Pomozite da riješim taj prijemni!

poruka: 58
|
čitano: 11.540
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Pomozite da riješim taj prijemni!
pitanje

http://i31.tinypic.com/swd0mh.jpg

Namjeravam se upisati na TVZ Informatiku. Fora je u tome što ja nemam pojima o matematici i informatici koji su na prijemnom ( ne pitajte u koju sam srednju išla... ) Ako nije problem, molim da mi netko koji zadatak pojasni, hvala!!!!

Ja sam žemsko i volim kompove! Live with that!
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2008 11:49 (cozmika).
16 godina
neaktivan
offline
Pomozite da riješim taj prijemni!

Možda bumo onda zajedno... i meni je opcija tvz... bez brige ni meni nejde matka i fizika... informatika malo... a išel sam u matematičku gimnaziju

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2008 12:28 (M4r10).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!
autorov komentar
M4r10 kaže...

Možda bumo onda zajedno... i meni je opcija tvz... bez brige ni meni nejde matka i fizika... informatika malo... a išel sam u matematičku gimnaziju

 
Išao si u mat. gimn. a ja u Primijenjenu umjetnost i dizajn !!!!!!!! Mi matematike ni nemamo, informatiku da ni ne spominjem....

Ako netko barem jedan zna da mi pomogne... Tnx do neba i natrag!!!
Ja sam žemsko i volim kompove! Live with that!
16 godina
neaktivan
offline
Pomozite da riješim taj prijemni!

1. zadatak je A!

I wanna be a mod too...
16 godina
offline
Pomozite da riješim taj prijemni!

I ja sam htio na informatiku, ali kad sam vidio zadatke sam odustao. Upisat ću multimediju jer vidim da mi neide informatika

...something diabolic
16 godina
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!

Zadatak 28.   :  D) 2

 

 

9  :   0000 0000 0000 1001

 

kad pomakneš za dva udesno:   0000 0000 0000 0010 = 2

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2008 13:22 (ferovca1).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!
autorov komentar

Ako se nekome već da rješavati neka i postupak napiše mooolimm vasss.

Ja sam žemsko i volim kompove! Live with that!
16 godina
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!

zad 25.

 

rad= stupanj * pi/180

 

150°30`15`` = 150 stupnjeva, 30 minuta i 15 sekundi

 

NISAM SIGURAN, ALI MISLIM DA JE C TOČAN ODGOVOR.

 

UPDATE: MISLIM DA NIJE TOČAN.. NEKA ZA SADA OSTANE OTVOREN ILI NETKO TKO SE SJEĆA TOGA NEKA RIJEŠI..

 

TOČNO RIJEŠENJE PAR POSTOVA NIŽE!

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2008 14:20 (ferovca1).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!

29:

 

^ znači logičko I (konjunkcija), dakle x nemože bit veći od sto i manji od 0 pa je rješenje... false očito

 

ˇ je logičko ILI (disjunckija)

 

uglavnom pogledaj matematičku logiku, evo za početak

 

http://hr.wikipedia.org/wiki/Matemati%C4%8Dka_logika#Konjunkcija

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!

28:

 

8 4 2 1 (težine znamenaka)

 

1 0 0 1 (kužiš 8+1 su 9)

 

pomakneš u desno za dva...

 

0 0 1 0 (pročitaš gore 2)

 

prouči binarne brojeve, za početak

 

http://hr.wikipedia.org/wiki/Binarni_brojevni_sustav

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!

27: slično kao 28 samo obrnuto

 

1                          0

.                           .

0.5                       0 

0.25                     0

0.125                   0

0.0625                 0

0.03125               1

 

 

daklem 0.00001

 

da je kojim slučajem 0.75 onda je 0.11 jerbo 0.5+0.25

 

uglavnom još malo prouči binarni brojevni sustav, ovaj put tebi dajem čast da ukucaš u google

16 godina
offline
Pomozite da riješim taj prijemni!

Može li neko ovaj dio dodatno pojasniti, please:

 

Primjer zapisivanja brojeva

5710 = 5 * 101 + 7 * 100 = 1*25 + 1*24 + 1*23 + 0*22 + 0*21 + 1*20 = 1 1 1 0 0 1 2

Doć će Zoka da vas roka
16 godina
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!

Zad 26:

 

Točan odgovor je C  (konačan broj puta, odnosno sve dok novi n ne postane neparan)

 

 

npr.

 

n=10

 

dok je n razl. od 1 čini:               ........................... 10 je različit od 1

 

             ako je (n MOD p) = 0     ...........................  10 MOD 2 = 0  (npr. da imaš 9 MOD 2 = 5  jer je 9/2=4.5)

             tada:

 

                   ispiši  (p)                 ............................. a p je 2!

                   n= 10 DIV 2            ............................. novi n je 5

 

zatim se program vraća na korak  ako je (n MOD p) = 0,  ali za n=5 više izraz nije zadovoljen i tu se program prekida.

 

UPDATE: Da, točan je post ispod ( dok je WHILE, a ne IF kao što sam ja napisao)  Nevinašce

 

Za vrijednosti 2^x biti će konačan, za sve ostale parne brojeve neće.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2008 14:02 (ferovca1).
16 godina
offline
Pomozite da riješim taj prijemni!

Za 26 mislim da je A.

 

Ako se ne varam ovako ide, za parni broj, radi jednostavnosti uzmimo 4, 4 mod 2 = 0, znaci blok ispod se izvrsava, napise jednom 2 i nova vrijednost n-a je 4/2=2, onda ide drugi prolaz, 2 mod 2 = 0 i opet blok, napise 2, n = 2 / 2 = 1 i u sljedecem prolazu provjera n razlicito od 1 ne prolazi i program se zavrsava.

 

Eh sada, za bilo koji neparni broj osim 1, ce se petlja vrtiti beskonacno mnogo puta. Uzmimo 3, razlicito od 1 je ispunjeno pa ide dalje na mod 3 mod 2 = 1, znaci nije 0 i blok se ne izvrsava, znaci ni n ne mjenja svoju vrijednost, onda opet ide na provjeru razlicitosti od 1, to prolazi jer je n josh uvijek 3, ali je tako opet i 3 mod 2 = 1 i blok se preskace, i tako u beskonacnost.

 

Znaci ako ne znamo n ne mozemo odrediti sto ce se desiti.

 

 

*edit*

 

Vidim da me netko preduhitrio za minutu. No odgovori nam se ne poklapaju. U programu je samo if petlja, tj. provjera, nigdje se ne spominje else dio da napravi break ako n mod p <> 0 .

 

Ako nisam zaboravio kako se pseudokod "ponasa" onda ce ostati u beskonacnom loop-u.

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2008 13:55 (Solo761).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!
Kako znaš da si dobila pitanja iz prijamnog?
Što je cigara? Cigara je smotak dima koji na jednoj strani ima vatru, a na drugoj budalu.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!
autorov komentar
sub_zero kaže...
Kako znaš da si dobila pitanja iz prijamnog?
 
Ovo je predoložak, može se skinuti na TVZ-ovim stranicama, to je od prošle godine...

E ljudi hvala vam beskrajno... Preko vikenda ću imati kaj za proučavati!!! ( prije vikenda nemogu jel se ubijam s matematikom, doslovce )
Ja sam žemsko i volim kompove! Live with that!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!
Solo761 kaže...

Za 26 mislim da je A.

 

Ako se ne varam ovako ide, za parni broj, radi jednostavnosti uzmimo 4, 4 mod 2 = 0, znaci blok ispod se izvrsava, napise jednom 2 i nova vrijednost n-a je 4/2=2, onda ide drugi prolaz, 2 mod 2 = 0 i opet blok, napise 2, n = 2 / 2 = 1 i u sljedecem prolazu provjera n razlicito od 1 ne prolazi i program se zavrsava.

 

Eh sada, za bilo koji neparni broj osim 1, ce se petlja vrtiti beskonacno mnogo puta. Uzmimo 3, razlicito od 1 je ispunjeno pa ide dalje na mod 3 mod 2 = 1, znaci nije 0 i blok se ne izvrsava, znaci ni n ne mjenja svoju vrijednost, onda opet ide na provjeru razlicitosti od 1, to prolazi jer je n josh uvijek 3, ali je tako opet i 3 mod 2 = 1 i blok se preskace, i tako u beskonacnost.

 

Znaci ako ne znamo n ne mozemo odrediti sto ce se desiti.

 

 

*edit*

 

Vidim da me netko preduhitrio za minutu. No odgovori nam se ne poklapaju. U programu je samo if petlja, tj. provjera, nigdje se ne spominje else dio da napravi break ako n mod p <> 0 .

 

Ako nisam zaboravio kako se pseudokod "ponasa" onda ce ostati u beskonacnom loop-u.

 

 pa pise da je n paran broj. citati zadatak, citati zadatak...

moram se sloziti s ferovcem, mislim da je C.

e al BTW sto je u pseudokodu uopce BLOK??
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2008 14:10 (RaLe).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!
cozmika kaže...

http://i31.tinypic.com/swd0mh.jpg

Namjeravam se upisati na TVZ Informatiku. Fora je u tome što ja nemam pojima o matematici i informatici koji su na prijemnom ( ne pitajte u koju sam srednju išla... ) Ako nije problem, molim da mi netko koji zadatak pojasni, hvala!!!!

 kako namjeravas zavrsit fax ako nemas pojma ni o matematici ni informatici? dobro ako se kuzis barem u jedno... al ovak...
***em sve! (mislim ovo je opaka psovka, ne opisivanje mog ljubavnog života)
16 godina
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!

Zadatak 25.

 

 

Mozda nisam u pravu, ali mislim da nijedan odgovor nije točan, barem prema ovom linku:


http://id.mind.net/~zona/mmts/trigonometryRealms/degMinSec/degMinSec.htm

 

Po mome trebalo bi biti:

 

sin( (150 + 30/60 + 15/3600) * pi/180 ) = sin( (150.5042*pi)/180)=sin(2.625)=0.0458

16 godina
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!
RaLe kaže...
Solo761 kaže...

Za 26 mislim da je A.

 

Ako se ne varam ovako ide, za parni broj, radi jednostavnosti uzmimo 4, 4 mod 2 = 0, znaci blok ispod se izvrsava, napise jednom 2 i nova vrijednost n-a je 4/2=2, onda ide drugi prolaz, 2 mod 2 = 0 i opet blok, napise 2, n = 2 / 2 = 1 i u sljedecem prolazu provjera n razlicito od 1 ne prolazi i program se zavrsava.

 

Eh sada, za bilo koji neparni broj osim 1, ce se petlja vrtiti beskonacno mnogo puta. Uzmimo 3, razlicito od 1 je ispunjeno pa ide dalje na mod 3 mod 2 = 1, znaci nije 0 i blok se ne izvrsava, znaci ni n ne mjenja svoju vrijednost, onda opet ide na provjeru razlicitosti od 1, to prolazi jer je n josh uvijek 3, ali je tako opet i 3 mod 2 = 1 i blok se preskace, i tako u beskonacnost.

 

Znaci ako ne znamo n ne mozemo odrediti sto ce se desiti.

 

 

*edit*

 

Vidim da me netko preduhitrio za minutu. No odgovori nam se ne poklapaju. U programu je samo if petlja, tj. provjera, nigdje se ne spominje else dio da napravi break ako n mod p <> 0 .

 

Ako nisam zaboravio kako se pseudokod "ponasa" onda ce ostati u beskonacnom loop-u.

 

 pa pise da je n paran broj. citati zadatak, citati zadatak...

moram se sloziti s ferovcem, mislim da je C.

e al BTW sto je u pseudokodu uopce BLOK??
 
Nisam znao kako ga to nazvati, meni je taj blok ono ispod ako je (n mod p) = 0 onda, sve je jednako uvuceno pa zakljucujem da se te obje linije izvrsavaju u slucaju = 0, a za = 1 nijedna.

Tocno za paran broj, my bad. No sto ako dodje 10, nakon prvog prolaza n = 5, neparan broj, 5 <> 1 do while prolazi, ali 5 mod 2 = 1 i if then preskace i ostane u do while loop-u. Jedino ako dijeljenje na kraju nije u if then petlji. Ali u tom slucaju 5 div 2 vise nije cijeli broj pa opet ne valja.
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2008 14:34 (Solo761).
16 godina
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!
asusdvd kaže...

Može li neko ovaj dio dodatno pojasniti, please:

 

Primjer zapisivanja brojeva

5710 = 5 * 101 + 7 * 100 = 1*25 + 1*24 + 1*23 + 0*22 + 0*21 + 1*20 = 1 1 1 0 0 1 2

 Jednostavniji ti je način: 57(10)= ?(2)
Uzimaš brojeve ovim redom 1 2 4 8 16 32 64 128 256 512, no skužio si sigurno kojim redom. I uglavnom pošto ti imaš broj 57 ideš do prvog večeg broja od njega samoga=
64 32 16 8 4 2 1  i sada iz ovoga redosljeda gledaš kojom zbrojem ovih brojeva dobiješ broj 57. I kod brojeva koji daju zbroj 57 stavljaš 1, a kod ostalih idu 0
0   1   1  1  0  0 1 jer je 32+16+8+1=57  Tvoje riješenje je 0  1   1  1  0  0 1

Još jedan primjer:  89(10)= ? (2)
128 64 32 16 8 4 2 1
0     1   0    1  1  0 0 1 jer je 64+16+8+1=89 ==> 0     1   0    1  1  0 0 1
Nadam se da si skužio princip, na foru ovog tvoga gore je ali ovo je zapravo brži način. Sretno
AMD Athlon64 X2 6000+, oc 6400, Sapphire HD3870 512MB GDDR4, 4 x 2Gb Kingmax, 800Mhz, Asus M2R32-MVP, HDD Segate 250Gb, 16Mb, Chieftec power supply 650W Turbo Series
16 godina
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!
Solo761 kaže...
RaLe kaže...
Solo761 kaže...

Za 26 mislim da je A.

 

Ako se ne varam ovako ide, za parni broj, radi jednostavnosti uzmimo 4, 4 mod 2 = 0, znaci blok ispod se izvrsava, napise jednom 2 i nova vrijednost n-a je 4/2=2, onda ide drugi prolaz, 2 mod 2 = 0 i opet blok, napise 2, n = 2 / 2 = 1 i u sljedecem prolazu provjera n razlicito od 1 ne prolazi i program se zavrsava.

 

Eh sada, za bilo koji neparni broj osim 1, ce se petlja vrtiti beskonacno mnogo puta. Uzmimo 3, razlicito od 1 je ispunjeno pa ide dalje na mod 3 mod 2 = 1, znaci nije 0 i blok se ne izvrsava, znaci ni n ne mjenja svoju vrijednost, onda opet ide na provjeru razlicitosti od 1, to prolazi jer je n josh uvijek 3, ali je tako opet i 3 mod 2 = 1 i blok se preskace, i tako u beskonacnost.

 

Znaci ako ne znamo n ne mozemo odrediti sto ce se desiti.

 

 

*edit*

 

Vidim da me netko preduhitrio za minutu. No odgovori nam se ne poklapaju. U programu je samo if petlja, tj. provjera, nigdje se ne spominje else dio da napravi break ako n mod p <> 0 .

 

Ako nisam zaboravio kako se pseudokod "ponasa" onda ce ostati u beskonacnom loop-u.

 

 pa pise da je n paran broj. citati zadatak, citati zadatak...

moram se sloziti s ferovcem, mislim da je C.

e al BTW sto je u pseudokodu uopce BLOK??
 
Nisam znao kako ga to nazvati, meni je taj blok sve ono ispod ako je (n mod p) = 0 onda, sve ispod je jednako uvuceno pa zakljucujem da u slucaju da se te obje linije izvrsavaju u slucaju = 0, a za = 1 nijedna.

Tocno za paran broj, my bad. No sto ako dodje 10, nakon prvog prolaza n = 5, neparan broj, 5 <> 1 do while prolazi, ali 5 mod 2 = 1 i if then preskace i ostane u do while loop-u. Jedino ako dijeljenje na kraju nije u if then petlji. Ali u tom slucaju 5 div 2 vise nije cijeli broj pa opet ne valja.

Moram priznati da sam se sada malo zamislio, zadatak je glupo postavljen.

 

Hmmm, prema ovom jednostavnom primjeru ipak bi C trebao biti točan odgovor:

 

 

x = 0;
while (x < 3)
{
x++;
}

first checks whether x is lesser than 3, which it is, so it increments
x by 1. It then checks the condition again, and executes again,
repeating this process until the variable x has the value 3.
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2008 14:31 (ferovca1).
16 godina
offline
Pomozite da riješim taj prijemni!

Ma koliko se sjecam to je pravilo na prijamnima, na semantiku hvataju vise nego pamet. A ako bash hoce to neka naprave posebno test inteligencije, a ne tu takve zamke stavljati. Kada sam ja davnih dana bio na prijemnom imao sam vise trte zbog samih zadataka, a kamoli josh da pazim na takve zamke Osmijeh.

 

S programiranjem treba biti egzaktan, inace se desi ovakva situacija

 

Žena poslala muža informatičara u trgovinu... -
"Kupi paketić margarina, a ako budu imali jaja, kupi deset."
Informatičar se ubrzo vraća sa 10 paketa margarina i kaže: - "Imali su jaja!"

16 godina
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!

Moram priznati da mi nedostaju ovakvi zadaci.

 

Pa da sumiramo:

 

25.  nijedan ( greška ili u zadatku ili u rješenju)

26.  A

27.  C

28.  D

29.  E

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2008 14:50 (ferovca1).
16 godina
offline
Pomozite da riješim taj prijemni!

To je primjer while petlje koja u sebi utjece na varijablu koju provjerava. Ova while petlja ima u sebi josh jednu if petlju, a naredbe koje utjecu na n, koji se provjerava unutar while petlje, su unutar if petlje. Znaci ako je n takav da ne ispunjava if petlju naredbe se nece izvrsiti, vrtiti ce se samo while petlja, a if ce preskakati. IMO trebao bi imati neki else koji bi u takvih situacijama uskakao u pomoc.

16 godina
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!

U pravu si, IF petlja nema definiran izlaz ako je (n MOD p) različit od 0 i cijela stvar se zavrti u WHILE petlji.

 

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!
cozmika kaže...

http://i31.tinypic.com/swd0mh.jpg

Namjeravam se upisati na TVZ Informatiku. Fora je u tome što ja nemam pojima o matematici i informatici koji su na prijemnom ( ne pitajte u koju sam srednju išla... ) Ako nije problem, molim da mi netko koji zadatak pojasni, hvala!!!!

 hmm , ja sam sa elektrotehnike na tvz-u ,prvu godinu završavam , za prijemni se nisam ni 2 sata pripremao sve skupa kad zbrojim , no upao sam bez ikakvih problema ,bez prepisancije i upao sam bez plaćanja, i koliko sam vidio na prijemnom , jako puno ljudi je prepisalo i upisalo se na faks , jednostavno sijedni ispred nekog "pametnog" i pokušaj prepisat ako neide drukčije...

a ako se misliš pripremat za prijemni jako dobro , sjedni za stol i riješi sve zadatke od prošlih godina sa prijemnih ispita, jer se 50% zadataka ponavlja sa izmjenjenim tekstom i promjenjenim brojevima !

sretno !
15 godina
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!

25. 360 stupnjeva je po definiciji 2*PI radijana, dakle: 180 stupnjeva = PI * rad => 1 rad = 180 stupnjeva/PI

      1 stupanj = 60 minuta = 3600 sekundi (60*60)

      Zadani kut preracunat u stupnjeve: (150 + 30/60 + 15/3600) stupnjeva

      Da bi dobila iznos u radijanima, dijelis sve s vrijednoscu 1 radijana u stupnjevima (180 stupnjeva/PI), dakle: (150 + 30/60 + 15/3600) * PI/180

 

      Ove tocke nakon brojeva u ponudjenim rjesenjima znace da se brojevi smatraju float (decimalni), a ne int (cijeli) vrijednostima. Ovisno o jeziku vrse se   implicitne konverzije (nije pozeljno, jer se "gubi kontrola") , tako da bi bilo pozeljno staviti tocke iza brojeva u vecini slucajeva.

 

Rjesenje bi trebalo biti C (ako zanemarimo tipfelere) sin( (150. + 30./60. + 15./3600.) * PI/180. )

 

26. DIV je rezultat dijeljenja cijelim brojem, MOD je ostatak pri dijeljenju. Npr. 13 DIV 4 = 3 (dijelis kao "normalno" i maknes sve iza decimalne tocke).

      13 MOD 4 = 1 (najprije izracunas 13 DIV 4 = 3, zatim 13 - 4*3 = 1). 

      Ako je x MOD y = 0, kaze se da je x djeljiv s y (bez ostatka). Ovo se koristi kod provjere parnosti (ako je cijeli broj n MOD 2 = 0, onda je paran).

 

      procitaj(n);

      p = 2;

      while(n != 1)

      {

            if( (n MOD p) == 0)

            {

             ispisi(p);

            }

            n == n DIV p;

       }

 

      Zadano je p = 2 i n je paran. Petlja se izvrsava, dok je n razlicit od 1.

      n MOD p = 0 znaci da je n paran, jer je p zadan na pocetku kao 2 i ne mijenja se.

      n je doista paran barem jednom (u prvoj iteraciji, jer je zadano u zadatku) te ce se ispisati 2 (ispisi(p)) barem jednom.

      n = n DIV p (n se dijeli s 2 te se ta nova vrijednost pridruzuje n-u). Operator pridruzivanja je u zadatku ":=", a "=" je operator usporedbe.

      Obicno ce "=" biti operator pridruzivanja, a "==" operator usporedbe.

      Nakon ovog koraka n moze biti paran (npr. 8 DIV 2 = 4) ili neparan (14 DIV 2 = 7). U sljedecim iteracijama 2 ce se ispisivati samo ako je n paran.

      Ovisno o samom broju n, petlja ce se vrtiti odredjen broj puta, dok ne dodje do n = 1. Uvijek ce doci do 1, zbog dijeljenja s 2 (probaj s razlicitim  brojevima).

 

      Rjesenje je C, ako je "n == n DIV p" izvan IF grananja (ja sam tako rjesavao). Ako je unutar IF, rjesenje je A (kako je napisano izgleda da je unutar IF, ali mislim da je to samo jos jedan tipfeler).

 

 

27. Svaka znamenka ima "tezinu" (vrijednost) po formuli: znamenka * "baza brojevnog sustava" potencirana "pozicijom u odnosu na decimalnu tocku" (pozicija neposredno lijevo od decimalne tocke je potencija 0, potencije rastu za 1 kako ides lijevo, padaju za 1 kako ides desno). Dobivene vrijednosti se zbrajaju. Npr. : 134.75 (dekadski) = 1*10^2 + 3*10^1 + 4*10^0 + 7 *10^-1 + 5*10^-2.

 

Postoje nacini konverzije iz dekadskog sustava u binarni (uzastopno dijeljenje s 2, odnosno mnozenje nakon decimalne tocke), ali to trebas sama nauciti i uvjezbati.

 

Za ovaj zadatak, "prljavo" rjesenje je krenuti od ponudjenih odgovora. Tocan odgovor je C.

 

0.00001(binarno) = 0*2^0 + 0*2^-1 + 0*2^-2 + 0*2^-3 + 0*2^-4 + 1*2^-5 = 0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 1/32 = 1/32 = 0.03125(dekadski).

 

Znaci uvrstavamo po formuli (baza brojevnog sustava je 2), pocevsi od prve 0 (lijevo od decimalne tocke) i zbrajamo. Ovo je nepotrebno, jer sve pomnozeno 0 daje 0, ali primjera radi. "^" koristim kao operator potenciranja.

 

28. Duljina 16 bita znaci da je X predstavljen sa 16 "kucica" u koje upisujes 1 ili 0. Kreces od desnog kraja.

      9 (dekadski) = 1001 (binarno)

      _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 1 0 0 1 (znaci 12 "praznih" "kucica" i 4 kucice popunjene znamenkama broja). Prazne kucice popunis 0.

      0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 (posmak u desno znaci doslovno to, pomaknuti sve u desno i odgovara operaciji DIV 2)

      _ _ 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 (posmaknuli smo za 2 mjesta u desno, sadrzaj se "prelio" iz varijable X)

      0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 ("odrezemo" ono sto je izaslo izvan granica X i popunimo 0  prazne kucice)

 

      10 (binarno) = 1*2^1 = 2 (dekadski)   Dakle, 9 shr 2 je ekvivalentno (9 DIV 2) DIV 2 (odgovor D).

 

29. Ovaj znak "obrnuto V" je "logicko i". Znaci da obje strane moraju biti istinite da bi izraz bio istinit.

      Konkretno n mora biti manji lil jednak 0 i ujedno veci od 100. To naravno nije moguce pa je cijeli izraz laz, tj. 0. (odgovor E).

 

 

Evo, ovo je samo ugrubo da vidis sto trebas nauciti. Sretno!

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2008 15:25 (sheed).
16 godina
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!
Branimir2412 kaže...
asusdvd kaže...

Može li neko ovaj dio dodatno pojasniti, please:

 

Primjer zapisivanja brojeva

5710 = 5 * 101 + 7 * 100 = 1*25 + 1*24 + 1*23 + 0*22 + 0*21 + 1*20 = 1 1 1 0 0 1 2

 Jednostavniji ti je način: 57(10)= ?(2)
Uzimaš brojeve ovim redom 1 2 4 8 16 32 64 128 256 512, no skužio si sigurno kojim redom. I uglavnom pošto ti imaš broj 57 ideš do prvog večeg broja od njega samoga=
64 32 16 8 4 2 1  i sada iz ovoga redosljeda gledaš kojom zbrojem ovih brojeva dobiješ broj 57. I kod brojeva koji daju zbroj 57 stavljaš 1, a kod ostalih idu 0
0   1   1  1  0  0 1 jer je 32+16+8+1=57  Tvoje riješenje je 0  1   1  1  0  0 1

Još jedan primjer:  89(10)= ? (2)
128 64 32 16 8 4 2 1
0     1   0    1  1  0 0 1 jer je 64+16+8+1=89 ==> 0     1   0    1  1  0 0 1
Nadam se da si skužio princip, na foru ovog tvoga gore je ali ovo je zapravo brži način. Sretno
 Mnogo jasnije, hvala punoNamigiva
Doć će Zoka da vas roka
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomozite da riješim taj prijemni!
r420r kaže...
  kako namjeravas zavrsit fax ako nemas pojma ni o matematici ni informatici? dobro ako se kuzis barem u jedno... al ovak...
Ma pravi se javio. LOL. TI ćeš se isto upisat na TVZ tak  da ti ja riješim prijemni.   
osjecam se kao prezervativ istrosen al' ispunjen jer sam pogodio cilj
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice