iMac s Retina ekranom

poruka: 113
|
čitano: 11.196
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "iMac s Retina ekranom".
13 godina
offline
iMac s Retina ekranom
Mogu samo maštati, za sada, koliko je lijepo i ugodno raditi na takvom gadgetu, u takvom lijepom okruženju. Obzirom je ov AIO računalo, kakav će tekar biti njihov punokrvni monitor, ostaje samo čekati, vrijeme će ga sigurno pokazati!
ATJ Lučko
Moj PC  
0 4 hvala 0
12 godina
offline
Re: iMac s Retina ekranom
F10EXX kaže...

2560x1440 nikad nije kostao 15000 kn. 

Jesi siguran? Ima ih koji i danas toliko kostaju.

15 godina
offline
iMac s Retina ekranom

Ovdje vecina tuduma uopce ne razumije sto je to tocno "Retina" i zbog kojeg razloga je toliko hvaljen pojam, ali glavno da se blebece gluposti. Kao i na Appleovim prijenosnicima, mobitelima, tabletima do sada... Retina jednostavno znaci dupla gustoca piksela u prikazu slike uz zadrzavanje postojece skale elemenata na user interfaceu. Pogledaj primjer na slici. UI scale je jednak, ostrina prikaza je dupla.

 

Da jos pojednostavim, svi koji imate 1440p monitore, zamislite si 1440p skalu UI-a u OS-u. Jeste? Super.. eto tako isto ce izgledati i na "5K" iMac-u, samo ce prikaz biti puno puno ostriji i kvalitetniji zbog navedene gustoce piksela koju daje takva "5K" rezolucija na 50% skale.

 

Apple je, za razliku od mnogih drugih koji su pokusali slicno, prilicno savrseno izveo skaliranje.

 

U fullscreen aplikacijama ili igrama, rezolucija se, doduse, moze u potpunosti iskoristiti (pravih 5K).

 

EDIT: Dodana slika.

Moj Portfolio - http://3docean.net/user/tomislavn -II- Bnet: Gaap#2615
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.10.2014 15:49 (mrsmith).
Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
offline
iMac s Retina ekranom

Inace, ne samo da je u ovom racunalu isti ekran kao u Dell monitoru iste cijene, nego je Dell zapravo 2 monitora od 2560x2880 koji se pogone preko 2 DP 1.2, a Appleov ima jedan link i pravi je 5120x2880 monitor.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: iMac s Retina ekranom
BlueMax kaže...
F10EXX kaže...

2560x1440 nikad nije kostao 15000 kn. 

Jesi siguran? Ima ih koji i danas toliko kostaju.

Pa mislim da bi znao, jer sam prvo prije 7-8 godina nabavio Dell 3007WFP, a poslije toga HP LP3065, kojeg imam i danas, i ti su kostali 15000 kn. Mislim da su se 27'' 2560x1440 pojavili kasnije, i da su kostali oko 1000 dolara u americi, odnosno 1000 eura kod nas.

15 godina
odjavljen
offline
Re: iMac s Retina ekranom
F10EXX kaže...

Inace, ne samo da je u ovom racunalu isti ekran kao u Dell monitoru iste cijene, nego je Dell zapravo 2 monitora od 2560x2880 koji se pogone preko 2 DP 1.2, a Appleov ima jedan link i pravi je 5120x2880 monitor.

Nisu to dva fizička monitora, nego kontroler je tako radi(o) za 4K. Za 5K još ne znamo kako će raditi kontroler, ali će svakako biti MST, jer DP 1.3 još nemamo.

Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
14 godina
offline
iMac s Retina ekranom

macovi su preskupi,opčenito svi apple proizvodi su preskupi i precijenjeni ,sad kupiš top imac za dvije godine je zastario jer ga ne možeš nadograđivati osim RAM-a ,ako želiš staviti naprimjer novi ssd moraš rastavljati cijeli kompjuter,ja sebi mislim kupiti stolni pc kad dođe skylake  pa sam 10 godina miran kad dođe neka nova komponenta samo je ugradim

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.10.2014 16:26 (blackalbum).
Moj PC  
2 13 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: iMac s Retina ekranom
Nisu. A i inače, PC se ne rastavlja kod nadogradnje.. :D
Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
9 godina
protjeran
offline
Re: iMac s Retina ekranom
Fora kad se ovako djetesce neko javi pa bubne...
12 godina
protjeran
offline
Re: iMac s Retina ekranom
F10EXX kaže...

Zna se od pocetka. Samo treba malo razmisljati.

Ajde mi onda objasni, molim te, pošto je ppi od 200 do 400?

Crkva je zlo 21. stoljeća
12 godina
offline
Re: iMac s Retina ekranom
daniel.hajdinjak666 kaže...

Ajde mi onda objasni, molim te, pošto je ppi od 200 do 400?

Cesto se kod sportskih automobila spominje konjaza po toni kao puno bitniji faktor od same konjaze. Pa povuci paralelu s ppiem i jos jednom varijablom koja bi mogla biti relevantna tu. 

12 godina
offline
Re: iMac s Retina ekranom
Tonči kaže...
F10EXX kaže...

Inace, ne samo da je u ovom racunalu isti ekran kao u Dell monitoru iste cijene, nego je Dell zapravo 2 monitora od 2560x2880 koji se pogone preko 2 DP 1.2, a Appleov ima jedan link i pravi je 5120x2880 monitor.

Nisu to dva fizička monitora, nego kontroler je tako radi(o) za 4K. Za 5K još ne znamo kako će raditi kontroler, ali će svakako biti MST, jer DP 1.3 još nemamo.

Pa normalno da nisu dva fizicka monitora. I kontroler na 5k Dellu radi s 2 displayport ulaza, ali u iMacu ne radi. U tom i je stos i tu je razlika.

16 godina
neaktivan
offline
iMac s Retina ekranom

Nekad davno ako si imao 19" CRT monitor rezolucije

2048x1536 u osnovi nije se koristio na toj rezoluciji već manjoj.

Grafička kartica tada skalira sliku i moguće je dobiti slijedeće:

  8 bpp = 256 boja
16 bpp = 64K boja (65536) = High Color (Medium)
24 bpp = 16.7M boja = True Color (Highest)
32 bpp = 16.7M boja = True Color + 8 bit ALPHA CHANNEL

Isti efekt ostvariv je s LCD (LED) monitorima veće rezolucije

i ako se koristi TFT-IPS matricu, kao Dell P1914S, postiže se na

manjim radnim rezolucijama bolji prikaz od onog na nativnoj rezoluciji.

O tome kako iskoristiti '8 bit ALPHA CHANNEL' brine grafička kartica.

To je u osnovi interpolacija rubnih piksela da bi se dobio bolji

izgled 'zakrivljene crte'. To je moguće jer više elementernih RGB trioda

objedinjuje u jednu 'skupnu triodu' te se mogu iskoristiti rubni pikseli.

Ako je radna rezolucija jednaka nativnoj nema '8 bit ALPHA CHANNEL'.

Boljka LCD monitora je očajna skalirana slika, te svi uglavno imaju

radna rezolucija = nativna rezolucija i nema '8 bit ALPHA CHANNEL'.

Svi su tada na 24 bpp = 16.7M boja

(16 M dubina boja kako piše u prospektu).

U osnovi nemam ništa protiv da se monitor velike nativne rezolucije

koristi na manjoj radnoj rezoluciji, osobito ako je u pitanju IPS panel,

ili još bolje, ako ne bude skupo, u OLED tehnologiji.

'Čistoća' slike proporcionalna je gustoći piksela po jedinici duljine monitora.

Ne znam čemu tolika rasparava oko toga?

Samo je u pitanju ima li se novaca to platiti ili ne.

Have a nice day - Compa
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.10.2014 14:11 (drradic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
iMac s Retina ekranom

tražim ali nigdje ne mogu naći usporedbu grafičkih kartica iz imac retina i imaca 27 iz 2013 (radeon r9 m290x 2GB vs GTX 775M 2GB) te opcionalnih (r9 m295x 4gb vs GTX 780m 4GB)

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: iMac s Retina ekranom
Tonči kaže...
F10EXX kaže...

Inace, ne samo da je u ovom racunalu isti ekran kao u Dell monitoru iste cijene, nego je Dell zapravo 2 monitora od 2560x2880 koji se pogone preko 2 DP 1.2, a Appleov ima jedan link i pravi je 5120x2880 monitor.

Nisu to dva fizička monitora, nego kontroler je tako radi(o) za 4K. Za 5K još ne znamo kako će raditi kontroler, ali će svakako biti MST, jer DP 1.3 još nemamo.

Jedno pitanjce. Da li ovaj monitor (tj njegova graficka) reproducira stvarnih 5K ili se radi upscaling 2560x1440 rezolucije? Ako je upscaling onda je MST nepotreban i sve funkcionira isto kao i sad no to bi znacilo da je nemoguce ostvariti nativnu rezoluciju nego je jedan pixel graficke kartice uvijek = 4 pixela na ekranu.

15 godina
odjavljen
offline
Re: iMac s Retina ekranom
BlueMax kaže...
Tonči kaže...
F10EXX kaže...

Inace, ne samo da je u ovom racunalu isti ekran kao u Dell monitoru iste cijene, nego je Dell zapravo 2 monitora od 2560x2880 koji se pogone preko 2 DP 1.2, a Appleov ima jedan link i pravi je 5120x2880 monitor.

Nisu to dva fizička monitora, nego kontroler je tako radi(o) za 4K. Za 5K još ne znamo kako će raditi kontroler, ali će svakako biti MST, jer DP 1.3 još nemamo.

Jedno pitanjce. Da li ovaj monitor (tj njegova graficka) reproducira stvarnih 5K ili se radi upscaling 2560x1440 rezolucije? Ako je upscaling onda je MST nepotreban i sve funkcionira isto kao i sad no to bi znacilo da je nemoguce ostvariti nativnu rezoluciju nego je jedan pixel graficke kartice uvijek = 4 pixela na ekranu.

Stvarnih 5K, kao i stvarnih 4K do sada, samo što Apple koristi malo nabrijani eDP za konekciju i tada ima dovoljan bandwidth. Koriste i svoj TCON jer imaju taj luksuz u AIO-u.

Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
12 godina
protjeran
offline
iMac s Retina ekranom

sljedeci tjedan dolazi 5k imač u istore pa svakako navratite{#}i ti si tonči pozvan!{#}lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: iMac s Retina ekranom
Stjepanj kaže...

sljedeci tjedan dolazi 5k imač u istore pa svakako navratite{#}i ti si tonči pozvan!{#}lp

store u zagrebu ili istore u rijeci

12 godina
protjeran
offline
Re: iMac s Retina ekranom
kale_fotograf kaže...
Stjepanj kaže...

sljedeci tjedan dolazi 5k imač u istore pa svakako navratite{#}i ti si tonči pozvan!{#}lp

store u zagrebu ili istore u rijeci

zg city c.one jankomir! ali nikome ni rijeci{#}

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
14 godina
offline
Re: iMac s Retina ekranom
Stjepanj kaže...
kale_fotograf kaže...
Stjepanj kaže...

sljedeci tjedan dolazi 5k imač u istore pa svakako navratite{#}i ti si tonči pozvan!{#}lp

store u zagrebu ili istore u rijeci

zg city c.one jankomir! ali nikome ni rijeci{#}

fuck, da je barem u rijeci :) 

12 godina
protjeran
offline
iMac s Retina ekranom

pa ak je u zg valjda ce biti i tamo..neznam sry!lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
iMac s Retina ekranom
Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: iMac s Retina ekranom

One piece of advice, though: if you don’t want to buy an iMac with Retina display, don’t use one. Don’t even look at one. Because as soon as you do you’ll wonder how you’re ever supposed to look at anything that came before.

 

Tocno to {#}

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice