NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop račun

poruka: 49
|
čitano: 10.316
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop račun".
16 godina
odjavljen
offline
NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop račun

Linux ofenziva na desktop u punom zamahu

Freak Show Inc.
 
19 0 hvala 0
15 godina
offline
NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop račun

mikrosoft se drži one al caponeove: više se postiže lijepom rječju i pištoljem, nego samo lijepom rječju. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
15 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r
Pa kad trebas u nekim slucajevima diplomu da instaliras driver, inace nije tako crno.
15 godina
offline
NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop račun

Znaci samo 1.37% ljudi zna upotrebljavati racunalo kako treba?

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
0 6 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r
syncmaster245b kaže...

Znaci samo 1.37% ljudi zna kompajlirati kernel upotrebljavati racunalo kako treba?

 

Evo ispravio sam ti

Freak Show Inc.
6 godina
offline
NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop račun

ja sam vec par mjeseci na mintu iskljucivo i mogu reci da je Mint!

 

:D

 

Realno Linux nije los, ali ono, 6^n distribucija, stalno se nesto mijenja... iptables, ipchains, ufw (samo jedan od primjera) nije ni cudo da ga ljudi ne vole... dok je m$ - buttplug, next next finish..

 

 

..za sve linuxase:

 

apt-get install sl

sl

 

 

jer zasto ne :D

 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r
Friday kaže...
syncmaster245b kaže...

Znaci samo 1.37% ljudi zna kompajlirati kernel upotrebljavati racunalo kako treba?

 

Evo ispravio sam ti

 Koristim Linux 15 godina a ne znam kako kompajlirati kernel niti što to znači. Iskreno, više po sustavu prčkam na windowsima nego na Linuxu. Naučio silom prilika. Naučio bi i na Linuxu da je trebalo.

Statistika je više na strani Linuxa nego na strani steakova u usporedbi s hamburgerima. U biti, što više kategorija proizvoda i konzumenata uspoređujem nameće se isti zaključak.

15 godina
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r
Friday kaže...
syncmaster245b kaže...

Znaci samo 1.37% ljudi zna kompajlirati kernel upotrebljavati racunalo kako treba?

 

Evo ispravio sam ti

 Pa i ne bas, ali ajde, nije sramota neznati da sekernel ne kompajlira vise tako cesto.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.6.2019 0:21 (syncmaster245b).
9 godina
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r
BlueMax kaže...
Friday kaže...
syncmaster245b kaže...

Znaci samo 1.37% ljudi zna kompajlirati kernel upotrebljavati racunalo kako treba?

 

Evo ispravio sam ti

 Koristim Linux 15 godina a ne znam kako kompajlirati kernel niti što to znači. Iskreno, više po sustavu prčkam na windowsima nego na Linuxu. Naučio silom prilika. Naučio bi i na Linuxu da je trebalo.

Statistika je više na strani Linuxa nego na strani steakova u usporedbi s hamburgerima. U biti, što više kategorija proizvoda i konzumenata uspoređujem nameće se isti zaključak.

 Koristis GNU-Linux, a ne Linux. GNU je operativni sistem, dok je Linux kernel. 

12 godina
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r
pravi_covijek kaže...

 Koristis GNU-Linux, a ne Linux. GNU je operativni sistem, dok je Linux kernel. 

 Ako koristim GNU-Linux onda to znači da koristim Linux.

8 godina
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r
Friday kaže...

Linux ofenziva na desktop u punom zamahu

 

Čekam da me unuk pita: "zakaj tvoja generacija i dalje bulazni o nekakvim desk-top računalima i nekakvim prozorima? Tog nema ni na mom mobu/tabletu/kromkastu/krombuku/plejki/satu/oblaku/pametnonaočalama/nadopiši_sam"... i ode se igrati na npr Stadiu...
https://9to5google.com/2019/06/03/google-stadia-pricing-livestream/

 

A jeste pljesnivi...

 

VladRi kaže...

ja sam vec par mjeseci na mintu (snip) ali ono, stalno se nesto mijenja... 

 

E, ovo je trolanje godine! Baš si me nasmijao. 
"Znalac" iskustva od "par mjeseci"  a "stalno se nešto mijenja" (i to još na Mintu!)  ... pa još drljanje po terminalu (zaboravio si "kompajliranje kernela") 
Što se to "promijenilo" u zadnjih par mjeseci na Mintu, odn. u zadnjih 3-4 godine (koliko sam ja "na mintu")?
OK, dobili smo integriran flatpak (prije cca 2 godine!), tako da npr. gomilu softa sa drugih distri ili Windowsa* instaliraš na isti način iz sistemskog soft managera kao i praktički sve - klikneš na ikonu (btw imaš li išta slično funkcionalno na Windowsima?)...

*gdje je "razlika" instalacije npr Krite za Windowse, Mint, OSX?

 


VladRi kaže...

..za sve linuxase:

 

apt-get install sl

sl

 

jer zasto ne :D

 

ZATO JER NE!

 

FYI:

Welcome to Flathub, the home of hundreds of apps which can be easily installed on any Linux distribution. Browse the apps online, from your app center  or the command line.

https://flathub.org/home

 

 

BlueMax kaže...
Friday kaže...
syncmaster245b kaže...

Znaci samo 1.37% ljudi zna kompajlirati kernel upotrebljavati racunalo kako treba?

 Evo ispravio sam ti

 Koristim Linux 15 godina a ne znam kako kompajlirati kernel niti što to znači. Iskreno, više po sustavu prčkam na windowsima nego na Linuxu. Naučio silom prilika. Naučio bi i na Linuxu da je trebalo.

Statistika je više na strani Linuxa nego na strani steakova u usporedbi s hamburgerima. U biti, što više kategorija proizvoda i konzumenata uspoređujem nameće se isti zaključak.

 

Ovo je kao da sam ja napisao; u potpunosti potpisujem. Nikad "kompajlirao kernel", ali prolio litre znoja hrvajući se samo sa Windows registry u različitim varijantama.

 

Zadnji primjer, neki dan - sys update nekog tableta preko Winsa (po službenom receptu): instalacija drivera (čemu???), ne radi; restart kompa (čemu2???), "instalirano" ali sfušano (uopće ne prepoznaje uređaj). Ponovih sve isto 3 puta, odjednom sad kao radi. Sve po "protokolu", priključim uređaj, a Winsi krenu zvoniti - spajaju / otpajaju uređaj, Device manager se pretvara u stroboskop.
Sad će dušebrižnici, kopirajući Apple argumentaciju reći "nije do OSa, već do drivera / proizvođača uređaja"... mda, za Vistu spremni.
"OTA update" na samom tabletu je to onda odradio kako je i trebalo. A koji sam isprva preskočio "jer je to preko Winsa sigurnije/lakše/brže nego preko wifi".

 

Svugdje isto Linux dobro radi, od C64 Mini, RPi do Amazon Kindlea.  I za spajanje ne trebaš crnomagijske rituale*... čak i za napredne korisnike za npr običan ssh između bilo kojeg  Linuxa i Linuxa (*Windows: install drivers, Putty, Python, etc... i u pravilu restart OSa između svakog installa).

Back2topic:
Linux će od ovog ljeta / do kraja godine biti sastavni dio Windowsa 10. Kako će se onda računati ova statistika? 

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.6.2019 1:57 (Zechina).
10 godina
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r
NetMarketShare: Windows udio mobilnog segmenta 0.01%. :D. I tako, trla baba lan.
Samomrzeći hrvat
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
offline
NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop račun

Linux već 30 godina na 1%. S obzirom da još uvijek nemaju univerzalnu instalacijsku proceduru, ništa čudno.

BTW, zanimljivo mi je gledati recenzije proizvoda u web trgovinama. 500 ljudi da 5 zvijezdica, samo jedan tip da jednu. I onda kad ideš pogledati recenziju piše "Ne podžava linux"

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r
akramar kaže...

 I onda kad ideš pogledati recenziju piše "Ne podžava linux"

 Baš zato i je na 1%.

Dok god hw ne podržava sw: 1%

Dok god je sw na 1% neće ga ni hw podržavat...

Začarani krug.

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
10 godina
offline
NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop račun

Ne znam zašto uvijek isti kometari svake godine. Uvijek se svodi na neki win vs linux. Niti linux ganja desktop share, niti je linux korisnike briga za to, jedino se windows korisnici uzbuđuju oko toga.

 

Imajte štogod želite, koga je uopće briga za to. 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop račun

Windows 10 vodeći?

 

Lako je tako bit vodeći kad hardware NE dozvoljava instaliciju Windowsa 8.1 ili 7.

 

 

 
5 0 hvala 0
15 godina
online
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r
Zechina kaže...
..

 

E, ovo je trolanje godine! Baš si me nasmijao. 
"Znalac" iskustva od "par mjeseci"  a "stalno se nešto mijenja" (i to još na Mintu!)  ... pa još drljanje po terminalu (zaboravio si "kompajliranje kernela") 
...

 

Ovo je kao da sam ja napisao; u potpunosti potpisujem. Nikad "kompajlirao kernel", ali prolio litre znoja hrvajući se samo sa Windows registry u različitim varijantama.

 

Zadnji primjer, neki dan - sys update nekog tableta preko Winsa (po službenom receptu):...

Back2topic:
Linux će od ovog ljeta / do kraja godine biti sastavni dio Windowsa 10. Kako će se onda računati ova statistika? 

 - a slatki su baš, zar ne :)))

... naravno, kad krenu braniti linux (pa i druge oseve ili ih kritizirati, ili gnu-linux da se powerjuzeri ne uvrijede), tek tad vidiš da je sve samo vic. .. a to se tebi dešava stalno u idućoj rečenici :))

-kako će se računati? Važno? na prste? tj jednako kao što su znalci, nakon par mjeseci neki relevantni izvor infoa.. a win koristi lin, kao što lin koristi win i svaki soft, jer to je samo soft, npr SMB share.. ili VMovi... tj market share će se koristiti i dalje kao market share, kao komercijala koja prikazuje tko zarađuje na čemu tj potencijal zarade po softu i juzerima, pa tako ms odavno zarađuje na linuxu i od ubuntua dok canonical to samo želi mada ga ms kopira i kasni par mjeseci u svemu, pa i timingu s polugodišnjim izlascima buildova-distri.. market share nije za juzere ili nas dvojicu, nego za mogule s dollarima koje negdje treba utopiti, offshore ili dionice.. mjenjačnice uzmu 30%, države poreze još toliko, .. google je velik zato jer to efikanso izbjegava a marketshare oseva je samo jedna od niša kako takvi moguli mogu investirati.. odnosno, kad neki nadobudni programer, dev, ima neku ideju, za igru ili ultimativnu apps bez koje se ne može.. tad gleda brojke-znamenke i tad ovisno o količini znoja i novaca koji mu za to treba odnosno kojeg misli zaraditi prodajom, on odluči za koju platformu će raditi soft.. win-lin-mac.. ili ajfon.. ili hauwei :) Pa kad vidi da je lin stat.greška, velikodušno kaže, dovoljan mi je win i andorid i sl. a juzer koristi samo soft koji postoji, kojeg je netko napravio, neovisno o platformi jednako kao što ovca pase travu neovisno o kontinentu ili državnoj granici, blagdanima i sl. Juzer može koristiti samo ono što postoji, ne može koristiti app koja ne postoji a tad je os samo dio puzzla, mada je zapravo sve to isto, isiti HW (i isti/sličan SW pa se opet vraćamo na tvoju primjedbu da će linux biti dio wina.. a wine je dio linuxa) :))) sve je to običan sladoled, bezbrojni ukusi istog sladoleda i kupac-lizač sladloleda bira samo ono što je ponuđeno, čokolada.

 

a kao btw, o win znaš koliko i gorespomenuti znalac.. pa naravno da win ne valja i da je teško nešto instalirati, ne radi itd.. :))) ili primijeni recept na sebe i promijeni doktrinu kad kritiziraš nefunkcionalnost win, tek tad ćeš biti jači guru od onog s par mjeseci staža..

 

Antropofob kaže...
akramar kaže...

 I onda kad ideš pogledati recenziju piše "Ne podžava linux"

 Baš zato i je na 1%.

Dok god hw ne podržava sw: 1%

Dok god je sw na 1% neće ga ni hw podržavat...

Začarani krug.

 -hw nešto ne podržava, neki sw? hw je isti (oduvijek za win lin, +desetljeće za mac..). Na svaki od tih pcja tj hw možeš instalirati bilo koji os, win-lin-macos (o kojima marketshare govori, ne neki ibmaix i sl.). SW soft-apps je ovisna o osu, ne o hwu, os je ovisan o driveru proizvođača + licence/interesi/closed&copyright.. app je za neku platformu, neki requirements od kojeg je os dio a ovisi o tome jel neki dev ima interes raditi soft za tu paltformu odnosno dozvoljava li to vlasnik kao npr apple, sony ili ms..

 

Entry Point kaže...

Ne znam zašto uvijek isti kometari svake godine. Uvijek se svodi na neki win vs linux. Niti linux ganja desktop share, niti je linux korisnike briga za to, jedino se windows korisnici uzbuđuju oko toga.

 

Imajte štogod želite, koga je uopće briga za to. 

 -ne samo isti komentari, nego isti sudionici.. :) pa i svi mi.. i opet o istom, ista meta, isto .. -pa što? :))

 

 

edit: ubac.. ''kad hw ne dozvoljava..'' sw.

-ne, interesi, soft, hw je isti, identičan. BIOS je soft, driver je soft, installer/boot je soft, interesi su jedini ''hard'' u tome. Wintel kroz OEMe i to kao paradox, jer vlasnik ubija svoje oseve, tj ms ne želi starije kao xp i partnerskim odnosom (kao za hauweija..) stisne oema za umjetnu nekompatibilnost a nema tužbi jer ne ometa npr linux jer msu ne smeta linux nego sad npr w7 pa i xp više od lin. MS je uzrok zašto ne radi stariji os, a to je mali-meki, soft, ne hard. Interesi i roadmap.. i uskoro će ms postati ''linux''.. pa čak i free (soft) ali ne đabe (usluga).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.6.2019 11:52 (ihush).
6 godina
neaktivan
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r

Na Linux Mint sam se prebacio cca 2013, mislim da je distro 15 Olivia. Imao sam samo jednu scary situaciju kada sam zaboravio login podatke (nisam 3 tjedna koristio taj comp) i jedanput se nije digao sistem od prve nego iz 4. pokusaja a ostalo mogu reci  : cista petica. Ciljano sam tada u Linksu nabavio neku najjeftiniju maticnu/memoriju/graficku, HDD 1TB Seagate - backup WD 1TB, monitor dobio na poklon, nasao staro kuciste. Nikad nikakvi problemi.  Jedino sto povremeno (ali zaista: povremeno) radim update za Firefox/Chrome/Operu. Mali mi ima 2 godine Lenovo+Win10 i vec sam ga 3 puta reisntalirao, nakrca neke sr**nja preko skidanja svega i svacega a i bez toga laptop je sve sporiji. Dok je imao neku staru kantu od stolnog PCa (10 i vise godina stara maticna) na kojem sam ga natjerao (he he he ) da radi s Mintom nije imao nikakve probleme. Ja za neke specificne potrebe imam comp sa last XP-om bez weba ali ne bih se nikad vratio na Win / pogotovo ne na Win10. Na poslu imam Win10 i poshizim barem svaka 2-3 dana od njegovog posrtanja. Ipak, svatko ima pravo izbora. Ja do sada, koji god sam zadatak stavio pred Mint, sve je bilo odlicno odradjeno (od Open Office konverzije MS Office datoteka, eiditiranja titlova, editiranja PDF-a, obrade fotki, obrada podataka iz mjernog instrumenta itd itd). Necu reci da je za sve pogodan - ali ja sam nasao svrhu u njemu za sve sto mi treba.

15 godina
online
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r

-vidiš, win su smeće.. lin je zakon! :)) .. katastrofa, npr win ne valja zato jer ''nakrca neka sr***...'' ...? Auto ne valja jer netko praćkom razbije šoferšajbu ili zgaziš pješaka..?

 

edit: odnosno, koristiš li uopće računala? .. radiš li nešto? grafičar, gamer, glazbenik... ili konzumova blagajnica na RHu? Čuo kad npr za photoshop ili acad? OS ne biraš po boji i ukusu, ako nešto radiš, nego po onom što koristiš, alat koji trebaš, ako je to photoshop tad lin nije izbor a kriterij surfanja i gledanja yt nije kriterij ni za što, najmanje za desktop računala.. na kojima se nešto radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.6.2019 11:58 (ihush).
15 godina
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r
akramar kaže...

Linux već 30 godina na 1%. S obzirom da još uvijek nemaju univerzalnu instalacijsku proceduru, ništa čudno.

 

 Ljudi lete vec preko 100 godina pa opet svega nekoliko promila ljudi ima sposobnost biti pilotom.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
16 godina
neaktivan
offline
NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop račun

Statistički podaci su totalna glupost, isto tako velik postotak ljudi sluša cajke i ne znam kakva sve sr***, a 1% zna tko je Joe Satriani pa da li to znači da Satriani ne valja?

 

A što se tiče Linuxa, koristim ga jednim dijelom i na desktopu (Mint i Ubuntu), i iako mi je macOS primarni, a Windows 10 sekundarni Linux mi je puno simpatičniji i logičniji od Windows 10. Mada, generalno svejedno mi je koja je platforma tako dugo dok omogućava da obavim posao, iako moram priznati Win 10 je daleko najiritantniji. Najveći problem koji je na Linuxu je zapravo nedostatak (kvalitetnih) aplikacija, no i to se u zadnje vrijeme mijenja zahvaljujući Electron shellu pa ima sve više kvalitetnih nativnih aplikacija. Ako se baviš web ili mobilnim razvojem ne vidim nikakvu prednost u korištenju Windowsa, ja ih koristim samo zato jer moram. Osim razvoja Windows aplikacija drugi motivi za Win platformu su (neke) igrice te MS Office ako trebaš napredne funkcionalnosti.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r
ihush kaže...

a kao btw, o win znaš koliko i gorespomenuti znalac.. pa naravno da win ne valja i da je teško nešto instalirati, ne radi itd.. :))) ili primijeni recept na sebe i promijeni doktrinu kad kritiziraš nefunkcionalnost win, tek tad ćeš biti jači guru od onog s par mjeseci staža..

 

A ti ga prečesto kakaš samo da bi kakao. Velim ti da sam išao po "PS-u" (pravilu službe - JNA :D ) instalirati, kako je proizvođač tableta u PDF-u i Word docx-u  naveo, sve sa slikicami kako bi to trebalo činiti.
Moja jedina greška je što sam prvi put, nakon instalacije drivera, zaboravio da trebam restartati računalo (to nije pisalo u slikovnici btw - a odvikao sam se od tog na Linuxu).
Što se ostalog tiče, deinstalacija drivera koji je sad postao "Windows default" (a ne radi!) nije baš uvijek trivijalna stvar za početnike - radio sam to cca 20 godina, po svim verzijama Winsa do ove aktualne. I nemoj mi kakati da to nije čest slučaj na Winsima - driver ne radi, reinstaliraš ga 2-3 puta i onda radi. Potpuno isti driver. Danas to nije toliko učestalo, ali još uvijek se nažalost dešava.
Druga bitna stvar: već preko 5 godina, svako govno koje uštekaš u Linux preko USB se mounta i normalno radi - pod uvjetom da je nekakav normalan file system gore (i da je normalan uređaj). Vrijedi i za štajaznam, Raspberry Pi. Za Winse je to lutrija, za fucking usb stick vulgaris nerijetko trebaš driver + restart kompa. Jer eto.

Naravno da su Winsi ukupno podržaniji itd., ali generički USB support im i dalje kasni u većini stvari za Linuxom, vjerojatno i za OSX itd.  

 

ihush kaže...

-vidiš, win su smeće.. lin je zakon! :)) .. katastrofa, npr win ne valja zato jer ''nakrca neka sr***...'' ...? Auto ne valja jer netko praćkom razbije šoferšajbu ili zgaziš pješaka..?

 

NE, nego jedna činjenica: svaki Windowsi do sada, točnije od kada ovise o Registry (95- do dan danas), vremenom se usporavaju. Znači: boot time, povremeni delay.
Kod Linuxa se to naprosto ne dešava. Čak i ako ti radi sdrkano na početku, tako će i ostati :)
Linux će ti puknuti ako pukne skoro isto kao i Winsi -ali nema tog glupog usporavanja.
Jedini Winsi koje sam imao a da nisu usporili ni nakon 4 godine (aktivne uporabe!) su bili XP Lite, spec. optimizirani, ali na njih sam jako pazio što stavljam gore. Čak i oni su pukli sami od sebe - prvo mi je printer "otkazao" (bilo koji - nije do modela / drivera), a maknuo sam ih kad su u jednom trenutku "otkazali" spajanje na internet bez ikakvog povoda i nepopravljivo.

Win 7 sam imao dugo dok mi ih neki "ATI" (AMD) driver update nije rasuo (postali su nestabilni - rušili se i prečesti BSOD). itd. 

 

I Lin i Win vremenom, zbog... lošeg softa, loših apdejta, npr eksperimentiranja sa video driverima, smeća koje se nakupi itd ... mogu (i često jesu) pomalo nestabilni. No, nekakav normalan run-time za Linux je barem 3 godine, instaliravao ti softver i deinstaliravao ili ne. Nemamo se što lagati, kod Winsa je to iznimka - u pravilu, čovjek koji ih aktivno koristi reinstalira ih 1 godišnje (ako ne češće). Meni je to dovoljan razlog da ih zaobiđem.

 

Sa druge strane, sama ideja da "reinstaliraš Winse" svaki put kad ti nešto ne radi (jer je jednostavnije nego li tražiti što je ovaj put, roll back sys apdejta itd) mi je toliko odbojna da, kad bi to morao raditi na Linuxu sterao bi ga u 3pm! Prije nisam imao izbora, pa sam gutao Winse. Sad, de facto, također nemam izbora - da se moram vratiti na Winse imao bih osjećaj da se vraćam 10 godina unatrag. Odnosno: obavezni restarti računala, zahebavanje sa sys apdejtima, nepostojanje pravog soft-managera... hvala ne, nikako.

 
Možda bi bilo mudro da MS korisniku, prilikom primarne instalacije, ponudi da se instalira soft koji mu treba (Office, Photoshop, Visual Studio, nemam pojma) pa da u startu ima optimiziran sistem kako bi trebalo. I da ozbiljnije radi apdejte (ali to je već druga priča).

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.6.2019 23:32 (Zechina).
15 godina
online
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r

kak bi to (nježno...) rekao? -nikako .. :))

pa evo ti usporavanja.. c/p

TimeCreated          LevelDisplayName BootStartTime        BootEndTime          MainPathBootTime BootPostBootTime
-----------          ---------------- -------------        -----------          ---------------- ----------------
01.06.2019. 15:32:44 Warning          01.06.2019. 15:30:59 01.06.2019. 15:32:43 00:00:09.6210000 00:00:16.9000000
30.05.2019. 23:31:34 Warning          30.05.2019. 23:29:48 30.05.2019. 23:31:32 00:00:09.5760000 00:00:17.2000000
..

imaš pravo, katastrofalno usporavanje .. :)

ili prihvati činjenicu da nešto radiš pogrešno, da problemi koje navodiš nekako izazoveš.. štajaznam, gromobran-mamac? :))

 

a to da installer pita-ponudi ili bezobrazno nakrca.. ne mogu ništa osim ljuto trpiti.. ili ako baš želim, mogu, aik-oobe ''svoju'' distru ali ne da mi se.. ponavljati svakih 6mj, život i smisao... :) No kad smo kod tog, ne vidim da su druge distre drugačije, upališ i nađeš soft, mac-lin-android pa tako i win koji samo ponavlja ono što canoncal pokušava već godinama.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r
ihush kaže...

kak bi to (nježno...) rekao? -nikako .. :))

 

 

Ajde ako si frajer izmjeri koliki ti je registry nakon svježe instalacije, i onda koliki je nakon svih sys i nužnih driver apdejta i nakon što instaliraš potrebni softver.

Onda removaj softver i provjeri hoće li se vratiti na staro. NEĆE.
Problem je 1) da sistem registryu pristupa svako malo 2) registry je tek vrh ledenog brijega.

Ne pisde ljudi zbog "špijuniranja" (sejvanja sesija, korisničkih navika itd) samo zbog "osobne sigurnosti", već i zato što to konstantno i neumjereno "slurpanje" podataka usporava sistem.

Mali primjer:

"baza korištenih USB uređaja ikad"? Daj odhjebi u skokovima s time!

https://www.peerlyst.com/posts/usb-forensic-find-the-history-of-every-connected-usb-device-on-your-computer-shaquib-izhar

15 godina
online
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r

-epizoda-II. ... ovo već izgleda ko serijal :))

-reg je u početku (w95) bio takav.. i popravljali ga, odavno te reg ne treba zanimati, sys dio kojeg ne diraj (osim kad znaš i razumiješ), radi. Problem? Performanse? -glupost.

-npr ovo o usbu spada u teorije zavjere? .. ili znaš li čemu to služi? pa ovako; ubodi neki usb, promijeni slovo-path npr iz D: u npr U: .. ukloni usb, .. ponovo ka priključi, na kojem je slovu, D: ili U: ..? Jasno?

-drugi primjer, win2go.. sve devicese os mora prepoznati-imati driver, kad kreiraš live win jedan reboot je za to.. tj kad spojiš takav stikić na računalo gdje si ga već koristio (jer negdje si ga napravio pa je to prvi pc-hw) normalno se boota, jer detektira hw-nepromjenjeno.. ali što kad bootaš na drugom računalu, npr chipset-kontroler, vga-audio itd.. e tad on to primjeti, povuče drivere i reboota jednom.. nakon tog možeš bootati iz prve na tom računalu.. a tad vidiš nešto neobično, npr vga-cp/driver je tu od obje vga npr intel-ati-nv .. neovisno koji je hw ispod haube.

reg je obična baza podataka... ali i način kako ms štiti npr licencu-key i ono što želi sakriti od juzera. Lin nem atakav razlog jer je free. reg je od st.7mog glavni prigovor linuxaša.. a wtf se to linuxaše tiče? O reg prigovaraju samo oni koji po njemu čačkaju i pri tome ništa ne znaju niti razumiju.. juzeri klase ''marko'' :))) .. oni koji znaju, ne prigovaraju jer nemaju čemu, radi. (a svi oblici zaštite su legitimno pravo vlansika-MSa.. mada je iritantno..). A telemetrija i sl. je onak, za teoriju zavjera, ne za ovo čakulanje-edukativno :)) ..

-u čemu se razlikuje tvoja spomenuta baza usb uređaja i npr favoriti u browseru ili histroyju? + korisno kad želim konkretan path jer se inače dešava da dobije prvo slobodno slovo npr e: .. a uredska štefica treba neki backup.. korisna stvar je baza jednako kao što su favoriti-linkovi za ono što ti treba. Problem je samo što ti nisi 'pravi' juzer pa to ne znaš, ne koristiš, ne vidiš.. ili zašto me svi prate? google me prati..? Pa ok, ja želim da me moje računalo prati, tj ono što mi treba da ne moram svaki put ponavljati od nule, npr link to bugforuma.. ili path do usb diska.. live nema takvu bazu, kužiš razliku? Korisno.

 

-npr i meni je jednostavno besmisleno da nakon svakog updgradea (ne updatea) nestanu win7gamesi.. bez razloga, sve radi, postavke-rezultati ali moraš (re)install.. i to je jedini soft kojeg uporno uklanjaju, ostalo ne, sve drugo radi.. ili te instller upozori ako ne može upgrade appsa/dokumnata i sl.

-kao što bi ms mogao da želi omogućiti lako svima live verziju win2go.. ali zato jer je komercijala-key-licenca, neće ne želi.. ništa teže ili lakše nego npr linux za kojeg si navikao da je live ili mogućnost persistenta.. neovisno trebaš li takvu mogućnost, nije to nikakva razlika, može .. samo ms to ne želi, jer je komercijala a linux free.. i tu je korjen razlika kao i kriterij koji tad moraš ubrojiti u kriterije.

-i jedno malo pravilo, svi 'znalci' koji njurgaju o winreg su samo pod navodnicima. Ako nemaš što boljeg za pljucnuti, nemoj, ovo je kao u vlaku kad ti se hračak vrati..

.. npr idiotarija koju su prošle godine imali s gubljenjem dokumenata (korišten default path umjesto stvarni za hardlink..) je pacerska greška, hračkaj po tome, evo ja ću .. ok?

-drugi dio, ono kamo ms-win ide.. npr ima linux .. trebam biti sretan? ne, jer ako trebam odavno imam a ovo je roadmap za usluge-servis, tad izbora više neće biti. To mi se ne sviđa, ali nitko me ne pita i ne mogu baš ništa ako trebam win-os. (mada je soft vječan, postane neupotrebljiv-beskoristan, npr xp-w7.. i ostane ti samo w10 kao 'izbor', ili linux ili macos.. i kao što ti i ovaj grafikon prikazuje, xp je još duplo jači od linuxa, rašireniji za desktop juzere, ne bez razloga..)

 

-meni? jesam li ikad protiv nekog OSa? Uvjek za i svaki je odličan, radi (osim reactos), ali evolucija i interesi te guraju naprijed, izbor ponekad ne postoji ili je ograničen. Npr gaming, banking-porezna, acad-adobe.. itd. KAd god netko kritizira win, branim tj vidim da kritičar ne zna, jednako za lin ili bilo koju distru, winver.. jer prava kritika nije pljuckanje ili skupljanje mišljenja s interneta, nego to radiš-znaš i tad si relevantan. npr FS-- NTFS. Dobar je, više ne vidim linuxaše da ga tako često pljuckaju kao nekad.. više nije in tema o FSu? ... a o winreg je? -smiješno.

-npr browseri.. chrome. Mastadont, silovatelj.. pljuckaj njega malo? npr novi edge-chomić je ono što mi se sviđa, tj čisti bez nepotrebnog smeća.. ali takvog nam google ne da, a vidimo neki dan ne da drugima ni na yt .. prigovaraš li googleu-chromu za to ili nije ms pa je to ok?

-FireFox? .. nekad davno, dok b.gates nije mislio da je browser nešto važno i interenet je bio mala beba.. (prije npr adsl-a..) je firefox uveo tabove, downloadmanager.. super-strašno.. tj najbolje što si tad mogao poželjeti. Tad mi je bio ok, izbor, do ver 1,6-2.. a tad krećie buildanje buildova svaki dan novi.. i postaje mastadont kao danas google-chrom.. uz razliku, google je velik-novac i vlasnik npr yt-a.. a FFa skoro da nema jer je tad usro situaciju. Jedini koji može oduprijeti se chomu je ms tj ako novi edge bude čisti-ne bloatasti chrome.. a google ga recimo zbog tužbi neće smijeti blokirati.. no n evidim da prigovarš chromeu, za ono što prigovaraš winreg... a chrome ti ubije računalo, resurse, mastadont s tisućama stvari koje juzer ne želi ali su tu.. telemetrija u win je mala beba naspram googla. Kriterij-mjera? .. bezvezarije.. :) banalno, googlea ne zanima kako tebi radi računalo, boli ga kifla, ima svoje interese i uzme resurse koliko želi.. ms-win nema taj interes jer želi da os može raditi-disati i tad msov browser neće nepotrebno grabiti resurse za sebe a radit će isto, tj ono što juzer treba ili će juzer odabrati drugi browser kao ff, chrome itd.. kome bi kao laik ja sad više vjerovao, chrome ili budućem edgeu da će raditi dobro, optimalno itd? .. no to je budućnost a nisam baš vidovit jako.. pa o tome možemo kasnije kad se desi.. :)

 

-podsjenik, xp je duplo jači od linuxa.. upitati se zašto. Svaki OS je odličan, support i interesi (vlasništvo) je ono što juzeru određuje izbor koji često nije izbor tj ovisi što ti treba, što radiš .. ili android tablet.

 

edit: ah, vidi, prigodna tema.. chrome-postotak..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2019 12:22 (ihush).
8 godina
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r
ihush kaže...

-epizoda-II. ... ovo već izgleda ko serijal :))

 

Jbt toliko si gluposti napisao da bi te mogao rezati na svakoj 3. rečenici. Sad fakaš zvučiš kao MS advokat-štreber, a pametniji si od toga.
Kad smognem snage, odgovorit ću ti, ne zbog svađe ili da moja mora biti zadnja itd bs, već da razmisliš.

 

U međuvremenu, razmisli zašto neki drugi komercijalni OS, npr. OSX ili Chrome OS, nema ta neka stupidna ograničenja koje si ovdje elaborirao kao bogom dana.
Da, istina je, većina OSeva uopće su unixoidi - s razlogom; no to ne znači da se ne može napraviti pametna arhitektura OS a da nije unix/linux.

Win10 je funkcionalan os, dapače odličan, ali to ne znači da nema hrpetinu gluposti - previše za 21. stoljeće, desetljeća i milijarde razvoja - sve uz konstantni ekstra-prihod.

Samo jedan primjer gluposti:

znaš li čemu to služi? pa ovako; ubodi neki usb, promijeni slovo-path npr iz D: u npr U: .. ukloni usb, .. ponovo ka priključi, na kojem je slovu, D: ili U: ..? Jasno?

Po ovome što si napisao, OSX ne bi trebao uopće moći čitati USB jer nema* "D:", "U:" oznake za drajvove! A gle, ipak radi. Kakoto?

Shvaćaš li ti da si napisao da je, po ovome, Win OS toliko nefunkcionalan da ne može prepoznati uređaj ako nema priručni šalabahter?

Pa čemu onda služe UUID, VID i PID (koje MORA imati svaki USB uređaj)????

*da ironija bude veća, kad mountaš win fs sa "slovima drajvova" na bilo koji *nix, ta slova imaš ali - ne  i win ograničenja slovčanih uređaja. Odnosno - pojednostavljeno - svaki unixoid možeš prilagoditi "slovčanim ograničenjima", ali nećeš time automatski napraviti invalida od OSa. 

15 godina
online
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r

-slova.. nasljeđe od vremena dosa, msov izum kao i topla voda.. ali tu su i što sad?

-*nix mounta drive, nema slovo .. a pouka je što? govorio si o reg. i usb, o win, za to si dobio odgovor, ne za linux-unix ili kako koji os radi, što može ili ne može.. pa eto jedan btwovski, zbog starog nasljeđa scsi standarda, imaš i dalje ograničenje do 16 upotrebljivih napravi više particija i kreni ih mountati.. pa što, ništa, nikakav argument oko osa ili mogućnosti, no ne vidim kakve to veze ima s problemima koje imaš ili tako opisuješ npr reg. .. ili sad trebam braniti slova:  .. -neću :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r

Jbg kad ne mogu u 3 riječi objasniti - povezati.

Fora je u tome da Winsi imaju krive temelje na mnogo čemu. Problem je u tome što su bar 4 puta kompletno mijenjali kernel i - opet ostavili pisdarije.
Da, istina ovo što kažeš: 8+3 filenames, nerazlikovanje velikih i malih slova (EKSTREMNA GLUPOST IMHO), backslash umj. slash + nestandardni linefeed/newline (također - idiotizam) te slovčane oznake drajvova su ATAVIZAM još od DOS-a. Govorimo o 40 godina starim glupostima koje su još aktualne!

(prisjeti se zašto su ta slova uopće postavljena  - horror vacui - i koliko je to glupo danas! A:, B: ... "floppy reserved") 

 

OK, 8+3 su zamijenjeni sa LFS (jer su morali!), druga 3 ograničenja su ostavili i dalje povremeno tište sustav. A onda nadodali još druge pisdarije, Registry je tek jedna od njih.
Zašto to spominjem?

Pa zato jer je od greške u apdejtu koju si spomenuo, pa do problema sa čitanjem USB-a riječ o supstancijalno istim problemima. File sustav je svojedobno umjetno, nepotrebno ograničen "da bude jednostavniji, razumljiviji, jelte", pa naknadno krpan da "zaobiđe" ograničenja (npr riješenje velikih i malih slova u filenames). Zbog krpanja i dolazi do grešaka.

Ista stvar je i ...posljedično, sa npr live Win na USB-u. Gotovo neizvedivo (kao i real win@arm btw), drveno željezo, a ne kao što ti kažeš "jer im se neće". 
FYI: javna je tajna da je Microsoft desetljećima pokušavao napraviti "Live" Winse; čak sam bio pratio neki polujavni "win advanced users/coders" forum koji je praktički bio sponzoriran od Redmonda da to naprave.
Uvijek je pucalo na istoj razini - file_system ograničenja, koja moraš "prevariti" gdje se što nalazi.


PAZI: prvi Live CD (portable) Linux sam koristio 1999. (prije 20 godina); 2003. se već gomila ljudi samo u Hrvatskoj igrala sa Knoppix Live CD-om! MS je već tada nemoćno gledao, dapače, win coderi / power useri govorili su isprva da je to prevara jer "to nije moguće".

Kad se ono prvi Win10 Live pojavio, prošle godine? Znam da je bio shranje  - imam ga na sticku. 
ILI: sjeti se Partition Magic-a (prvi Windows/DOS nedestruktivni live particioner). Njega si bootao sa diskete i praktički imao čitav mini OS (da, ispod je bio mini-Linux!).
Btw, ja još uvijek negdje imam hakirane LIVE WFW 3.11 - 1-3 flopija, rade u ramdisku bez HDD i 200% brže od originala (naravno, bio potreban virtual file / disk driver jer... MS).

  

15 godina
online
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r

-ah, blaženi oni koji ne znaju.. :))

npr, o live mediju (cd u to vrijeme, dvd, danas usb..) .. katastrofalno neznanje, tj to ti je i sam installer, no kao live je poznatiji naziv miniPE. Kao riječ mini ne treba objašnjavati, PE je kratica.. postoji, windows PE, ništa posebnog/teškog ali namjerno tako da ne može mali perica napraviti klik-nextom, tj mora prvo znati dovoljno o win i MSovoj politici tad znaš zašto je to tako za win dok za lin možeš napraviti 'svoju' distru u par minuta (ili sati ako biraš desktop theme-ikone..). MS jednostavno to ne želi olakšati ili objašnjavati juzerima, dok insideri-admini znaju kao i OEM partneri. Naravno, ti ne znaš i tad naravno misliš da ne postoji i sl. ..

-a sve je to isto, osevi.. i kao podsjetnik na prve linusove dane u doba 386tica, linux je zahtijevao dos, iz dosa si instlairao, koristio fdisk za particije itd.. kao npr w311. Ili btwovski, usb-flash memorije su po standardu kao removable bile ograničene na jednu aktivnu particiju, na svim osevima jednako i zato se pod linuxom koristio casper za persistent.. uklonjeno prije +godine, na win-lin... =isto, tj razlike koje misliš da postoje su privid ili neznanje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2019 10:27 (ihush).
8 godina
offline
Re: NetMarketShare: Windows 10 vodeći na desktop r

Windows PE nije sustav. To je boot na koji možeš nadograditi baš-za-to prilagođenu aplikaciju (ili više njih).

Da, ono što sam pratio u razvoju "live win" je bilo (naravno) razvijano kao PE.
Znam što je to (odlična stvar), znam što je DaRT (i slični rescue/recovery alati), ali to nije OS već primitvna baza koju, čim je ideš nadograditi da glumi OS, postaje spora i nestabilna.

Možeš donekle vrtiti browser ili neki star office gore, ili irfanview :) , pod uvjetom da imaš kompjuter današnjih, modernih standarada (gomila rama, brzi CPU+GPU, internet).
Ovi moji usb-livewinsi koje sam ja napravio na "službeni način" (sa legalnih Win10) su na brzom sticku i modernom kompu praktički neupotrebljivi (spori do boli).


Probaj tako nešto (live win) složiti za komp od prije cca 5-10 godina (masovno ih imaš u upotrebi), a da radi!

I usporedi to sa tadašnjim poptpuno funkcionalnim Knoppixom (2003.) ili Slaxom ("Kill Bill", 2005.), da ne spominjem npr Puppy Linux.

Slax: 32-200MB (!),  - a i dalje imaš npr dodatni "word+excell" (abiword+gnumeric iirc), čak i wine za win-apps.

 

Tu ti je pa sam isprobaj!
http://download.linux-live-cd.org/Slax/

 

Ili: usporedi WinPE funkcionalnost sa prastarim DSL Damn Small Linuxom 2005.:

(50MB; za čitav desktop GUI OS sustav trebaš 16MB RAM ,  HDD ti ne treba naravno)

XMMS (MP3, CD Music, and MPEG), FTP client, Dillo web browser, Netrik web browser, FireFox, spreadsheet, Sylpheed email, spellcheck (US English), a word-processor (Ted), three editors (Beaver, Vim, and Nano [Pico clone]), graphics editing and viewing (Xpaint, and xzgv), Xpdf (PDF Viewer), emelFM (file manager), Naim (AIM, ICQ, IRC), VNCviwer, Rdesktop, SSH/SCP server and client, DHCP client, PPP, PPPoE (ADSL), a web server, calculator, generic and GhostScript printer support, NFS, Fluxbox and JWM window managers, games, system monitoring apps, a host of command line tools, USB support, and pcmcia support, some wireless support.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice