PC se randomly restartuje

poruka: 20
|
čitano: 4.255
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
PC se randomly restartuje

Pozdrav,

 

Od prije mozda pola mjeseca, pc mi se restartuje randomly. Bukvalno je apsolutno random i dešava se otprilike svakih par dana. Nebitno je šta radim, ne dobijem nikakav BSOD, samo se restartuje. 

 

- Napajanje mi je relativno novo (kupljeno prije otprilike godinu ipo) i nikad sa njim nisam imao problema. 

- Sa crystaldiskinfo sam pregledao HDD i sve je super.

- Radio memtest, 0 errors.

- Mijenjao power plan na high performance, nije uspjelo.

- Isključio automatic updates

- Update drivere od grafičke

- Ništa se ne pregrijava

- Isključio automatic restart u Startup i Recovery.

 

Ništa nije pomoglo.

 

Konfiguracija :

 

CPU: AMD FX - 6300 3.5 Ghz

CPU Fan: Thermaltake Contac 16

GPU: Sapphire ATI R7 250X

PSU: Chieftec Smart A8 GPS-650 650W

MBO: ASRock 960gm-vgs3 fx

HDD: 1TB WD Blue

RAM: 2x4 GB Kingston Hyperx Fury 1600

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
PC se randomly restartuje

Niko nije imao sličan problem ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
PC se randomly restartuje

Rekao bih napajanje ali ako si siguran da nije onda je vjerojatno grafička.

Ja imam XFX R7 260X 2GB i komp mi se gasio u igrama i random smrzavao na desktopu.

Tražio sam rješenje po internetu i vidio da hrpa ljudi ima taj problem. Proizvođač nije bitan, jednostavno je takva loša serija čipova...

 

Stavio sam novi VBIOS jer su ti problemi kao popravljeni (a i tak i onak mi je trebao za Hackintosh) ali nije pomoglo.

Dok nisam našao jedan post gdje je čovjek rekao da undervoltam (da, undervolt) jezgru sa ASUS GPU Tweakom. I nakon toga radi bez rušenja.

 

Edit: Napiši koji VBIOS imaš (pogledaj sa GPU-Z).

Ako je stariji onda moraš i staviti da kartica koristi 3D clock u 2D modu (desktop) inače se smrzne PC 

To se ne događa ako je CSM u UEFI-u ugašen, ali grafička mora imati UEFI entry u VBIOSU.

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.3.2018 17:57 (Alkaline).
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
odjavljen
offline
PC se randomly restartuje

Provjeri Event Log u vrijeme kad se restartao komp. 

Probaj izvaditi reset sw iz matične, pa vidi...

 

I ako imaš Win 10, najjednostavnije je napraviti clean install, nego tražiti danima mogući uzrok. 

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
PC se randomly restartuje

Pogledao sam event log i vidio da se prije restarta većinom instalirao windows update? Da li je moguće da mi windows update restartuje pc bez ikakvog upozorenja ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
PC se randomly restartuje

Poslusaj Alkline-a sta ti kaze 

Prvo napajanje provjeri,a  onda i grafu :D
A za to da je do win update-a ne vjerujem, skini neki program za mjerenje temp. tkd. vidi da ti se ne restartuje kad se pregrijava :D

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC se randomly restartuje
Alkaline kaže...

Rekao bih napajanje ali ako si siguran da nije onda je vjerojatno grafička.

Ja imam XFX R7 260X 2GB i komp mi se gasio u igrama i random smrzavao na desktopu.

Tražio sam rješenje po internetu i vidio da hrpa ljudi ima taj problem. Proizvođač nije bitan, jednostavno je takva loša serija čipova...

 

Stavio sam novi VBIOS jer su ti problemi kao popravljeni (a i tak i onak mi je trebao za Hackintosh) ali nije pomoglo.

Dok nisam našao jedan post gdje je čovjek rekao da undervoltam (da, undervolt) jezgru sa ASUS GPU Tweakom. I nakon toga radi bez rušenja.

 

Edit: Napiši koji VBIOS imaš (pogledaj sa GPU-Z).

Ako je stariji onda moraš i staviti da kartica koristi 3D clock u 2D modu (desktop) inače se smrzne PC 

To se ne događa ako je CSM u UEFI-u ugašen, ali grafička mora imati UEFI entry u VBIOSU.

 

Evo slikao sam GPU-Z, pa pogledaj. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: PC se randomly restartuje
Benjy kaže...

Pogledao sam event log i vidio da se prije restarta većinom instalirao windows update? Da li je moguće da mi windows update restartuje pc bez ikakvog upozorenja ?

 Nekako mislim da ti nisi pogledao gdje si trebao, jer bi vjerojatno vidio opceveseli power kernel 41 error.

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC se randomly restartuje
Mrgud Veliki kaže...
Benjy kaže...

Pogledao sam event log i vidio da se prije restarta većinom instalirao windows update? Da li je moguće da mi windows update restartuje pc bez ikakvog upozorenja ?

 Nekako mislim da ti nisi pogledao gdje si trebao, jer bi vjerojatno vidio opceveseli power kernel 41 error.

 Hmmm, gdje da tačno pogledam? Otvorio sam Event Viewer -> Windows Logs-> Application / System.

15 godina
odjavljen
offline
Re: PC se randomly restartuje
Benjy kaže...

 Hmmm, gdje da tačno pogledam? Otvorio sam Event Viewer -> Windows Logs-> Application / System.

 Aj' probaj ovako. Event viewer. Ne ici dalje. Tu ces imati event types. Pisati ce ti sto ti se po tim kategorijama dogodilo u zadnjih sat, dan, tjedan.

Klikni/rasiri na critical i vidi jel' imas tamo gresku 41. Onda double click na to i izbaciti ce ti summary page events. Pa si pogledaj datume. Obicno je to pomaknuto 20-30 minuta od onda kada se racunalo resetira.

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC se randomly restartuje
Mrgud Veliki kaže...
Benjy kaže...

 Hmmm, gdje da tačno pogledam? Otvorio sam Event Viewer -> Windows Logs-> Application / System.

 Aj' probaj ovako. Event viewer. Ne ici dalje. Tu ces imati event types. Pisati ce ti sto ti se po tim kategorijama dogodilo u zadnjih sat, dan, tjedan.

Klikni/rasiri na critical i vidi jel' imas tamo gresku 41. Onda double click na to i izbaciti ce ti summary page events. Pa si pogledaj datume. Obicno je to pomaknuto 20-30 minuta od onda kada se racunalo resetira.

 Upravu si, našao sam taj error. Malo sam listao i našao neki hardware error, AMD Northbridge. Ali da, ima baš puno greški 41.

15 godina
odjavljen
offline
Re: PC se randomly restartuje
Benjy kaže...

 Upravu si, našao sam taj error. Malo sam listao i našao neki hardware error, AMD Northbridge. Ali da, ima baš puno greški 41.

Aj' bar si nesto pronasao. Probaj sa novim BIOS-om. Drivere vjerojatno imas najnovije. Problem moze biti i fast start up (to barem mozes odmah isprobati/iskljuciti u power planu), bilo koja aktivnost koja dize clock u BIOS-u...

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.4.2018 23:36 (Mrgud Veliki).
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC se randomly restartuje
Mrgud Veliki kaže...
Benjy kaže...

 Upravu si, našao sam taj error. Malo sam listao i našao neki hardware error, AMD Northbridge. Ali da, ima baš puno greški 41.

Aj' bar si nesto pronasao. Probaj sa novim BIOS-om. Drivere vjerojatno imas najnovije. Problem moze biti i fast start up (to barem mozes odmah isprobati/iskljuciti u power planu), bilo koja aktivnost koja dize clock u BIOS-u...

 

Instalirao novi bios. Vidjet ćemo kako bude, javim još ako se bude restartovao.

12 godina
neaktivan
offline
Re: PC se randomly restartuje
Imam i ja isti problem samo sta je moj fx 4300
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC se randomly restartuje
Motorino kaže...
Imam i ja isti problem samo sta je moj fx 4300

 Ne znam druže, probaj i ti sa BIOS-om, ja ću pustit jedno 10 dana pa ću javiti kako bude.

6 godina
protjeran
offline
PC se randomly restartuje

jesi li siguran da ti kabel od maticne (24 pinski) dobro sjedi?

Brajanov život
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC se randomly restartuje

Pozdrav,

Uradio sam reinstalaciju sistema prije par dana, jer mi se sljedeci dan nakon instaliranja novog biosa dobio sam BSOD, atikmdag.sys. Reinstaliran sistem, i opet prije 15 minuta sam dobio taj isti BSOD.

 

Spominje se atikmdag.sys kao greška, a to sam i ranije pokušavao sve da popravim i nije radilo. Da li je moguće da je do grafičke kartice problem ?

15 godina
odjavljen
offline
Re: PC se randomly restartuje
Benjy kaže...

Pozdrav,

Uradio sam reinstalaciju sistema prije par dana, jer mi se sljedeci dan nakon instaliranja novog biosa dobio sam BSOD, atikmdag.sys. Reinstaliran sistem, i opet prije 15 minuta sam dobio taj isti BSOD.

 

Spominje se atikmdag.sys kao greška, a to sam i ranije pokušavao sve da popravim i nije radilo. Da li je moguće da je do grafičke kartice problem ?

 A cuj. Sve je dobro dok ti javlja neku gresku, jer onda znas gdje je problem. Prema google-u to je dosta cest problem i obicno je 'driver related' problem.

Koliko vidim ti imas i integriranu r3000 grafiku. Da se nisu 'poklali' malo ?

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC se randomly restartuje

Hmm nisam siguran, pretpostavljam da se to gasi u biosu negdje?

15 godina
odjavljen
offline
Re: PC se randomly restartuje

Trebalo bi. No, ja bi prvo pogledao u control panelu i vidio jel' i ona druga u 'pogonu'. Ukoliko je, onda bi obje deinstalirao, sve ocistio od drivera, resetirao, diseble-ao integriranu u BIOSu i instalitao ovu 'diskretnu'.

Ukoliko nje tamo nema mozda da pokusas sa nekim drugim driverima. Ne znam koje sada koristis...

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice