Memtest - testiranje RAM memorije - how to

poruka: 44
|
čitano: 75.437
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

Ukoliko vam se događa da vam se računalo ruši unutar operativnog sustava ili računalo ne možete niti pokrenuti kako treba, razlog vašeg problema može biti i kvar memorijskog modula. Testiranje na kvar zapravo je vrlo jednostavno i možete ga napraviti sami. Za to vam je potreban Memtest86+, odličan program koji će testirati memoriju i ukazati na kvar.

Prije testa zgodno bi bilo provjeriti koliko memorijskih modula imate, a to možete pogledom unutar kučišta računala ili putem programa kao što je Speccy ili Everest.

 

Što je potrebno učiniti? Budući da Memtest86+ radi izvan operativnog sustava potrebno je imati boot CD s snimljenim programom. Ovo uopće nije problem budući da već pripremljeni program u ISO obliku možete preuzeti s službene stranice. Dakle, nakon preuzimanja ISO datoteke, snimite ju na običan CD. Nakon toga restartate vaše računalo, uđite u BIOS i boot opciju namjestite na DVD/CD, odnosno optički uređaj (ili brzim boot menijem). Podešavanjem boot opcije, spremite promjene u BIOS-u (ukoliko imate problema s ulaskom i podešavanjem unutar BIOS-a, pogledajte u knjižicu vaše matične ploče). Računalo će vam se restartati i trebao bi se automatski pokrenuti Memtest86+ te samostalno početi testiranje (ukoliko vam se pojavi opcija press any key to boot from dvd/cd - pritisnite neku tipku tipkovnice)..

 

Dakle, testiranje je automatsko i ne morate ništa raditi osim čekati rezultate. Program vam pokazuje informacije o procesoru (naziv, frekvencija, cache) i memoriji (frekvencija i latencije). Testiranje traje između 35 i 45 minuta. Ukoliko vam je memorija u kvaru program će istaknuti greške crvenom bojom. To je znak da vam memorijski modul u kvaru. Ukoliko test završi bez prijava, vaš je modul u redu!

 

Ukoliko imate više modula i prijavljen kvar, ne znači da svaki modul nije ispravan. Ukoliko otkrijete kvar trebali bi testirati modul po modul da utvrdite koji je neispravan. Pokvareni modul ne može se popraviti. Budući da za takve kvarove nema "lijeka", morati ćete kupiti drugi modul.

Nakon završetka testiranja pritisnite ESC, računalo će se restartati. Ukoliko niste koristili brzi boot izbornik, morate se vratiti u BIOS i onemogućiti boot s DVD/CD optičkog uređaja (vratite na staru opciju) inače nećete moći pokrenuti operativni sustav.

 

Bez obzira na gore navedno, ako Memtest ne pokazuje nikakvu grešku, a problem i dalje upućuje ne kvar modula, taj modul se može staviti u drugi pc, te tako testirati njegovu ispravnost.

 

video tutorijal

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.9.2010 0:29 (robisierra92).
 
26 0 hvala 23
15 godina
online
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

- sve pet :) osim par tipfelera i savjet;

- radije skinite (u)buntu liveCD, također ima memtest a može biti vrlo koristan, ili miniPE (jer su juzeri skloniji windozama), kao i install sedmice, tj boot, koji se može zadati i iz windowsa. (hmmm, dakle memtest ima i u vreči praška Faks helizima?)

 

par dopunskih prijedloga;

- ako je potrebno, sve ostale komponente se mogu odspojiti-maknuti iz računala za potrebe takvog testiranja. Npr. može se odspojiti HDD, tad nije potrebno podešavanje redosljeda u BIOSu i eliminiramo jednog od mogućih uzroka problema (jer ovo služi otkrivanju greške ili traženja dokaza..).

- obično se za takve alate (boot-CD..) pita tek kad dođe do problema, tad je upitno mogućnost skidanja, prženja itd.. pa se može obaviti klasičan MBO test... Samo: MBO+CPU+(jedan)RAM ... i praćenje bipova. jedan bip, OK, sve ostalo-problem. Takav boot-test, nemora otkriti svaku grešku, tj moguće je da neispravan RAM ipak prolazi boot, ali je kao prvi korak dovoljan (ako prijavi grešku).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
6 0 hvala 9
12 godina
neaktivan
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

Uradio sam test RAM memorije na ovaj način i dobio sam rezultat kao na slici. Naime, imao sam 4GB RAM-a, te sam si dogradio još dodatna 4GB. Nakon par dana počelo mi se dešavati slijedeće:

-da računar totalno zamrze, ne mogu ništa osim dugo držati dugme za gašenje

-pokušao sam sve najnovije drivere instalirati, ništa, opet samo zablokira i pojavi se BSOD

-podigao ponovo sistem sa najnovijim driverima, opet zablokira

-testiram HDD sa hdtune, sve uredno.

- uradim test sa ovim programčićom, i pogledajte što mi je grešaka našlo negdje oko pola testa.

 

Sada kad provjerim ram memoriju, pokaže mi da imam urednih 8GB. Šta mislite do čega je???

Posjetite www.isz.internationalschool.ba
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Memtest - testiranje RAM memorije - how to
salih88 kaže...

Uradio sam test RAM memorije na ovaj način i dobio sam rezultat kao na slici. ...

Svaki memorijski modul probaj zasebno. Nađi koji je defektan i nemoj ga koristiti ili reklamiraj memoriju da dobiješ drugu.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
12 godina
neaktivan
offline
Re: Memtest - testiranje RAM memorije - how to
191x7 kaže...
salih88 kaže...

Uradio sam test RAM memorije na ovaj način i dobio sam rezultat kao na slici. ...

Svaki memorijski modul probaj zasebno. Nađi koji je defektan i nemoj ga koristiti ili reklamiraj memoriju da dobiješ drugu.

Idem sada da probam odvojeno, jedan pa drugi, da vidim na kojem javlja grešku...

Posjetite www.isz.internationalschool.ba
12 godina
neaktivan
offline
Re: Memtest - testiranje RAM memorije - how to
191x7 kaže...
salih88 kaže...

Uradio sam test RAM memorije na ovaj način i dobio sam rezultat kao na slici. ...

Svaki memorijski modul probaj zasebno. Nađi koji je defektan i nemoj ga koristiti ili reklamiraj memoriju da dobiješ drugu.

Uradio sam provjeru svakoga modula zasebno. Prvi od 4GB je prošao bez i jedne greške, a na drugome je našlo ih skoro na hiljadu. (provjeravao sam ih na istom portu oba puta). Idem sutra odmah da reklamiram. 

Posjetite www.isz.internationalschool.ba
13 godina
neaktivan
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

kaj bi ja trebal sprziti na CD??

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Memtest - testiranje RAM memorije - how to
kurt kaže...

kaj bi ja trebal sprziti na CD??

Moreš i ovako 

.

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
14 godina
offline
Re: Memtest - testiranje RAM memorije - how to
Ikarus01 kaže...
kurt kaže...

kaj bi ja trebal sprziti na CD??

Moreš i ovako 

.

I ja sam to kontao, ali mi bilo zao CD-a iskoristit radi par MB, i slucajno naletim da se moze preko USB-a a ja probavao preko USB-a prebacivao fileove ali opet nije mogao bootat, nasao instalaciju, pokrenem instaliram na USB-restart PC, F(11) i bootam, testiram cist :D

http://www.speedtest.net/result/2082576031.png
14 godina
neaktivan
offline
Re: Memtest - testiranje RAM memorije - how to
Haker_x kaže...

I ja sam to kontao, ali mi bilo zao CD-a iskoristit radi par MB, i slucajno naletim da se moze preko USB-a a ja probavao preko USB-a prebacivao fileove ali opet nije mogao bootat, nasao instalaciju, pokrenem instaliram na USB-restart PC, F(11) i bootam, testiram cist :D

Ma šta ti žao CD a nisu ni skupe da kupiš novog, a sam CD košta oko 1-2kn. {#}

Nenad
15 godina
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

Odvrtio sam memtest86+ sa live cda i nakon cca 4 sata rada bez greške počeo je bacati greške. Odvrtio sam 5 sati i dobio 26 grešaka.

Povremeno imam BSOD kod podizanja windowsa (2-3 x tjedno), a vrlo rijetko imam BSOD dok windowsi rade (1-2 x mjesečno).

 

Mijenjati memu ili ?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Memtest - testiranje RAM memorije - how to
tintin kaže...

Odvrtio sam memtest86+ sa live cda i nakon cca 4 sata rada bez greške počeo je bacati greške. Odvrtio sam 5 sati i dobio 26 grešaka.

Povremeno imam BSOD kod podizanja windowsa (2-3 x tjedno), a vrlo rijetko imam BSOD dok windowsi rade (1-2 x mjesečno).

 

Mijenjati memu ili ?

A čuj moraš mijenjati memoriju, nemaš druge, samo pazi ako imaš više pločica, onda moraš utvrdit koja stvara probleme, moraš testirat jednu po jednu da bi vidio u kojoj je problem.

Valentin
12 godina
neaktivan
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

Pozdrav,imam problem kod przenja memtesta na cd,vec sam negdje 2-3 cd-a shebao jer sam uvijek nesto krivo sprzio.Jel mi moze neko dat link od memtesta za w7(64-bit) jer sam vidio da ima 100 vrsta.Koji file tocno treba otpakirat i sprzit,sta se tocno przi na cd.Jel se moze preko usb-a i kako? Hvala.

Samo budale čitaju potpis
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Memtest - testiranje RAM memorije - how to
Peroman kaže...

Pozdrav,imam problem kod przenja memtesta na cd,vec sam negdje 2-3 cd-a shebao jer sam uvijek nesto krivo sprzio.Jel mi moze neko dat link od memtesta za w7(64-bit) jer sam vidio da ima 100 vrsta.Koji file tocno treba otpakirat i sprzit,sta se tocno przi na cd.Jel se moze preko usb-a i kako? Hvala.

Odavdje skini memtest86 USB autoinstaller, pokreni install formatiraj preko njega usb stick, restartaj komp, pokreni first boot device da bude USB i pokreni memtest

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.4.2013 17:40 (Flying Dutchman).
12 godina
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

ovako stalno mi se rusio komp i sad sam vec pop***** i odlucio se naucit kako napravit mem test i napravim i znaci nije ni doslo prvi puta do 80% izbacilo je 2200 gresaka to znaci da je ram otisao jel tako..??
posto je ram star manje od 8mjeseci dali ce oni meni uvaziti garanciju te dali ce mi ga odmah zamijeniti ili cu morati cekati..??
jel problem mi je cekati zato jel nemam zamjensku memoriju..:( 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Memtest - testiranje RAM memorije - how to
tomislavivic kaže...

ovako stalno mi se rusio komp i sad sam vec pop***** i odlucio se naucit kako napravit mem test i napravim i znaci nije ni doslo prvi puta do 80% izbacilo je 2200 gresaka to znaci da je ram otisao jel tako..??
posto je ram star manje od 8mjeseci dali ce oni meni uvaziti garanciju te dali ce mi ga odmah zamijeniti ili cu morati cekati..??
jel problem mi je cekati zato jel nemam zamjensku memoriju..:( 

Ako si clockao RAM, onda ga spusti na stock frekvencije i probaj napraviti memetest.

Ako je RAM na stock frekvencijama i memtest izbacuje greške, onda je sigurno otišao i nema ti druge nego ga otići reklamirati.

Najbolje je da pitaš u trgovini gdje si ga kupio, jer ne znam da li ćeš odmah dobiti drugi RAM ili ćeš morati čekati.

12 godina
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

ma nisam klokao nikad nis na ovom novom kompu..

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

Pri pokretanju testa mi se pojavi kao na slici i test se ne pokrene. Da li netko zna što je u pitanju ili je RAM neispravan? Pokretao sam memtest sa CD-a i USB-a kao i različite verzije i uvijek isto.

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

moze li mi neko reci u cemu je probleemm???????
dalje mi ne javlja nikakav error, samo ovaj.. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.10.2013 12:09 (memija).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

U glavnom kao sto htjedoh pitati, ali mi je zakljucana tema, dali je 1 error u 3 sata vrtnje dovoljan da se sa sigurnoscu zakljuci da novi laptop ima nekakav hardverski defekt?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Memtest - testiranje RAM memorije - how to

da

 

@klinik

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.11.2013 2:28 (mce64).
14 godina
neaktivan
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

hvala na odgovoru. dajte mi jos recite, odvrtio sam 3x i sva tri puta bi mi nasao par gresaka na testu br 9. I sada vrtim 4. put i vec sat vremena, sve je u redu, cak i test br 9..sad mi tu nije vise jasno ko je tu lud? :D

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to
Planiram staviti memtest na usb da li se on pri tome formatira i gube svi podatci sa njega..ili mora biti u startu prazan i ako moze neki link za usb memtest
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to
Ovako,prije 2 dana komp mi se počeo resetirat ko da mu je to najveći fetiš,da bi na kraju iskočio bsod s porukom da windowsi ne funkcioniraju kako treba i da je zbog toga sve zaustavljeno. Jučer sam pokušao ponovno dić windowse,ali jedino što sam postigao je formatirat disk i usred instalacije iskoci bsod. E sad me zanima kakve su mi opcije osim nošenja na servis? Pozdrav
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

Ovako.Skinuo sam program i stavio sam ga na USB stick.Bootao sam stick,ali nece mi pokrenuti memtest.Dal moram imati na CDu taj program,da bi mogao bootati ili postoji i nacin sa sticka?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Memtest - testiranje RAM memorije - how to

svaki program da bi radio, mora imati neki OS ispod, bootanje je u OS, ne u aplikaciju... (preduvijet).

-npr memtest imaš na većini linux distri ili hirens CDu, neki bootabilan medij... a dali će raditi s USBa, možda (driver, FileSistem itd.. i nije isto na starim-novm PCjima..) zato je CD 'zakon'.. a USB moraš probati, ako radi.. ili ne (možda samo drugim alatom kreirati boot, možda samo FAT32..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.1.2015 18:37 (ihush).
11 godina
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

Rjeseno...Bio je problem u hardu...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

Pozdrav . Evo ovako do prije dva dana komp mi je radio bez problem. No sada imam velikih problema znaci testiro sam ram memoriju sa ovim memtestom no nije pronaslo nista.

Probleme koje imam su sljedeci racunalo mi se zamrzne i nakon toga pomaze jedino restart. Ali tada nisam mogao uopce dobit slike . Ono sto sam uspio otkrit je kada sam zamjenio mjesta oba dva rama i pokusao upalit opet nista crna slika i dalje ali tada sam ih opet vratio na svoja mjesta i racunalo je proradilo.  Taj dan sam vrtio i furmark stress test za grafu ali nije bilo problema komp je vrtio igre par sati na ultra postavkama i nije bilo problema. No sljedeci dan opet isti problemi crna slika i nema dalje ja sam opet napravio isti postupak sam ramovima i opet je proradio. Ima ko kakvih ideja sta da napravim ?

Dal je maticna u pitanju ili ram-ovi ?

 

specifikacije su dolje pod Moj PC. Znaci to su dvije RAM plocic svaka po 4 gb.

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.2.2015 14:34 (svec).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
odjavljen
offline
Memtest - testiranje RAM memorije - how to

Snimio sam i na dvd, i na usb i ne radi. Uvijek mi javlja "Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot Device and press a key."

 

U cemu bi mogao bit problem?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Memtest - testiranje RAM memorije - how to
kbenzema kaže...

Snimio sam i na dvd, i na usb i ne radi. Uvijek mi javlja "Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot Device and press a key."

 

U cemu bi mogao bit problem?

 Nije dobro postavljeno u BIOS-u ili nisi dobro spržio.

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice