[Review] Lenovo Ideapad Y560 i3-330m

poruka: 6
|
čitano: 8.789
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
[Review] Lenovo Ideapad Y560 i3-330m

 

Nakon tri mjeseca ugodnog korištenja, odlučio sam podjeliti svoja iskustva u radu s jednim od najzanimljivijh laptopa u kategoriji do 6000kn.

Radi se o Lenovo Y seriji, modelu 560.

O kvaliteti samog proizvođača ne treba trošiti rječi, pa sam zato imao velika očekivanja.

Za početak mogu reći da su ispunjena.

Laptop je kupljen u ADM-u za 5400kn, no cijena varira od dućana do dućana, pa negdje doseže i oko 6 tisuća kuna.

U paketu s laptopom dobije se, uz standardnu opremu – baterija, punjač i driveri; i igra Avatar.

Zgodan poklon, ali kako mi se igra nije svidjela, ne bih bio nesretan da ju nisam dobio.

 

IZGLED i ERGONOMIJA

 

 

Lenovo Y serija je namjenjena mlađoj populaciji i zabavi, barem se tako da zaključiti po službenim stranicama. Nepisano je pravilo dizajnera web stranica da se mladi obavezno pikazuju u raznobojnoj odjeći, s slušalicama i u skoku, dok je zabava prikazana kao mnoštvo šarenih ikonica i boja koje iskaču iz ekrana.

Radi ciljane skupine kupaca kučište ima moderniji i privlačniji dizajn, te prilično odudara od bezličnih poslovnjaka. Dizajneri su ipak imali dozu samokontrole pa su odabrana kombinacija narančaste i glossy crne boje, te geometrijski uzorak na poklocu ipak ugodni oku.

Plastika je i ovdje glavni materijal, ali zbog odlične završne obrade laptop ne klizi iz ruku te na poklopcu ne ostaju vidljivi otisci. Naizgled krhkije, kučište je naprotiv zadovoljavajuće čvrsto.

Na mjestima  se plastika ipak malo uvija pod dodirom, najviše iznad tipkovnice te okvir zaslona.

Laptop nije namjenjen orcima, pa zato vjerujem da ćete izbjegavati udarce u ova područja.

Šarke su mekše i nije potrebna veća sila za otvaranje, ali ne daju dojam dugovječnosti.

Poklopac se ne uvija po sredini i smatram da će izdržati čak i ako slučajno sjednete na njega.

Donja strana laptopa je odlično izvedena. Osim što je veoma lako pristupiti radnoj memoriji i tvrdom disku, oduševljava to što su dostupni i drugi dijelovi matične. Ovo će olakšati buduća čišćenja i zamjene dijelova. Poklopci su rupičasti što pridonosi boljoj ventilaciji.

 

 

Laptop teži 2,5 kg i zato lako prenosiv.

 

Tipkovnica i touchpad su svakako jedni od najboljih komponenti na laptopu.

Čvrsta i ne pretjerano tvrda tipkovnica je ugodna za pisanje i ne uvija se ni pod jačim pritiscima.

Nema numpada ali ima puni enter. Nekima bi mogla smetati CTRL tipka koja nije smeštena u samom kutu, gdje se nalazi FN tipka. FN kratica ima mnogo, od dodatnih tipki tu su kontrola jačine zvuka, te dvije touch tipke za namještanje ekrana i baterije.

Zgodan dodatak je i Navi Slide kojim možete pokretati važnije programe.

 

Touchpad je diskretno upakiran u ostatak kučišta. Površina je dovoljno hrapava, a kako podržava multitouch zabavno ju je koristiti. Tipke bi mogle biti čvršće. Jedina negativna opaska ide prema LED lampici koja se uključi kad isključite TP. Smještena je između lijeve i desne tipke i dosta je jaka, što može smetati pri noćnom surfanju.

 

 

Laptop je stvarno tih, gotovo nečujan dok je na integriranoj grafici. Ventilator se pali tek u Ati modu, no i tu je dosta tih. Recimo da sada zvuk Cd-Roma smatram povećom bukom. Također, ni nakon višesatnog igranja nema izraženih zagrijanih mjesta, čak ni ispuh ventilatora nije vruć.

 

 

 

ZASLON I ZVUČNICI

 

Laptop dolazi s 15.6“ TFT LCD ekranom s posebnim Film načinom rada koji se uključuje posebnom tipkom. Rezolucija je standardnih 1366x768 piksela, no uz ugrađene VGA i HDMI nije problem imati veće (HD) rezolucije.

Film mod odlično obavlja svoju zadaću, čak i u igrama.

Na stranim forumima mogu se pročitati dosta negativnih komentara u vezi zaslona.

Po pisanjima korisnika, dok laptop radi na diskretnoj grafici, dolazi do šljokičastog efekta kod prikaza nekih boja. Moguća rješenja su update Biosa ili namještanje na 16bit boju, ovo sve su rješenja korisnika jer od Lenova nema službenog odgovora.

Osobno se nisam susreo s tim problemom.

Zvučnici su me odusevili, nakon Fujitsu poslovnjaka ovdje je gušt pogledati film i slušati glazbu. Naravno pri većoj glasnoći se malo gubi kvaliteta ali i dalje nemam potrebe za dodatnim zvučnicima.

 

 

OPREMA

 

Od utora tu su 3 USB 2.0, utore za SD kartice i e-Sata, već navedeni HDMI i VGA.

Svi utori su logično, ergonomski postavljeni kao i utor za napajanje koji ne smeta kablu od miša i ne može se slučajno odspojiti kod premještanja laptopa.

Primjetio sam da kad utaknem slusalice zna se pojaviti čudni zvukovi - šum, piskutanje, ali toga nema dok se sluša glazba ili film.

 

KOMPONENTE I PERFORMANSE

 

Procesor – Intel Core i3 Mobile 330M

RAM       – DDR3 SDRAM 3GB 1066MHz

GPU         - ATI Mobility Radeon HD5730 1GB

HDD         - Hitachi 320Gb

Wi Fi, Bluetooth, DVD RW DL, Web Cam.

 

U odnosu na staro računalo (C2D e6550 i 4gb ddr2, 8600 GTS) rad mi se doima fluidniji i manje je onih trenutaka kad računalu treba više vremena za otvaranje nezahtjevnih programa ili obavljanje nekih defaultnih radnji. (Office, pokretanje igri... )

Imao sam upaljen Skype s video vezom, Firefox s Groovesharkom i više tabova, aktivan Torrent, Fraps i Dragon Age. Nije bilo zastajkivanja u igri...

 

O samim benchmarksima provjerite internet ili pitajte nekog iskusnijeg forumaša.

 

Notebookcheck Ati 5730

Notebookcheck Intel i3-330

 

Grafička je stvarno odlična, nisam imao problema u igrama. Crysis vrti na 30-ak fps-a, Dragon age 45, Borderlads  40. Sve na high uz srednje vrijednosti  AA i AF.

 

Mjereno Frapsom:

DA:O

Na 1366x768 sve na high 8xAA:

Frames, Time (ms), Min, Max, Avg
  2101,     34846,    35,  81,   60.294.

 

Borderlands:

Sve high 16x AF ista reza:

Frames, Time (ms), Min, Max, Avg

 6018,     171588,   24,  52,   35.072.

 

 

3D Mark score je 6815. Kako to baš i ne pratim prepostavljam da je dobro.

 

Odlična stvar je Switchable graphics. Kako laptop ima diskretni Ati grafiku i integriranu u sklopu i3 procesora moguće je pomicanjem prekidača promjeniti grafiku i time recimo uštedjeti na bateriji.

 

Trajanje baterije - kako osobno imam isključene sve vizualne efekte i na Windows Classic temi sam, na integriranoj grafici mogu pogledati oko 2  filma, znači oko 3 i pol sata, mislim da bi moglo i bolje jer imam dosta programa u pozadini (DToolsi, torrent, skype, driveri za mis, mobitel koji je stalno povezan preko BT-a).

Mislim da bi se namještanjem svih postavki za čuvanje baterije (kojih ima mnogu i u Win 7, a i u priloženom softwareu za laptop) izvuklo deklariranih 6 sati.

Na Ati grafici i High performance modu, baterija traje osjetno kraće, oko 2 sata najviše.

Laptop još nisam nosio na izoliranija mjesta pa ne mogu reći neke krajnje granice.

 

 

 

Zaključak:

 

Y560 stvarno predstavlja odličan omjer dobiveno/uloženo.

Poslužiti će, kako za posao tako i za multimediju i igre.

Imajući na umu nisku rezoluciju, pokreće većinu novijih naslova.

Ono što oduševljava jest kvaliteta tipkovnice i ergonomija, izuzetno dobra ventilacija, fenomenalni zvučnici i odličan izgled. Performanse su vrhunske.

Zamjerke idu prema čvrstoći na nekim mjestima i mogućim problemima s zaslonom.

Nekima se ne bi mogla svidjeti glossy plastika oko tipkovnice.

 

PLUS:

 

  • Zvučnici,
  • grafika,
  • tišina,
  • opće performanse,
  • hlađenje,
  • izgled.

 

MINUS:

 

  • na mjestima slabija, glossy plastika,
  • mogući problemi s zaslonom, mala rezolucija
  • krckanje audio izlaza.

 

 

Anarchists of the world, unite!
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.12.2010 1:19 (wyks).
Moj PC  
7 1 hvala 8
14 godina
neaktivan
offline
RE: [Review] Lenovo Ideapad Y560 i3-330m

 

odličan review...

 

baš si tražim lap do 5500 kn i ovaj mi je zapeo za oko kao i asus n52da-ex017 i sad nisam pametan šta uzet...

- sa asusom dobijem 500gb hdd, 4 giga rama, (Phenom II Triple-Core - više bi volio da je intel)i 2 godine jamstva... 

- samo što me brine je kvaliteta asusa!!!

13 godina
neaktivan
offline
[Review] Lenovo Ideapad Y560 i3-330m

nemoj da te brine, ASUS, uz Dell je jedan od boljih proizvođača laptopa ;)

 

btw, ubrzo od mene dolazi review u tom stilu

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.12.2010 0:03 (CRT).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
[Review] Lenovo Ideapad Y560 i3-330m

Istina, Asus je sve bolji i bolji.

A imaš i dvije godine garancije...

Anarchists of the world, unite!
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: [Review] Lenovo Ideapad Y560 i3-330m

Odluka je pala!

 

y560 i5

 

Tvoj review je bio presudam :-)

 

13 godina
neaktivan
offline
[Review] Lenovo Ideapad Y560 i3-330m

ja isto iman lenovo ideapad y560 te bi na njega htio staviti dual boot. zasad na njemu iman samo win 7. to bi htio prosiriti na vistu i xp. za xp san nasa neke drivere, a za vistu nigdi.

pa se pitan: jeli moguce drivere od win 7 stavit na vistu. ako ne moze li mi neko nac ih a int, jer ja nikako ne mogu.

 

 

unaprjed se zahvaljujem....{#}

92% tinejđera sluša turbo folk, pop, rap ili tehno. Ako si među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu rock i metal glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice