci i tvrditi da ta stvar od prvog dana ne radi kako treba, ili, da si problem uocio prije 4 mjeseca, ali eto, nisi imao vremena doci to reklamirati i prijaviti problem. 

 

Jer, sasvim cesto i uobicajeno pitanje koje ce trgovac postaviti je - a kad ste primjetili problem/kad su se problemi poceli pojavljivati.... sasvim ok pitanje, na mjestu. Dakle, ako se pozivas na materijalni nedostatak, odgovor ne moze biti - prije 4 mjeseca, ili od prvog dana ili bilo sto drugo.

 

2Na odgovornost za materijalne nedostatke možete se pozvati u roku od dvije godine, ukoliko ste u roku obavijestili trgovca o nedostatku

 

U roku 2 godine od datuma kupnje mozes se pojaviti trgovcu sa robom i pozvati se na materijalni nedostatak. Pomalo besmisleno tamo gdje je garancija 2 godine, no recimo za robu koja ima garanciju 3 ili 5 godina - jako smisleno. Prvih 24 mjeseca se mozes pozvati na materijalni nedostatak (sa svime sto on predvidja - zamjena,povrat), dok preostalih 36 mjeseci eventualni kvar spada pod "garanciju", sa svime sto ona predvidja - popravak i slicno. Naravno, jedno ne iskljucuje drugo, uvijek je kupac taj koji ima pravo izbora na sto tocno od svojih prava se poziva.

 

3. Ako ste kvar na proizvodu ustanovi u roku od 6 mjeseci od preuzimanja kupljenog proizvoda, smatra se da je takav kvar postojao već pri samoj kupnji.

 

Jos jednostavnije. U prvih 6 mjeseci trajanja garancije, svaki kvar se prakticki smatra DOA, znaci proizvod nikad ni nije radio kako je trebao. Da, ovo se malo kosi sa 1, ali to je regulirano na drugi nacin.

 

Ovo ovako napisano jedno ispod drugoga ispada kontradiktorno, ali ustvari se radi o razlicitim mehanizmima, te razlicitim dijelovima te nekakve obveze trgovca (proizvodjaca) prema kupcu, i pruza odredjeni manevarski prostor za manipulaciju, sto ce neke trgovine rado iskoristiti, druge nece...

 

medjutim, sve se svodi na to da se kupac treba jasno pozvati na jedno svoje pravo, jasno definirati na koje pravo se poziva, i biti upoznat koje su sve pozitivne i eventualno negativne strane toga na sto se poziva.

 

Dok vecina kupaca to sve trpa pod "garanciju", i onda imas slucajeva gdje proizvod "star" par sati doslovce ide na neke servise, popravke, neka cekanja od mjesec-dva, sasvim nepotrebno, zato sto ga je kupac "reklamirao", umjesto da se pozvao na materijalni nedostatak, slijedom cega opet ima odredjena prava koja su mu povoljnija od klasicne reklamacije.

 

Dalje, mislim da se to nije promjenilo, sve i ako se kupac poziva na garanciju (a ne materijalni nedostatak), on i dalje ne mora pristati na popravak. Naime, prilikom predaje u  trgovini, i pravljenja papira, dovoljno je naglasiti da kupac zeli samo dijagnostiku, da sazna sto je uzrok kvara, te eventualnu procjenu vremena trajanja popravka. Ukoliko se ne slaze s onim sto servis napise (npr, ne slaze se da je kvar nastao nestrucnim rukovanjem, ili se ne slaze da ce dio potreban za popravak trebati cekati 3 mjeseca dok stigne iz kine).... opet mu to moze sluziti za daljnje postupanje, ali to su vec komplikacije u koje se rijetko tko upusta.

 

Naravno, kao najnepovoljnija opcija, kupac moze i odustati od svog prava na garanciju, i jednostavno odluciti ne nositi pokvareni uredjaj na reklamaciju ukoliko procjeni, ili ukoliko se ne slaze s cekanjem ili nacinom na koji ce njegova reklamacija biti rjesena.

 

  • 4. Vodite računa da predmet reklamacije morate vrati u stanju u kavom ste ga kupili

 

Ok, bezveze. Proizvod nikad ne mozes vratiti u stanju u kakvom je bio, pocevsi od ambalaze, raznih naljepnica, ali ovo se regulira onim "osim koristenja potrebnog da se utvrde svojstva i funkcionalnost proizvoda"....

 

opet trollattack? karikiranjem extrema do suprotnosti se želi što dokazati? Zakon je za 'normalne' kupce, trgovce, većinu, većinu slučajeva itd. ne za izuzetke koji žele nekog maltretirati ili trgovca koji ništa ne želi.. jamstvo/materijalna odgovornost, su dvije odvojene pravne osnove i jamstvo je stvar proizvođača (pa i renomea), trgovac s tim skoro da nema ništa osim što je karika u lancu. Mat nedostatak je uvedeno, kao konkretna odgovornost trgovca za robu/usluge koje prodaje (jer nemaju sve robe npr jamstvo) i time se tjera trgovca na to da ne prodaje škart tj na odgovornost. No izvrtati izmišljenim hipotetski mogućim primjerima je besmisleno, spam u temi ili treba poslužiti izmjeni zakona ako je postojeći loš?

-kod nas su zakoni uvođeni pristupnim pregovorima, od 2003će nadalje.. dok smo u eu od 2014te, zakon je na snazi u eu par godina i vrijedi za eu, ne samo za nas ili kod nas tako da po tom kriteriju smo jednaki, ni bolji-ni gori od ostatka globalno. AKo trgovcu tu nešto ne odgovara, ima irsku, pakistan, kinu, ima cijeli svijet na dlanu, kao što imaju i gasterbajteri koji su ponekad kupci-potrošači, tj svi smo mi potrošači a poneki su uz to i trgovci.

-zakon pokriva sve robe i usluge, ali naravno da se ne primjenjuje sve u svim slučajevima kao što postoje dodatne stavke npr autorski-zamp i sl. koji s čavlima nema veze ili s prodajom sladoleda. Zakon je generički, svaki slučaj je za sebe specifičan.

-trgovac je odgovoran za ispravnost robe.

-kupac je platio i ima pravo na ispravno ili novac nazad.

-što je tu nejsano, kome?

-što je nejasno u prodaji izvan prostorija i povratu 14 dana?

-što je nejasno u reklamaciji, ako je reklamacija uvažena, naravno razlika po jamstvu ili mat.nedostatku je samo tko tad snosi trošak popravka-zamjene.. no globalno j ecilj isti, kupac ima ispravno ili novac. Nešto nejasno? Kome? Trgovcu? ... tema nije za pomoć trgovcima, pročitajte naslov. Ako ste trgovac, tad se morate informirati-osposobiti za djelatnost koju obavljate, znati, upoznati se sa zakonima, pravima i obvezama ili snositi posljedice kao što svi za ne znanje, propust i sl. mogu snositi posljedice itd.

 

-ako je kupcu uvažena reklamacija (u gornjem karikiranom, možda izmišljenom primjeru je tako, tj nudi se novo.. a to implicira da je reklamacija uvažena-važeća..), tad kupac mora dobiti ispravno, ne samo novo (koje bi inače moralo biti ispravno kao podrazumijevano.. no nije uvjek tako i novo može biti jednako neispravno ili imati mat.nedostatak.. i tad kupac može tražiti novac, sve je tad stvar dogovora, no ako ga nema, tad jedino što preostaje je povrat novca što se države-zakona tiče ali kupac to ne može zahtijevati 'preko reda' tj bez osonove, tj može tražiti bilo što od trgovca i trgovac može pistati ali to tad nije po nekom zakonu nego takvom dogovoru te dvije stranke).

 

edit: + sva teh.roba ima jamstvo proizvođača, to je tad u pravilu bolji način reklamacije, za kupca i trgovca, jer kupac dobije novo-ispravno/popravljeno (kao rijetki izuzetak i sve manje se popravlja) ili novac, dok po mat.nedostatku sve ide u 'dogovor' dvaju strana i nije tako jasno, +t po jamstvu trgovac nema dodatni trošak-rizik, dok je mat.nedostatak njegov rizik-trošak osim ako ima odgovarajući ugovor s distributerom pa mu on kompenzira (ali tad bi to bilo kao jamstvo ili neko osiguranje i sl.. npr nitko ne brani nekome da da svoje jamstvo za bilo što, može kasko za auto.. i tad iz tog osiguranja pokrije trošak, ali je to primarno trošak trgovca a kako će ga on naplatiti od npr osiguranja je njegov problem, ne kupčev.. kao primjer koji može imati veze s gornjim hipotetskim troll primjerima..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.6.2019 11:40 (ihush).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

Pitanje je bilo jasno...

Može li bilo tko nakon 4 mjeseca korištenja XY proizvoda doći i žaliti se na manjkavost stvari\uređaja itd a da ne ide u klasičan postupak reklamacije (uređaj je zaista pokvaren)

I naravno na temlju toga dobiti povrat novaca.

Ako je ovaj odgovor pozitivan onda svi možemo rabiti proizvode par mjeseci i vracati ih u trgovinu bez ikakvih posljedica. (Svakom proizvodu se nade materijalni nedostatak)

 

I molim bez filozofskih odgovora i dugih tekstova.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.6.2019 11:52 (toxic).
12 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
toxic kaže...
Ako je ovaj odgovor pozitivan onda svi možemo rabiti proizvode par mjeseci i vracati ih u trgovinu bez ikakvih posljedica. (Svakom proizvodu se nade materijalni nedostatak)

 Ti izgleda ne znaš što je materijalni nedostatak, to je kvar, neispravnost, crknuti uređaj.

Nije mi baš jasno kako bi ti našao svakom uređaju "nedostatak", jedino da ga sam pokvariš.

I ne dobivaš povrat novca nego dobivaš novi takav uređaj ako je ovaj pokvaren.

Ne moraš se toliko čuditi nečemu što je na snazi godinama i u svim EU zemljama.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.6.2019 11:57 (bill_jobs).
15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
toxic kaže...
ihush kaže...

Pitanje je bilo jasno...

Može li bilo tko nakon 4 mjeseca korištenja XY proizvoda doći i žaliti se na manjkavost stvari\uređaja itd a da ne ide u klasičan postupak reklamacije (uređaj je zaista pokvaren)

I naravno na temlju toga dobiti povrat novaca.

Ako je ovaj odgovor pozitivan onda svi možemo rabiti proizvode par mjeseci i vracati ih u trgovinu bez ikakvih posljedica. (Svakom proizvodu se nade materijalni nedostatak)

 

I molim bez filozofskih odgovora i dugih tekstova.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 -svašta. (dovoljno kratko ili nefolozofski?) ..

-reklamirati možeš kvar, tražiti možeš bilo što, no to nema veze s ovim što pišeš ili 4 mjeseca..

-postavljaš pitanje u izmišljenom scenariju koji nije vjerojatan i zakon ne služi maltretiranju kupca-trgovca nego zaštiti potrošača. Ako kupac ima ispravnu robu, tu je kraj priče oko reklamacije i ove teme.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bill_jobs kaže...
toxic kaže...
Ako je ovaj odgovor pozitivan onda svi možemo rabiti proizvode par mjeseci i vracati ih u trgovinu bez ikakvih posljedica. (Svakom proizvodu se nade materijalni nedostatak)

 Ti izgleda ne znaš što je materijalni nedostatak, to je kvar, neispravnost, crknuti uređaj.

Nije mi baš jasno kako bi ti našao svakom uređaju "nedostatak", jedino da ga sam pokvariš.

I ne dobivaš povrat novca nego dobivaš novi takav uređaj ako je ovaj pokvaren.

Ne moraš se toliko čuditi nečemu što je na snazi godinama i u svim EU zemljama.

 

 

 

 

 

ihush kaže...
toxic kaže...
ihush kaže...

Pitanje je bilo jasno...

Može li bilo tko nakon 4 mjeseca korištenja XY proizvoda doći i žaliti se na manjkavost stvari\uređaja itd a da ne ide u klasičan postupak reklamacije (uređaj je zaista pokvaren)

I naravno na temlju toga dobiti povrat novaca.

Ako je ovaj odgovor pozitivan onda svi možemo rabiti proizvode par mjeseci i vracati ih u trgovinu bez ikakvih posljedica. (Svakom proizvodu se nade materijalni nedostatak)

 

I molim bez filozofskih odgovora i dugih tekstova.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 -svašta. (dovoljno kratko ili nefolozofski?) ..

-reklamirati možeš kvar, tražiti možeš bilo što, no to nema veze s ovim što pišeš ili 4 mjeseca..

-postavljaš pitanje u izmišljenom scenariju koji nije vjerojatan i zakon ne služi maltretiranju kupca-trgovca nego zaštiti potrošača. Ako kupac ima ispravnu robu, tu je kraj priče oko reklamacije i ove teme.

 Ja samo povlačim što se govorilo stranicu prije. Dakle moj odgovor da ne možeš to provuči kroz materijalni nedostakak i dobiti odmah pare natrag stoji od stranice prije...

 

Nakon toga krenule su filozofije.. Nit sam ja pitao to pitanje već trgovac u ovoj temi. Samo sam pokušavao shvatiti što vi govorite...

Na kraju je stvar vrlo jednostavna.

15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
toxic kaže...
..

 Ja samo povlačim što se govorilo stranicu prije. Dakle moj odgovor da ne možeš to provuči kroz materijalni nedostakak i dobiti odmah pare natrag stoji od stranice prije...

 

Nakon toga krenule su filozofije.. Nit sam ja pitao to pitanje već trgovac u ovoj temi. Samo sam pokušavao shvatiti što vi govorite...

Na kraju je stvar vrlo jednostavna.

 -pobrkalo ti se :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
toxic kaže...
..

 Ja samo povlačim što se govorilo stranicu prije. Dakle moj odgovor da ne možeš to provuči kroz materijalni nedostakak i dobiti odmah pare natrag stoji od stranice prije...

 

Nakon toga krenule su filozofije.. Nit sam ja pitao to pitanje već trgovac u ovoj temi. Samo sam pokušavao shvatiti što vi govorite...

Na kraju je stvar vrlo jednostavna.

 -pobrkalo ti se :)

 A je li ?

Materijalni nedostatak nije nužno i kvar.. To je jedino što mene ovdje buni.

Može plastika biti malo na hero, može držać biti ukoso itd... a uređaj uredno raditi... Jel to kvar ili materijalni nedostatak?

Ovdje pričamo o tome da kupac vraća ispravan proizvod kojeg je koristio 4 mjeseca uz TZV materijalni nedostatak kojeg je uočio niti manje niti više nego nakon 4 mjeseca.

 

E to mi objasni i onda sam quit.

 

NPR idealni primjer mi je BLB kod monitora... kupiš monitor znaš da imaš pravo ga vratit natrag jer ima ogorman BLB ali eto odlučio sam to napraviti kroz 4 mjeseca, šta je to kvar ili materijalni nedostatak..?? Ne kužim pa pitam.

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.6.2019 12:26 (toxic).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
toxic kaže...

Pitanje je bilo jasno...

Može li bilo tko nakon 4 mjeseca korištenja XY proizvoda doći i žaliti se na manjkavost stvari\uređaja itd a da ne ide u klasičan postupak reklamacije (uređaj je zaista pokvaren)

 Moze, ali to je takodjer "klasican postupak reklamacije". Ti iz nekog razloga odvajas ovo od "klasicnog postupka reklamacije" koji je slanje uredjaja na popravak.

toxic kaže...

A je li ?

Materijalni nedostatak nije nužno i kvar.. To je jedino što mene ovdje buni.

Može plastika biti malo na hero, može držać biti ukoso itd... a uređaj uredno raditi... Jel to kvar ili materijalni nedostatak?

Ovdje pričamo o tome da kupac vraća ispravan proizvod kojeg je koristio 4 mjeseca uz TZV materijalni nedostatak kojeg je uočio niti manje niti više nego nakon 4 mjeseca.

 

E to mi objasni i onda sam quit.

 

NPR idealni primjer mi je BLB kod monitora... kupiš monitor znaš da imaš pravo ga vratit natrag jer ima ogorman BLB ali eto odlučio sam to napraviti kroz 4 mjeseca, šta je to kvar ili materijalni nedostatak..?? Ne kužim pa pitam.

 Ostavi se tumacenja stvari koje ne razumijes. Da, mozes nesto "koristit 4 mjeseca" i to vratit natrag. I dobit ces isti takav novi proizvod ako se utvrdi nedostatak.

Ovi primjeri s plastikom pokazuju koliko nesto ne razumijes. Ako je ta plastika takva da ispada van standarda samog proizvoda, onda ces to fino reklamirati a taj proizvod ce se vratiti natrag. Ako je to tvoje neko subjektivno misljenje jer je 2 mm plastika izvucena negdje vise nego sto ti mislis da bi trebalo, nista od toga. Takodjer, neces dobit povrat novca za materijalne nedostatke koji su neznatni.

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.6.2019 12:31 (sandokan111).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
toxic kaže...

Pitanje je bilo jasno...

Može li bilo tko nakon 4 mjeseca korištenja XY proizvoda doći i žaliti se na manjkavost stvari\uređaja itd a da ne ide u klasičan postupak reklamacije (uređaj je zaista pokvaren)

 Moze, ali to je takodjer "klasican postupak reklamacije". Ti iz nekog razloga odvajas ovo od "klasicnog postupka reklamacije" koji je slanje uredjaja na popravak.

 Svejedno mi je kad mislim da kvar nije isto što i materijalni nedostatak. Meni i u mojoj glavi su to dva odvojena pojma.

8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
 Sto je smjesnije od ovog je da trgovci vecinom idu van posla radi konkurencija koja to obavlja bolje od njih, ne radi zakona i povrata robe tu i tamo. Povrat je toliko mizerna kategorija da je smjesno.

 Ovo je mozda i najbolja stvar napisana u ovoj temi...

 

Znam puno trgovina i trgovaca, ali neznam da je netko morao zatvoriti trgovinu zato sto se pridrzavao pravila igre, zakona, i izlazio u susret kupcima.

 

Kod takvog pristupa kupcu, samo je potrebno malo vise vremena da se uhvati "zamah" i da trgovina bude prepoznata od strane kupaca, sto se na kraju daleko vise isplati svima. Sve dodje na svoje.

 

Ihush - nisam skontao dali mislis da ja trolam, ili....ak je tako, sorry, ni bila namjera.... 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.6.2019 12:35 (Damir22).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
toxic kaže...

Svejedno mi je kad mislim da kvar nije isto što i materijalni nedostatak. Meni i u mojoj glavi su to dva odvojena pojma.

 Editirao sam i odgovor na ovaj drugi post koji je stigo nakon sto sam napisao.

Tebi i tvojoj glavi moze svasta bit, al to je nebitno, bitno je ono sto je zakonom odredjeno.

15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-jamstvo ima definirano što pokriva, precizno, a tad i što je ili nije kvar, to utvrđuje servis, ne kupac-trgovac.

-mat.nedostatak je svašta, kvar-neispravnost (kad nešto ne radi), oštećenje ili bilo što. .npr auto koji nema retorvizor, nije kvar nego nedostatak. .. jansija razlika?

kao i osnova po kojoj tad reklamiraš. Onak kome nešto reklamiraš prihvaća reklamaciju ili je odbija... ako je prihvati u slučaju mat.nedostatka s trgovcem dalje pregovaraš-dogovaraš. OK?

 

-no ti govoriš nešti drugo, treće.. izvlačiš proizvoljne zaključke nečeg što nitko ne tvrdi.. (ili daj citat, tj citati služe tome, ne nepotrebno quotanje plahti.. i ne vadi iz konteksta nekog odlomka itd..).

-gdje si našao neku tvrdnju da ćeš umjesto novog-zamjene po zakonu dobiti novac ako trgovac ponudi zamjenu? Nešto sasvim drugo je ako trgovac nije otklonio kvar-nedostatak.. tad možeš tražiti novac, tad imaš osnovu. Ili ćeš sad opet izvuči jednu rečenicu kao neku tvrdnju i po tome dalje donositi zaključke, čuditi se EU zakonima itd.?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
toxic kaže...

Svejedno mi je kad mislim da kvar nije isto što i materijalni nedostatak. Meni i u mojoj glavi su to dva odvojena pojma.

 Editirao sam i odgovor na ovaj drugi post koji je stigo nakon sto sam napisao.

Tebi i tvojoj glavi moze svasta bit, al to je nebitno, bitno je ono sto je zakonom odredjeno.

 Da se mi razumijemo. Ja nisam nikad niti jedan svoj proizvod reklamirao i ne spadam u vrstu ljudi koji to rade. Poželjan sam kupac ali isto tako pokušavam razumijeti što se ovdje priča.

Ovi isto odvajaju kvar od materijalnog nedostatka:

 

http://potrosac.mingo.hr/hr/potrosac/clanak.php?id=12657

 

"Ukoliko ste uočili kvar ili nedostatak na proizvodu morate obavijestiti trgovca u roku od dva mjeseca otkako ste ustanovili kvar ili nedostatak, da biste ostvarili pravo na pozivanje na odgovornost za materijalne nedostatke."

 

Dakle kvar ili nedostatak na proizvodu jel to isto? Zanemari sada reklamaciju itd.. Zanima me jel kvar isto što i nedostaktak na proizvodu ?

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
toxic kaže...
Ovi isto odvajaju kvar od materijalnog nedostatka:

 

http://potrosac.mingo.hr/hr/potrosac/clanak.php?id=12657

 

"Ukoliko ste uočili kvar ili nedostatak na proizvodu morate obavijestiti trgovca u roku od dva mjeseca otkako ste ustanovili kvar ili nedostatak, da biste ostvarili pravo na pozivanje na odgovornost za materijalne nedostatke."

 

Dakle kvar ili nedostatak na proizvodu jel to isto? Zanemari sada reklamaciju itd.. Zanima me jel kvar isto što i nedostaktak na proizvodu ?

Kvar i nedostatak mogu biti jedno te isto. Zakonom ti je definirano sto se smatra pod nedostatak, mislim da ima nekih 10ak stavki. Ako to sto ti vidis moze spadati pod nedostatak i tako ti odgovara da reklamiras, onda reklamiras pod nedostatak. Kvar ces reklamirat pod jamstvo. Dvije razlicite stvari koje ne iskljucuju jedna drugu.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bill_jobs kaže...

 Ti izgleda ne znaš što je materijalni nedostatak, to je kvar, neispravnost, crknuti uređaj.

Nije mi baš jasno kako bi ti našao svakom uređaju "nedostatak", jedino da ga sam pokvariš.

 

 

 

 

 

 

ihush kaže...

-jamstvo ima definirano što pokriva, precizno, a tad i što je ili nije kvar, to utvrđuje servis, ne kupac-trgovac.

-mat.nedostatak je svašta, kvar-neispravnost (kad nešto ne radi), oštećenje ili bilo što. .npr auto koji nema retorvizor, nije kvar nego nedostatak. .. jansija razlika?

kao i osnova po kojoj tad reklamiraš. Onak kome nešto reklamiraš prihvaća reklamaciju ili je odbija... ako je prihvati u slučaju mat.nedostatka s trgovcem dalje pregovaraš-dogovaraš. OK?

 

 

 Jel Vas dva mene hebete ili šta? Jedan govori jedno a drugi drugo na kraju jedan drugom dajete TU.... (slažeš se njegovim tezama) a sada ovdje veliš drugo...

I onda ja ovdje ispadnem smotan je ne razumijem o cemu se prica...

 

 

 

 

 

 

15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-nije isto, zato su dvije slične po smislu ali različite riječi.. npr ako auto ne radi, tad ti je sporedno jel zato što nema benzina ili puknuta getriba, rezultat je ne radi, ali nije kvar. Kupac želi da mu nešto radi, nedostatak je svašta, pa i banalno koliko kila banane je trgovac isporučio ako si naručio npr 10 kg a isporučeno 8kg.. pri tome banane nisu neispravne ili pokvarene itd.

mat.nedostatak  se koristi za ostale robe-usluge, kad nemaš jamstvo, sva teh.roba ima jamstvo i ovlašteni servis, deklaraciju, zamjenske dijelove itd.. i jamstvo nije obavezno kao ni trajanje jamstva, dok j emat.ned 2g obveza trgovca isključivo zato da ne prodaje škart tj odgovornosti za pružene usluge ili prodane robe. Odgovornost.. 'da radi', ne da ne radi, plaćeno i tome služi zakon, zaštiti kupca-potrošača, ne interesa trgovca koji je tad sasvim suprotan jer mu je teret-trošak-obveza..

 

btw, to što nisi reklamirao te ne čini poželjnim kupcem, tj ako imaš osnovu za reklamaciju, reklamiraš.. po ovome što kažeš, trolaš, jer niti imaš pitanje-problem niti neki savjet, pomoć. Za neispravnost imaš 2godine + još malo i nakon tog, nešto sasvim drugo je što kupljno novo mora biti ispravno i kupac tad ne mora pristati na popravak itd.. nije isto kad govoriš o autu, monitoru ili čavlima, jagodama, japankama, igrama, kavi u kafiću itd..

 

-reklamira se neispravno, po kojoj osnovi je stvar robe i ako postoji izbor, tad je to izbor kupca. Trgovac je u slučaju jamstva samo posrednik, za mat.nedostatak odgovoran. To je sve i svima je dovoljno janso jer sustav funkcionira.. možda je sad i tebi jasnije? :) NHF..

 

edit: svaki post ili tema je za sebe, trvrdnja u jednom ne znači slaganje u drugom.. nego sadržaj.. smisao, tj izgleda da ti razumijevanje ne ide :) .. ili ovako, to što se u temi ne slažem s jobsom, ne znači da je sve što kaže netočno ili da se s nečim (ne)slažem.. nisam navijač moj-tvoj i nevažno je što u drugom postu dam tu ili td. Sadržaj, ne osoba.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.6.2019 12:48 (ihush).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

 

 

edit: svaki post ili tema je za sebe, trvrdnja u jednom ne znači slaganje u drugom.. nego sadržaj.. smisao, tj izgleda da ti razumijevanje ne ide :) .. ili ovako, to što se u temi ne slažem s jobsom, ne znači da je sve što kaže netočno ili da se s nečim (ne)slažem.. nisam navijač moj-tvoj i nevažno je što u drugom postu dam tu ili td. Sadržaj, ne osoba.

 Ne možeš dati TU ako je pola posta netočno. Codex ti ne štima :)

Na kraju sve sam ja to dobro razumio samo ima previše filozofije koje te odvedu na krivu putanju... I onda ispadneš posran jer pitaš gluposti a same riječi ti govore o čemu se točno radi.

 

 

15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
toxic kaže...
..

 Ne možeš dati TU ako je pola posta netočno. Codex ti ne štima :)

..

 - mogu i sve štima :)

tj vidiš, ovo je primjer kako se citira.. i na što se nešto odnosi, komentar.. kao i to da dam TU, uz ovaj ispravak ako je dio texta sporan.

-u gornjem billjobsovom posrtu ima četirir reda texta-rečenice, svaka je za sebe i svaka je ok, slažem se s postom i dam TU tj slažem se. Što je sporno? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.6.2019 12:59 (ihush).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
toxic kaže...
..

 Ne možeš dati TU ako je pola posta netočno. Codex ti ne štima :)

..

 - mogu i sve štima :)

tj vidiš, ovo je primjer kako se citira.. i na što se nešto odnosi, komentar.. kao i to da dam TU, uz ovaj ispravak ako je dio texta sporan.

-u gornjem billjobsovom posrtu ima četirir reda texta-rečenice, svaka je za sebe i svaka je ok, slažem se s postom i dam TU tj slažem se. Što je sporno? :)

 Za primjer kako se citira ces dobiti od admina upozorenje, ak vec nisi :) Pogledaj si citat koji moras skrolati tri dana. I citiram tekst koji se odnosi na ono sto mene zanima. I da post mu nije tocan a ak je tocan onda je tvoj kriv. Odlucite se. 

5 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
toxic kaže...

 Ne možeš dati TU ako je pola posta netočno. Codex ti ne štima :)

Na kraju sve sam ja to dobro razumio samo ima previše filozofije koje te odvedu na krivu putanju... I onda ispadneš posran jer pitaš gluposti a same riječi ti govore o čemu se točno radi.

 

 

 Kao u ona lijepa, stara, dobra vremena useneta. Na kraju vise ne znas tko koga trolla, ali glavno da se trolla

12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Samo da javim da sam uspješno raskinuo ugovor

sa teleoperaterom. Naravno 14 dana je pravo te u globalu proces isti kao za bilo koji kupljeni uređaj putem weba. Išao sam direktno u poslovnicu te još dobio povrat plaćenih sredstava.

 

Ono što me začudilo jeste slučaj korisnika do mene 

koji ako sam dobro razumio raskida ugovor sklopljen

u poslovnici bez penala, rekla mu gospođa rok je inače 7 dana. Mada je raskidao Max TV pa tu mozda vrijede druga pravila?

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.6.2019 17:09 (Strelok).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Evo samo danas jedan primjer kako se to radi, i koliko nasi trgovci kaskaju za konkurencijom, a tice se spornog racuna o kojem se pisalo.

 

Uzeo neku majicu sinu u c&a ima nekih 15 dana. Bila poklon pa nisam ni otvarao ni nista. Inace cuvam racune kupljene robe, al eto, sad ga nisam mogao naci. Danas kad sam je otvorio pokidana po rukavu, cak ne po savu vec onak vidi se da je netko pokidao materijal, ocito nije tvornicka greska. Ceduljica i cijena i slicno je sve bilo jos uvijek na majici. Fino uzeo majicu, otiso u C&A bez ikakvog racuna i iceg osim "serijskog broja" koji je na toj odjeci. Dosao tamo, rekao o cemu se radi, ako treba nek mi isprinta racuna da bih zamjenio jer nisam ni skuzio da je pokidana do danas i rekao da sam uzeo ima nekih 15ak dana. Gospodja uzela artikl, skenirala taj s/n, vidjela da je njihovo, isplatila koliko je cijena majice i rekla izvolite. Naravno, htio sam samo zamjenu jer mi majica ionako treba, samo me uputila na odjel da izaberem i nek se vratim ako sto nadjem. 0 problems. Znaci ne da nije bilo problema, nego je cijeli proces trajao 3 minute. Nit se natezala samnom tko je pokidao, jer je uredno mogla reci da sam ja to pokidao posto je ocito da nije tvornicka greska, mogla je inzistirat na racunu, na svemu. NOP, not happening. Normalno da sam te pare spisko na novu majicu nakon tog.

 

Eto, radi ovakvih nasi trgovci odlaze van posla, ne radi toga jer ih neko pokusa s nekim povratom zavaljat. Tako se posao radi na zapadu, jer onaj tamo zna da za tih ~100kn, pa i da sam ja nesto napravio (a nisam) nece propast, a ja nakon toga imam sigurnost da se ne moram brinut ako nesto sjebem (kao sto sam ocito sjebao jer nisam dovoljno dobro pregledao artikl pri kupnji) necu ostat bez tih ~100kn. Toliko o racunima.

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

Evo samo danas jedan primjer kako se to radi, i koliko nasi trgovci kaskaju za konkurencijom, a tice se spornog racuna o kojem se pisalo.

 

Uzeo neku majicu sinu u c&a ima nekih 15 dana. Bila poklon pa nisam ni otvarao ni nista. Inace cuvam racune kupljene robe, al eto, sad ga nisam mogao naci. Danas kad sam je otvorio pokidana po rukavu, cak ne po savu vec onak vidi se da je netko pokidao materijal, ocito nije tvornicka greska. Ceduljica i cijena i slicno je sve bilo jos uvijek na majici. Fino uzeo majicu, otiso u C&A bez ikakvog racuna i iceg osim "serijskog broja" koji je na toj odjeci. Dosao tamo, rekao o cemu se radi, ako treba nek mi isprinta racuna da bih zamjenio jer nisam ni skuzio da je pokidana do danas i rekao da sam uzeo ima nekih 15ak dana. Gospodja uzela artikl, skenirala taj s/n, vidjela da je njihovo, isplatila koliko je cijena majice i rekla izvolite. Naravno, htio sam samo zamjenu jer mi majica ionako treba, samo me uputila na odjel da izaberem i nek se vratim ako sto nadjem. 0 problems. Znaci ne da nije bilo problema, nego je cijeli proces trajao 3 minute. Nit se natezala samnom tko je pokidao, jer je uredno mogla reci da sam ja to pokidao posto je ocito da nije tvornicka greska, mogla je inzistirat na racunu, na svemu. NOP, not happening. Normalno da sam te pare spisko na novu majicu nakon tog.

 

Eto, radi ovakvih nasi trgovci odlaze van posla, ne radi toga jer ih neko pokusa s nekim povratom zavaljat. Tako se posao radi na zapadu, jer onaj tamo zna da za tih ~100kn, pa i da sam ja nesto napravio (a nisam) nece propast, a ja nakon toga imam sigurnost da se ne moram brinut ako nesto sjebem (kao sto sam ocito sjebao jer nisam dovoljno dobro pregledao artikl pri kupnji) necu ostat bez tih ~100kn. Toliko o racunima.

 Ovo što si dobio se kod na smatra "Premium" uslugom. Lidl isto tako funkcionira. Dodes vratis uzmes drugo ne dira ih puno.

15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
toxic kaže...
..

 Ovo što si dobio se kod na smatra "Premium" uslugom. Lidl isto tako funkcionira. Dodes vratis uzmes drugo ne dira ih puno.

 + i koliko vidimo posluju uspješno.. ne kao što se tad katastrofalno predviđa ključ u bravu.

-normalna trgovina-trgovac nema razloga reklamaciju ne riješiti na ovakav, normalan način, sve je već pokriveno planiranim troškovima poslovanja, dok pod jamstvom sve pokriva proizvođač (a ovo je ipak pc-forum, bug, ne lidl-c&a i sl.. robe). Za forumaše je primarno kako se rješavaju pc-kvarovi.. komponente, a to ide po osnovi jamstva i trgovac samo treba imati uredno poslovanje, tad je samo karika u lancu bez posebnog troška-rizika pa time i problema, + tad je to pozitivna reklama i kupac se vraća..

-nasuport tome je besmisleno-nepotrebno otezanje ili odbijanje reklamacije po nekoj izmišljenoj osnovi, samo zato jer se trgovcu to ne da i sl.. o takvim problemima se govori u temi, o tome kako to eliminirati i upravo tome služi zakon, tema. Ne za ove pozitivne primjere gdje je sve gotovo za par minuta .. tema je za negativne i kako ih eliminirati... tj kako pomoći kupcu-potrošaču u ostvarivanju svojeg prava tj ukazati na ove negativne trgovce-servise koji to onemogućavaju-otežavaju i kako njih zakonom reducirati-eliminirati.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
toxic kaže...

 Ovo što si dobio se kod na smatra "Premium" uslugom. Lidl isto tako funkcionira. Dodes vratis uzmes drugo ne dira ih puno.

 Lidl, C&A, Kaufland, New Yorker... to su besmisleni primjeri.....

Te trgovine u jednom danu imaju promet veći nego što IT trgovine imaju cijele godine......

Ta usrana majica iz C&A njih u proizvodnji košta 0.5$, normalno da neće praviti problem oko reklamacije niti će gubiti vrijeme na neku proceduru kad im je skuplji radni sat blagajnika nego što predmet košta....

 

Ne možemo to uspoređivati sa recimo reklamacijom matične ploče na koju neka lokalna IT trgovina ima maržu 3% i gdje postoji mogućnost da je korisnik sam nešto oštetio.

Nije bezveze da postoji neka procedura i pravila i ne možemo očekivati da ćeš moći tek tako iste sekunde nešto vratiti bez pitanja i papirologije.

 

ovo je informatički forum gdje treba pričati o hardveru a ne o jeftinim majicama ili piletini iz lidla..........

http://dukedantalion.weebly.com/
15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
zalman1 kaže...
toxic kaže...

 Ovo što si dobio se kod na smatra "Premium" uslugom. Lidl isto tako funkcionira. Dodes vratis uzmes drugo ne dira ih puno.

 Lidl, C&A, Kaufland, New Yorker... to su besmisleni primjeri.....

Te trgovine u jednom danu imaju promet veći nego što IT trgovine imaju cijele godine......

Ta usrana majica iz C&A njih u proizvodnji košta 0.5$, normalno da neće praviti problem oko reklamacije niti će gubiti vrijeme na neku proceduru kad im je skuplji radni sat blagajnika nego što predmet košta....

 

Ne možemo to uspoređivati sa recimo reklamacijom matične ploče na koju neka lokalna IT trgovina ima maržu 3% i gdje postoji mogućnost da je korisnik sam nešto oštetio.

Nije bezveze da postoji neka procedura i pravila i ne možemo očekivati da ćeš moći tek tako iste sekunde nešto vratiti bez pitanja i papirologije.

 

ovo je informatički forum gdje treba pričati o hardveru a ne o jeftinim majicama ili piletini iz lidla..........

- ne. Prvo, cijena robe nema direktne veze s time kako će se neka reklamacija rješavati, bar ne dok govorimo o zakonu i pravilima igre.. 1kn ili 1000kn.. pravila su ista.

+ teh.roba ima jamstvo proizvođača. To je sve, trgovac baš nikakav problem nema, zaradio je maržu, ima ugovore.. a koliko je njegova zarada se nikog od nas ne tiče, 3%? može biti i 33%.. pa što? Pravila igre opet ostaju ista.

- reklamacija. Reklamiraš neispravno, ovlašteni servis zaprimi i prihvati reklamaciju, pokriveno jamstvom ili odbije uz obrazloženje.. ako je prihvaćeno i pokriveno, u čemu je problem? Pošto popravka ugl nema, izdaje se novo ili povrat novca, trgovac je u oba slučaja samo posrednik i ovisno ima li na lageru novo ili nema, dat će robu ili novac kupcu, dok će se on namiriti od svog ugovornog partnera-distributera-od proizvođača.. tj to je taj lanac+ugovori.

+naravno, to treba napraviti u razumnom roku, bez nepotrebnih izmišljanja-otezanja ili .. a to je ono zbog čega tema postoji, tj da je svijet idealan, ni ovih tema ne bi bilo..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.6.2019 10:52 (ihush).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
toxic kaže...

Ovo što si dobio se kod na smatra "Premium" uslugom. Lidl isto tako funkcionira. Dodes vratis uzmes drugo ne dira ih puno.

 Nisam dobio nikakvu premium uslugu nego je njima moja reklamacija apsolutno nebitna, pogotovo jer znaju da u 99% slucajeva potrosac kupuje nesto jer mu to treba, ne jer je mazohista koji isprobaje stvari pa ih vraca. Samim time, ako sam to reklamirao, vjerojatnost da cu kupit to isto, ili nesto drugo kod njih je na istom postotku. Za onaj mali postotak ljudi koji sami sjebu stvar i vrate kad ne bi imali pravo, im se zivo *ebe.

zalman1 kaže...
Ne možemo to uspoređivati sa recimo reklamacijom matične ploče na koju neka lokalna IT trgovina ima maržu 3% i gdje postoji mogućnost da je korisnik sam nešto oštetio.

 Prestani telebarit gluposti po raznoraznim temama. Ili se educiraj, ili pusti da te drugi educiraju.

Apsolutno mi je irelevantno za kupovinu dal sam kupio od najveceg lanca trgovina u svijetu ili od lokalne IT trgovine. Za obe vrijede isti zakoni. Opisao sam ono radi racuna gdje je gospodja skenom sve vidjela odmah isti tren, zasto? Zato jer mora, jer se ulaz/izlaz mora znati. To je vezano i za one gluposti kad si trabunjao o "sastavljenim racunalima" kad komponente magicno nestaju iz asortimana trgovina. Isto tako, majica je potrgana na nacin da je netko rucno potrgao, ne tvornickom gresko, tako da je sigurno neki od "korisnika" sam ostetio, samo nisam ja.

 

A da se zadrzimo na tehnickoj robi, koliko ne razumijes nista, niti sto u biti jamstvo predstavlja (opisano vise puta, i sam sam pisao o tome). Apsolutno je nebitno za jamstvo dal si ti trgovina od 1 zaposlenika ili 40 tisuca. Jamstvo daje proizvodjac, taj "trosak" pokriva proizvodjac te je jamstvo od proizvodjaca davno vec uracunato u cijenu, te kad se neka serija izda s 2-3-5 godina jamstva, svak ko kupi tu seriju placa premiju koju je proizvodjac davno uracunao. To sto trgovina ima dodatnog troska radi reklamacije, je samo to, trosak trgovanja, i ako ne moze podnijet trosak trgovanja, ne treba se bavit trgovinom. Profit trgovine se ne dijeli izmedju vlasnika i kupaca, samim time, i troskovi se ne smiju dijeliti. Prestani pisati gluposti.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Situacija iz zagrebačkog Smartsona. Kupio sam ondje prije nekoliko mjeseci ženi Xiaomijev električni romobil. Platio gotovinom i dobio račun.

Jučer ga je odvezla na reklamaciju jer ima nekakvih problema s pogonom. Trgovac traži jamstveni list, kojeg nismo dobili, sto posto, jer sve račune i jamstva čuvam na jednom mjestu. Čini mi se da je prodavač tada rekao "račun je dovoljan", ali ne mogu se zakleti.

Kaže trgovac mojoj ženi da ne mogu zaprimiti reklamaciju jer nema jamstveni list. Nakon objašnjavanja s moje strane putem telefona da sigurno nemamo jamstveni list, i da tako nešto ne bi bacili ili zagubili, trgovac kaže da će ga zaprimiti i poslati u Osijek u Bijelić servis pa "ako prođe prođe".

Tko je ovdje u pravu i postoji li neki zakonski instrument na kojeg se mogu pozvati ako me budu gnjavili?

Primjerice nedavno sam u Futuri kupio konfiguraciju koju su mi sastavili, dobio sam samo račun, s popisom komponenti. Nakon nekoliko dana sam reklamirao zbog BSOD-a s računom. Bio je neispravan ram, dobio sam drugi naravno.

U više navrata za razne komponente nisam dobio jamstveni list, samo račun, dok primjerice u Pevecu sam kupio hladnjak i perilicu i dobio sam ovjereni jamstveni list.
Tempus fugit
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
robisierra92 kaže...
Situacija iz zagrebačkog Smartsona. Kupio sam ondje prije nekoliko mjeseci ženi Xiaomijev električni romobil. Platio gotovinom i dobio račun.

Jučer ga je odvezla na reklamaciju jer ima nekakvih problema s pogonom. Trgovac traži jamstveni list, kojeg nismo dobili, sto posto, jer sve račune i jamstva čuvam na jednom mjestu. Čini mi se da je prodavač tada rekao "račun je dovoljan", ali ne mogu se zakleti.

Kaže trgovac mojoj ženi da ne mogu zaprimiti reklamaciju jer nema jamstveni list. Nakon objašnjavanja s moje strane putem telefona da sigurno nemamo jamstveni list, i da tako nešto ne bi bacili ili zagubili, trgovac kaže da će ga zaprimiti i poslati u Osijek u Bijelić servis pa "ako prođe prođe".

Tko je ovdje u pravu i postoji li neki zakonski instrument na kojeg se mogu pozvati ako me budu gnjavili?

Primjerice nedavno sam u Futuri kupio konfiguraciju koju su mi sastavili, dobio sam samo račun, s popisom komponenti. Nakon nekoliko dana sam reklamirao zbog BSOD-a s računom. Bio je neispravan ram, dobio sam drugi naravno.

U više navrata za razne komponente nisam dobio jamstveni list, samo račun, dok primjerice u Pevecu sam kupio hladnjak i perilicu i dobio sam ovjereni jamstveni list.

 Kao sto sam gore ja vec opisao, slicna situacija je bila meni s emmezetom. Trazili jamstveni koji nikad nisu ni dali, niti ga daju ni dan danas. Fino sam umjesto reklamacije po jamstvu preformulirao reklamaciju po materijalnom nedostatku, pozvao inspekciju za navedeni slucaj i dobio novi proizvod. Sto je u svemu najgore, kad sam preuzeo novi proizvod jamstvo OPET nije bilo ovjereno niti ga je prodavacica htjela ovjerit jer kao "racun je dovoljan", al sam ovaj put morao inzistirat da ne moram opet rjesavat reklamaciju preko inspekcije za isti prozivod, zlu ne trebalo.

 

Uglavnom, nebitno dal imas jamstvo ili ne, ono vrijedi ako je dano od proizvodjaca, tvoje ne imanje na papiru ne umanjuje njegovu vrijednost. Stavio sam taman istu stvar u uzi temu.

ZOO, clanak 423, stavak 3.

Taj trgovac te mulja vec samim razgovorom s njim.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice