Libre office

poruka: 43
|
čitano: 24.611
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Libre office

Ovo je tema o uredskome paketu libre office. Vrlo kvalitetnom i besplatnom. Temeljen je na open office-u. Koristim ga neko vrijeme i doista je kvalitetan.

Ovdje se može skinuti:

http://www.libreoffice.org/download/

 

Neka ova tema barem malo promovira ovaj uredski paket koji se legalno dobiva bez plaćanja. U Hrvatskoj nažalost nema sluha za open source alternative već se kod 90% kućnih korisnika nalazi piratska verzija microsoft office-a.

Mrzim svoj nadimak!!!
 
5 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Libre office

Ekipa koja stoji iza OpenOffice nastavila je rad na LibreOfficeu.

Instalirao sam ga nedavno i obrisao MS Office paket. Nemam problema sa korištenjem i sve uredno otvara.

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Libre office

Bok, evo i meni se svidjela libreoffice ali kad je pokušam skinuti -microsoft (windows 7 pro 64bit ) govori kado se program ne preuzima često, te da je od nepoznatog proizvođaca i da ce ostetiti računalo -stvarno mi se svidio pogram, pa ne znam je li to microsoft prijeti konkurenciji ili stvarno može oštetiti računalo ?

 
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Libre office
Jure77 kaže...

Bok, evo i meni se svidjela libreoffice ali kad je pokušam skinuti -microsoft (windows 7 pro 64bit ) govori kado se program ne preuzima često, te da je od nepoznatog proizvođaca i da ce ostetiti računalo -stvarno mi se svidio pogram, pa ne znam je li to microsoft prijeti konkurenciji ili stvarno može oštetiti računalo ?

Ne znam stvarno tko ti je to rekao lol

ne može ti ošteti kompjuter

 

Evo, ja sam ga baš jučer instalirao i sve uredno radi, nemam zamjerki i svaka čast timu koja razvija ova program.

12 godina
neaktivan
offline
Libre office

Ma microsoft, uključene su mi sve moguće zaštite, pa microsoft odmah dojavi čim mu proizvođač nije potpisan ili mu je nepoznat, a ovoga je odham diskvalificirao. Drago mi je cuti da je program dobar, ma instalirat ću ga slagao se microsoft s time ili ne :) I stavrno svaka cast ljudima koji omogucuju ovakve besplatne programe

 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Libre office

Pogledajte kak malo ima poruka, ljudi nisu ni čuli za LibreOffice, nisu čuli ni za office alternative. Trebalo bi početi od osnovne škole sugerirati djeci da instaliraju legalni software. Na poslu koristim MS Office, ali iz znatiželje i za osobne potrebe instalirao sam LibreOffice. Sviđa mi se. Naravno, može sve što prosječnom korisniku treba. LibreOffice bih svakome preporučio. {#}

 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Libre office

Kako obrisati recent documents u Libre verzija 3.6.4.3.,koristim windows 8.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Libre office
zOOm kaže...

Pogledajte kak malo ima poruka, ljudi nisu ni čuli za LibreOffice, nisu čuli ni za office alternative. Trebalo bi početi od osnovne škole sugerirati djeci da instaliraju legalni software. Na poslu koristim MS Office, ali iz znatiželje i za osobne potrebe instalirao sam LibreOffice. Sviđa mi se. Naravno, može sve što prosječnom korisniku treba. LibreOffice bih svakome preporučio. {#}

U pravu si da se radi o odličnom i besplatnom uredskom programu. Da nema ono ALI. Naime, Libre ne može ispravno učitati neke dokumente stvorene u MS Officu i tu dolazi do velikog problema.

 

Sada će ubrzo postati aktualna prijava poreza. Na netu ima obrazac za obračun iz RRiF-a urađen u .xls formatu. Calc ga učita, ali ne postoji mogućnost upisivanja podataka jer su ćelije tobože zaštićene?! U Excel-u nema nikakvih problema. Pretvaranje u druge formate ne pomaže.

 

A rješenje? Deinstalacija LibreOffica i instalacija M$ Offica, na kraju.

 

 

Sve bi ja to rođo, šmajserom!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Libre office
Jura iz druge galaksije kaže...

 

A rješenje? Deinstalacija LibreOffica i instalacija M$ Offica, na kraju.

 

 

Šteta,sviđa mi se jednostavnost Librea naspram MS-a.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Libre office
Jura iz druge galaksije kaže...

A rješenje? Deinstalacija LibreOffica i instalacija M$ Offica, na kraju.

 

 

Istina, ima i previše takvih slučajeva - loši sustavi razmjene podataka zatvoreni u jedan format koji prisiljavaju korisnika isključivo na njegovo korištenje. Razmjena podataka treba biti upravo to "razmjena podataka", a ne razmjena formata. Npr. evo ti .xls imaš formule za lakše i točnije popunjavanje, popuni s čim hoćeš , vrati u kojem god formatu (tablični kalkulator) hoćeš -  .xls, .ods. I sve bi moglo funkcionirati super da se kod učitavanja u sustav učitavaju samo "goli" podaci, a ne formule, makroi, lozinke... Da se provjera radi u sustavu, a ne u datoteci za razmjenu. Pa čak i da korisnik izbriše formule, ako su podaci ispravni datoteka bi trebala biti uredno prihvaćena.

Treba uvijek pitati postoji li drugi način razmjene, prigovarati, ljutiti se, kritizirati zašto ne postoji...{#}

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.1.2013 16:20 (zOOm).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Libre office
Jura iz druge galaksije kaže...
Sada će ubrzo postati aktualna prijava poreza. Na netu ima obrazac za obračun iz RRiF-a urađen u .xls formatu. Calc ga učita, ali ne postoji mogućnost upisivanja podataka jer su ćelije tobože zaštićene?! U Excel-u nema nikakvih problema. Pretvaranje u druge formate ne pomaže.

 

A rješenje? Deinstalacija LibreOffica i instalacija M$ Offica, na kraju.

 

 

Ja sam to rješio na drugi način, samo na jednom kompu imam legalni MS Office a na ostalima Libre, pa u takvim slučajevima ako nešto zašteka lako se prijava popuni na tom kompu na kojem je office. Tako ionako se prijava radi samo jednom godišnje {#}

 

BTW jel neko probao IBM-ov Lotus simphony ? Koliko čitam po netu to je (još jedan) derivat OpenOfficea. Jel to valja što ?

12 godina
neaktivan
offline
Libre office

Na stranicama RRiF-a može se preuzeti obrazac .xls, ali i obrazac .ods za one koji imaju OpenOffice ili LibreOffice. Lijepo od njih, za pohvalu. {#}

A što se tiče excela - može se popunjavati i u LibreOffice-u na način: .xls otvoriti u LibreOffice-u, spremiti u formatu .xlsx, ponovno otvoriti novu datoteku .xlsx. Naravno, nije potrebno kad postoji .ods, ali se može. {#}

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.2.2013 9:14 (zOOm).
 
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Libre office
Tko nije vidio evo nove verzije LibreOfficea
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Libre office

Imao sam dokument ispisan u MSWordu 2007.Sadržavao je oko 80 stranica,gotovo svaka je imala neku tabelu ili crtež(sliku).Te slike i tabele su bile samo slike i tabele,bezbojne,ubačene iz autocada,te iz excela,uredno poredane,postavljene na odgovarajuće mjesto na papiru,oko njih su tekst i formule. Silom prilika sam to trebao štampati i odem do najbliže kopirnice kad tamo samo imaju libre office,reko valjda neće biti problema.Otvorim libre word kad sve ispreturano,header i footer uopšte ne sliče originalu,slike pobjegle,tabele isto.Recimo,centrirana slika se pomakla u stranu te je se ne vidi pola,i tako na svih 80 str. I šta sad da čovjek radi. Na ovom forumu korisnici sami degradiraju libre office stalno ponavljajući "dobar je za kućne korisnike",znači za nezahtijevne,da se otkuca koja stranica? Za ozbiljnije poslove ipak treba MS office?

http://www.avast.com/get/2udv4zIj
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Libre office
abyssis kaže...

Imao sam dokument ispisan u MSWordu 2007.Sadržavao je oko 80 stranica,gotovo svaka je imala neku tabelu ili crtež(sliku).Te slike i tabele su bile samo slike i tabele,bezbojne,ubačene iz autocada,te iz excela,uredno poredane,postavljene na odgovarajuće mjesto na papiru,oko njih su tekst i formule. Silom prilika sam to trebao štampati i odem do najbliže kopirnice kad tamo samo imaju libre office,reko valjda neće biti problema.Otvorim libre word kad sve ispreturano,header i footer uopšte ne sliče originalu,slike pobjegle,tabele isto.Recimo,centrirana slika se pomakla u stranu te je se ne vidi pola,i tako na svih 80 str. I šta sad da čovjek radi. Na ovom forumu korisnici sami degradiraju libre office stalno ponavljajući "dobar je za kućne korisnike",znači za nezahtijevne,da se otkuca koja stranica? Za ozbiljnije poslove ipak treba MS office?

Mogao si i isprintati u PDF pa dati njima.

Postoje mnogi načini "snalaženja" bez potrebe za investicijom.

15 godina
offline
Re: Libre office
abyssis kaže...

Imao sam dokument ispisan u MSWordu 2007.Sadržavao je oko 80 stranica,gotovo svaka je imala neku tabelu ili crtež(sliku).Te slike i tabele su bile samo slike i tabele,bezbojne,ubačene iz autocada,te iz excela,uredno poredane,postavljene na odgovarajuće mjesto na papiru,oko njih su tekst i formule. Silom prilika sam to trebao štampati i odem do najbliže kopirnice kad tamo samo imaju libre office,reko valjda neće biti problema.Otvorim libre word kad sve ispreturano,header i footer uopšte ne sliče originalu,slike pobjegle,tabele isto.Recimo,centrirana slika se pomakla u stranu te je se ne vidi pola,i tako na svih 80 str. I šta sad da čovjek radi. Na ovom forumu korisnici sami degradiraju libre office stalno ponavljajući "dobar je za kućne korisnike",znači za nezahtijevne,da se otkuca koja stranica? Za ozbiljnije poslove ipak treba MS office?

Ja koristim LO svaki dan, na poslu, bez ikakvih problema...a to što se tebi desilo nije do libre office-a već do pokvarenosti MS-a i njegovog office formata. 

11 godina
neaktivan
offline
Re: Libre office

Da,upravu si,vjerovatno je tako. Kako nemam printer u kući osuđen sam ići po kopirnicama koje u 95% slučajeva imaju MSOffice. Sad se ja trebam zej***vat sa tom podrškom i formatima,hoću li negde uspjeti odštampati ili neću. Pa eto,ako me MS bezobrazan ,neka tim LO ispolira svoj softvare da uredno otvara MS verziju.

http://www.avast.com/get/2udv4zIj
15 godina
offline
Re: Libre office
abyssis kaže...

Da,upravu si,vjerovatno je tako. Kako nemam printer u kući osuđen sam ići po kopirnicama koje u 95% slučajeva imaju MSOffice. Sad se ja trebam zej***vat sa tom podrškom i formatima,hoću li negde uspjeti odštampati ili neću. Pa eto,ako me MS bezobrazan ,neka tim LO ispolira svoj softvare da uredno otvara MS verziju.

Ajd ne lupaj gluposti...Nije stvar do LO tima, već do toga da MS neće da otvori svoje formate da bi se mogli uskladiti...

16 godina
offline
Re: Libre office

Koristio sam Libre na Ubuntu. Najveći problem mi je bio što nije bilo fontova koji se inače mogu naći u MS Office paketu. Jel ima tu kakvo rješenje?

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.2.2013 10:51 (lllnuclearlll).
13 godina
offline
Libre office

Libre Office 4 je napravio veliki korak naprijed u čitanju MS formata i reproduciranju istog. File pisan verzijom MS Office 2010 (ili 2013) i spremljen u .docx formatu (tekst, slike, tabele, formule, header i footer različite prve od ostalih stranica), pročitao je i prikazao kao 99,9 % identičan u MS Office-u. Jedina razlika je ta što je definiranju paragrafa za Header i Footer uvukao razmak između redova teksta od 0,42 cm. navedeno sam riješio u jednom potezu editiranjem stila formatiranja teksta.

 

Predlažem isprobavanje svima koji ga nisu do sada instalirali i isprobali.

Stručnjak za odmaganje...
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Libre office
abyssis kaže...

Da,upravu si,vjerovatno je tako. Kako nemam printer u kući osuđen sam ići po kopirnicama koje u 95% slučajeva imaju MSOffice. Sad se ja trebam zej***vat sa tom podrškom i formatima,hoću li negde uspjeti odštampati ili neću. Pa eto,ako me MS bezobrazan ,neka tim LO ispolira svoj softvare da uredno otvara MS verziju.

 - ili možda...?

možda laješ na krivo drvo, možda je samo dobro znati ovu priču oko formata, pa idući put saveati u kompatibilnom ili u pdf koji služi tome.

Open je otvoren, MSov nije, sve infoe koje su dužni dati (i kažnjavani već) programeri implementiraju.. programeri nisu nesposobni. Ista priča je za sve formate audio-video-slike.. koje gle čuda, tim programerima nisu problem, samo ovi MSovi formati? ... krivo drvo, krivi drvored..

MS Offce nije kompatibilan sam sa sobom (namjerno) tj doc i docx kao i compatability dodatak za npr 2003. Upravo to je razlog raspadanju dokumenta u LO.

 

lllnuclearlll kaže...

Koristio sam Libre na Ubuntu. Najveći problem mi je bio što nije bilo fontova koji se inače mogu naći u MS Office paketu. Jel ima tu kakvo rješenje?

 -instaliraš fontove. (to se i inače radi za sam OS, bez obzira dali koristiš Offce, jer su ljepši od onih linuxoidnih čupavaca..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Libre office
ihush kaže...

 -instaliraš fontove. (to se i inače radi za sam OS, bez obzira dali koristiš Offce, jer su ljepši od onih linuxoidnih čupavaca..)

Uljepšao si mi dan.{#}

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Libre office

U najnovijoj verziji je dodana mogućnost direktnog učitavanja fajlova s clouda (OneDrive, GoogleDisk). Međutim, kad se želim logirati na iste, sruši se program. Radi samo SSH i FTP konekcija. Je li netko probao ovo i da li Microsoft i Google uopće dozvoljavaju takvu vrstu konekcije na svoje oblake?

kužim ja kaj ti očeš reč, kad je na full za svaki fajl iz te vreče se bude ogasio pri pokretanju istog...pismenost by Mrakky
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Libre office
abyssis a da prebaciš u .pdf format pa nemaš nikakvih zaj***ncija s kopiraonama? 
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.3.2016 16:31 (pcserver).
15 godina
offline
Re: Libre office
pcserver kaže...
abyssis a da prebaciš u .pdf format pa nemaš nikakvih zaj***ncija s kopiraonama? 

 ne vjerujem da čovjek nakon tri  godine nije riješio problem...

kužim ja kaj ti očeš reč, kad je na full za svaki fajl iz te vreče se bude ogasio pri pokretanju istog...pismenost by Mrakky
16 godina
neaktivan
offline
Libre office
 
0 0 hvala 1
11 godina
offline
Libre office

Pozdrav,

 

Imam jedan iritirajući problem a to je da mi u calc-u stalno se mijenjaju širine stupaca i visine redova. Sredim tablicu, zatvorim file i kad ga ponovo otvorim pojedini stupci su uži ili redovi su manje visine ... Pokušao sam naći rješenje na net-u ali nisam ništa našao kao rješenje, pa me zanima da li je netko imao sličan problem i da li ga je uspio srediti ...

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Libre office
Uredno u njemu mogu napisati istraživački rad pa mislim da je dovoljan za većinu kućanskih upotreba.
https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Libre office

Pitanje za znalce. 
Na poslu cesto ispisujem opce uplatnice, ali imam hubove od firme na kojima imam upisane podatke, vezan je na A4 s perforacijom. Ispisivao bih samo donji dio, uplatnicu, kidam a ostatak računa bacam.

Ideja je u libre podesiti polja u koja bih upisao IME I PREZIME, POZIV NA BROJ i IZNOS. Poziv na broj i iznos kopira u dva polja.

Želim gore u tablici podesiti polja u koja ce se upisivati ti podaci, npr jedan ispod drugog,  a da program automatski ukucava u polja dolje na listu, koji su vec podešeni na mjetu gdje trebaju biti za ispis.

Dakle, da klonira unos jednog polja u neka druga unaprijed određena polja. 
Jel moguće za to napraviti predložak?

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Libre office

Nisam siguran da sam te baš dobro shvatio, no to me podsjeća na "mail merge", koji mi je poznat iz Worda (mada iz daleke prošlosti), a vidim da i LibreOffice Writer ima istu funkciju.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice