RAM problem/preporuka

poruka: 9
|
čitano: 2.541
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
RAM problem/preporuka

Nakon sto sam rijesio hvala Bogu i problem sa pregrijavanjem procesora, kao i sa mišem koji je svijetlio nakon gasenja PC-a, na red je dosao problem sa ram memorijom.

 

Naime, imam 4 slota za ram, ploca podrzava 16GB DDR3 do 2000MHz. Ja imam 2 plocice po 4GB ubacene u crni slot 1 i 3 (ima i narandzasti 2 i 4). U pitanju je TakeMS ram od 1333MHz, model TMS4GB364E081-139AM. 

 

Neki dan sam uzeo jos 2 plocice po 4GB od 1600MHz kako bih imao 16GB ukupno, Samsung marka, model M37B5173QH0-YKO. Kada sam ubacio ovaj ram u narandzasri slot 2 i 4, nije htjelo da mi da sliku nikako. Cuje se PC, radi on, ali ne daje sliku. Izvadim novi ram, upali bez problema. Izvadim svoj ram, postavim novi, nece. Probao sam nekoliko varijanti, nece nazalost.

 

Treba mi vas savjet, pomoc, sta da radim, koji ram da uzmem, da probam nesto iskombinovati? Kontam da kad cim skupim jos novca, da zamjenim ovaj ram od 1333mhz sa 1600, i da svi budu 1600 ili vise. Sada mi je prioritet 2x4GB dual channel od 1600MHz ili vise 

 

U pitanju je maticna ploca ASUS P5Q3 Deluxe Wi-Fi AP socket 775

 

Hvala

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.5.2017 13:18 (alleinichev).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RAM problem/preporuka

1) Novi RAM očigledno ili ne valja ili ga ne podržava matična ploča.

2) Nećeš dobiti vidljiviji boost u performansama zbog toga što ćeš uzeti 1600 umjesto 1333 mhz, tako da ne vidim razloga da izmijenjaš potpuno RAM.

3) Da novi RAM i radi, morao bi raditi na 1333 Mhz zbog brzine stare memorije. 

4) Ovdje imaš popis podržanog RAM-a. 

5) Eventualno ako znaš to raditi možeš ažurirati BIOS matične ploče da vidiš da li bi to riješilo problem sa RAM-om. Možeš se obratiti i ASUSU pa ih pitati za kompatibilnost memorije i zatražiti up to date BIOS za svoju matičnu ploču. Btw, koliko vidim neka ažuriranja biosa donose kompatibilnost sa memorijama. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.5.2017 14:54 (boxer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: RAM problem/preporuka
boxer kaže...

1) Novi RAM očigledno ili ne valja ili ga ne podržava matična ploča.

2) Nećeš dobiti vidljiviji boost u performansama zbog toga što ćeš uzeti 1600 umjesto 1333 mhz, tako da ne vidim razloga da izmijenjaš potpuno RAM.

3) Da novi RAM i radi, morao bi raditi na 1333 Mhz zbog brzine stare memorije. 

4) Ovdje imaš popis podržanog RAM-a. 

5) Eventualno ako znaš to raditi možeš ažurirati BIOS matične ploče da vidiš da li bi to riješilo problem sa RAM-om. Možeš se obratiti i ASUSU pa ih pitati za kompatibilnost memorije i zatražiti up to date BIOS za svoju matičnu ploču. Btw, koliko vidim neka ažuriranja biosa donose kompatibilnost sa memorijama. 

 kontam overclockat cpu zato hocu 1600+mhz da uzmem. Max sto mogu klokat na 1333 je 3,42... 

zadnja verzija mi je bios-a, 2105.

 

i sta sad, ja moram traziti tacno ove modele ram-a sa spiska, ni 1 drugi ne moze :O  ?

15 godina
offline
Re: RAM problem/preporuka

Najsigurniji si sa modelima sa spiska, mada  će raditi i hrpa drugih koji nisu na spisku ali nije garancija dok ne probaš. 

 

Jesi siguran da je nova memorija ispravna? Ako je ispravna i imaš zadnji BIOS a ne možeš upaliti PC onda ploča ne podržava tu memoriju.

 

Možeš još probati loadirati defaultne postavke BIOS-a da slučajno nije ostala koja postavka koja bi smetala pa probati samu novu memoriju.

 

Kllokaj preko množitelja ili  spusti brzinu memorije i diži FSB, dobit ćeš viši clock procesora a memorija će ti se držati u deklariranim brzinama. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.5.2017 15:39 (boxer).
6 godina
offline
Re: RAM problem/preporuka
boxer kaže...

Najsigurniji si sa modelima sa spiska, mada  će raditi i hrpa drugih koji nisu na spisku ali nije garancija dok ne probaš. 

 

Jesi siguran da je nova memorija ispravna? Ako je ispravna i imaš zadnji BIOS a ne možeš upaliti PC onda ploča ne podržava tu memoriju.

 

Možeš još probati loadirati defaultne postavke BIOS-a da slučajno nije ostala koja postavka koja bi smetala pa probati samu novu memoriju.

 

Kllokaj preko množitelja ili  spusti brzinu memorije i diži FSB, dobit ćeš viši clock procesora a memorija će ti se držati u deklariranim brzinama. 

 da siguran sam da je ispravna, a i vratio sam na default postavke takodjer sve i probao novu memoriju, medjutim ni tako nije htjelo.

15 godina
offline
Re: RAM problem/preporuka

Jbg onda, očigledno ti matična ne podržava tu Samsungovu memoriju.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
6 godina
offline
RAM problem/preporuka

a sta ako bih uzeo samo jednu plocicu od 4 GB, da li bi mi racunar prepoznao taj ram (ukupno 12GB od mogucih 16GB) ili ova ploca podrzava "samo" dual channel ? 

 

moze li ram raditi ako su 2 razlicita modela ?

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.5.2017 10:07 (alleinichev).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: RAM problem/preporuka
alleinichev kaže...

a sta ako bih uzeo samo jednu plocicu od 4 GB, da li bi mi racunar prepoznao taj ram (ukupno 12GB od mogucih 16GB) ili ova ploca podrzava "samo" dual channel ? 

 

moze li ram raditi ako su 2 razlicita modela ?

 Većinu potrebnih informacija možeš saznati na Asusovoj stranici gdje su napisali specifikacije. 

 

https://www.asus.com/us/Motherboards/P5Q3_DeluxeWiFiAP_n/

 

Tamo piše:

4 x DIMM, max. 16GB, DDR3 2000(O.C.) / 1600 / 1333 / 1066 MHz, Non ECC, un-buffered memory
Dual channel memory architecture
Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP)
*Refer to www.asus.com or this user manual for the Memory QVL(Qualified Vendors Lists).
** DDR3 2000(O.C.)/1600, it is suggested to use one DIMM per channel
***When installing total memory of 4GB capacity or more, Windows® 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Hence, a total installed memory of less than 3GB is recommended
**** It is recommended to install the memory modules from the orange slots for better overclocking capability.

 

 Trebalo bi da podržava jer je logično čim piše maximalno 16 GB RAM. U manualu matične piše da podržava 1,2 i 4GB. 

 

Trebalo bi sa 12 GB jer podržava i single i dual channel, s tim da bi radilo u single channelu, jer bi bila popunjena 3 slota. 

 

Potencijalno mogu raditi, ali opet ništa nije sigurno dok ne isprobaš. Kod uparivanja memorija različitih proizvođača moraš voditi računa da imaju isti napon, latencije i brzine kako bi izbjegao problema, no neke ploče neće praviti probleme sa takvim kombinacijama rama, a neke hoće. Nitko ti ne može reći dok ne isprobaš. 

 

Pročitaj uputstvo za matičnu ploču. 

https://www.asus.com/us/Motherboards/P5Q3_DeluxeWiFiAP_n/HelpDesk_Manual/

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
9 godina
neaktivan
offline
RAM problem/preporuka

Pozz imam problem sa RAM usage memorijom, to je mozda zbog malo ram-a koji imam (1GB) ili zbog neceg , drugog al nije mi jasno eo sta je problem znaci veliki memory usage kad nista nije upaljeno...osim ovih sistemskih aplikacija... najvise sumnjam na svhost.exe,,mada i njega sam smanjio na 74k sa 300k i samim tim komp. mi freeza stopa itd....eo slike:https://www.sendspace.com/file/14tn84(eo pogledajte kako usage memory "skace" kad je upaljena mozzila, sto je po meni previse i do 140k?) https://www.sendspace.com/file/uj9baphttps://www.sendspace.com/file/lgdxno Ako neko zna rijesenje hvala unapred

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice