Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?

poruka: 218
|
čitano: 33.326
|
moderatori: DrNasty, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
dejson kaže...

Ne može. Iz prostog razloga sto se smrt PC gaminga  nece desiti...................

............................... konverziju istih u divx i ostale formate, sto je izuzetno tesko na drugoj platformi uciniti. 99% ljudi koristi mobilne telefone od kojih zele da kada ih prikopcaju na kompjuter obave sinhronizaciju, prebace podatke, to ce uvijek biti komplikovano kod LINUX-a.

 

 

 

 

 

 

Svasta si ti ovdje rekao, medjutim to su sve tvoja iskustva koja, bez da ih omalovazam, jednostavno predstavljaju samo tvoje vidjenje koje  ne smatram krivima ili neispravnima, nego jednostavno nepotpunima sto je i rezultiralo nekim nonsensima u tvom tekstu.

 

Krenimo redom:

 

Kao prvo, vjerujem da nisi dobro shvatio temu o kojoj je Danny htio raspravljati. Naime polazna premisa nije bila da PC gejmanje je mrtvo, nego je to bio pokusaj utvrdjivanja sprege izmedju PC-ja i PC igara u kucnom okruzenju. Dakle, pojednostavljeno, koliko bi imalo smisla kupovati za 150-200 eura Windowse za kucnu upotrebu ukoliko PC igre ne bi postojale, a pri tome postoji besplatna alternativa sa kojom ne bi bio uskracen u nicemu, ako govorimo o klasicnoj kucnoj upotrebi.

 

Da Danny nije pricao iz guzice, dokaz ti je na nekim od pocetnih stranica ove teme gdje je evidentno prema zaradama koje ostvaruju video igre da je igranje na PC u stalnom padu. Dakle nije rijec i ZF-u i nemogucim scenarijima, nego je rijec o ne tako nezamislivom i realnom tijeku dogadjaja ukoliko bi se stvari krenule razvijati u tom pravcu.

 

Jos jednom, bez ikakvog omalovazavanja ili vrijedjanja, ali to sto ti nisi u stanju upogoniti Linux u manje od dva-tri dana, to ne znaci da je taj sistem los ili nedorecen, nego jednostavno znaci da nemas dovoljno iskustva sa Linuxom.

 

Android navodis kao vrhunsku platformu vjerovatno zaobravljajuci da Android radi na Linuxu.

 

Ne razumijem sto ti na bilo kojoj modernoj distribuciji Linuxa imas potrebu podesavati iz terminala, kada govorimo o kucnoj upotrebi?

 

Da li je nesto jednostavno uvelike ovisi i o navici, vremenu koristenja.......itd. pa  kada vec toliko oftopicarimo imas jedan lijepi tekst OVDJE gdje je covjek napisao kako bi izgledao prvi korisnicki susret sa Windowsima nekoga tko je cijelo vrijeme radio na Linuxu i nikada nije vidio Windowse. Jako zanimljivo i smijesno, stoga ti preprucam da procitas jer daje jedno drugo vidjenje na stvari za koje mislimo da su takve kakvima se cine (a nisu!).

 

 

16 godina
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo

Eto, Syncmaster je jedan od rijetkih koji je shvatio poantu teme. Hvala na tome. Što si se bar potrudio shvatiti.

dejson kaže...

Ne može. Iz prostog razloga sto se smrt PC gaminga  nece desiti. Jednostavno nece. Mnogi su odusevljeni ovom temom jer je stvorila dosta mjesta za jednu zustru diskusiju i to je u redu, iako je u meni ova tema kada sam procitao naslov izazvala ironicni podsmijeh. Iz naslova se da zakljuciti da je smrt PC gaminga vec pocela, sto je opet POGRESNO. U sustini citava tema je jedan veliki nonsens a evo i zasto.

Odumiranje je svakako počelo, brojke govore. Hoće li ikada umrijeti, mislim da ne, smanjiti će se ako ovako nastavi, ali neće umrijeti. S time da si ti POGREŠNO protumačio naslov, on nije davao bilo kakav zaključak da je PC gaming mrtav. (navodnici)

 

dejson kaže...

Preveliki je broj ljudi koji pojma nemaju sta je to linux. ( Pobjedu odnosi WIN ) = mnogo para.

Zašto misliš da bi i dalje tomu bilo tako da nema igranja? Obrazloži?

Nije li pametnije koristiti jednako dobar besplatni sustav? Kućnom korisniku samo da napomenem.

 

dejson kaže...

Postoji veliki broj igara za koje je modding istih moguc jedino na PC-u. ( pobjedu odnosi WIN ) = mnogo para.

Linux nema virusa i ne moras ga defragmentirati i instalirati preko 20 programa za ciscenje registryja, temp fileova itd itd. Mislim da se prosjecan gamer nece lak odreci igara radi ovih prednosti linux.a ( pobjedu odnosi WIN ) = mnogo para.

Linux i gaming necu ni spominjati. To dvoje jednostavno ne ide zajedno. ( pobjedu odnosi WIN ) = mnogo para.

Igre se izdaju kako je i receno prvo za konzole radi, naravno PARA.

Krećemo od pretpostavke da igara na PC nema, pa su ove stavke nevažne.

 

dejson kaže...

PC gaming nece umrijeti nikada. I to upravo iz slijedeceg razloga. Windows je operativni sistem na kojem ljudi pored igara vrse mnogobrojne operacije, za koje se moze naci zamjena i na linuxu i na drugim operativnim sistemima, ali ulazuci 10x vise vremena ( konverzija videa npr ). Sinoc sam reinstalirao sistem ( win 7 ) i za 2 sata je sve bilo gotovo ( sistem i aplikacije ). Kod linuxa mi treba sigurno 2 ili 3 dana da ga potpuno podesim svim svojim potrebama, iskreno govoreci. Nisam noob niti neki gloopan ali stvari jednostavno tako stoje. Vise od polovine korisnika linuxa isti koriste samo da bi zadovoljili svoj kompleks kompetentnosti i da bi drugima mogli reci da ga koriste iako nikada nisu ni otvorili konzolu. apt-get install.... ne smatram otvaranjem konzole :). Point and click je zakon u danasnjem vremenu kada zivot postaje sve turbulentniji i kada korisnici imaju sve manje vremna da se bakcu sa raznim glupostima. Zasto da ukucavam u konzolu 40 minuta komande da bi nesto "mozda" proradilo kada sve to na WIN-u mogu obaviti za 2 minute.

Dakle, ovo su bedastoće. Prijatelju, neke distribucije linuxa su, baš kao i Windows Vista ili 7 (ako ne u većoj mjeri) user friendli toliko da za pola sata imaš sistem sa svim osnovnim programima koji ti trebaju. Ali baš svim. Priče o 40 minuta komandi u odnosu na 2 minute će popušiti oni koji nisu radili na linuxu.

 

When i get sad i stop being sad, and be awesome instead... TRUE STORY!
15 godina
neaktivan
offline
Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?

Ako je moj post bedastoca, uzvracam istom mjerom :).

 

Da li bi smrt PC Gaminga znacila smrt Windowsa bi se tema trebala zvati onda.

 

Da li bi korisnici koristili windows da nema igara. Odgovor je da. Jer je ranije nastao i previse se ukorijenio u drustvo.

 

Ne postoji distribucija linuxa koja moze po friendshipu da parira windows-u. NE POSTOJI !!!

 

Koliko je lagano instalirati neke teme virtuelnih prozora na win-u, navodim primjer, nemoj se za ovo uhvatiti kao pijan plota. Veoma je lako to uraditi. Procentualno, koliko je lagano instalirati compizna linux. 60 % rekao bih.

 

Da ne govorim o pokretanju 3d na ATI karticama uz koristenje TV tunera. Taj tv tuner pod windozama radi na bilo kojoj grafickoj kartici, ali ne i na linuxu.

 

Da se razumijemo imam aktivan slackware 12 i zaista ne bih ga ukinuo ni za sta na svijetu, jer mi sluzi u o onome u cemu mi i treba najvise.

 

Ali sto se tice everyday use gdje korisnik treba da se dobro oznoji kako bi instalirao flash, ne hvala, to nije recept za veliku zaradu, kao ni za privoljavanje korisnika da isti koriste. Hocu li uzeti neki stari auto koji treba da smirglam, glancam, poliram, popravljam, mijenjam neke dijelove svaki dan, naravno da hocu ako sam petrol head i ako bas moram da vozim tog i tog citroena. Ali ako nisam freak i techno geek i mudrica ( a 90 % trzista nije ) onda brate neci nego cu sebi uzeti novo vozilo i zdravo.

 

Znaci da igara nema, svi bi i dalje koristili windows.

 

Moram vas iznenaditi ali znam da  Android radi na linux kernelu, lol, zato sam i uporedjivao symbian i android kao ekvivalent poredjenja windowsa i linuxa. Ali nema veze. Napad je nabolja odbrana

Radim na linuxu dovoljno dugo ali sam valjda sitnicav previse pa mi zato treba dugo vremena. A ujutro oko 4 malo slabije i vidim pa dok nabodem tipku zna potrajati. Ah ne znam ali podesavanje pppoe-a radim preko konsole kao obicni korisnik, iako vecina distribucija danas ima savrsene aplete za to.

 

Ljudi, Avatar je prepoznat u nekoliko dana koliko je to dobar film, coca-cola isto tako koliko je dobro pice, niko vise ne spominje onu kiselu vodu........ i ime sam joj zaboravio. Jednostavno, stvari koje valjaju prolaze, a koje ne valjaju ne prolaze.

 

Jedino mogu istaci da sam kada sam kupovao zadnji racunar dobro se zamislio da li da kupim konzolu i samo slackware guram. Ali nije to to. Bar sto se tice PC igara, patch-ova, F1 modova za GTR, HDR patceva.

 

Znaci pomislio sam na to ali sam prije odustao nego sto sam uzeo to u razmatranje. Ko zna, mozda za 50 godina situacija bude drugacija, nije iskljuceno. Ali sada pisati o tome jednostavno nema smisla.

 

BTW Danny imamo isti monitor,  zato se nemojmo svadjati :) . Ja ovako vidim stvari i to je to. Ti jesi vjerovatno u pravu u nekim stvarima ali u nekim se i ne slazemo.

 

Pustimo i druge da progovore jos koju.

 

 

It's so deep how can you be so shallow
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2010 13:21 (dejson).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo

Iako sumnjam da ce mi se sve ovo obiti o glavu ipak cu riskirati.

 

 

Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?

Ako je moj post bedastoca, uzvracam istom mjerom :).

Da li bi smrt PC Gaminga znacila smrt Windowsa bi se tema trebala zvati onda.

Nije govno nego se pas posrao.

 

Ne postoji distribucija linuxa koja moze po friendshipu da parira windows-u. NE POSTOJI !!!


Vec sam ti rekao da je sve stvar navike. Po meni, centralni repozitorij je otvorio potpuno novo poglavlje u "user friendly" sucelju i to je nesto sa cime windowsi ni u svojoj najnovijoj iteraciji ne mogu parirati. Od najveceg problema u Linuxu (instalacija programa i dependency) do, usuditi cu se reci jedne od najvecih prednosti.

 

Koliko je lagano instalirati neke teme virtuelnih prozora na win-u, navodim primjer, nemoj se za ovo uhvatiti kao pijan plota. Veoma je lako to uraditi. Procentualno, koliko je lagano instalirati compizna linux. 60 % rekao bih.

 

Priznajem, 3 klika su prilicno komplicirana radnja i zasluzuju barem 4 razreda srednje skole+4 godine fakulteta + 2 godine staziranja da bi se uspjesno izvela.

 

Jedino mogu istaci da sam kada sam kupovao zadnji racunar dobro se zamislio da li da kupim konzolu i samo slackware guram.

 

E vidis, to je cijela poanta ovog threada. Ti si se tu zamislio, a netko ce se odluciti i uciniti upravo to. Ipak, vjeujem da je kod tebe prevagnula cinjenica da nisi platio windowse i da nisi stranac u rukovanju torrentima. Da, pored toga sto svaku igru moras kupiti, moras jos svakih 6-12 mjeseci nadogradjivati PC da bi se kvalitetno i na najvisim postavkama igrao i da svaki put kada kupis novi kompjuter opet moras kupiti iste windowse koje si vec jednom platio, vjerujem da bi ti se konzola odjednom ucinila puno primamljivijom i isplativijom opcijom.

 

Ovako o tome nema smisla raspravljati jer jednostavno svi vi zaboravljate da ogromna vecina igraca na PC-iju igra pirate na piratskim windowsima i da stavku od 200 eura koju u normalnom svijetu ljudi placaju jer cijene tudji rad, jednostavno ignorirate u svojoj argumentaciji.

 

 

 

 

 

 

 

14 godina
protjeran
offline
Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?

Windows koriste i normalni ljudi, koji rade normalan posao, ali i djeca (koja se najcesce igraju).

 

Windows je stabilan, relativno brz i "uredan" OS (osim Viste, samo zbog RAM problema), od 98-ice preko 2000 do XP-a, nisam imao sansu isprobati 7-micu.

 

 

Linux koriste djeca kojoj je do sprdancije i zezanja sa OS-ovima, i ne postoji (ne postoji)ne postojine postoji ne postoji razlog za sto bi ozbiljan covjek htio koristiti Linux, ili bilo koji drugi OS osim XP-a (osim naravno zbog "sigurnosti").

 

Mac (i OS-ove koje dolaze iz tog tabora), koriste Amerikanci i sa naseg stajalista je to totalna glupost, biti tako konzervativan.... Tesko je reci nesto o Mac-u kad u (Amerikanaca) njih ni sijalica nije ista kao u nas.

a.k.a dr. House, ali to je ime bilo zauzeto....
Moj PC  
1 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
syncmaster245b kaže...

Iako sumnjam da ce mi se sve ovo obiti o glavu ipak cu riskirati.

 

 

Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?

Ako je moj post bedastoca, uzvracam istom mjerom :).

Da li bi smrt PC Gaminga znacila smrt Windowsa bi se tema trebala zvati onda.

Nije govno nego se pas posrao.

 

Ne postoji distribucija linuxa koja moze po friendshipu da parira windows-u. NE POSTOJI !!!


Vec sam ti rekao da je sve stvar navike. Po meni, centralni repozitorij je otvorio potpuno novo poglavlje u "user friendly" sucelju i to je nesto sa cime windowsi ni u svojoj najnovijoj iteraciji ne mogu parirati. Od najveceg problema u Linuxu (instalacija programa i dependency) do, usuditi cu se reci jedne od najvecih prednosti.

 

Koliko je lagano instalirati neke teme virtuelnih prozora na win-u, navodim primjer, nemoj se za ovo uhvatiti kao pijan plota. Veoma je lako to uraditi. Procentualno, koliko je lagano instalirati compizna linux. 60 % rekao bih.

 

Priznajem, 3 klika su prilicno komplicirana radnja i zasluzuju barem 4 razreda srednje skole+4 godine fakulteta + 2 godine staziranja da bi se uspjesno izvela.

 

Jedino mogu istaci da sam kada sam kupovao zadnji racunar dobro se zamislio da li da kupim konzolu i samo slackware guram.

 

E vidis, to je cijela poanta ovog threada. Ti si se tu zamislio, a netko ce se odluciti i uciniti upravo to. Ipak, vjeujem da je kod tebe prevagnula cinjenica da nisi platio windowse i da nisi stranac u rukovanju torrentima. Da, pored toga sto svaku igru moras kupiti, moras jos svakih 6-12 mjeseci nadogradjivati PC da bi se kvalitetno i na najvisim postavkama igrao i da svaki put kada kupis novi kompjuter opet moras kupiti iste windowse koje si vec jednom platio, vjerujem da bi ti se konzola odjednom ucinila puno primamljivijom i isplativijom opcijom.

 

Ovako o tome nema smisla raspravljati jer jednostavno svi vi zaboravljate da ogromna vecina igraca na PC-iju igra pirate na piratskim windowsima i da stavku od 200 eura koju u normalnom svijetu ljudi placaju jer cijene tudji rad, jednostavno ignorirate u svojoj argumentaciji.

 

 

 

 

 

 

 

Brojao sam, ipak tu treba oko 17 klikova za compiz, a ja nisam stazirao prema tome I am linuxas wanna be. Štaš'

Neko drugi se hoce odluciti, ali bih volio da poznajem bar jednog, a poznajem lika koji je dobio bingo ( toliko o racunu vjerovatnoce )

Hvala Bogu, radim posao koji se cijeni sa strane ulozenog mislilackog truda a i tako sam odgajan da uvijek cijenim tudji rad. Dakle nemam piratske windowse kao ni igre, Jer ne igram ih previse, pa ne kupujem ko ludjak svaki mjesec po 15 naslova i mogu to sebi priustiti.

Malo manje korisim torrente a malo vise koristim RS skriptu za linux . Tesko bih kao korisnik kakav jesam mogao koristiti photoshop, word ili slicno na nekoj konzoli a da ne govorim o tome da ne zelim da ucim Gimp. O supruzi da i ne pricam. Mozda sam habitusom vezan za nenormalni svijet ali se pokusavam druziti sa ljudima koji su barem duhoom daleko od ovoga prostora punog.... joj natkjeraces me da trujem temu jer si krenuo sa pogresnim pitanjem na pogresnom mjestu i mislim da tema nema veze sa piratlukom i originalima koji ne uticu previse na ovu temu.

 

 

It's so deep how can you be so shallow
15 godina
protjeran
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
Mentalist kaže...

Windows koriste i normalni ljudi, koji rade normalan posao, ali i djeca (koja se najcesce igraju).

 

Windows je stabilan, relativno brz i "uredan" OS (osim Viste, samo zbog RAM problema), od 98-ice preko 2000 do XP-a, nisam imao sansu isprobati 7-micu.

 

 

Linux koriste djeca kojoj je do sprdancije i zezanja sa OS-ovima, i ne postoji (ne postoji)ne postojine postoji ne postoji razlog za sto bi ozbiljan covjek htio koristiti Linux, ili bilo koji drugi OS osim XP-a (osim naravno zbog "sigurnosti").

 

Mac (i OS-ove koje dolaze iz tog tabora), koriste Amerikanci i sa naseg stajalista je to totalna glupost, biti tako konzervativan.... Tesko je reci nesto o Mac-u kad u (Amerikanaca) njih ni sijalica nije ista kao u nas.

kakvi su to normalni ljudi normalni covjek koji koristi windowse office i ostale stvari bi ih i trebo platit ...

i ubuntu je jako jednostavan jednostavniji od windowsa tako kaze sestra koja je velika nobina (samo face i msn i glazba) 

prvo sam ju moral prisilt jer "kak cu ja to znat","to je tesko" i te fore i sad joj ubuntu bolji i od xp i 7

 

da imam neku jacu nvidia graficku nebi imo windowse (trenutno modam cod4 a to mogu radit na linuxu i igrat ga online i off)

BUCKETHEAD
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2010 20:21 (hrvatskafarkasevec).
14 godina
protjeran
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
hrvatskafarkasevec kaže...
Mentalist kaže...

kakvi su to normalni ljudi normalni covjek koji koristi windowse office i ostale stvari bi ih i trebo platit ...

i ubuntu je jako jednostavan jednostavniji od windowsa tako kaze sestra koja je velika nobina (samo face i msn i glazba) 

prvo sam ju moral prisilt jer "kak cu ja to znat","to je tesko" i te fore i sad joj ubuntu bolji i od xp i 7

 

da imam neku jacu nvidia graficku nebi imo windowse (trenutno modam cod4 a to mogu radit na linuxu i igrat ga online i off)

 

Ubuntu je stvarno jednostavan, samo milion malih klikova u konzoli (stvarno razvijen OS, kao da su sad iz DOS-a izasli) i postavis PPoE mrezu.

 

Stvarno je jednostavan, napravis nesto, i ne mozes pokrenuti na Windows-u jer svi oko tebe imaju Windows (zato jer 99.9% bivse Jugoslavije ima Windows).

 

Te ozbiljne poslove (modanje CoD4) radi kako hoces....

 

A ta tvoja sestra, kad ode kod s svih svojih ostalih prijateljica, sta ce reci, joj ja imam Ubuntu, ne zna ni digitron pokrenuti na Windows.

 

Probao sam i ja Ubuntu, ako hoces reci probaj pa vidi.

a.k.a dr. House, ali to je ime bilo zauzeto....
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2010 21:44 (Mentalist).
15 godina
protjeran
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo

 

Ubuntu je stvarno jednostavan, samo milion malih klikova u konzoli (stvarno razvijen OS, kao da su sad iz DOS-a izasli) i postavis PPoE mrezu.

 

Stvarno je jednostavan, napravis nesto, i ne mozes pokrenuti na Windows-u jer svi oko tebe imaju Windows (zato jer 99.9% bivse Jugoslavije ima Windows).

 

Te ozbiljne poslove (modanje CoD4) radi kako hoces....

 

A ta tvoja sestra, kad ode kod s svih svojih ostalih prijateljica, sta ce reci, joj ja imam Ubuntu, ne zna ni digitron pokrenuti na Windows.

 

Probao sam i ja Ubuntu, ako hoces reci probaj pa vidi.

cek nekuzim kaj nece radit na windows pa ne radim ja .deb pakete,a to kaj ti neznas sa konzolom nije niciji problem samo tvoj 

znaci za slusat glazbu,gledat filmove,surfat po netu ubuntu je spreman cim ga instaliras i to vecina "gamera" radi i da prestanu igrat na pc mogli bi bez problema ic na linux

internet se spoji bez ikakovg konfiguriranja

a ako si das malo truda mogo bi i posteno zaigrat na linuxu 

BUCKETHEAD
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2010 21:55 (hrvatskafarkasevec).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
hrvatskafarkasevec kaže...

internet se spoji bez ikakovg konfiguriranja

...

a ako si das malo truda mogo bi i posteno zaigrat na linuxu 

 

kako kome, meni nije uspjelo bez konzole.

moze se igrat na linuxu, ali ne rade sve igre ili su 50% sporije.




anyway htio sam isprobat novi ubuntu 9.10, nakon instalacije mi je javljalo neku grešku, nije se htio pokrenut uopće: Pre-exception <neki broj>,  lol.

Tak da sam odustao od linuxa, zasad...

15 godina
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
Mentalist kaže...

 

 

Linux koriste djeca kojoj je do sprdancije i zezanja sa OS-ovima, i ne postoji (ne postoji)ne postojine postoji ne postoji razlog za sto bi ozbiljan covjek htio koristiti Linux, ili bilo koji drugi OS osim XP-a (osim naravno zbog "sigurnosti").

 

Imas pravo. Samo kreteni i djeca koriste Linux

 

LINK

 

ahahahahhahahaha

 

 

15 godina
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
dejson kaže...
. joj natkjeraces me da trujem temu jer si krenuo sa pogresnim pitanjem na pogresnom mjestu i mislim da tema nema veze sa piratlukom i originalima koji ne uticu previse na ovu temu.

 

Ne bih se slozio. Mislim da pirati itekako imaju veze sa ovom temom. Postavimo situaciju ovako.

 

PC igre te ne interesiraju. MS je razvio savrsenu antipiratsku zastitu i vise je nemoguce pokrenuti pirata ili su kontrole ucestale ili te je jednostavno pocela  peci savjest zato sto koristis pirata.

 

Sada mi reci, da li ces prilikom svake kupnje novog kompjutera istresti novce za novu licencu windowsa, officea i nekog antivirusnog programa sto bi cca u kunama doslo ~3000kn (300 eura) ili ces probati besplatno rjesenje?

 

Uostalom reci mi sto kucni korisnik moze sa Windowsima (osim igara), a da nemoze to isto uciniti sa OS Xom ili Linuxom?

 

 

P.S. pogrijesio sam. 4 klika su potrebna za upaliti Compiz ukoliko su instalirani graficki driveri. Ukoliko nisu, potrebno je  jos ekstra 6 klikova napraviti Namigiva

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2010 23:57 (syncmaster245b).
14 godina
offline
Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?
Da se malo uključim u temu... i ja sam se do sada isključivo (ili 90%) igrao na PC-u. Nedavno sam nabavio PS3 i činjenica je da na PC-u trenutno nemam instaliranu niti jednu igru.

Konfiguracija mi je ajmo reći prosječna, ali za rad, internet, mail.. i više nego dovoljna. Da sam je išao nadograđivati u cilju da se igram, potrošio bi znatno više novaca nego na PS3 slim (2000 kn). Kod konzola mi je super što znaš da će ti svaka igra koju ubaciš raditi i nemaš nikakve brige oko hard. zahtjeva, drivera itd. Samo ubaciš i igraš. A sada da li bi to dovelo do propasti windows... vjerojatno ne bi, jer po meni widowsi su jedan odličan OS ako se pravilno i legalno koriste. Ja sam svoju kopiju Win 7 dobio besplatno na faxu, a i da nisam vjerojatno bi kupio home verziju. Linux je super za 90% prosječnih korisnika koji PC koriste za internet, mail, fejs i slično. Pokušao sam prijeći na njega, ali opet su mi nedostajali neki windows programi kao paint.NET (gimp mi nikako nije sjeo), Itunes(zbog iPhona), driveri od printera su dosta bugoviti na linuxu...

Tako da ja do daljnjega ostajem na windowsima, jer ne smijemo zanemariti da i za windowse postoji veliki broj besplatnih programa i više manje pod windowsima rade svi programi koji imaju i svoju linux verziju.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
Mentalist kaže...

Windows koriste i normalni ljudi, koji rade normalan posao, ali i djeca (koja se najcesce igraju).

 

Windows je stabilan, relativno brz i "uredan" OS (osim Viste, samo zbog RAM problema), od 98-ice preko 2000 do XP-a, nisam imao sansu isprobati 7-micu.

 

 

Linux koriste djeca kojoj je do sprdancije i zezanja sa OS-ovima, i ne postoji (ne postoji)ne postojine postoji ne postoji razlog za sto bi ozbiljan covjek htio koristiti Linux, ili bilo koji drugi OS osim XP-a (osim naravno zbog "sigurnosti").

 

Mac (i OS-ove koje dolaze iz tog tabora), koriste Amerikanci i sa naseg stajalista je to totalna glupost, biti tako konzervativan.... Tesko je reci nesto o Mac-u kad u (Amerikanaca) njih ni sijalica nije ista kao u nas.

Zapravo znam par ljudi koji koriste isključivo linux. Za fax doduše ali i to je ozbiljan posao.

 

I Windowsi su postojali prije ozbiljnog PC gaminga, na Windowsima je stvoren ozbiljan PC gaming, i Windowsi bi postojali i bez njega jednako kao i sada, sumnjam da bi značajno pala popularnost.

14 godina
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
syncmaster245b kaže...

 

Sada mi reci, da li ces prilikom svake kupnje novog kompjutera istresti novce za novu licencu windowsa, officea i nekog antivirusnog programa sto bi cca u kunama doslo ~3000kn (300 eura) ili ces probati besplatno rjesenje?

 

Nije da branim windowse ali zašto bi nakon kupnje npr. windowsa 7 home morao još to sve kupiti. Pa i za windowse postoji brdo kvalitetnih besplatnih programa od kojih neki nisu dostupni na linuxu, dok je 90% linux programa dostupno na windowsima. Ja sam trenutno u situaciji da su mi i windowsi i linux potpuno besplatni, pa sam se odlučio za windows jer je trenutno ipak u mnogim sitnicama dorađeniji od linuxa.

 

Mislim da bi svatko trebao procjeniti što mu zapravo treba i ako linux linux zadovoljava njegove potrebe, zašto ga ne koristiti. Nažalost problem je u mentalitetu ljudi s ovih prostora kada im više ni Windows 7 Home nije dovoljan nego svi moraju imati Ultimate verziju iako zapravo mnogi ne znaju ni u čemu je razlika. U svakom slučaju bolje linux, nego piratski windowsi.

15 godina
neaktivan
offline
Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?

Počeli ste masovno OT-at i ušli u stvari koje nemaju blage veze s temom. Sad vam još samo fali jedan Macovac i raspalite jedni po drugima!!

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?

Heh.... mislim da ni windows, ni pc, ni gaming neće propasti, a ni sve to zajedno... bar ne još neko duže duže vrijeme....

 

Negdje sam na brzinu sada pročitao da je netko napisao nešto tipa "ati i nvidia proizvodi za pc ( win ), grafe kao to će propast sigurno ako nestane pc"... A iste te kompanije proizvode i grafe i hardwer za MAC OS... heh... da i gejming na pcu i windozama nestane, sama distrubicija grafa amerima bi bila toliko velika da bi i dalje te kompanije funkcionirale bez ikakve propasti.. osim toga vjerojatno bi većina ljuid i prešla na MAC OS.


A da se mene recimo pita, ja bi odmah sada ubo mac, jer sam probo kako radi, jer sam vidio... to je čista elegancija, potpuno drukčija stvar od windowsa... mislim, gejming je na kraju krajeva vrlo neozbiljna stvar, to je za jednog ozbiljnog čovjeka možda samo dvo-trosatna zabava na dan.. ako i toliko... a windows to olakšava.


No maknuo bih se malo od gejminga... bavim se fotografijom već 3 ipo godine i tu se radi generalno o fotošopu koji guta memoriju pogotovo kad otvoriš RAW ili TIFF od  50mb - što mac otvara s lakoćom.. neki sam dan pričo s frendom i lik mi je reko da je slučajkom na mac booku pro otvorio 50 rawova u PSu, select all zajeb neki je imo i konto je da će mu laptop zaštekat totalno, kad ono prožvako svih 50 fotki za par sekundi.. radi se o 25mp.. i za one koji možda znaju eos 5dmk 2 je u pitanju... e sad,  nije da se žalim na svoj komp, dobra je konfiguracija i sve pristojno radi, ali da bi volio koristiti apple, volio bih i ne bih uopće razmišljao o prelasku.

 

Na kraju krajeva, sve je počelo od applea... imaju deset puta bolje organizirani OS i dvije jednake konfiguracije na WIN OS i MAC OS rade potpuno drukčije, a kako - Mac radi osam puta jače i bolje. Je da košta, ali kad to kupiš, onda nemaš problema sa svakom glupom sitnicom kao kod windowsa... makar ih kupiš. imaš problema na sve strane.

 

A i još jedna velika prednost, budući da je mac os takav kakav je, za njega ne postoje virusi, ili ih ima vrlo vrlo malo, ali to je neznatan broj.

 

Tko nije sjeo za mac-a i probao kako to čudo radi neka to učini. =)

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2010 0:53 (Stash).
 
1 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?

Ja cu reci moje iskustvo.

 

Razmisljao sam neko vrijeme kupiti konzolu, jer sam ipak dugogodisnji PC gamer (preko 20 godina). Na kraju, Danny mi je indirektno savjetovao da probam s xBoxom (otvorio je jednu drugu temu), i definitivno je to najbolji potez koji sam povukao u zadnje vrijeme.

Trenutno windowse drzim na kompu iskljucivo jer imam neke igre koje tamo zelim igrati: Audiosurf, Pirates, Team Fortress2 i Left for deadove.

Definitivno cu odsad nadalje kupovati igre radije za konzolu. Dodju ti frendovi doma, uzmete kontrolere, sjednete na kauc i uzivancija. Sve sto se treba uciniti je drzati dugme na kontroleru malo duze da se upali konzola, preswitchati program na TV-u i ubaciti CD.

 

Sto se tice vrlo pametnog komentara da linux nitko normalan ne koristi - eto, ja ga profesionalno kao programer koristim oko 7 godina. Dapace, kad preuzimam drugi posao, pazim da to budu projekti koji su cross-platform tako da mogu nastaviti razvoj u linuxu, jer mi windowsi jednostavno vise nisu prikladni.

 

Windowsi 95 su me odvikli od Dosa, ali na svu srecu Linux me centrirao nazad, a mislim da tu igraju samo godine starosti: tko je poceo s komandnom linijom umjesto ikona, uvijek ce znati i cijeniti prednosti i uvijek ce biti brzi. Sta vise rec kad mi je najgori udarac ergonomiji muka jer moram s vremena na vrijeme pomaknuti ruku s tipkovnice da s mishem kliknem negdje???

 

&quot;Dislocate your spine if you don't sign he says, I'll have you see in double.&quot;
 
5 1 hvala 0
15 godina
offline
Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?

Sta hoces reci da ces sa konzolom obavljati istu radnju (ili seriju njih) brze nego sa GUI-jem? Nekako ti ne vjerujem!

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
Deus ex machina kaže...

Sto se tice vrlo pametnog komentara da linux nitko normalan ne koristi - eto, ja ga profesionalno kao programer koristim oko 7 godina....

 

Ti nisi normalan ionako, dakle i dalje stoji... Smijeh

 

Šalu na stranu... ja sam primarno korisnik Windowsa, zato jer jednostavno volim da mi sve radi i da radi odmah; volim i fontove u Windowsima i "slickness" sučelja.

Linux, s druge strane, volim kao OS za neke stvari koje mi trebaju u poslu i volim model programiranja na Linuxu, način podešavanja, veličinu i brzinu samog kostura sistema te ogromnu kontrolu. Volim i hrpu mogućnosti.

 

Iskreno, probao sam oboje. Na Linux ne mogu jer ne podržava .NET u C# razvoj u mjeri u kojoj ja to želim i očekujem, a nemam se namjeru samovoljno vraćati na Javu i PHP ili ne daj Bože C++. Previše sam naviknut na ljepote modernog jezika i razvojnog okruženja na Windowsima, unatoč brojnim nedostacima.

 

Onome tko se ne bavi IT-om i doma koristi računalo, grafičar je, preporučio bih Apple i Mac OSX. Onome kome je IT posao, kao i onome tko koristi računalo za posao, Windowse, a onome kome je posao mrežni softver, kompleksna mrežna okruženja i znanstveni rad, ako može, svakako Linux/Unix.

 

Za igre, smatram da će Windowsi ostati kralj, a da će konzole s vremenom po malo odumrijeti u obliku u kakvom su sada i postati vrlo zatvorene, ali savršene verzije PC-a - tj. nešto što je Mac sada, ali za igranje.

Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2010 11:56 (naxeem).
16 godina
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
tnakir kaže...

Sta hoces reci da ces sa konzolom obavljati istu radnju (ili seriju njih) brze nego sa GUI-jem? Nekako ti ne vjerujem!

 

Ispraksani ljudi hoće, zasigurno.

 

Ali kao što je gore negdje napisano, daleko smo od toga da bez konzole na linuxu ništa ne možeš.

When i get sad i stop being sad, and be awesome instead... TRUE STORY!
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2010 13:03 (Danny_HR).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
tnakir kaže...

Sta hoces reci da ces sa konzolom obavljati istu radnju (ili seriju njih) brze nego sa GUI-jem? Nekako ti ne vjerujem!

 

Pardon na offtopicu:

 

Definitivno.

Svaki korisnik linuxa to zna i to je ono sto bilo kojeg profi developera navuce na linux.

Na tom operativnom sustavu vrijedi filozofija malih alata, koji ovise o stdinu i stdoutu. Sto znaci da se svaki alat moze chainati u sekundi s nekim drugim alatom. Kad se ispraksiras, nema tog gui frontenda koji ce bit brzi od jedne shell linije/skripte.

Sto se tice mog IDE-a, sitnicavih 100tinjak kombinacija tipki znam napamet, tako da mi mish treba iskljucivo dok trazim neku funkciju ciji shortcut ne znam (otprilike jednom godisnje) ili dok surfam.

I to za surfanje, iskljucivo zato jer nisam jos nasao plugin koji mi omogucava da, kao u Konqueroru za fileove, otipkam par pocetnih slova linka da bi se link oznacio i sa enter da bi ga aktivirao.

Sto se tice tvojeg vjerovanja, meni uopce nije bitno da mi vjerujes, ali s takvim zatvoernim stavom sebi kocis mogucnost da postanes efikasniji u svom poslu - to nije dobra vrlina za developera.

 

@naxeem

Java dobiva anonimne funkcije s verzijom 7. Sad ne postoji niti jedan razlog zasto ne bis presao u protivnicki tabor :-P

&quot;Dislocate your spine if you don't sign he says, I'll have you see in double.&quot;
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2010 12:54 (Deus ex machina).
14 godina
protjeran
offline
Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?

Vi ne shvacate, zasto bi netko koristio nazadni Linux, ako je tu Windows, osim onih koji oce da "saraju" po njemu, zbog posebnih potreba (jer je otvorenog koda).

 

 

Uzmimo piratski Windows (jer rijetko tko u mojoj okolini ima originalni, mislim da je takvo stanje u cijeloj BiH i HR).

 

Recimo da imate 2 proizvoda 2 firme, koji su djaba, na jednom se morate patiti, los je onako, mozete cackat iznutra po njemu ali cesto zeznete sve, ali ce njegovi potomci za 500 godina biti slicni ovom drugom proizvodu, kojeg je lako koristiti, lijep je i dobar.

 

Normalan covjek bira drugi proizvod, dijete kojeg zanimaju stvari 5 minuta (pjesnicki receno) i onda govori sto nisam uzeo drugi prozvod 2 godine, uzima prvi.

a.k.a dr. House, ali to je ime bilo zauzeto....
Moj PC  
0 3 hvala 0
16 godina
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo

Tvoj opis Linuxa pokazuje da ne znaš.

Dakle.

Ja da ne igram igre, doma (ne na poslu) mi PC treba za sljedeće:
- pisanje, uređivanje i ostale radnje sa dokumentima
- slušanje glazbe
- surfanje
- gledanje filmova
- uređivanje fotografija
- nešto sitno tu i tamo obrada videa

Da se razumijemo, draži mi je Windows, ali ne razumijem te... Što od ovoga ne mogu na Linuxu? Štoviše i bez dodatnih drkica oko instaliravanja nakon same instalacije OS-a.

When i get sad i stop being sad, and be awesome instead... TRUE STORY!
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2010 13:33 (Danny_HR).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
Mentalist kaže...

Vi ne shvacate, zasto bi netko koristio nazadni Linux, ako je tu Windows

 

Jedino što ne shvaćam zašto lažeš da si probao ubuntu kad tvoj prošli topic o linuxu na ovom forumu ide ovako:

 

19.12 u 17:58 : "Mislim preći na Ubuntu Linux (64-bit). Skinuo sam pola."

 

19.12 u 19:28: "Zaključak: Svi OS-ovi imaju nesto u čemu su dobri, samo je Windows dobar za sve. Hvala."

 

20.12 u 11:21: "Linux znaci nije za ozbiljne (koji imaju posao, ili koji zele funkcionalnost) vec za nake djecicu koja se vole zaj***vati "

 

Čitav topic iz kojeg su izvađeni ovi tvoji citati(da ne bi bilo da izvlačim nešto van konteksta) je ovdje: http://www.bug.hr/forum/topic/linux/ubuntu-pitanje/41669.aspx

 

 

Pitao si da li da pređeš na ubuntu i onda kad su ti rekli da nećeš moći igrati MW2 i Batmana zaključio si da nevalja i nisi mu niti prismrdio, e sad ono što ja ne shvaćam je zašto imaš potrebu komentirati nešto o čemu nemaš pojma?

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2010 14:00 (dekstroza).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
Danny_HR kaže...

Tvoj opis Linuxa pokazuje da ne znaš.

Dakle.

Ja da ne igram igre, doma (ne na poslu) mi PC treba za sljedeće:
- pisanje, uređivanje i ostale radnje sa dokumentima
- slušanje glazbe
- surfanje
- gledanje filmova
- uređivanje fotografija
- nešto sitno tu i tamo obrada videa

Da se razumijemo, draži mi je Windows, ali ne razumijem te... Što od ovoga ne mogu na Linuxu? Štoviše i bez dodatnih drkica oko instaliravanja nakon same instalacije OS-a.

Mislim da Blu-Ray ne možeš gledati... Osim ako se to promijenilo zadnjih mjeseci. Ako je, bilo bi ni drago da me netko demantira :)

 

Da ne bi krivo netko shvatio, nemam ništa protiv Linuxa, nisam ga nikad pošteno ni koristio iako imam uskoro namjeru sad kad kupim računalo napraviti dual boot; i bilo bi mi drago kad bi zaživilo igranje na njemu jer mi se ne sviđa ideja davanja 1500 kn za Windows samo zbog igara. Za te novce mogu i konzolu kupiti, a osim igara za ono za što mi treba računalo ne vidim neki ozbiljni nedostatak Linuxa.

 

Što se tiče teme, ne vjerujem da će smrt PC gaminga značiti smrt Windowsa, vjerojatno će polako "obični" ljudi postajati svjesni besplatne alternative, ali neće sigurno Windows zbog toga preko noći propasti. Dugoročno, mislim da bi u tom slučaju Linux počeo ozbiljnije uzimati tržišni udio na polju "običnih" korisnika i za par godina bi se moglo u prosječnom kućanstvu naći računalo sa Linuxom.

 

Ali ne vjerujem da će se to baš tako lako dogoditi, nije Microsoft jedini kojemu bi naštetila smrt PC gaminga, mislim da bi da počne stvarno ozbiljno umirati PC gaming, ATI, NVidia i slični počeli ulagati više sredstava za sponzoriranje igara za PC, njih bi ta cijela situacija vjerojatno puno više pogodila nego Microsoft. Tko bi kupovao skupe grafičke kartice da nema šta s njima igrati? Osim onih kojima profesionalno treba, dakako, ali tih je jako malen broj i na njima ne bi proizvođači GPU-ova mogli baš tako lijepo živjeti.

 

Ispričavam se ako sam rekao nešto što je već rečeno, nemam baš vremena za pročitati cijelu temu (faks, ispit sutra i to :P )

16 godina
neaktivan
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
dekstroza kaže...
Mentalist kaže...

Vi ne shvacate, zasto bi netko koristio nazadni Linux, ako je tu Windows

 

Jedino što ne shvaćam zašto lažeš da si probao ubuntu kad tvoj prošli topic o linuxu na ovom forumu ide ovako:

 

19.12 u 17:58 : "Mislim preći na Ubuntu Linux (64-bit). Skinuo sam pola."

 

19.12 u 19:28: "Zaključak: Svi OS-ovi imaju nesto u čemu su dobri, samo je Windows dobar za sve. Hvala."

 

20.12 u 11:21: "Linux znaci nije za ozbiljne (koji imaju posao, ili koji zele funkcionalnost) vec za nake djecicu koja se vole zaj***vati "

 

Čitav topic iz kojeg su izvađeni ovi tvoji citati(da ne bi bilo da izvlačim nešto van konteksta) je ovdje: http://www.bug.hr/forum/topic/linux/ubuntu-pitanje/41669.aspx

 

 

Pitao si da li da pređeš na ubuntu i onda kad su ti rekli da nećeš moći igrati MW2 i Batmana zaključio si da nevalja i nisi mu niti prismrdio, e sad ono što ja ne shvaćam je zašto imaš potrebu komentirati nešto o čemu nemaš pojma?

Sta ocekujes od klinca od 14 godina ;)

14 godina
protjeran
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
dekstroza kaže...
Mentalist kaže...

 

Ja sam taj download zavrsio i instalirao sam Linux, no to nije bitno, kad nitko ne zeli da slusa.

a.k.a dr. House, ali to je ime bilo zauzeto....
15 godina
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
Deus ex machina kaže...
tnakir kaže...

Sta hoces reci da ces sa konzolom obavljati istu radnju (ili seriju njih) brze nego sa GUI-jem? Nekako ti ne vjerujem!

 

Pardon na offtopicu:

 

Definitivno.

Svaki korisnik linuxa to zna i to je ono sto bilo kojeg profi developera navuce na linux.

Na tom operativnom sustavu vrijedi filozofija malih alata, koji ovise o stdinu i stdoutu. Sto znaci da se svaki alat moze chainati u sekundi s nekim drugim alatom. Kad se ispraksiras, nema tog gui frontenda koji ce bit brzi od jedne shell linije/skripte.

Sto se tice mog IDE-a, sitnicavih 100tinjak kombinacija tipki znam napamet, tako da mi mish treba iskljucivo dok trazim neku funkciju ciji shortcut ne znam (otprilike jednom godisnje) ili dok surfam.

I to za surfanje, iskljucivo zato jer nisam jos nasao plugin koji mi omogucava da, kao u Konqueroru za fileove, otipkam par pocetnih slova linka da bi se link oznacio i sa enter da bi ga aktivirao.

Sto se tice tvojeg vjerovanja, meni uopce nije bitno da mi vjerujes, ali s takvim zatvoernim stavom sebi kocis mogucnost da postanes efikasniji u svom poslu - to nije dobra vrlina za developera.

 

@naxeem

Java dobiva anonimne funkcije s verzijom 7. Sad ne postoji niti jedan razlog zasto ne bis presao u protivnicki tabor :-P

Još malo offtopica:

 

Radim na poslu na unix i win mašinama, a doma samo na win i otkrio sam da je najbolja kombinacija za win:

 

  • total commander
  • gnuwin32 tools (skup svih unix util-a kompiliranih za win)
  • winmerge
  • sysinternalsuite
  • winscp
  • enso launcher

 

Uz tu kombinaciju ne moraš uopće micati ruke s tipkovnice (jedino dok surfaš ili isprobavaš evente na buttonima u aplikacijama).

Inače slažem se s tobom da ne postoji GUI koji može potući shell, ali uvijek se može napraviti dobra kombinacija GUI/shell alata koji u simbiozi rade dobro i efikasno (a opet oku ugodno).

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2010 14:41 (dado2202).
14 godina
neaktivan
offline
Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?

Ne razumijem čemu toliko rasprave o Linuxu... na kraju krajeva svi koriste šta ima paše i šta misle da je za njih dobro, stoga, dečki, iskulirajte malo. =)

 

Sve 5.

 

 

Bilo bi bolje kad bi netko podijelio iskustvo o nečem s čim se većina nas još nije srela i slično... mislim da je to puno bolje nego raspravljati koliko linux može ili ne može parirati windozama. =)

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice