Novi komp obrt - kupnja ili najam?

poruka: 8
|
čitano: 1.858
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Novi komp obrt - kupnja ili najam?

Dakle, subject je prekratak na sto sam tocno mislio. Ideja je da kada otvaram obrt trebam neki malo jaci komp ali nista posebno (nesto tipa i3, 8gb RAM, neki SSD). Ono sto je trosak a ne mora barem u startu biti je da za obrt, ako hocete sve legalno, MORATE kupiti win 10 PRO (1000 kn) i Office (1900 kn). Meni je problem sto taj software nikad vise necete moci nikome prodati, jer je vezan aktivacijom za vas obrt. Na stranu hardware, to se da prodati. Nije li pametnije, barem u prvih dvije, tri godine iznajmiti neki komp sa windowsima kao i iznajmiti office? Znaci da kupim neki novi komp normalne snage sa win pro licencom i office-om to ce me sigurno kostati oko 7000 kn. Od te cifre kasnije mozete prodati hardver ali ne i softver. Mislim da je pametnije uzeti neki komp u najam, recimo bez monitora (jer njega mozete kupiti svojeg i kasnije moci prodati) i davati za to mjesecno oko 170 kn (primjer - http://www.boljaideja.hr/wp-content/themes/rent-it/cjenik/cjenik.pdf ). Na taj nacin to vam je kompletan trosak tog kompjutera, a mozete bilo kad taj najam prekinuti i trosak momentalno prestaje. Ako hocete sve vase morate komp kupiti, zajedno sa softverom i ako vam rikne obrt, i dalje sve to morate isplacivati (ako je kupljeno na rate, ali ne mijenja situaciju kupnja za gotovinu) a softver nikad ne mozete prodati iako ste ga platili nemalih 3000 kn. Prednost najma je i da vam se taj trosak odbija od poreza. Znaci da li odmah platiti cca 7000 kn i rijesiti situaciju za barem 3 godine (koliko su mahom garancije na hardver) ili vise godina (softver), ili ici u najam gdje cete istu stvar, sa doduse 10-15% slabijim racunalom rijesiti za 170 kn mjesecno? Znaci tri godine - kupnja - trosak od cca 2300kn godisnje spram najma gdje je godisnji trosak oko 2000 kn ali nista nije vase. Meni je bolje ovo drugo.

 

Sta vi mislite? Znaci ova tema je samo i jedino otvorena zbog obavezne kupnje softvera koji momentalno vrijedi 0 kuna nakon sto za nju date 3000 kn.

 

Pozdrav, Petar

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Novi komp obrt - kupnja ili najam?
whiterosezagreb kaže...

Dakle, subject je prekratak na sto sam tocno mislio. Ideja je da kada otvaram obrt trebam neki malo jaci komp ali nista posebno (nesto tipa i3, 8gb RAM, neki SSD). Ono sto je trosak a ne mora barem u startu biti je da za obrt, ako hocete sve legalno, MORATE kupiti win 10 PRO (1000 kn) i Office (1900 kn). Meni je problem sto taj software nikad vise necete moci nikome prodati, jer je vezan aktivacijom za vas obrt. Na stranu hardware, to se da prodati. Nije li pametnije, barem u prvih dvije, tri godine iznajmiti neki komp sa windowsima kao i iznajmiti office? Znaci da kupim neki novi komp normalne snage sa win pro licencom i office-om to ce me sigurno kostati oko 7000 kn. Od te cifre kasnije mozete prodati hardver ali ne i softver. Mislim da je pametnije uzeti neki komp u najam, recimo bez monitora (jer njega mozete kupiti svojeg i kasnije moci prodati) i davati za to mjesecno oko 170 kn (primjer - http://www.boljaideja.hr/wp-content/themes/rent-it/cjenik/cjenik.pdf ). Na taj nacin to vam je kompletan trosak tog kompjutera, a mozete bilo kad taj najam prekinuti i trosak momentalno prestaje. Ako hocete sve vase morate komp kupiti, zajedno sa softverom i ako vam rikne obrt, i dalje sve to morate isplacivati (ako je kupljeno na rate, ali ne mijenja situaciju kupnja za gotovinu) a softver nikad ne mozete prodati iako ste ga platili nemalih 3000 kn. Prednost najma je i da vam se taj trosak odbija od poreza. Znaci da li odmah platiti cca 7000 kn i rijesiti situaciju za barem 3 godine (koliko su mahom garancije na hardver) ili vise godina (softver), ili ici u najam gdje cete istu stvar, sa doduse 10-15% slabijim racunalom rijesiti za 170 kn mjesecno? Znaci tri godine - kupnja - trosak od cca 2300kn godisnje spram najma gdje je godisnji trosak oko 2000 kn ali nista nije vase. Meni je bolje ovo drugo.

 

Sta vi mislite? Znaci ova tema je samo i jedino otvorena zbog obavezne kupnje softvera koji momentalno vrijedi 0 kuna nakon sto za nju date 3000 kn.

 

Pozdrav, Petar

office 365?

 

trebaju li ti stvarno windowsi i MS Office za obrt??? postoji tu i dosta kvalitetna alternativa, samo ovisi o kakvom obrtu se radi i što ćeš raditi na računalu.

16 godina
online
Novi komp obrt - kupnja ili najam?

Ovo je nekakva zapakirana reklama za najam ? :)

 

Postoje i refurbished licence, npr. Win 7 Pro + Office 2010 H&B za 960 Kn + PDV, tako da trošak može biti puno manji a na koncu, ako i propadne obrt licence ti ostaju.

Možda još i ima slučajeva gdje alternative tipa Libre/Open Office imaju problema sa kompatibilnošću ali za ogromnu većinu korisnika je sasvim dovoljno za napisati neki dopis, račun ili popuniti neki obrazac.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Novi komp obrt - kupnja ili najam?
Mladen kaže...

Ovo je nekakva zapakirana reklama za najam ? :)

..

 

 :) ma ajde..? tko bi reako..

ok, još bi dodao, loša reklama s lošom formulom (ali nećemo sad u detalje). Nekima nije jasno da je ovo ipak IT forum.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Re: Novi komp obrt - kupnja ili najam?

gle, znamo kako ce svi ici na windows i office pored libre office-a i linuxa. Svi tako misle upravo da smanje troskove ali na kraju problemi sa kompatibilnoscu, feeling da ti jedini radis u libre-u a svi ostali u officeu tjera te na to rjesenje.

Refurbished racunala nisu toliko jeftinija da bi ih smatrao zanimljivima, a pitanje refurbished licenci (molim link) mi je mutan, ne bih se volio dovesti u situaciju da mi neki pametni inspektor dodje u kontrolu i baci mi 20 000 kn kazne jer to nije prava verzija WIN/OFFICE-a.

16 godina
online
Re: Novi komp obrt - kupnja ili najam?

Onaj koga muči feeling ili je lijen bar probati alternative neka plaća, ali na Ubuntuu (nisam probao ostale distre) rade i e-banking od Zabe i e-porezna, tako da se mogu pokriti sve potrebe nekog malog obrta i freelancera.

SoftwareDeals i QuickSupport imaju refurbished licence u ponudi, pa ako već dobiješ normalni R-1 sa svojim OIBom, ne vidim što inspektor ima pametovati.

Instalirao sam dosta takvih licenci i tu i tamo se desilo da nije prolazio key, ali se na kraju sve riješi sa Microsoftom (to su obično licence sa brand računala pa procedura odjave bivšeg vlasnika možda nije korektno provedena).

Naravno da nisu baš sretni zbog toga ali od kada su izgubili veliki sudski spor u Njemačkoj više baš i nisu toliko bahati da zabranjuju što će tko napraviti sa svojom imovinom (pa bila ona i digitalna, odnosno u obliku prava na korištenje).

 

15 godina
online
Re: Novi komp obrt - kupnja ili najam?

-blage veze nemaš, nabacuješ cifre ko žbuku.. i cifre su danas više (carinska) ali može i niže npr fiskal1 (tab+posprint) 1.700kn zadovoljava potrebe obrta itd.

 

-pogrešan forum za navlakuše, nabacivanjem ofrlje cifri ili gluparijama kao winpro (home).. radije stani :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Novi komp obrt - kupnja ili najam?

Kakva tema. :D

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice