Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

poruka: 222
|
čitano: 61.631
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
odjavljen
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
apoteka kaže...

super, dakle ako ukraden auto koje nisam ionako namjeravao kupiti, nije krađa

Ako možeš ukrasti moj auto, a da meni pri tom i dalje ostane moj auto, slobodno ga kradi!

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
MrBlc kaže...
apoteka kaže...

super, dakle ako ukraden auto koje nisam ionako namjeravao kupiti, nije krađa

Ako možeš ukrasti moj auto, a da meni pri tom i dalje ostane moj auto, slobodno ga kradi!

  Sad ću stati u ulogu "đavoljeg odvjetnika" pa te pitati: da li bi to isto rekao da si sam dizajnirao i proizveo taj automobil i da ga uz to i prodaješ zainteresiranim kupcima?

Poruka je uređivana zadnji put sub 31.3.2012 12:35 (Random.).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
lovac82 kaže...

Vrlo dobro to kuzim jer sam i sam nekoc zaradivao tim putem, shvacam da je to najgori dio piratstva.... kako ce za po doma biti ok ako cemo svi skidati ilegalan sadrzaj? ak on kaze da to nije nikakvo krivicno dijelo, objasni mi onda, zasto smo do sada kupovali igre ako ne radimo nista lose? Koliko ja znam, piratska kopija je nastala od originalne, od prodanih originala ce nastati novi original....

 Pa zakonom je definirano da za osobnu uporabu nečeš biti kažnjen sve dok god ne zarađuješ na tome. I to je ok.

 

Mislim, popvi rade milijunske palače,klinci od 26 godina imaju 3-4 stana i 2 auta od pola milje,ne plaćaju porez- o čemu mi tu pričamo?

O državi u kojoj je neki prosjek plaća 3500 kn,a igra košta 350 kn, i dođu neki prdonje iz giga mega razvijene zamlje u kojoj igra košta 30 $ a plaća im je 5000 $. To je fer,je li tako?

SK crew
12 godina
protjeran
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Mrgud Veliki kaže...

Ali i dalje stoji moja osobna nejasnoca u kojoj 3x legalno pogledam nesto i za sve platim, a, ako skinem nakon toga, a onda je to ilegalno.

 

Piratstvo debeloguscima koji izrabljuju naše developere poput Deuxa smeta jer je masovno i NEISKORJENIVO.

Meni je nerazumljiv pojam zabranjena je razmjena, posudba !?

 

Znači ja kupim pc igru i ne smijem je tebi posuditi, niti s tobom razmijeniti moju igru za tvoju !?

Smijem li ti posuditi automobil ?

Smijem li ti posuditi televizor, kasetofon ?

 

Jesmo li opet pirati ?

Jesmo li prekršili zakon ?

Koliko se sjećam; "pravo je skup pravnih normi koje reguliraju odnose u jednom društvu".

Tko smišlja te "pravne norme" i jesu li one uvijek pravilne, logično objašnjive ?

 

Zato postoje filozofi koji rasčlanjuju takove nejasnoće i pravne bedastoće, jer je filozofija majka svih znanosti.

 

Ako se kojim slučajem i uspije smanjiti web piratstvo na kojih 99%, klinci iz škole će skupiti pare i njih 100 će skupiti za jednu pc igru, i što onda !?

 

Opet će se u onih 1% na webu pojaviti crack za tu igru, a to je nezaustavljivo.

Pazite kada ce Kepler da ga nafuraju mali sirok i pljosnat..(c) Vlada011
15 godina
odjavljen
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Deus ex machina kaže...

@Canis,

pa odlicno si to opisao, upravo to i ja vidim. Dakle, ako je netko potrosio svo to vrijeme da izradi proizvod, zeli kompenzaciju za konzumiranje njegovog proizvoda - ne postoji niti jedna izlika zasto bi se to iskustvo konzumiralo, a ne kompenziralo autora.

Pod uvjetom da on to naravno zeli.

Preskupo, isprazno, dosadno - to nisu argumenti. Ako ti se ne svidja, ne kupuj/ne konzumiraj. Jedini nacin da se istrijebi smece sa trzista jest da se podrze autori koji nesto rade iz ljubavi, a da se ignorira industrija. NE ignorira tako da se piratizira, vec da se ignorira tako da se njezini produkti ne konzumiraju.

Mislim da ti pozicija iz koje gledaš baca loše svijetlo na sam članak. Nitko ne kaže da je piratstvo u redu i da nitko nije oštečen, već da nije usporedivo s klasičnom krađom i da konretnu nanesenu štetu nije moguće direktno procijeniti. Usudio bih se reći da jedna vrlo umjerena doza piratstva čak i donosi dobitak, a ne štetu popularizacijom proizvoda, navikavanjem korisnika na taj proizvod, kod software-a sa zatvorenim formatom datoteke popularizacijom tog formata, davanjem šanse početniku da se nauči koristiti proizvodom.

 

Što se tiće industrije i ljubavi, ima i smeća koje su autori napravili iz ljubavi i to je još gora situacija jer takvi autori znaju biti pristrani i ne moći prihvatiti da je njihov proizvod smeće, a ima i kvalitetnih proizvoda industrije. Jedina je razlika to što je industrija vrlo močna, pa recenzije nisu toliko nepristrane kao kod malih autora i često konzumenti ne mogu sigurno znati kakav je proizvod dok ne isprobaju

 

S druge strane, piratstvo u komercijalne svrhe (bilo kao zarada korištenjem piratskih proizvoda ili kao prodaja piratiziranog sadržaja) je nešto što bi trebalo srezati u korjenu.

 

Da ne bude zabune, i ja za život zarađujem programiranjem. Iako me piratstvo direktno ne pogađa, ipak mislim da sam dovoljno kompetentan za dati mišljenje koje uključuje pogled s obe strane.

 

Edit: Mislim da je kod nas veći problem to što ljudi ne vrednuju intelektualni rad jednako kao i fizički, a to se može promijeniti samo kroz edukaciju, a ne kroz represiju. Kad se to promijeni, piratstvo neće biti iskorijenjeno, ali će biti svedeno na onu malu razinu na kojoj ili uopće ne šteti ili čak koristi prodaju proizvoda.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.3.2012 13:16 (MrBlc).
12 godina
neaktivan
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

Jedan tip vidi svaku prodanu igru kao zaradu (valjda većina tih projekata ne košta ništa prije nego što uopće ugleda svjetlo dana), a drugi tvrdi kako netko stav protiv krađe gradi na ''post-kupovnoj depresiji'' (valjda misliš na buyer's remorse, što je načelno druga stvar, inače kupovanje često utječe pozitivno na raspoloženje, to je valjda očigledno - veza između raspoloženja i kupovanja je ionako dvostrana). Bitno da je krađa OK, tu nema ni žaljenja i stvar je skroz jasna. 

 

Pranja, prestani tvrditi da je igra 350kn, već ti je napisano o cijenama i dostupnosti igara i to i sam znaš, čemu uopće ta priča? Uostalom, ljudi voze aute koje si mogu priuštiti, ili ih ne voze, voze bicikle - evo ja kažem da aute treba krasti iz tvornice jer koštaju 100 000 eura (zanemarujem onaj od 3000 eura), što je pretjerano i treba ih pokrasti, al btw auti im ionako ne valjaju.

 

Osjećaj nepravde oko cijene nekog crysisa ili photoshopa leži u tome što imaš otvorenu opciju piratizirati isti, ti cijelo vrijeme polaziš od toga da je nešto prvo besplatno (ukradeno) pa ćemo kasnije vidjeti zaslužuje li našu ''donaciju'', lol - da je piratiziranje teško i opasno koliko i upad i krađa u tvornici mercedesa ovdje se uopće ne bi vodila ovakva rasprava. 

Tread softly because you tread on my dreams.
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

Ma nek crknu gamad debela izrabljivačka. {#}

 

Eto vam baš tema na forumu o WD hard diskovima i smanjenju proizvodnje od 50% zbog poznate prirodne pojave "poplava". ;)

Da bi namirili svoj plan profita svojih debelih guzica, da bi žene i ljubavnice i dalje vozile jahte od 150 metara, da bi sinovi imali novi sedamnaesti ferrari u garaži, oni dignu cijenu diskova 47% i na gubitku su 3%.

 

Vjerojatno je zbog tih nepogoda i koja tisuća radnika skoknula do burze rada ;)

 

 

 

Pazite kada ce Kepler da ga nafuraju mali sirok i pljosnat..(c) Vlada011
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Random. kaže...

  Sad ću stati u ulogu "đavoljeg odvjetnika" pa te pitati: da li bi to isto rekao da si sam dizajnirao i proizveo taj automobil i da ga uz to i prodaješ zainteresiranim kupcima?

Ne bih, ali da me, nakon inicijalnih troškova dizajna i nabavke opreme, jednako dođe proizvesti 10 auta i 10 miljuna auta sigurno ne bih tvrdio da svaki auto koji je ilegalno nabavljen meni uzrokuje štetu u iznosu prodajne cijene auta jer to jednostavno nije istina. Ako pri tom moj auto ide recimo na struju i isplativost pružanja usluge punjenja auta benzinskim crpkama ovisi o broju primjeraka na cestama, umjerena doza piratstva bi mi čak i koristila jer bi ubrzala razvoj infrastrukture za punjenje, a time i učinila moj auto zanimljiviji potencijalnim kupcima.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

Nije se loše opet osvrnut kaj ima za reč, kirurški precizan i točan informatičar starog kova vezano na ovu temu pa ko to još nije pročital zna se.{#}{#}

 

http://quark.blog.hr/2012/01/1629868606/prica-o-internetu.html

 

"Drugo, često upotrebljavaju rijec "krada".To je u totalnoj suprotnosti sa stvarnim stanjem.Naime, krada je kad nekom nešto uzmeš i ovaj to više nema.Medutim, ako nešto uzmeš nekom i taj to još uvik ima onda to nije krada nego kopiranje.Pa smisao cile informatike je kopiranje.Jedan napravi, imaju i on i svi.Mukti.Raj.
Zato cemo mi definirati pravu kradu: Krada je i onaj postupak kad nekom nešto prodaš a poslije mu zakonskim mehanizmima naplacivaš korištenje njegovog vlasništva da bi ti živija ki bubrig u loju i šmrka najcišci kokain na tržištu."

http://www.vhnd.com/a-different-kind-of-truth/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Pranja kaže...
lovac82 kaže...

Vrlo dobro to kuzim jer sam i sam nekoc zaradivao tim putem, shvacam da je to najgori dio piratstva.... kako ce za po doma biti ok ako cemo svi skidati ilegalan sadrzaj? ak on kaze da to nije nikakvo krivicno dijelo, objasni mi onda, zasto smo do sada kupovali igre ako ne radimo nista lose? Koliko ja znam, piratska kopija je nastala od originalne, od prodanih originala ce nastati novi original....

 Pa zakonom je definirano da za osobnu uporabu nečeš biti kažnjen sve dok god ne zarađuješ na tome. I to je ok

Pa, drzis li se toga zakona i koristis li samo "besplatno" skinute softvere/igre? (mislim, ipak je to ok)? nemas originale ili ipak imas?

 

Ako je odgovor na prvo pitanje potvrdan, e pa onda ti mogu reci samo jedno. Zahvali se milijunima legalnih kupaca bez kojih ti (ili netko drugi) nebi nikada ugledao piratsku kopiju jer izdavaci/developeri kako se god cine nekima glupi/naivni.... moramo im ipak, priznati jednu stvar, oni iskusniji "igraci"su s muznjom novaca na "ti", bez zarade sigurno nebi stvarali/pokretali nove projekte, a piratska kopija sigurno nije nastala iz necije maste.

Ne stavljajte ruku u ventilator dok ventilator radi. Upozorenje na klimatizacijskom uređaju
12 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
ElektričnaOvca kaže...

 

 

Pranja, prestani tvrditi da je igra 350kn, već ti je napisano o cijenama i dostupnosti igara i to i sam znaš, čemu uopće ta priča? Uostalom, ljudi voze aute koje si mogu priuštiti, ili ih ne voze, voze bicikle - evo ja kažem da aute treba krasti iz tvornice jer koštaju 100 000 eura (zanemarujem onaj od 3000 eura), što je pretjerano i treba ih pokrasti, al btw auti im ionako ne valjaju.

 

 

 

Kad ti ukradeš auto osoba od koje si ga ukrao auto više nema. Kad ti kopiraš igricu osoba od koje si je kopirao i dalje ima igricu.

Autori smiju kopirati igricu i prodavati je, a ti kad kupiš igricu ne smiješ kopirati?

Samo je 1 original i autori (poduzeća ili tko već) ju kopiraju u 100000 primjeraka i prodaju.

Auto kad kupiš je tvoj i smiješ ga prodati, a kad kupiš igricu ne smiješ ništa s njom raditi, ali ona je ipak "tvoja".

Jel tebi realno da je cijena jedne igrice 350 kn pa i više? Jel ti znaš koliko košta kopija takve igrice? Pa skoro niš za one koju ju prodaju...

Kad auto "kopiraš" odnosno kad se on proizvodi svaki njegov primjerak je jednak po cijeni izrade.

Evo ti cijena igrica:

 

http://www.crovortex.com/webshop/igra-6836-The_Darkness_II.html

 

400 kn

 

http://www.crovortex.com/webshop/igra-6752-LA_Noire_Complete_Edition.html

 

400 kn

 

http://www.crovortex.com/webshop/igra-3972-The_Sims_Castaway_Stories.html

 

350 kn

 

15 godina
neaktivan
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

Da sutra izumimo nekakav uređaj kojeg usmjeriš u neki objekt (žlica, stol, mobitel, automobil, gitara) i dobiješ jednaku repliku - bi li to trebalo zabraniti jer nisi platio za stvar a imaš je?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

Zna li netko razliku između materijalnog i virtualnog kad se uzimanje igrice uspoređuje sa krađom auta?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
ATIRade kaže...


 

Kad ti ukradeš auto osoba od koje si ga ukrao auto više nema. Kad ti kopiraš igricu osoba od koje si je kopirao i dalje ima igricu.

Autori smiju kopirati igricu i prodavati je, a ti kad kupiš igricu ne smiješ kopirati?

Samo je 1 original i autori (poduzeća ili tko već) ju kopiraju u 100000 primjeraka i prodaju.

Auto kad kupiš je tvoj i smiješ ga prodati, a kad kupiš igricu ne smiješ ništa s njom raditi, ali ona je ipak "tvoja".

Jel tebi realno da je cijena jedne igrice 350 kn pa i više? Jel ti znaš koliko košta kopija takve igrice? Pa skoro niš za one koju ju prodaju...

Kad auto "kopiraš" odnosno kad se on proizvodi svaki njegov primjerak je jednak po cijeni izrade.

Evo ti cijena igrica:

 

http://www.crovortex.com/webshop/igra-6836-The_Darkness_II.html

 

400 kn

 

http://www.crovortex.com/webshop/igra-6752-LA_Noire_Complete_Edition.html

 

400 kn

 

http://www.crovortex.com/webshop/igra-3972-The_Sims_Castaway_Stories.html

 

350 kn

 

Za par sekundi na google-u nađem kod nas već 20-30% jeftinije od toga. Vani se nađe i 50-60% jeftinije, pogotovo ako uzmeš u obzir da ne postoji obveza niti nužda da igru kupiš odmah sada, kroz par mjeseci ju kupiš za recimo 70kn - te priče možeš prodavati negdje drugdje. Nadalje i najvažnije, igra nije lijek za rak, tu nema neke prevelike nepravde - pročitaš o igri, svidi ti se, vidiš da je preskupa, nađeš jeftinije sada ili pričekaš (jer možeš).

 

 

Pa lol, ne možeš posjedovati nečije intelektualno vlasništvo, posjeduješ pravo na korištenje istog (a to se plaća, ako to autor tako s pravom zahtjeva). To što ti ne vidiš da proizvod može biti i čekić i software (ili tebi virtualno znači da ne postoji) ne znači da postoji tolika načelna razlika u otuđenju bilo kojeg od ta dva. Auto se prodaje kao objekt jer su mu takva svojstva, nekakav crysis se prodaje kao iskustvo - kupnjom crysisa ne dobijaš licencu za raspačavanje intelektualnog vlasništva kako ti se svidi. Dakle, prvo objasni samome sebi tu famoznu razliku između auta i ''virtualnog''.

Tread softly because you tread on my dreams.
15 godina
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

 

 

Pa lol, ne možeš posjedovati nečije intelektualno vlasništvo, posjeduješ pravo na korištenje istog (a to se plaća, ako to autor tako s pravom zahtjeva). To što ti ne vidiš da proizvod može biti i čekić i software (ili tebi virtualno znači da ne postoji) ne znači da postoji tolika načelna razlika u otuđenju bilo kojeg od ta dva. Auto se prodaje kao objekt jer su mu takva svojstva, nekakav crysis se prodaje kao iskustvo - kupnjom crysisa ne dobijaš licencu za raspačavanje intelektualnog vlasništva kako ti se svidi. Dakle, prvo objasni samome sebi tu famoznu razliku između auta i ''virtualnog''.

  Alo!!!!! Koje inektualno vlasništvo.

Nemoj ga prodavat ako ti toliko stalo do toga.

Taj copyright je izmišljotina i prijevara malo večeih razmjera.

Dakle kupio sam igru,ali gle vraga nije moja,nesmijem je posudit,ma nemoj?

I onda nas još nazivaju koje kakvim piratima {#}

  Banda lakoma.

15 godina
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
ATIRade kaže...
Kad ti ukradeš auto osoba od koje si ga ukrao auto više nema. Kad ti kopiraš igricu osoba od koje si je kopirao i dalje ima igricu.

Autori smiju kopirati igricu i prodavati je, a ti kad kupiš igricu ne smiješ kopirati?

Gledaj, npr. jedan automobil od 100k eura (karikiram) ne mozes kopirati, mozes ga posuditi ali onda ga ti nemas tako da zaboravimo tu pricu oko posudivanja, moze se proizvesti jos jedan takav ali to vuce za sobom nove troskove i samo proizvodac zna proizvesti identican model (ne svaka "budala")... igru s druge strane mozes kopirati bez ikakvog troska, istrazivanja, razvoja, bitnog znanja etc. odnosno svaka budala to moze, kopiju ce ti imati frend, a tebi igra ostaje..... osim toga, bez automobila danas ne mozes, bez igara mozes. Vidis, jedna igra vs jedan auto je jednako kao nebo i zemlja. Prema tebi, znaci, jedan ce kupiti igru i kopirati ju i vise nitko nebi trebao kupovati igru, ti ocekujes i mislis da ce se oni financirati od samo jednog ili par prodanih originala? (cijena im nije 100k, cijena im je znatno manja)

Ne stavljajte ruku u ventilator dok ventilator radi. Upozorenje na klimatizacijskom uređaju
12 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
ElektričnaOvca kaže...
ATIRade kaže...


 

Kad ti ukradeš auto osoba od koje si ga ukrao auto više nema. Kad ti kopiraš igricu osoba od koje si je kopirao i dalje ima igricu.

Autori smiju kopirati igricu i prodavati je, a ti kad kupiš igricu ne smiješ kopirati?

Samo je 1 original i autori (poduzeća ili tko već) ju kopiraju u 100000 primjeraka i prodaju.

Auto kad kupiš je tvoj i smiješ ga prodati, a kad kupiš igricu ne smiješ ništa s njom raditi, ali ona je ipak "tvoja".

Jel tebi realno da je cijena jedne igrice 350 kn pa i više? Jel ti znaš koliko košta kopija takve igrice? Pa skoro niš za one koju ju prodaju...

Kad auto "kopiraš" odnosno kad se on proizvodi svaki njegov primjerak je jednak po cijeni izrade.

Evo ti cijena igrica:

 

http://www.crovortex.com/webshop/igra-6836-The_Darkness_II.html

 

400 kn

 

http://www.crovortex.com/webshop/igra-6752-LA_Noire_Complete_Edition.html

 

400 kn

 

http://www.crovortex.com/webshop/igra-3972-The_Sims_Castaway_Stories.html

 

350 kn

 

Za par sekundi na google-u nađem kod nas već 20-30% jeftinije od toga. Vani se nađe i 50-60% jeftinije, pogotovo ako uzmeš u obzir da ne postoji obveza niti nužda da igru kupiš odmah sada, kroz par mjeseci ju kupiš za recimo 70kn - te priče možeš prodavati negdje drugdje. Nadalje i najvažnije, igra nije lijek za rak, tu nema neke prevelike nepravde - pročitaš o igri, svidi ti se, vidiš da je preskupa, nađeš jeftinije sada ili pričekaš (jer možeš).

 

 

 E baš si mi dobro sad sve objasnio. Tu je igrica 350 kn, a sutra idem u Australiju da je kupim za 200 kn jer je tamo jeftinija. A jel znaš kolike su plaće vani?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
ElektričnaOvca kaže...

  Auto se prodaje kao objekt jer su mu takva svojstva, nekakav crysis se prodaje kao iskustvo - kupnjom crysisa ne dobijaš licencu za raspačavanje intelektualnog vlasništva kako ti se svidi. Dakle, prvo objasni samome sebi tu famoznu razliku između auta i ''virtualnog''.

  Ako sam dobro shvatio, trik je u tome da nakon što kupac plati x iznos i kupi igru/film/sw, on ne postaje vlasnikom dotičnog, već samo dobije - pravo na korištenje. Kupcima se to ne sviđa i govore: "ako sam platio; onda sam i vlasnik". Poistovjećivanje sa automobilom je onda u tom slučaju promašeno, jer kupnjom automobila ili nekog drugog predmeta, postaje se vlasnikom istoga, te sukladno tome kupac ima "administratorske" ovlasti nad kupljenim predmetom. Usporedba sa automobilima bi bila ispravna u slučaju da npr. kupnjom Audia, kupac mora prihvatiti određene uvjete, koji međuostalim stvarima uvjetuju zabranu najma kupljenog vozila, njegovu daljnju prodaju, itd...

15 godina
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
ATIRade kaže...

E baš si mi dobro sad sve objasnio. Tu je igrica 350 kn, a sutra idem u Australiju da je kupim za 200 kn jer je tamo jeftinija. A jel znaš kolike su plaće vani?

Pa zato postoji shipping, international shipping, Steam, PayPal etc.... ne moras ti nigdje ici, trebas se samo vise informirati i uz nesto vise truda proci ces jeftinije.

Ne stavljajte ruku u ventilator dok ventilator radi. Upozorenje na klimatizacijskom uređaju
12 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Canis kaže...

  Ako sam dobro shvatio, trik je u tome da nakon što kupac plati x iznos i kupi igru/film/sw, on ne postaje vlasnikom dotičnog, već samo dobije - pravo na korištenje. Kupcima se to ne sviđa i govore: "ako sam platio; onda sam i vlasnik". Poistovjećivanje sa automobilom je onda u tom slučaju promašeno, jer kupnjom automobila ili nekog drugog predmeta, postaje se vlasnikom istoga, te sukladno tome kupac ima "administratorske" ovlasti nad kupljenim predmetom. Usporedba sa automobilima bi bila ispravna u slučaju da npr. kupnjom Audia, kupac mora prihvatiti određene uvjete, koji međuostalim stvarima uvjetuju zabranu najma kupljenog vozila, njegovu daljnju prodaju, itd...

Pa ni kupnjom auta ne dobiješ pravo od mercedesa da isti kopiraš i dijeliš ili prodaješ - for the sake of argument, zanemarimo to što većini ljudi to nije praktično/izvedivo, za razliku od igre koju spržiš na prazan dvd i šibaš. Naravno da razlika postoji, razlika i je bitna za shvaćanje što nije ispravno, moralno, te legalno. Ono što je bitno i što je on-topic je da ljudi u prosjeku nemaju percepciju otuđivanja kada je riječ o piratiziranju. To što imaju takvu percepciju netko tumači kao opravdanje za taj postupak (ako većina misli da je ok, onda je ok), ja tvrdim da je stvar u tome da je takav pogled posljedica oblika proizvoda i njegovih karakteristika kojega oni vide apstraktnim i drugačijim - povlačenjem paralele s nekakvim automobilom jednostavno pokušavam ukazati na načela koja su prisutna bez obzira na našu definiciju proizvoda i vlasništva.

Tread softly because you tread on my dreams.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
lovac82 kaže...
ATIRade kaže...

E baš si mi dobro sad sve objasnio. Tu je igrica 350 kn, a sutra idem u Australiju da je kupim za 200 kn jer je tamo jeftinija. A jel znaš kolike su plaće vani?

Pa zato postoji shipping, international shipping, Steam, PayPal etc.... ne moras ti nigdje ici, trebas se samo vise informirati i uz nesto vise truda proci ces jeftinije.

 To znači da se trebam registrirati i imati broj kartice? Što ako mi netko hakira račun? Što ako mi netko ugrade poštu? Što ako mi se igrica ne svidi, odnosno ima puno bugova?

 Što ako naručim PES2012 na kojem piše da je to simulacija nogometa? Što ako se dok igram PES2012 lopta odbija kao da igram pinball? Što ako golmani ne brane dobro? Pa takvo nešto ne lići na simulaciju nogometa.

Mogu li zato tužiti autora? Ipak sam prevaren, piše da je to simulacija nogometa, a više lići na pinball. Zašto većina klubova nema prava imena? Zašto moram skinuti patch da bi imena bila prava? Zašto su patchevi besplatni

i nisu porijeklo autora(konami)? Zašto autor ne plaća tvrocu patcha naknadu jer ljudi više vole igrati sa pravim imenima klubova i zato kupe PES2012 (igrica je takva kakva je, ali ćemo patchirati i biti će bolja),

a zašto autori nisu platili Nikoli Tesli naknadu jer da nema struje nebi mogli napraviti te igrice? Zašto ne poštuju Teslino intelektualno vlasništvo?

Zašto je pitanje piratstva glavni svjetski problem, a ne porast cijena nafte, glad u svijetu, nezaposlenost?

 

Ti možda imaš para da kupiš svaki dan novu igricu, a što je sa onima koji nemaju? Šta oni nemaju pravo na to? Šta nije dosta da se plati internet usluga, flat + brzina da bi se par puta na mjesec mogao skinuti neki film i pogledati s obitelji?

Zašto miješate materijalno i virtualno?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
ElektričnaOvca kaže...

Pa ni kupnjom auta ne dobiješ pravo od mercedesa da isti kopiraš i dijeliš ili prodaješ

  ček, postoji neka zakonska osnova po kojoj ja svoj auto ne smijem pokloniti ili prodati??

12 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
ElektričnaOvca kaže...

Pa ni kupnjom auta ne dobiješ pravo od mercedesa da isti kopiraš i dijeliš ili prodaješ.

 Baš si me nasmijao. Po tebi kad kupiš auto ne smiješ ga kasnije prodati cijelog, u dijelovima, popravljati ga ili modificirati?

 Vidi koliko kriminalaca onda:

http://www.njuskalo.hr/auti

14 godina
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Canis kaže...
ElektričnaOvca kaže...

Pa ni kupnjom auta ne dobiješ pravo od mercedesa da isti kopiraš i dijeliš ili prodaješ

  ček, postoji neka zakonska osnova po kojoj ja svoj auto ne smijem pokloniti ili prodati??

Htio je reći da  ne smiješ kopirat pa tu kopiju prodavat ili dijelit. (bar sam ja tako shvatio)

Smiješ prodat svoj ili ga poklonit, ali ga onda više ti nemaš. 

 

Po meni je kopirati nešto i koristit kopirano krađa. Ako nije krađa ispada da je dovoljno da jedna osoba kupi original kopira u milijun primjeraka i dijeli dalje, što ćemo se svi vjerojatno složit da je besmisleno. Ali isto tako mora biti dopušteno ,kad kupim nešto, prodat, posudit ili radit šta god ja hoću s tim jer je to moje dok god ostaje samo jedan primjerak. Znači ako posudim nekom taj netko smije koristit, ali ne smijem ja. 

 

@lovac82 "osim toga, bez automobila danas ne mozes, bez igara mozes"

Velika glupost. Zašto ti ne bi mogao bez automobila? Koliko znam auto još uvijek spada pod luksuz. Možeš i bez jednog ili drugog, a ako ti ne možeš bez auta onda nemaš pravo govorit nekom drugom da može bez igara.

Jedina razlika je ta što auto ne možeš kopirat. Da se može kopirat vjerojatno bi to ljudi radili isto kao i s igrama. Krađa u oba slučaja.

Poruka je uređivana zadnji put sub 31.3.2012 16:21 (Iggx).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
ATIRade kaže...

 To znači da se trebam registrirati i imati broj kartice? Što ako mi netko hakira račun? Što ako mi netko ugrade poštu? Što ako mi se igrica ne svidi, odnosno ima puno bugova?

 Što ako naručim PES2012 na kojem piše da je to simulacija nogometa? Što ako se dok igram PES2012 lopta odbija kao da igram pinball? Što ako golmani ne brane dobro? Pa takvo nešto ne lići na simulaciju nogometa.

Mogu li zato tužiti autora? Ipak sam prevaren, piše da je to simulacija nogometa, a više lići na pinball. Zašto većina klubova nema prava imena? Zašto moram skinuti patch da bi imena bila prava? Zašto su patchevi besplatni

i nisu porijeklo autora(konami)? Zašto autor ne plaća tvrocu patcha naknadu jer ljudi više vole igrati sa pravim imenima klubova i zato kupe PES2012 (igrica je takva kakva je, ali ćemo patchirati i biti će bolja),

a zašto autori nisu platili Nikoli Tesli naknadu jer da nema struje nebi mogli napraviti te igrice? Zašto ne poštuju Teslino intelektualno vlasništvo?

Zašto je pitanje piratstva glavni svjetski problem, a ne porast cijena nafte, glad u svijetu, nezaposlenost?

 

Ti možda imaš para da kupiš svaki dan novu igricu, a što je sa onima koji nemaju? Šta oni nemaju pravo na to? Šta nije dosta da se plati internet usluga, flat + brzina da bi se par puta na mjesec mogao skinuti neki film i pogledati s obitelji?

Zašto miješate materijalno i virtualno?

Pitanje piratstva nije najvažniji svjetski problem.

Tvoj problem što nemaš para da kupiš ''igricu'' je taman na dnu egzistencijalnih problema.

Zašto ti govoriš o ''virtualnom'' kao da ti je netko otkinuo koricu kruha iz usta?

Netko živi od proizvodnje ''virtualnog'', on time priskrbljuje materijalno - zašto ga oštećuješ za nešto što će tebi u najboljem slučaju donijeti par sati zabave, a u najgorem slučaju ti se neće svidjeti?

 

Btw, radiš mi uslugu jer sam svoje argumente odvodiš u apsurd.

Tread softly because you tread on my dreams.
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.3.2012 16:19 (ElektričnaOvca).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Iggx kaže...

Htio je reći da   ne smiješ kopirat pa tu kopiju prodavat ili dijelit. (bar sam ja tako shvatio)

Smiješ prodat svoj ili ga poklonit, ali ga onda više ti nemaš.

 

Po meni je kopirati nešto i koristit kopirano krađa. Ako nije krađa ispada da je dovoljno da jedna osoba kupi original kopira u milijun primjeraka i dijeli dalje, što ćemo se svi vjerojatno složit da je besmisleno. Ali isto tako mora biti dopušteno ,kad kupim nešto, prodat, posudit ili radit šta god ja hoću s tim jer je to moje dok god ostaje samo jedan primjerak. Znači ako posudim nekom taj netko smije koristit, ali ne smijem ja.

Ok, to stoji. P.s. http://www.tportal.hr/lifestyle/autozona/183766/Mercedes-pobijedio-na-sudu-pa-unistio-repliku-Gullwinga.html

12 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
ElektričnaOvca kaže...
ATIRade kaže...

 To znači da se trebam registrirati i imati broj kartice? Što ako mi netko hakira račun? Što ako mi netko ugrade poštu? Što ako mi se igrica ne svidi, odnosno ima puno bugova?

 Što ako naručim PES2012 na kojem piše da je to simulacija nogometa? Što ako se dok igram PES2012 lopta odbija kao da igram pinball? Što ako golmani ne brane dobro? Pa takvo nešto ne lići na simulaciju nogometa.

Mogu li zato tužiti autora? Ipak sam prevaren, piše da je to simulacija nogometa, a više lići na pinball. Zašto većina klubova nema prava imena? Zašto moram skinuti patch da bi imena bila prava? Zašto su patchevi besplatni

i nisu porijeklo autora(konami)? Zašto autor ne plaća tvrocu patcha naknadu jer ljudi više vole igrati sa pravim imenima klubova i zato kupe PES2012 (igrica je takva kakva je, ali ćemo patchirati i biti će bolja),

a zašto autori nisu platili Nikoli Tesli naknadu jer da nema struje nebi mogli napraviti te igrice? Zašto ne poštuju Teslino intelektualno vlasništvo?

Zašto je pitanje piratstva glavni svjetski problem, a ne porast cijena nafte, glad u svijetu, nezaposlenost?

 

Ti možda imaš para da kupiš svaki dan novu igricu, a što je sa onima koji nemaju? Šta oni nemaju pravo na to? Šta nije dosta da se plati internet usluga, flat + brzina da bi se par puta na mjesec mogao skinuti neki film i pogledati s obitelji?

Zašto miješate materijalno i virtualno?

Pitanje piratstva nije najvažniji svjetski problem.

Tvoj problem što nemaš para da kupiš ''igricu'' je taman na dnu egzistencijalnih problema.

Zašto ti govoriš o ''virtualnom'' kao da ti je netko otkinuo koricu kruha iz usta?

Netko živi od proizvodnje ''virtualnog'', on time priskrbljuje materijalno - zašto ga oštećuješ za nešto što će tebi u najboljem slučaju donijeti par sati zabave, a u najgorem slučaju ti se neće svidjeti?

 Da platim 350 kn za par sati zabave? Pa kurva mi je jeftinija.

 Nitko ne kaže da trebamo dobiti nešto besplatno, ali toliko nabiti cijenu jednog filma i još ga kasnije imati bez mogućnosti da se posudi nekom ili kopira?

 Znaš kako je internet izgledao na početku? Stranice su bile statičke, u obliku podatkovnog repozitorija, a sav sadržaj je bio javno dostupan. Tako da napadaći napadom i nisu imali neku korist kad je sav sadržaj bio javan.

 Da su filmovi dostupni svima po povoljnim cijenama nitko nebi uzimao kopiju kad je original bolji. Ne može biti jednostavnije, tko želi shvatiti će shvatiti, a tko ne želi taj i ne mora shvatiti. Meni svejedno.

15 godina
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Canis kaže...

 Ako sam dobro shvatio, trik je u tome da nakon što kupac plati x iznos i kupi igru/film/sw, on ne postaje vlasnikom dotičnog, već samo dobije - pravo na korištenje. Kupcima se to ne sviđa i govore: "ako sam platio; onda sam i vlasnik".

Ocito nisi dobro shvatio, reci mi, otkad ces ti to nekomu nesto pokloniti besplatno (nesto sto si ti nekoc platio 200-500 KN)? neces? pa zasto bi potencijalni kupac kupio bas tvoju rabljenu igru za 5-15 dolara (karikiram), kada tu istu igru moze skinuti ilegalnim putevima potpuno besplatno ili cekati akciju na Steam-u gdje ce igra vjerojatno biti jos jeftinija? sve i da kupi, takav kupac nije podrzao developere, platio je igru tebi. Znaci, ionako nemas neke koristi od pravog vlasnistva igre, a isto tako i developeri/izdavaci koji nemaju nista od tvoje prodaje, kada je rijec o MP igrama (onda to posebno dolazi do izrazaja) jer ce se s vremenom MP serveri neke igre zatvoriti, i to, to je po meni najbitniji problem, zasto nam ne izbace LAN mod/ne omoguce kreiranje dedicated servera za igru kada zatvore svoje officialne servere? kazes, "vec samo dobije- pravo na koristenje" i niz ostalih slova koje nije citao, neznanje nije isprika, postavlja se jos jedno pitanje, zasto se kupac uopce odlucio za takav "radikalan" potez, kupiti jednu igru sa sitnim slovima koje nikada nije/nece procitao/ti.

 

BTW @ATIRade

 

Pola toga sto si nabrojao, ti se moze isto dogoditi kada kupis igru na domacem trzistu u fizickom obliku.... takoder, postoji nesto sto se zove refund, pravo pitanje je zapravo.... jesi li siguran da ti je sigurnije kupiti igru ovdje kod nas? (osim toga, i skuplje... samo je lakse i nesto brze za razliku od shippinga) hmm, ne bih bas rekao da ce ti nasi trgovci doci u susret s eventualnim problemima. Izmedu ostalog, gdje ti novac leze svakog mjeseca? dobijes ga odmah u ruke? dakle, nije ti prvi put da si se susreo s bankovnim racunom (zasto ti oni nebi pokrali placu?), kako njima mozes vjerovati? jesi li cuo da su Hrvati jedan od gorih naroda sto se tice krade, vrijedanju po nacionalnosti/rasi itd a opet zivimo ovdje? isto toliko pitanja koliko si ih ti postavio meni, mogu i ja. Zadnje, na moju zalost.... nisam od jednih koji moze bacati novac na svaku igru koju zazeli, niti sam rekao da ne koristim piratski sadrzaj. Provider nije vlasnik igre, softvera... zar nije dovoljno da platim samo struju i da mi dozvole koristenje svega na ovom svijetu sto ima bilo kakve veze sa strujom itd.. ja nisam mijesao aute i igru, bas suprotno.

Ne stavljajte ruku u ventilator dok ventilator radi. Upozorenje na klimatizacijskom uređaju
14 godina
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
lovac82 kaže...
Canis kaže...

 Ako sam dobro shvatio, trik je u tome da nakon što kupac plati x iznos i kupi igru/film/sw, on ne postaje vlasnikom dotičnog, već samo dobije - pravo na korištenje. Kupcima se to ne sviđa i govore: "ako sam platio; onda sam i vlasnik".

Ocito nisi dobro shvatio, reci mi, otkad ces ti to nekomu nesto pokloniti besplatno (nesto sto si ti nekoc platio 200-500 KN)? neces? pa zasto bi potencijalni kupac kupio bas tvoju rabljenu igru za 5-15 dolara (karikiram), kada tu istu igru moze skinuti ilegalnim putevima potpuno besplatno ili cekati akciju na Steam-u gdje ce igra vjerojatno biti jos jeftinija? sve i da kupi, takav kupac nije podrzao developere, platio je igru tebi. Znaci, ionako nemas neke koristi od pravog vlasnistva igre, a isto tako i developeri/izdavaci koji nemaju nista od tvoje prodaje, kada je rijec o MP igrama (onda to posebno dolazi do izrazaja) jer ce se s vremenom MP serveri neke igre zatvoriti, i to, to je po meni najbitniji problem, zasto nam ne izbace LAN mod/ne omoguce kreiranje dedicated servera za igru kada zatvore svoje officialne servere? kazes, "vec samo dobije- pravo na koristenje" i niz ostalih slova koje nije citao, neznanje nije isprika, postavlja se jos jedno pitanje, zasto se kupac uopce odlucio za takav "radikalan" potez, kupiti jednu igru sa sitnim slovima koje nikada nije/nece procitao/ti.

 

Zašto ne bih nekom poklonio? Možda baš hoću dati prijatelju ili nekom jer meni više ne treba. Isto kao što mogu bilo koji drugi predmet posudit, poklonit ili prodat. Ako sam platio igru 500kn moram imati pravo prodat ju. Moj problem je koliko za nju mogu dobit i hoće li ju netko kupit. Kažeš kupac nije podržao developere? Jel kupac koji kupi od mene mobitel podržao proizvođača? Ako ja više ne igram zašto ne bih dao nekom drugom. Imam koristi od pravog vlasništa i developeri/izdavači nemaju šta imat koristi od moje prodaje. Ne možeš na istom "predmetu" deset puta zaradit. 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Iggx kaže...
lovac82 kaže...
Canis kaže...

 Ako sam dobro shvatio, trik je u tome da nakon što kupac plati x iznos i kupi igru/film/sw, on ne postaje vlasnikom dotičnog, već samo dobije - pravo na korištenje. Kupcima se to ne sviđa i govore: "ako sam platio; onda sam i vlasnik".

Ocito nisi dobro shvatio, reci mi, otkad ces ti to nekomu nesto pokloniti besplatno (nesto sto si ti nekoc platio 200-500 KN)? neces? pa zasto bi potencijalni kupac kupio bas tvoju rabljenu igru za 5-15 dolara (karikiram), kada tu istu igru moze skinuti ilegalnim putevima potpuno besplatno ili cekati akciju na Steam-u gdje ce igra vjerojatno biti jos jeftinija? sve i da kupi, takav kupac nije podrzao developere, platio je igru tebi. Znaci, ionako nemas neke koristi od pravog vlasnistva igre, a isto tako i developeri/izdavaci koji nemaju nista od tvoje prodaje, kada je rijec o MP igrama (onda to posebno dolazi do izrazaja) jer ce se s vremenom MP serveri neke igre zatvoriti, i to, to je po meni najbitniji problem, zasto nam ne izbace LAN mod/ne omoguce kreiranje dedicated servera za igru kada zatvore svoje officialne servere? kazes, "vec samo dobije- pravo na koristenje" i niz ostalih slova koje nije citao, neznanje nije isprika, postavlja se jos jedno pitanje, zasto se kupac uopce odlucio za takav "radikalan" potez, kupiti jednu igru sa sitnim slovima koje nikada nije/nece procitao/ti.

 

Zašto ne bih nekom poklonio? Možda baš hoću dati prijatelju ili nekom jer meni više ne treba. Isto kao što mogu bilo koji drugi predmet posudit, poklonit ili prodat. Ako sam platio igru 500kn moram imati pravo prodat ju. Moj problem je koliko za nju mogu dobit i hoće li ju netko kupit. Kažeš kupac nije podržao developere? Jel kupac koji kupi od mene mobitel podržao proizvođača? Ako ja više ne igram zašto ne bih dao nekom drugom. Imam koristi od pravog vlasništa i developeri/izdavači nemaju šta imat koristi od moje prodaje. Ne možeš na istom "predmetu" deset puta zaradit. 

 Vidiš da bi svi htjeli obogatiti se preko noći i na jednom predmetu bezbroj puta zaraditi. Meni se više neda raspravljati.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice