AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.090.217
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

metallic

Mozes bezbolno tune memoriju s ova 2 programa, ako ti ikad zafali snage.. Subtimings igraju mozda i vecu ulogu od clocka. Ja mislio ljudi experimentiraju s time, kad ono samo ubacis podatke koje ti Taiphoon ili npr. HWinfo ocita - ubacis ih u lijevi stupac u programu Ryzen DRAM Calculator, stisnes calculate safe, fast ili extreme - slikas mobitelom - ubacis podatke u BIOS - pokrenes MemTest ili nesto drugo za memoriju i to je to.

 

EDIT: Doduse to treba isprobati s npr. Hynix ili Micron memorijom i Ryzenom jer vecina tutorial ljudi radi sa Samsung pa im odmah radi.

 Nije bas bezbolno niti bez ikakvih petljanja. Imao sam B-die rame (4x8GB @3200MHz) i nikako ih natjerat na cak 2666MHz, a kamoli nesto vise. Sada sam presao na 2x16GB F4-3000C15D-32GVR rame, ali trebam uhvatit vremena za igrat se s ramima malo. Njihov XMP od 3000MHz ne radi bez prckanja, ali XMP postavke uz spustanje frekvencije na 2933 ide bez greske.

 

Sad nisam siguran dal sam uspio dobiti los primjerak 2600 ryzena ili maticna ne suraduje iako je na zadnjem biosu

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Imas iste RAMe ko ja, samo 2x16GB umjesto 2x8GB. Koju maticnu imas? Javi, ak uspis rjesit subtiminge ili clock.

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

ansha

Hm, zanimljivo, to sa Intelom ili Ryzenom krivo sugerirao? Koju postavku? Meni isto krivo sugerirao, tj. dao vrijednosti ispod XMP, ali sa Intelom i H170, moguce da sam nest krivo ukuco.

 

Nebi ovo ni gledao, da me vrag ne vuce da kupim onu memoriju od Augija sad kad me grebu novci, ali realno je vjerojatno bolje sacekati pa kasnije uloziti visak novca u jacu grafu ili proc. Imam vec solidne Hynix C-die, tj. CJR 2x F4-3000C15D-8GVR, tj. 15-15-15-35 3000Mhz Ripjaws V koji ce se vjerojatno moci malo tune-at za Zen2.. Zamjenski G4600 Pentium kaj sad imam ce ici u dnevni boravak kasnije pa cu morat kupovat DDR4 tako i tako, ali prije polovne npr. 2x4GB 2400Mhz..

 

 

Sa Ryzenom (tj. Threadripperom ali ista stvar), procODT koji mi je dao je bio prenizak, to je jedna od glavnih postavki za ustabilit nestabilnu memoriju na Ryzenu, zbog tog mi ni xmp postavke nisu bile 100% stabilne.

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Asus TUF B450m. Nisam bas siguran da sam izabrao najbolju, no kako nema bas mATX X470 maticnih, ova mi se cinila OK kad sam kupovao

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

 

hahhaajaads

Fala na info. Koje su ti oznake memorije? Kako je radila na difoltu? Osjeti se napredak?

 

 Oprosti fulao sam, Micron B-die je bila. Evo slike kak je bilo.

 Volio bi napravit isto i sad ali izgleda da imam 2 razlicite memorije na aegisu, znaci jedan modul (1x8) mi je od micron bdiea a jedan od Hynixa, pa sam digao frekvenciju na 3200 na 1.35 i sve radi odlicno.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

To funkcionira samo da kliknes R-XMP na AMDu nakon inicijalnih podataka ili moras rucno unosit pod Profile?

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.3.2019 14:38 (The_Fichek).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

To funkcionira samo da kliknes R-XMP na AMDu nakon inicijalnih podataka ili moras rucno unosit pod Profile?

 Unosim samo ovo lijevo gore (processor, memory type, freq, bclk, moduli), nakon toga stisnem R-XMP i odma poslije toga  Calculate safe i izbaci mi ove podatke. To poslikam i bacim se na BIOS.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

To funkcionira samo da kliknes R-XMP na AMDu nakon inicijalnih podataka ili moras rucno unosit pod Profile?

 Samo klikneš na R-XMP i onda gore možeš promjeniti na željenu frekvenciju pa na calaculate safe ili fast.A ako kojim slučajem ne izčita ispravno XMP onda pod Profile version ideš na Debug i sam unosiš vrijednosti za XMP profile.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.3.2019 14:54 (mirzet1976).
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...
The_Fichek kaže...

Oke, uvjerili ste me

Imao si mrak ploču, mogao si čekati izlazak Ryzena i onda uloviti i7 7700k za male novce na Njuškalu, ne mogu dovijeka držati ovakve cijene.

 

Pa ko če ti dat žutanjak za malo para, pogotovo ako ga je kupil kod nas za puno previše Intel love.

 

Jeftini Ryzeni 5, pa oni su debelo ogulili vrjednost prodajne cijene Intel rabljenih 4/8 procova.Dakle misli se na i7 6700K i slično, kaj se tu može ništa žutanjci/zelenaši su iz nekih davnih vremena kad su vladali turbo precjenjeni Intel 4/8 procovi.Realno i znatno stariji Intel 4/8 procovi su izgubli na vrjednosti, kolko vidim čak i za i7 3770K večina prodavača traži previše kuna.

 

 

 
 

 

Šta bi ti kupil rabljeni žutanjak za 1500kn, ili ipak bilo koji novi 6/12 Ryzen 5 dakle nova platforma. Eto najeftiniji je 1250kn, znam da je teška odluka ali eto.

 

https://www.mall.hr/procesori?o=_price&b%5B%5D=amd

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dejo74 kaže...

Može mi neko odgovoriti za ryzen i cool and quiet funkciju dali da držim on ili off koji su benefiti ili nisu ? hvala unaprijed

 Ako ti je procesor na stock frekvencijama onda uključi AMD C&Q, ako ga ideš overklokirati onda isključi jer može praviti probleme. 

 

To je tehnologija namijenjena da smanji potrošnju energije, odnosno tzv. p state procesora gdje ovisno od opterećenja procesora smanjuje frekvenciju kroz multiplier i napon procesora tako da u "letu" prebacuje iz jednog u drugo stanje. Ne znam kako je kod Ryzena ali npr. kod Phenoma 965 @3.4 GHz  smanji sa 17x200 1.376V na 4x200 0.800 V. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

ok hvala sve mi je stock stavit ću na on

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Q&Q  ako je uključen u biosu možeš ga koristit, uključit- isključit, preko pwer opcija u control panelu na hi perf. ili power saver.

kradem mine iz minskog polja
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nisam znao da se može iz power plana ja sam na ultimate performance planu,podesio sam malo krivulju venta ukopčao q&q sve u biosu i 1600x u full loadu ne prelazi 58c sa malim towerom lc-cc95

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
The_Fichek kaže...

metallic

Mozes bezbolno tune memoriju s ova 2 programa, ako ti ikad zafali snage.. Subtimings igraju mozda i vecu ulogu od clocka. Ja mislio ljudi experimentiraju s time, kad ono samo ubacis podatke koje ti Taiphoon ili npr. HWinfo ocita - ubacis ih u lijevi stupac u programu Ryzen DRAM Calculator, stisnes calculate safe, fast ili extreme - slikas mobitelom - ubacis podatke u BIOS - pokrenes MemTest ili nesto drugo za memoriju i to je to.

 

EDIT: Doduse to treba isprobati s npr. Hynix ili Micron memorijom i Ryzenom jer vecina tutorial ljudi radi sa Samsung pa im odmah radi.

 Radi sa aegisom od 3000mhz (hynix memorija), drzao sam 3000MHZ CL14, radio memtest i onaj test preko aide i sve super bilo 

 Kod mene isto Aegis radi na 14-17-17-36-56, 1T @ 3000mhz 1.35V

Jesi isprobao možda fast ili extreme dali je stabilno?

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
gogo17792 kaže...
hahhaajaads kaže...
The_Fichek kaže...

metallic

Mozes bezbolno tune memoriju s ova 2 programa, ako ti ikad zafali snage.. Subtimings igraju mozda i vecu ulogu od clocka. Ja mislio ljudi experimentiraju s time, kad ono samo ubacis podatke koje ti Taiphoon ili npr. HWinfo ocita - ubacis ih u lijevi stupac u programu Ryzen DRAM Calculator, stisnes calculate safe, fast ili extreme - slikas mobitelom - ubacis podatke u BIOS - pokrenes MemTest ili nesto drugo za memoriju i to je to.

 

EDIT: Doduse to treba isprobati s npr. Hynix ili Micron memorijom i Ryzenom jer vecina tutorial ljudi radi sa Samsung pa im odmah radi.

 Radi sa aegisom od 3000mhz (hynix memorija), drzao sam 3000MHZ CL14, radio memtest i onaj test preko aide i sve super bilo 

 Kod mene isto Aegis radi na 14-17-17-36-56, 1T @ 3000mhz 1.35V

Jesi isprobao možda fast ili extreme dali je stabilno?

 Nemogu uopce odabrat fast ili extreme, kao nije podrzano...

12 godina
suspendiran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Ryzen odnio pobjedu u svim kategorijama osim u jednoj, velikoj većini ovdje najbitnijoj.

  

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.3.2019 18:28 (mislioc).
 
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...

 Ryzen odnio pobjedu u svim kategorijama osim u jednoj, velikoj većini ovdje najbitnijoj.

 Kaže on ovako Intel is making fastest gaming cpu-s. 

 S obzirom kolko kostaju, moraju davat barem 2x vece performanse nego amd, a znas i sam da to nije tako 

12 godina
suspendiran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

 S obzirom kolko kostaju, moraju davat barem 2x vece performanse nego amd, a znas i sam da to nije tako 

 Pa ne da nije 2x, nego nije niti 20%. Da još sa ovim dodatnim padom cijena kod AMD-a.

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zanimljiv video o tome kako proizvode ryzen cpu kulere i matične ploče

 

 link

Moj PC  
4 0 hvala 2
5 godina
neaktivan
offline
Win7 na R3

Da li netko zna način na koji se može instalirat windows 7 na ryzen 3 2200G. Problem je što se nakon prvog dijela instalacije (kopiranja sa usb 3.0 sticka) win restartaju i tako forever. Probao sam safe mode ali ne ide. Primjetio sam BsOD a po netu vidim da je nešto vezano za "ACPI" 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
hahhaajaads kaže...

 S obzirom kolko kostaju, moraju davat barem 2x vece performanse nego amd, a znas i sam da to nije tako 

 Pa ne da nije 2x, nego nije niti 20%. Da još sa ovim dodatnim padom cijena kod AMD-a.

AMD vecina dozivljava kao budget procesore i radje ce skupo platit intela nego besplatno dobit Ryzena.

Kako bi to promijenili, po meni, ukoliko prestignu intel performansama, moraju gadjat bar istu cijenu. 8/16 Ryzen 2 ukoliko ima bolji ipc i znacajno visi takt od 2700X, mora kostat 500€. 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...

AMD vecina dozivljava kao budget procesore i radje ce skupo platit intela nego besplatno dobit Ryzena.

  Prodajne brojke govore da će večina kupit amd, promijenilo se to doživljavanje.

kradem mine iz minskog polja
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mate brate - sluzbeno, ryzen2 ne podrzava (nativno) starije windowse od 8.0. Doduse postoje neke fore, ali sve to nije vrijedno truda. Da, problem je u nepodrzanom APCI-u za gen2 ryzene.

 

Neznam koji razlog je da ne ides na win10, ja ih osobno ne podnosim, ali mogu reci da s tim procesorom stvar radi i vise nego dobro.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...
ansha kaže...

AMD vecina dozivljava kao budget procesore i radje ce skupo platit intela nego besplatno dobit Ryzena.

  Prodajne brojke govore da će večina kupit amd, promijenilo se to doživljavanje.

Vraga se promijenilo, intel prodaje ogromne kolicine jako skupog 9900K. To mogu jer imaju tih 20% prednosti koje ti omogucavaju da cijenom ides puno vise od 20% iznad, moraju se rijesit image-a budget alternative i onda na tome zestoko inkasirat. Zato, ako ti je stalo do AMD-a, moras navijat da budu skuplji :)

AMD-u je dobro krenulo, ali ako ne izvuku maksimum iz onog dobrog sta sad imaju, vrlo brzo se stvari mogu vratit na staro, Intel je puno jaci i ovo je samo jedna dobra bitka za AMD u beskonacnom ratu. 

 

 

8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pitanje za znalce....

 

Koliko se treba brinuti o sljedecim temperaturama:

 

VSOC MOS - 45-50C u idleu, ide do nekih 79C u visesatnom opterecenju (igre)

VRM MOS - 45C u idleu, ide isto do 75-79C pod opterecenjem

 

i finalno CHIPSET oko 50C u idleu (sto nikako ne kontam)

Cpu je uvijek u rangu 35-65C (idle/prime full load).

 

Ploca je low range, nema mosfet hladnjake, a na cipsetu ima neki komadic aluminija debljine mozda 3mm (sa finovima).

 

Pa sam razmisljao da njega jednostavno zamjenim s nekim malo masivnijim pasivnim hladnjakom (imam od drugih ploca viska), a sto se mosfeta tice, da jednostavno izrezem od aluminijskog hladnjaka nekakav heatsink, s bazom od 8mm (tolika je sirina cipova), a gore ostavim sto je mogucu vecu povrsinu finova. I naravno, posto ploca nema rupe za montazu heatsinka, sve pricvrstim s 1mm termalnom trakom.

 

Dali bi ista s ovim dobio, trebam li se uopce upustati u muku s svim ovim, nekako mi ove temperature djeluju dosta visoke, ali neznam. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sve je unutar specifikacija, nema brige.

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
dery kaže...
ansha kaže...

AMD vecina dozivljava kao budget procesore i radje ce skupo platit intela nego besplatno dobit Ryzena.

  Prodajne brojke govore da će večina kupit amd, promijenilo se to doživljavanje.

Vraga se promijenilo, intel prodaje ogromne kolicine jako skupog 9900K. To mogu jer imaju tih 20% prednosti koje ti omogucavaju da cijenom ides puno vise od 20% iznad, moraju se rijesit image-a budget alternative i onda na tome zestoko inkasirat. Zato, ako ti je stalo do AMD-a, moras navijat da budu skuplji :)

AMD-u je dobro krenulo, ali ako ne izvuku maksimum iz onog dobrog sta sad imaju, vrlo brzo se stvari mogu vratit na staro, Intel je puno jaci i ovo je samo jedna dobra bitka za AMD u beskonacnom ratu. 

 

 

Ansha ti stalno spominješ te "ogromne količine" prodanih i9 - koje su to "ogromne količine"? On se ni ne proizvodi u "ogromnim količinama", već u razini statističke pogreške u usporedbi sa ostalim procesorima, a dobar dio te "ogromne količine" završi ko škart i prodaje se kao i7...

 

Ajde malo...

 

Jači je, istina, ali je skup ko vrag i nisam siguran čemu ga spominjat sa takvim pretjerivanjima... Te "ogromne količine" vjerojatno nisu u razini 2% prodanih intel desktop procesora ove godine, a kamo li opčenito...

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Rhodin kaže...

Ansha ti stalno spominješ te "ogromne količine" prodanih i9 - koje su to "ogromne količine"? On se ni ne proizvodi u "ogromnim količinama", već u razini statističke pogreške u usporedbi sa ostalim procesorima, a dobar dio te "ogromne količine" završi ko škart i prodaje se kao i7...

 

Ajde malo...

 

Jači je, istina, ali je skup ko vrag i nisam siguran čemu ga spominjat sa takvim pretjerivanjima... Te "ogromne količine" vjerojatno nisu u razini 2% prodanih intel desktop procesora ove godine, a kamo li opčenito...

Pa 3. najprodavaniji cpu na Amazonu i najprodavaniji intelov cpu kod njih trenutno, to ti je statisticka pogreska? Sta reci?

7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...

...Sta reci?

 najskuplji jedini isplativ radi ryzena eto to reci xD

5 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koliko je Ryzen 5 2500X lošiji od 2600 (ili pak nije)? 30% je jeftiniji i 4/8 je za razliku od 6/12 kod 2600. Ima i duplo manje cachea (8 umjesto 16).

Gledao sam neke testove (pitanje je i koliko su relevantni) i u nekima čak ima više frejmova u igrama od 2600.

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice