Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti

poruka: 17
|
čitano: 21.384
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti

Jel postoji neka da nemoram ić u ljekarnu, nešto za WC??

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti

Ocat + Soda Bikarbona za ribanje. :D

 

Napravi si pastu od toga i trlj trlj. ;)

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=970113 http://www.techpowerup.com/gpuz/6p8v4/
16 godina
offline
Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti

Ne bih baš to radio, možeš dobiti očajan rezultat :). Imaš opciju HCl + peroksid (za kosu, nabaviš ga u dućanu) ili feriklorid. Feriklorid sam ja koristio i stvarno je ok, dosta zahvalna kemikalija, možeš ju koristiti više puta, samo pazi, ostavlja mrlje. Imaš ga za kupiti po elektronic shopovima tipa Kronos, Chipoteka i sl. Mislim da je 30ak kn 250g (za 1l vode) što ti je dosta za par A4pločica po mom mišljenju.

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.4.2010 23:51 (Vido).
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti

imaš Klorovodičnu kiselinu ( HCl ) za ćišćene wc-a

sad uz to bi trebao ići vodikov peroksid jer HCl regira s bakrom ispušta se vodik, koji je zapalčjiv i eksplozivan, a kada ima peroksida peroksid reagira s vodikom i nastaje voda

mislim da možeš koristiti samo HCl al mora biti na dobro ozračenom i provjetrenom mjestu

 

također to je jaka kiselina i opasa, pa se moraš čuvat

 

nisam siguran da li je sve kao navedeno, provjerim i javim vam

Ovo je moj potpis...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti

Ispravak - mora se koristiti i HCl i peroksid

 

peroksid oksidira bakar, pa kiselina reagira s oksidiranim bakrom

nemože bez peroksida

Ovo je moj potpis...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti
dantex kaže...

Ispravak - mora se koristiti i HCl i peroksid

 

peroksid oksidira bakar, pa kiselina reagira s oksidiranim bakrom

nemože bez peroksida

Sorry svima, bio sam na odmoru, pa zaboravio temu.

 

Ovak, pa onda, koje su to iz kuće? Oke, da, potrošit ću ja 20-30 kn ak treba, no bed..

 

I btw. di kupit te pločice? Nenačazim na Chipotekinim stranicama..

16 godina
offline
Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti

Tu su ti pločice: http://www.chipoteka.hr/proizvodi/133050

 

Još uvijek ti preporučam da daš tih 33kn za 250g feriklorida i miran si, ako možeš sačuvaj ga i nakon jetkanja jer se može koristiti par puta.

Peroksid (njega možda imaš doma) i HCl (toga ima mislim u Domestosu ali nećeš njega koristiti zbog ostalih spojeva koji ko zna šta bi napravili, isto i za Varikinu vrijedi) daju bolje rezultate mada moraš znati sa njima raditi (omjeri i sl).

 

 

Na slici dolje možeš vidjeti kako je meni ispalo, korišteno je direktno printanje na pločicu (imaš u boljim fotokopirnicama) i jetkao sam ja doma u ferikloridu, shema pločice je također moja, vidiš da su slova jako dobro ispala tako da je kvaliteta jetkanja dobra (a prvi put sam radio tako da feriklorid ftw :))

Kako je meni ispalo Kako je meni ispalo
DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti

Okej, probat ću, moram prvo navratit do chipoteke. Koje su dimenzije te tvoje pločice?

 

I... Da, koji program preporučate za crtanje na kompu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti

Ja sam kupio 300x200 ploču pa sam ju rezao, a ti vidi koliko ti treba pa kupi šta misliš da ti se isplati.

 

Progam koji sam koristio je PCB Wizard jer je jednostavan i lak za naučiti ali ako ti treba nešto zahtjevnije probaj Eagle.

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti

Za program možeš probati i protel dxp (dobra je 2004 verzija). Trebaš prvo napraviti shematic pa onda pcb.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti
Vido kaže...

korišteno je direktno printanje na pločicu (imaš u boljim fotokopirnicama)

Gdje to ima i koliko košta? Da li je isprintani komad skroz neproziran i sa čime se uspješno skida?

14 godina
neaktivan
offline
RE: Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti
Vido kaže...

Ja sam kupio 300x200 ploču pa sam ju rezao, a ti vidi koliko ti treba pa kupi šta misliš da ti se isplati.

 

Progam koji sam koristio je PCB Wizard jer je jednostavan i lak za naučiti ali ako ti treba nešto zahtjevnije probaj Eagle.

Evo, sad ćemo isprobat taj PCB wizard.

 

 

@Pitanje za fotokopirnicu: Oni ti isprintaju na neku foliju, kolko ja znam, i onda ti kod kuće s peglom to prebacis. Ostatak skidaš acetonom. Valjd sam u pravu

 

 

Evo neka stranica s tim postupkom: http://www.riccibitti.com/pcb/pcb.htm

 

Ovaj, i on koristi ŽELJEZOV KLORID!

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.4.2010 18:55 (Dava).
16 godina
offline
Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti

Da, oni ti mogu isprintati i na tremo foliju pa se doma sa peglom zahebavaš da preneseš na bakar ali ja sam dao da mi baš isprintaju po pločici, znači direktno na pločicu printa poseban uređaj koji služi za to. Sloj "tonera" je ovako kad gledaš mrvicu prozirniji mjestimično ali to ni malo nije utjecalo na jetkanje kod mene, nije probilo ispod njega, a onako ravne rubove ćeš teško postići toner transfer metodom jer se uvijek malo razlije.

 

U Puli to imaš u fotokopirnici u ulici Sergijevaca, blizu zavoda za zapošljavanje, košta 50kn bez obzira o veličini ploče ali mislim da je onaj skoro pa A4 (300x200) format mksimalan, iako nisam siguran. Samo je uvijet da doneseš čistu i pripremljenu pločicu jer se inaće ne prima taj toner.

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti

Zašto se mučite s transferom ili nepotrebno plačate direktno printanje kad je foto postupak jednostavan, jeftin i kvalitetan?

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti

Meni recimo foto postupak djeluje dosta kompleksan i sa puno prostora za pogrešku, kad si izvježban ide to ali kad radiš prvi put dobre su šanse da neće biti dobro osvjetljeno, da ćeš staviti premalo/previše fotolaka (ako nije već spremna pločica), da moraš kupiti lampu (čuo sam da neki rade i sa običnim sijalicama ali neznam kakvi su rezultati) i tako. A ovo sa direktnim printanjem je jednostavno da ne može biti jednostavnije, napraviš layout, daš da se isprinta, ubaciš u kiselinu, izbušiš rupe, zaštitiš i gotovo. Jest da platiš malo više ali uštedi vrijeme i živce kad nešto ne uspije :)

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.4.2010 21:13 (Vido).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti

Ma u chipoteci kupiš feroklordi. Nekih 30-ak kn, poločicu i neki marker i sam crtaš nije poblem. Napravili smo ja i brat 10-ak takvih pločica za gitarske efekte. i Odlično ispadnu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Kemikalija za jetkanje iz kućne radinosti
Vido kaže...

Meni recimo foto postupak djeluje dosta kompleksan i sa puno prostora za pogrešku, kad si izvježban ide to ali kad radiš prvi put dobre su šanse da neće biti dobro osvjetljeno, da ćeš staviti premalo/previše fotolaka (ako nije već spremna pločica), da moraš kupiti lampu (čuo sam da neki rade i sa običnim sijalicama ali neznam kakvi su rezultati) i tako. A ovo sa direktnim printanjem je jednostavno da ne može biti jednostavnije, napraviš layout, daš da se isprinta, ubaciš u kiselinu, izbušiš rupe, zaštitiš i gotovo. Jest da platiš malo više ali uštedi vrijeme i živce kad nešto ne uspije :)

OK, ja koristim lampu sa živinim parama od 250W tako da nemam problem sa svijetlom. Onom tko misli napraviti jednu do dvije pločice u životu, fotopostupak nema smisla, ali ako netko misli češće raditi pločice, isplati se investirati u adekvatnu lampu. Ako je ispis kvalitetan, nije problem ni da stoji predugo. Ja koristim dva pausa ili folije tako da na donjem ispis bude uz pločicu, a na gornjem uz donji, preklopim ih i zalijepim da se ne pomaknu. Sa slabijom lampom je bolje ići na jedan paus (za folije nije problem), ali onda treba kopirka s boljim zacrnjenjem.

S nanošenjem laka se ne isplati zafrkavat, a skoro pa ispade skuplja obična pločica + lak od foto-oslojene pločice.

 

Fiksy kaže...

Ma u chipoteci kupiš feroklordi. Nekih 30-ak kn, poločicu i neki marker i sam crtaš nije poblem. Napravili smo ja i brat 10-ak takvih pločica za gitarske efekte. i Odlično ispadnu.

Za jednostavne stvari da, ali ako je jedina opcija koju imaš provući vod između dvije nožice od čipa... Mislim, nije da nisam markerom to radio, ali to već spada u domenu umjetnosti.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice