Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.

poruka: 25
|
čitano: 7.485
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.

Potaknut OVOM temom i cjelokupnom raspravom koja se tamo razvila, odlučio sam se na otvaranje ove. A ideja koja stoji iza svega je: pokušajmo zajedno dokučiti kakva je doista percepcija ljudi o sysadminima, network adminima, DB adminima, programerima, testerima, {ma_ubacite_slobodno_bilo_koje_proizvoljno_ICT_zanimanje}... Ako pritom saznamo koliko sve to zapravo ima veze sa stvarnim (ali i idealnim) svijetom, to bi bilo i više nego odlično! Pritom su svakako važna mišljenja i ljudi koji su "u tome", ali i (nedužnih) promatrača sa strane - jer jedino tako možemo dobiti dojam o kompletnoj slici.

 

Naravno, prije ili kasnije će se potegnuti pitanja zaduženja, odgovornosti i nagrada (visina plaće i ostale beneficije)... Svjestan sam da svatko od nas ima svoj životni i profesionalni put, te da je moguće (čak dapače: i vrlo vjerojatno) da se oni poprilično razlikuju. Kako su to obično prilično osjetljiva pitanja, zamolio bih vas da (barem) pokušajte ne osuđivati nikoga unaprijed, a ako imate neke primjedbe - potrudite se da ih primjereno i argumentirate.

 

Ono što sam osobno primjetio u većini ovakvih rasprava je da ljudi koji su na početku karijere obično brane treba-biti-katica-za-sve stav (neovisno o samom zanimanju), dok oni iskusniji na tom polju uglavnom drže kako je što veće iskustvo svakako važno, ali samo radi što kvalitetnije mogućnosti pregleda stanja i kako su odmicali u karijeri tako su se sve više specijalizirali za njima najzanimljivija područja. Tko je u krivu, a tko u pravu? Moguće je da i mene dojam vara i da uopće nije tako. A možda i jedni i drugi pričaju o istom? Samo su im perspektive različite? Ili možda ipak ne? Ili da?

 

Iz toga svega se naravno formiraju i različiti tabori, kriza na tržištu rada svakako nije pomogla, a podjele među pojedinim poljima su danas sve veće... Treba biti realan: Hrvatska je mala zemlja i ICT tržište može biti veliko toliko koliko može. Godišnji rast može biti tek toliki koliki realno i može biti... Pa su stoga i pitanje na kraju dana upravo: kuda sve to ide, zašto je tako kako je i kako će sve to izgledati u budućnosti? I tko je taj ICT profesionalac prošlosti, današnjosti i sutrašnjosti? Što on radi i zbog čega je tu?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.

malo mi je kasno tako da nisam baš uhvatio točnu bit teme no ovako generalo, smtram da smo debelo potplaćeni al za to smo si sami krivi (http://quark.blog.hr/2010/11/1628428935/uspjesni-mlm.html) s druge strane očekuje se da znamo sve (barem moja iskustva) i što ima veze s nama i što nema...

 

što se tiče foruma, tu ima valjda desetak pravih sistemaca (onih koji znaju znanje i što je možda najbitnije uvijek su voljni pomoć drugima) i hrpetina ostalih koji ili nemaju previše veze s IT-jem ili su uspješno instalirali zadnje tri verzije windowsa i diglni neki od live cd-a pa smatraju da su dovoljno kompetentni da pljucaju po ovim prvima{#}

 

enivej, što se tiče osuđivanja i komentara poput onaj koji zna po windowsima znati će administrirat i sql i exchange, nažalost mislim da se tu ne može ništa promijenit jer onaj tko kreće s takvom izjavom najčešće ima zacementirano takvo mišljenje i bez obzira na sve moguće argumente i demonstracije, takvi će i dalje trubit svoje (ako je to takav pis of kejk, dignite u labu onda samostalno takvu okolinu)

 

a tko sam ja? microsoft sistemac sa nešto godina iskustva i nešto certifikata, počeo sam ko prašinar tako da sam imao i zavlačenja pod stolove, ispuhivanja pisijade i slično, radio po potrebi i strukturno kabliranje, kasnije sam slagao i održavao servere svih vrsta a najčešće crne boje, održavao svakakve sustave, bio psiholog svojim korisnicima a korisnicama sam bio spreman odraditi i više nego što je opis posla zahtjevao{#}

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
cekpi kaže...

očekuje se da znamo sve (barem moja iskustva) i što ima veze s nama i što nema...

 

s ovim se slažem... nikad neću zaboraviti oglas za posao koji je glasio otprilike ovako:

"Tražimo informatičara koji će održavati sustav, te po potrebi dostavljati cvijeće."

Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
cekpi kaže...

malo mi je kasno tako da nisam baš uhvatio točnu bit teme no ovako generalo....

 

Tema je posve općenita, nisi mogao profulati ni da si se trudio. Ali zapravo si se u cijeloj priči dotaknuo jednog vrlo važnog momenta: rušenje cijene rada (a samim time i onog malog-iz-kvarta koji je za to ponajviše "zaslužan"). Ali uz to se događa još nešto... Ne samo da se ruši cijena rada, nego to u 99% slučajeva prati i katastrofalno obavljeni posao. Pogledajte samo onaj link iz prvog posta gdje sam pročitao izjave poput"raspad RAID polja svakih 6 mjeseci je normalan" ili "dok ne sjedneš pred 48-portni switch i pokrimpaš kablove za njega nemaš pojma što je to mreža"... Da takvi rade u mojoj firmi i samo pomisle takvo nešto kožu bi im odrao iste sekunde, i odmah potražio ugovor o aktiviranju otkaznog roka. I nije tu riječ o nikakvom podcjenjivanju s moje strane već o precjenjivanju s njihove. Takve izjave ili: a) jednostavno nisu normalne ili b) ja sam lud. Skloniji sam vjerovati da je ipak ono prvo.

I sâm sam sistemac. I sâm sam počeo kao prašinar davno davno. I vjerojatno nikad neću zaboraviti one desetke kilometara prokletog UTP kabla koji su prošli preko mojih ruku. I naravno da i dan danas u 3 ujutro da me netko probudi znao bih bez greške otpjevati pjesmicu "bijelo-narančasta, narančasta, bijelo-zelena, plava, ...". Ali s godinama se naravno odmakneš od toga i počneš raditi ipak nešto inteligentnije stvari. Danas kad se osvrnem na svoj CV (spomenuo sam već u nekoj temi da ga držim up-to-date / ne zato što mi treba, nego je u njemu ipak moj profesionalni put, nekakva povijest jelte...), moram reći da sam prilično zadovoljan na što to liči. Nije uvijek teklo med i mlijeko i početci su bili stvarno gadni, ali bio sam svjestan da ne znam ništa o ničem i bio sam spreman na određene žrtve (niska plaća, hrpa neplaćenih prekovremenih, ...)  kako bih naučio čim više. Gledajući unazad, zahvalan sam na svim pruženim prilikama - pošteno sam ih opravdao i kad je bilo vrijeme jednostavno krenuo dalje. Kad se uhvatiš kako na hodniku pušiš cigaretu i ne razmišljaš o ničemu već jednostavno uživaš, obično je vrijeme za to. Treba i mlađim generacijama osloboditi mjesto (i oni moraju učiti), a ti moraš po stepenicama dalje. Ne kažem da je to idealan sustav, ali nasreću se s godinama ipak mijenja i perspektiva svega... (Ali neću sada u offtopic.)

Ljuti li me što si danas svaki mali-iz-kvarta umišlja da je vrsni profesionalac sa svojih 13 navršenih godina života? Ne, ne ljuti me - neka si umišlja što god hoće. Ali ljuti me kad takvi ljudi počnu omalovažavati vrijednost mojeg znanja i iskustva. I ne samo mojeg, nego i svih mojih kolega. A vjerujem da osim sistemaca nešto slično proživljavaju i ostala IT zanimanja...

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
vlad0 kaže...

Potaknut OVOM temom i cjelokupnom raspravom koja se tamo razvila, odlučio sam se na otvaranje ove. A ideja koja stoji iza svega je: pokušajmo zajedno dokučiti kakva je doista percepcija ljudi o sysadminima, network adminima, DB adminima, programerima, testerima, {ma_ubacite_slobodno_bilo_koje_proizvoljno_ICT_zanimanje}...

kakva je percepcija

pa gledaj to ovako, kad zidar kaže da neće raditi za manje od 10 eura kvadrat onda to nije problem

250 kn/h auto servisa nam je frka, ali auto nam treba, pa j***** platimo i to

kad nešto ne valja  sa kompjuterom, sve je preskupo

zakaj memorija košta 200 kn?

zakaj pristojna VGA košta 1000 kn? pa dobra je i ona od 200 kn zar ne?

no i to plaćamo bez problema jer j***** ni to na niko neće pokloniti

 

ali platiti instalaciju sistema 100 kn/sat je preskupo, pa kaj ti si misliš tko si ti?

pa to moj mali sa 8 godina zna sam napraviti (a ja sam pozvan da popravim to što je njegov mali usrao)

i onda kad nakon 4 sata maltretiranja popraviš stvar, 400 kuna (mizerija koliko te živaca to koštalo) tip krvari kao da ga kolješ 

samim time informatika kao grana zanimanja ne postoji u RH

to je zabavni hobi

 

svi oni koji se profesionalno bave tim poslom nisu informatičari što god vi mislili ili tvrdili

ja ne poznajem ni jednu osobu sa diplomom informatičara

imam prijatelja sys admina dipl.ing. strojarstva, drugi je dipl.ing fizike, treći matematike, četvrti ima MS MCP (ekonomska škola)

svi su na poziciju došli onako usput jer su primljeni radi drugog posla i na kraju na tome ostali godinama

 

jednako tako kako definirati što je informatičar, zanimanje ili cijela grana ?

jel sys admin informatičar?

jel mali praktikant koji mijenja tonere u printerima i papire u kopirki informatičar?

ako znaš napraviti 3 tablice u excelu i accessu da li si informatičar?

u nekim firmama je informatičar bog, zna sve, dok je u nekima dovoljno znati promijeniti toner u laseru ili ink jetu.

 

koja je budućnost?

po meni, EU nas može spasiti, ono što valja će sklopiti ugovore sa EU korporacijama i pristojno živjeti

tek onda će se postaviti pitanje a di su nam nestali naši genijalci?

možda se konačno onda počne cijeniti informatičar kako danas cijene dobrog vodoinstalatera

 

 

15 godina
offline
Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.

Istina, racunalni strucnjaci su jako podcjenjeni.

http://quark.blog.hr/2011/09/1629528520/prosipanje-pameti.html

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.

Imam jedno pitanje, i nadam se da postoje osobe koje mogu adekvatno odogovriti na nj.

 

Kako ste postali programeri (da radite u nekoj od firmi, ne da freelance-ate) ?

 

Naime, to jest moja zelja i kariera u kojoj se vidim, pa me zanima kakav ste put prosli do tog dana kada ste se napokon zaposlili? 

 

Koliko je realna moja zelja? Da li cu nakon faksa samo gledati da se zaposlim kao neki sysadmin/preko-veze-neki-posao ili postoji sansa da nadjem posao kao programer?

Da li ste cesto programirali za svoju dusu ili samo na faksu (i dali je to potrebno)?

 

Dodacu jos pitanja samo da ih pravilno formulisem.

Unaprijed Zahvalan. 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.1.2012 12:15 (Arxi).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
Arxi kaže...

 

Koliko je realna moja zelja? Da li cu nakon faksa samo gledati da se zaposlim kao neki sysadmin (to se najvise sada trazi, pretpostavaljam) ili postoji sansa da nadjem posao kao programer?

Da li ste cesto programirali za svoju dusu ili samo na faksu (i dali je to potrebno)?

 

Pa 99% i jest programirala na svoju dusu. Ja sam ucio programirati na kraju osnovne/kroz srednju na svoju ruku (pascal,  C++ Builder, ASP), na faksu smo radili nesto C# i to je to. Dakle, bez da se sam uhvatis posla, zaboravi...

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
15 godina
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
Arxi kaže...

Imam jedno pitanje, i nadam se da postoje osobe koje mogu adekvatno odogovriti na nj.

 

Kako ste postali programeri (da radite u nekoj od firmi, ne da freelance-ate) ?

 

postoje dva načina:

a) radiš u firmi neki posao i sad ti treba neki mali program da ti olakša život

naravno firma nema vremena ni novaca da plati nekoga da to napravi ali ti velikodušno da slobodne ruke da si sam to napraviš ako znaš

i tako onda ti počneš nabadati u VBS-u (vrlo često) i nakon par tjedana (mjeseci ili godina - ovisno o vremenu i smislu za programiranje, ali i tvojim željama) konačno predstaviš svojim kolegama i svom šefu - ruku svojih djelo

pobereš gomilu aplauza i tapšanja po ramenu i dobiješ kavu ili pivicu uz mig kolege "znaš jel bi mi moga pomoći oko onog mog projekta"...

i tako to počinje

nakon par mjesci kasnije ti već rasturaš VBS i psuješ idiote u MSu na sranju od koda jer ne možeš napraviti kaj želiš jer sam kod ima ograničenja

pa onda počneš učiti još par jezika, obično su to C, java, php i asp i opet za godinu dana sad već pišeš ozbiljne aplikacije i nemaš pojma koji je tvoj stvarni posao jer ga ni ne radiš i već si ispao iz štosa,

i ako si dobar, za tebe je već čula konkurencija i počne te snubiti da dođeš k njima za lijepu paru {#}

 

b) ti si manijakalni klinac sa poremečajem IQ od 159+ i sipaš kod čim napraviš mig

do kraja srednje škole imaš sve jezike u malom prstu lijeve noge, fax ti je dosadan pa ga preskačeš jer ti ne treba
headhuntere koji te snube da odeš u MS ili oracle odbijaš sa gnjušanjem i njima u inat počneš raditi GNU/free pograme za linux
citav forum te slavi i cjeli svijet zna za tvoj nik, a ti preživljavaš od instalacije za 100 kuna susjedu {#}

 

 

PS: ovo je namjerno karikirano.

16 godina
online
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
vlad0 kaže...

Pa su stoga i pitanje na kraju dana upravo: kuda sve to ide, zašto je tako kako je i kako će sve to izgledati u budućnosti? I tko je taj ICT profesionalac prošlosti, današnjosti i sutrašnjosti? Što on radi i zbog čega je tu?

 Ide do trenutka kad se IT počne sagledavati kao investicija, a ne kao trošak.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
Old Iggy kaže...
vlad0 kaže...

Pa su stoga i pitanje na kraju dana upravo: kuda sve to ide, zašto je tako kako je i kako će sve to izgledati u budućnosti? I tko je taj ICT profesionalac prošlosti, današnjosti i sutrašnjosti? Što on radi i zbog čega je tu?

 Ide do trenutka kad se IT počne sagledavati kao investicija, a ne kao trošak.

 

OK... Ali koliko je zapravo realno da će se tako nešto dogoditi? Pogledajmo što od ICT-a u smislu proizvodnje (znam da ti to znaš, ali za ostatak populacije: proizvod != usluga) imamo? Možeš li na prste jedne i po' ruke nabrojati naše izvozne ICT brandove? Nije baš jednostavan zadatak, zar ne? Svaka čast uslugama, super je ako nudiš neke stvari koje ne nudi nitko ili jako malo njih, ali i ti i ja jako dobro znamo da se od usluga ne može živjeti na duge staze... U prijelaznom razdoblju da, sve-5-sve-vozi, ali polako ulazimo (zapravo smo već i ušli) u onaj interval na grafu gdje krivulja lagano klizi prema dolje... I tu se nažalost ne može napraviti baš puno toga. Dumping cijena u ICT uslužnim djelatnostima je globalna pojava i nema šanse da itko na ovim prostorima može konkurirati ekonomskim ekosustavima u kojima osoba sa Starog kontinenta može komotno živjeti mjesecima sa parsto eurića u džepu (ako baš tako odluči). A izvoziti potrošnju i konzumerističku praksu baš i ne možemo, zar ne?

 

Isto tako... Očekivati da će se u nekoj skorijoj budućnosti dogoditi značajan transfer investicija i resursa na proizvodni segment nekako baš i ne zvuči realno. I to nije samo problem Hrvatske - ista stvar se događa u većem dijelu Europe. Svi smo u istom loncu. A nameti su svakim danom sve veći. I još si sretan ako u cijeloj toj priči imaš koliko-toliko stabilnu političku pozadinu... Jer inače. (Čitaj: jer inače točka) A poanta je: ako ne proizvodiš nego "servisiraš", to znači da si potpisao polaganu i bolnu smrt. Prije ili kasnije jednostavno moraš kapitulirati. Srećom sam se dovoljno rano maknuo iz sektora koji samo "servisira" u onaj proizvodni, ali to što sam se ja *spasio*, ne spašava ostatak hrvatskog ICT sektora, zar ne?

 

Osvrnuo bih se usput malo i na hrvatski obrazovni sustav... Možda ne toliko na srednje škole i fakultete (jer sam o tome pisao već mnogo puta), nego na ono što se nudi izvan njih... Poznajem jako, jako puno vrsnih programera / sysadmina / ICT menadžera / itd. koji su otišli trbuhom za kruhom izvan RH i sad kuckaju komadiće kôda / smišljaju ideje / stvaraju proizvode / educiraju ljude u globalnim tvrtkama koje će taj isti kôd / ideje / proizvode / edukaciju prodavati nama za koji mjesec. I ne smeta me u cijeloj priči čak ni to... Nego jedna druga stvar: zbog čega se tim ljudima nije pružila šansa da ostanu ovdje kao mentori koji bi poučili X novih ljudi tajnama zanata? Zbog čega ih se nije okupilo, organiziralo i financiralo da budu nositelji, pokretači "novog vala hrvatskog ICT-a"? Pa svakodnevno se već i na ovom forumu može pronaći ogroman broj pojedinaca koji otvaraju teme koje nose naslove tipa "Učio sam 10 godina Javu, a sad vidim da to više nitko ne traži?" ili "Koji informatičim tečaj da upišem kako bih konačno dobio posao" itd... Kako baš nitko ne vidi gdje leže temelji ovakvih problema?

 

ICT kao investicija. Slažem se! Pa kako da se ne složim. Ali koliko će nam trebati za takvo nešto ovakvim tempom i s ovakvom poslovnom praksom? 50, 100 godina? Pa da je i 20, nije li to malo-jako-puno prekasno? ICT je u zadnjih 20 godina napravio pomaka više nego sve ostale znanstvene i industrijske grane zajedno! Što znači da ćemo za 20 godina ćemo biti stoljećima iza onih koji s tom idejom kreću već danas. Baš i ne zvuči super kad se stavi u kontekst.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
16 godina
online
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
vlad0 kaže...
Old Iggy kaže...
vlad0 kaže...

Pa su stoga i pitanje na kraju dana upravo: kuda sve to ide, zašto je tako kako je i kako će sve to izgledati u budućnosti? I tko je taj ICT profesionalac prošlosti, današnjosti i sutrašnjosti? Što on radi i zbog čega je tu?

 Ide do trenutka kad se IT počne sagledavati kao investicija, a ne kao trošak.

 

OK... Ali koliko je zapravo realno da će se tako nešto dogoditi? Pogledajmo što od ICT-a u smislu proizvodnje (znam da ti to znaš, ali za ostatak populacije: proizvod != usluga) imamo? Možeš li na prste jedne i po' ruke nabrojati naše izvozne ICT brandove? Nije baš jednostavan zadatak, zar ne? Svaka čast uslugama, super je ako nudiš neke stvari koje ne nudi nitko ili jako malo njih, ali i ti i ja jako dobro znamo da se od usluga ne može živjeti na duge staze... U prijelaznom razdoblju da, sve-5-sve-vozi, ali polako ulazimo (zapravo smo već i ušli) u onaj interval na grafu gdje krivulja lagano klizi prema dolje... I tu se nažalost ne može napraviti baš puno toga. Dumping cijena u ICT uslužnim djelatnostima je globalna pojava i nema šanse da itko na ovim prostorima može konkurirati ekonomskim ekosustavima u kojima osoba sa Starog kontinenta može komotno živjeti mjesecima sa parsto eurića u džepu (ako baš tako odluči). A izvoziti potrošnju i konzumerističku praksu baš i ne možemo, zar ne?

 

Isto tako... Očekivati da će se u nekoj skorijoj budućnosti dogoditi značajan transfer investicija i resursa na proizvodni segment nekako baš i ne zvuči realno. I to nije samo problem Hrvatske - ista stvar se događa u većem dijelu Europe. Svi smo u istom loncu. A nameti su svakim danom sve veći. I još si sretan ako u cijeloj toj priči imaš koliko-toliko stabilnu političku pozadinu... Jer inače. (Čitaj: jer inače točka) A poanta je: ako ne proizvodiš nego "servisiraš", to znači da si potpisao polaganu i bolnu smrt. Prije ili kasnije jednostavno moraš kapitulirati. Srećom sam se dovoljno rano maknuo iz sektora koji samo "servisira" u onaj proizvodni, ali to što sam se ja *spasio*, ne spašava ostatak hrvatskog ICT sektora, zar ne?

 

Osvrnuo bih se usput malo i na hrvatski obrazovni sustav... Možda ne toliko na srednje škole i fakultete (jer sam o tome pisao već mnogo puta), nego na ono što se nudi izvan njih... Poznajem jako, jako puno vrsnih programera / sysadmina / ICT menadžera / itd. koji su otišli trbuhom za kruhom izvan RH i sad kuckaju komadiće kôda / smišljaju ideje / stvaraju proizvode / educiraju ljude u globalnim tvrtkama koje će taj isti kôd / ideje / proizvode / edukaciju prodavati nama za koji mjesec. I ne smeta me u cijeloj priči čak ni to... Nego jedna druga stvar: zbog čega se tim ljudima nije pružila šansa da ostanu ovdje kao mentori koji bi poučili X novih ljudi tajnama zanata? Zbog čega ih se nije okupilo, organiziralo i financiralo da budu nositelji, pokretači "novog vala hrvatskog ICT-a"? Pa svakodnevno se već i na ovom forumu može pronaći ogroman broj pojedinaca koji otvaraju teme koje nose naslove tipa "Učio sam 10 godina Javu, a sad vidim da to više nitko ne traži?" ili "Koji informatičim tečaj da upišem kako bih konačno dobio posao" itd... Kako baš nitko ne vidi gdje leže temelji ovakvih problema?

 

ICT kao investicija. Slažem se! Pa kako da se ne složim. Ali koliko će nam trebati za takvo nešto ovakvim tempom i s ovakvom poslovnom praksom? 50, 100 godina? Pa da je i 20, nije li to malo-jako-puno prekasno? ICT je u zadnjih 20 godina napravio pomaka više nego sve ostale znanstvene i industrijske grane zajedno! Što znači da ćemo za 20 godina ćemo biti stoljećima iza onih koji s tom idejom kreću već danas. Baš i ne zvuči super kad se stavi u kontekst.

Već se događa odavno. problem je šire perspektive. Da li neke domaće IT firme rade poslove vani? Ili proizvode "novu vrijednost? Rade.

Pitanje je na koji način ćeš doći do "samoodrživosti" HR IT segmenta - školovanje, posao, proizvodnja, investicija. Tu još puno stvari fali u svakom segmentu.

 

Iz perspektive mladih ljudi, ogroman je jaz između onog što vide i onog što je stvarno u toku.

12 godina
protjeran
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
vlad0 kaže...
OK... Ali koliko je zapravo realno da će se tako nešto dogoditi?

 

Prije ili kasnije - svi dođu na to razmišljanje. {#}

 

Bivša firma, jedna od najvećih u državi, je kao email server koristila open-source rješenje koje koriste neki faksevi. Email, taj business-critical sustav, je bio krpan i krpan godinama. O clusteru nije bilo riječi. U upgrade se krenulo tek kada sam broj korisnika emaila pomnožio s prosječnom satnicom i onda sve to još jednom pomnožio s 4 i 5 sati koliki su bili ispadi tijekom dva radna dana. Tek onda je menađerima iz guzice u glavu došlo da se ipak više isplati dati 100.000 kn za email cluster i storage nego imati 9 sati praznog hoda koji te košta par milijuna.

 

Naučili su na toj grešci i kada se išlo u implementaciju jednog novog, dosta bitnog, sustava - u startu su tražili visoku dostupnost. Škvadra jako dobro nauči lekciju koja ih opali po džepu.

TD za ne kuženje sarkazma i ironije.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.

Vidiš to se i ja pitam ...

 

Naime sebe vidim kao niš posebnog sistemca.

U radnoj SSS, u novčaniku MCSA iskaznica, na CV iskustvo u WIN 2000 Server, mreže ( u vrlo širokom smislu - nažalost ne Cisco riješenja ), end user support ( trgovine, rukovodstvo, klasika kad nekome nešto ne radi Paske riješava ). U vrijeme dok sam to radio potrebe, ali i sredstava, za mail/SQL isl servere nije bilo. Drugim riječima ništa fancy, ali postavio IT strukturu u firmi, pustio sve u rad i generalno sve radilo. Još malko fušario po firmicama koje su životarile u Workgropama jer im admin ne treba.

 

Danas je firma pokojna.Ja tražim neki posao sistemaša i Bogu kradem dane kao kmet / trgovac.

 

Znaći - znanje CISCO, PHP, SQL, JAVA - itd, nula bodova. Nije da se nebi snašo sa routerom / serverom , ali službeno to nisam radio niti imam cert.

Kad se javim na posao u kojem traže sistemaša i dobijem razgovor ( MCSA mi obićno barem razgovor omogući ) gledaju me ko čudnovatog kljunaša kad nezam raditi na SQL serveru. Pa oni u tražili informatičara / sistemaša. Znam barem JAVA-u možda ?

 

Pretpostavljam da je moje viđenje low end sistemaša krivo, da ne velim nakaradno.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
Paske kaže...

Vidiš to se i ja pitam ...

 

Naime sebe vidim kao niš posebnog sistemca.

U radnoj SSS, u novčaniku MCSA iskaznica, na CV iskustvo u WIN 2000 Server, mreže ( u vrlo širokom smislu - nažalost ne Cisco riješenja ), end user support ( trgovine, rukovodstvo, klasika kad nekome nešto ne radi Paske riješava ). U vrijeme dok sam to radio potrebe, ali i sredstava, za mail/SQL isl servere nije bilo. Drugim riječima ništa fancy, ali postavio IT strukturu u firmi, pustio sve u rad i generalno sve radilo. Još malko fušario po firmicama koje su životarile u Workgropama jer im admin ne treba.

 

Danas je firma pokojna.Ja tražim neki posao sistemaša i Bogu kradem dane kao kmet / trgovac.

 

Znaći - znanje CISCO, PHP, SQL, JAVA - itd, nula bodova. Nije da se nebi snašo sa routerom / serverom , ali službeno to nisam radio niti imam cert.

Kad se javim na posao u kojem traže sistemaša i dobijem razgovor ( MCSA mi obićno barem razgovor omogući ) gledaju me ko čudnovatog kljunaša kad nezam raditi na SQL serveru. Pa oni u tražili informatičara / sistemaša. Znam barem JAVA-u možda ?

 

Pretpostavljam da je moje viđenje low end sistemaša krivo, da ne velim nakaradno.

 

Ajde da ti redom probam odgovoriti... Barem one stvari koje si i sam spomenuo.

 

WIN 2000 - Zastarjelo, ali iskustvo na njemu ti je OK za administraciju WIN 2003. Prijeđi na 2008 čim prije jer će se uskoro dogoditi još jedna smjena generacija (novi Server) = ide i WIN 2003 u prošlost (danas još relativno aktualan).

CISCO - Poželjno, barem do nekom nivoa "OK, razumijem problematiku". Inače to nije posao sysadmina, nego network admina.

PHP, JAVA - Ne.

SQL - Da, ali na razini instalacije, održavanja i konfiguriranja sustava. Povezivanje ostalih sustava koji se baziraju na SQL bazama i sl stvari. Poboljšanje performansi, monitoring servisa. Ostalo je posao DB admina.

 

I tako dalje i tako bliže...

 

Problem su naravno oglasi za posao na razini onog npr. spomenutog u prvom prvom postu... Naravno da bi manje tvrtke bile najsretnije da u jednoj osobi dobiju sys admina, network admina, programera, dizajnera, low level tehničku podršku itd., a da pritom radno vrijeme bude 24/7 i plaća negdje između 3000-3500 kn max. Nažalost, situacija je takva da će neki ljudi pristati i na takvo nešto. Ne mogu ih osuđivati s te strane (treba jesti), ali ta osoba ne može biti stručna u svim tim poljima. Ako želiš biti kvalitetan sysadmin onda nemaš vremena biti kvalitetan programer. Ili obrnuto. Ili štogod. Tako da su takvi oglasi jednostavno bezveze i takve tvrtke u pravilu nemaju dobru (ili ikakvu) razvojnu strategiju.

 

Ako hoćeš neki savjet... Po meni je danas isplativo ulagati vrijeme u učenje MS Business platformi, tj. njihove administracije. Navision, CRM, Project Server, SharePoint itd. itd. Ne bavi se puno ljudi s time (jer stvari nisu nimalo jednostavne kad se uđe dublje u problematiku), a s tim se uvijek može naći posao u malo ozbiljnijim firmama.

 

 

P.S.

Sjetih se jedne slike... {#}

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
neaktivan
offline
Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.

Ma post je bio više iz frustracije potaknut jednim testiranjem za posao.

 

Naime oglas XY firme ( ne baš male firme ). Traže sys admina. Certifikat prednost, SSS, klasika.

 

Reko super, javim se i na taj oglas kao i na sve ostale. Dobijem poziv za testiranje. Obzirom da sam štreber prođem opet kroz MCSA dokumetcije, malko prošnjofam CBT Nugets, prolistam još jednim IBM cetification literaturu ( ne nemam IBM cert jer je kod nas ukinut, a ja se prekasno sjetio ). Jest da imam iskustva, ali volim proći knjige bez obzira. Velim, štreber po tom pitanju. Nikad previše ponavljanja.

 

Anyway, dođem na test i ...

 

50-ak pitanja.

20-ak općenito. AD, osnove mreže ( APIPA, OSI, DHCP - klasika ).

30-ak pitanja iz: SQL administriranje i programiranje, Java programiranje, C++ programiranje.

 

Reko neću dobiti posao, netko drugi bude, ali KGJ. Nije kraj svijeta. Međutim pitam gospodina koji nas testira ( on naime sam održava 100-njak compova, veselje ) čemu oglas u kojem se traži sistemaš kad evidentno traže osobu sa vrlo širokim znanjem. Lik me samilosno pogleda, onaj nije do mene pogled, da nam se javi što više ljudi pa lakše izaberemo odgovarajućeg.

 

Zahvalio sam mu na gubljenju mog vremena i prokomentirao da je moj šef bio oduševljen kad sam tražiko slobodan dan da mogu na testiranje za bolji posao.

Vježba u besmislu.

 

Generalno, više neznam kaj sam. Znam kaj mogu i znam raditi. Nadam se CCNA certu u vlastiroj režiji, ne toliko za bolji posao koliko iz gušta. To su jednistavno stvari koje svi mi volimo. Pa zašto ne i položiti cert onda.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
Paske kaže...

Ma post je bio više iz frustracije potaknut jednim testiranjem za posao.

 

.....

 

Generalno, više neznam kaj sam. Znam kaj mogu i znam raditi. Nadam se CCNA certu u vlastiroj režiji, ne toliko za bolji posao koliko iz gušta. To su jednistavno stvari koje svi mi volimo. Pa zašto ne i položiti cert onda.

vidi ti si još dobro prošao

ja sam se sledio kad sam vidio da traže čistačicu sa VSS {#}

 

osim toga svi uzimaju Informatička znanja zdravo za gotovo (skoro kao i sekretarice) i da svatko to zna raditi za malu paru.

evo ja ću samo navesti jedan primjer iz vlastitog iskustva

kad sam došao u firmu bila je dobrostojeća IT prodavaonica

znalo se tko je gazda, tko odlučuje i tko provodi politiku

da bi uopće dobio posao morao si proći sito i rešeto ili imati opake preporuke nekoga tko već radi tamo (vjeruj niko nije htio staviti svoju reputaciju na stol za frenda koji nema pojma)

plaće su bile OK

onda je firma postala dd

i uprava je zaključila da naši šefovi uopće nisu školovani i poslani su na tečajeve

što se dogodilo???

katastrofa

prije tečajava

- šef je bio u uredu i čim je nešto zapelo odmah ti je bio za vratom da pomogne ili ispravi (reakcija šefa na krizu je bio <1 minute) = rezlutat nema nezadovoljnih kupaca (ili vrlo malo), rast prodaje i profita

poslije tečajeva

- šefovi su non stop na nekim sastancima, nikad ih nema, kad su tu ispunjavaju gomile izvještaja (zbunjeni i sami ne znaju kaj treba raditi) - rezultat - izgubili smo šefa, imali smo ga samo na papiru, on psihički i fizički nije bio sa nama

reakcija na krize se povećala prvo na nekoliko sati, a kasnije kroz godine na nekoliko tjedana

rezultat - bakrot firme

 

i sad meni ostaje pitanje na koje do danas nisam dobio odgovor

  • Što rade na tim tečajevima, da poslije njih postaju nesposobni?????
  • kakvi su to tečajevi upravljanja i menagmenta di se u prvi plan stavlja izvještaje, a potpuno zapostavlja rad sa ljudima iako ljudi čine uspjeh firme, a ne njeno ime?
  • tko piše takve idiotske tečajeve i programe?

i onda se čudimo da nam sve firme loše posluju - a nismo u stanju školovati kvalitetan upravljački kadar

12 godina
offline
Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.

sysadmin - "Sysadmin" je osoba certificirana od strane microsofta, za rad na Windows Server 2003 OS-u. Neću ulaziti u to koji sistemac ima duži e-penis i tko je na kakav način došao do certifikata. Najbolji je onaj koji ima certifikat i zna riješiti svaki problem bez Bing-a. {#}

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2012 17:11 (W1ck3d8u2z).
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
W1ck3d8u2z kaže...

sysadmin - "Sysadmin" je osoba certificirana od strane microsofta, za rad na Windows Server 2003 OS-u. Neću ulaziti u to koji sistemac ima duži e-penis i tko je na kakav način došao do certifikata. Najbolji je onaj koji ima certifikat i zna riješiti svaki problem bez Bing-a. {#}

A linux? Solaris? AIX? Host? Novell? {#}

Inače, sami certifikati ne jamče i znanje.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
Old Iggy kaže...
W1ck3d8u2z kaže...

sysadmin - "Sysadmin" je osoba certificirana od strane microsofta, za rad na Windows Server 2003 OS-u. Neću ulaziti u to koji sistemac ima duži e-penis i tko je na kakav način došao do certifikata. Najbolji je onaj koji ima certifikat i zna riješiti svaki problem bez Bing-a. {#}

A linux? Solaris? AIX? Host? Novell? {#}

Inače, sami certifikati ne jamče i znanje.

 

Windows Server 2000? Windows Server 2008? Just saying...{#}

 

A najbolji je onaj koji zna riješiti svaki problem točka. Neovisno o metodi. Naravno pod pretpostavkom da se time u nijednom pogledu ne ugrožava poslovanje (npr. odavanje informacija o sustavu trećim osobama ili sl.). Današnji sustavi mogu biti toliko kompleksni da je često puno isplativije prvo konzultirati help / manual / technet / white paper / neki drugi izvor nego se praviti pametan i rješavati probleme "iz glave". Nema te osobe, tog sysadmina koji je spoban u današnje vrijeme u glavi ama baš sve što treba. Ne postoji. Onima koji tvrde drugačije, postavit ću jedno vrlo jednostavno pitanje: nabrojite mi iz glave sve CMD naredbe, ne morate čak ni switcheve koji idu uz njih {#}, samo naredbe. Pa da vidimo. U nešto složenije od toga neću ni ulaziti. 

 

Da skratim priču... Po meni, najvažnije odlike dobrog sysadmina (kad pričamo o otklanjanju problema) su sposobnost brzog i točnog otkrivanja uzroka problema. Jednom kad se to utvrdi, dalje je lako.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
vlad0 kaže...

 

Da skratim priču... Po meni, najvažnije odlike dobrog sysadmina (kad pričamo o otklanjanju problema) su sposobnost brzog i točnog otkrivanja uzroka problema. Jednom kad se to utvrdi, dalje je lako.

točno to, da zna di treba gledat (a učenje napamet cmd naredbi i slične stvari smatram da fakat nema smisla)

kod mene normalno radi.....
12 godina
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
Old Iggy kaže...
W1ck3d8u2z kaže...

sysadmin - "Sysadmin" je osoba certificirana od strane microsofta, za rad na Windows Server 2003 OS-u. Neću ulaziti u to koji sistemac ima duži e-penis i tko je na kakav način došao do certifikata. Najbolji je onaj koji ima certifikat i zna riješiti svaki problem bez Bing-a. {#}

A linux? Solaris? AIX? Host? Novell? {#}

Inače, sami certifikati ne jamče i znanje.

 

A to ne bih znao stvarno, držim da je "sysadmin" ili "sistemac" poteklo od titule Microsoft Certified System Administrator što se odnosi samo na windowse.

 

Sami certifikati ne jamče znanje, naravno.

12 godina
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
vlad0 kaže...
Old Iggy kaže...
W1ck3d8u2z kaže...

sysadmin - "Sysadmin" je osoba certificirana od strane microsofta, za rad na Windows Server 2003 OS-u. Neću ulaziti u to koji sistemac ima duži e-penis i tko je na kakav način došao do certifikata. Najbolji je onaj koji ima certifikat i zna riješiti svaki problem bez Bing-a. {#}

A linux? Solaris? AIX? Host? Novell? {#}

Inače, sami certifikati ne jamče i znanje.

 

Windows Server 2000? Windows Server 2008? Just saying...{#}

 

A najbolji je onaj koji zna riješiti svaki problem točka. Neovisno o metodi. Naravno pod pretpostavkom da se time u nijednom pogledu ne ugrožava poslovanje (npr. odavanje informacija o sustavu trećim osobama ili sl.). Današnji sustavi mogu biti toliko kompleksni da je često puno isplativije prvo konzultirati help / manual / technet / white paper / neki drugi izvor nego se praviti pametan i rješavati probleme "iz glave". Nema te osobe, tog sysadmina koji je spoban u današnje vrijeme u glavi ama baš sve što treba. Ne postoji. Onima koji tvrde drugačije, postavit ću jedno vrlo jednostavno pitanje: nabrojite mi iz glave sve CMD naredbe, ne morate čak ni switcheve koji idu uz njih {#}, samo naredbe. Pa da vidimo. U nešto složenije od toga neću ni ulaziti. 

 

Da skratim priču... Po meni, najvažnije odlike dobrog sysadmina (kad pričamo o otklanjanju problema) su sposobnost brzog i točnog otkrivanja uzroka problema. Jednom kad se to utvrdi, dalje je lako.

 

 

Windows Server 2000 = sysadmin/sistemac/sistem administrator

Windows Server 2003 = sysadmin/sistemac/sistem administrator

Windows server 2008 = server admin/serveraš ili slično

 

Ne razumijem zašto je toliko nedoumica oko ove "igre riječi", svaki ima svoje mišljenje a onome koji je polazio mcitp:sa akademiju sve bi trebalo biti jasno ko dan. Možda oni koji se ne bave windows poslužiteljskim sustavima imaju jako slične titule kod certifikacije.

 

Nisam mislio da bacaš sve žive i nežive naredbe iz glave nego da se ne hvataš gugla dok ti šef diše za vratom sa nekakvim razumnim idejama.

16 godina
online
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
W1ck3d8u2z kaže...
Old Iggy kaže...
W1ck3d8u2z kaže...

sysadmin - "Sysadmin" je osoba certificirana od strane microsofta, za rad na Windows Server 2003 OS-u. Neću ulaziti u to koji sistemac ima duži e-penis i tko je na kakav način došao do certifikata. Najbolji je onaj koji ima certifikat i zna riješiti svaki problem bez Bing-a. {#}

A linux? Solaris? AIX? Host? Novell? {#}

Inače, sami certifikati ne jamče i znanje.

 

A to ne bih znao stvarno, držim da je "sysadmin" ili "sistemac" poteklo od titule Microsoft Certified System Administrator što se odnosi samo na windowse.

 

Sami certifikati ne jamče znanje, naravno.

Uhuhuh... Ne možeš ići tako usko, posebno zato što MCSA nije ni neki posebno specifičan certifikat, prvi, najjači, bilo što...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Tko je zapravo sysadmin, ..., programer, itd.
W1ck3d8u2z kaže...

Windows Server 2000 = sysadmin/sistemac/sistem administrator

Windows Server 2003 = sysadmin/sistemac/sistem administrator

Windows server 2008 = server admin/serveraš ili slično

 

Ne razumijem zašto je toliko nedoumica oko ove "igre riječi", svaki ima svoje mišljenje a onome koji je polazio mcitp:sa akademiju sve bi trebalo biti jasno ko dan. Možda oni koji se ne bave windows poslužiteljskim sustavima imaju jako slične titule kod certifikacije.

 

Nisam mislio da bacaš sve žive i nežive naredbe iz glave nego da se ne hvataš gugla dok ti šef diše za vratom sa nekakvim razumnim idejama.

 

Ne znam otkud ti ideja da je pojam sysadmin / system administrator / itd. povezan isključivo s Windows Server sustavima? Ili s MS certifikatima? Tko god te je uvjerio u to, malo (puno) je iskrivio istinu. Prvi sysadmini nisu imali nikakve veze s MS-om i to iz jednog vrlo jednostavnog razloga: nije postojao čak ni MS, a kamoli njihova serverska porodica proizvoda.

 

A ako se referenciraš isključivo na naziv certifikata, onda je tu prefiksi dio "Microsoft Certified" koji je njegov sastavni dio i označava da je riječ o MS certifikatu, nakon čega dolazi sufiksni dio naziva koji govori o tehnologiji/ama na koju se taj certifikat odnosi. Ovo što si ti naveo gore nema nikakvog smisla u tom kontekstu.

 

Ja nisam u nikakvoj nedoumici, ali jesi li 100% siguran da ti nisi? {#}

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice