Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?

poruka: 218
|
čitano: 33.332
|
moderatori: DrNasty, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
RE: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
Mirko935 kaže...

Što se tiče teme, ne vjerujem da će smrt PC gaminga značiti smrt Windowsa, vjerojatno će polako "obični" ljudi postajati svjesni besplatne alternative, ali neće sigurno Windows zbog toga preko noći propasti. Dugoročno, mislim da bi u tom slučaju Linux počeo ozbiljnije uzimati tržišni udio na polju "običnih" korisnika i za par godina bi se moglo u prosječnom kućanstvu naći računalo sa Linuxom.

Ovo što je citirano je poanta teme. Vidjeti mišljenja oko ovoga o čemu si ti svoje dao. Hvala na tome.

 

Što se ostaloga tiče, malo smo svi pobjegli s teme. Al šta sad. ;)

When i get sad i stop being sad, and be awesome instead... TRUE STORY!
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2010 15:00 (Danny_HR).
15 godina
neaktivan
offline
Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?

Razmisljam o ovoj temi danas malo, pa da izlozim jos neke ideje.

 

Da bi neka platforma bila privlacno trziste za igre, ona mora zadovoljavati nekoliko uvjeta:

- dobra zastita protiv piratstva

- dostupnost (regionalna i cijenovna)

- hardware, gledajuci u buducnost i Mooreov zakon

- dobri razvojni alati i podrska razvoju

 

PC ima sve ovo osim prve, najbitnije tocke. NItko ne zeli proizvoditi igre koje ne moze prodati, odnosno, nitko ne zeli proizvoditi igre koje ne moze prodati u toliko primjeraka koliko bi htio. Steam je odlican servis koji, po meni, podize prodaju nekog naslova za barem 20% iz cistog komoditeta - jednostavno je kupiti igru, instalirati je i igrati. Konzole u pravilu imaju sve navedeno, i to cak u boljem omjeru sto znaci da vecina igraca koja ne zeli konzolu nemaju neki iskreni argument, i vise je to religijski rat u kojem se smatra da se igre ne bi trebale placati nego biti besplatne. I naravno, navike :-D A svi znamo kako ih se lagano rijesiti.

 

Pojedinci imaju, recimo Virtuoso je napisao par dobrih postova o kvaliteti prikaza, iako je meni ta tema skoro trivijalno bitna i nisam bas sve dobro shvatio. Ono sto znam jest da Brutal Legend u HDMI-u na ne bas skupom LCD TV-u izgleda odlicno. Po meni, ne postoji niti jedan razlog zbog kojeg konzola ne bi trebala zamijeniti PC, osim mozda ulaznih uredjaja - iskreno, nikako se ne mogu naviknuti koristiti kontroller za FPS igre i necu ni pokusavati vise. Jednostavno ne ide niti Mirror's Edge, a ne mogu zamisliti kako bi bilo igrati neku brzu igru kakva je L4D ili TF2.

Netko je spomenuo da postoje opcije spajanja drugih ulaznih uredjaja, ali to mi se ne cini dovoljno razvikano koliko bi trebalo - mozda sam samo ignorantan.

 

Neke konzole su u proslosti propale zbog Mooreovog zakona, recimo Sega Master System je propao cim je izasao jer je to bila 8bitna konzola kad su se pocele pojavljivati prve 16bitne, npr. Super Nintendo.

PS3 se nije prodao koliko i xBox u startu, jer je jednostavno bio preskup za ono sto nudi. Zbog te cinjenice, nitko iz industrije nije krenuo s proizvodnjom igara za platformu koju nitko nece kupiti jer kosta ko svetog petra kajgana.

S druge strane, PS1 je masivno nadjacao tadasnjeg nintendovog konja za utrku, N64, i to zbog odlicnih alata za razvoj i fenomenalnog hardwarea. Primjerice, kad je vec izasao PS2, tek tada su developeri, koji su radili s PS1 od pocetka, poceli upoznavati one sitnice konzole koje omogucuju da igre dobiju onaj 'edge' nad drugim igrama.

Nesto slicno kao sto je Crytek to izveo sa svojim Crysisom i SSAO - u doba kad su Crysis predstavljali na sajmovima, ljudi iz struke znaju koliko su kartica spalili jer niti overclockane nisu mogle podnijeti taj engine najnovije generacije. Ali isplatilo se :-)

 

 

Komparirajuci izmedju razlicitih OS-ova, ogromna prednost Windowsa nad Linuxima je cinjenica da su Windowsi komercijalni proizvod, koji za sebe ima cilj prodati se. To znaci da je Microsoft u pocecima placao masne svote industriji igara da bi proizvodili alate i igre za njihovu platformu - DirectX. Bas kao i 3DFX kad su gurali Glide. S druge strane postoji OpenGL koji iza sebe nema takvu mashineriju, i zbog toga ga je DirectX agresivno maknuo sa trzista HARDWAREA. To je bitno jer to znaci da kad nVidia ili ATI ili bilo tko treci naprave svoju novu graficku karticu, driveri se pisu i optimiziraju PRVO za DirectX, a tek onda za OpenGL. Spirala koja slijedi je sasvim ocita, i malobrojni studiji kao npr. ID software (koji je inace manji studio, broji svega 60ak ljudi) koriste OpenGL jos uvijek. Prakticnog razloga za OpenGL nema, jer prednost OpenGL-a je da je lagano portati igru na recimo Linux. Vecini ljudi u industriji Linux nije ciljna platforma.

Pisuci igre u DirectX-u, uz malo paznje igra se moze lagano portati na xBox.

Izbor je vise nego jasan i jednostavan.

 

Da bi se gaming preselio sa Windowsa igdje drugdje, potrebno je razbiti monopol DirectX-a nad hardwareom koji se proizvodi i koji ce se proizvesti, i na tom polju zapravo vec postoji jedan kandidat: Larabee. Dokle god ce ne samo Microsoft, nego bilo koja druga firma subvencionirati industriju hardwarea ili industriju igara, nece biti 'slobodne' platforme - pogledajte samo razne ekskluzive cistih AAA naslova koje se pojavljuju: Heavy Rain (PS3) ili Alan Wake (xBox). Osim sto je znacajno jednostavnije pisati low level software (engine) za jednu platformu, mozete biti sigurni da je kompanija koja posjeduje platformu debelo subvencionirala kompaniju koja proizvodi software. Kod nekih jakih naslova, to se moze popeti i do 80% subvencioniranja, a ako je netko procitao moj svijezi topic, to iznosi lagano 10ak milijuna dolara.

 

"Dislocate your spine if you don't sign he says, I'll have you see in double."
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2010 15:46 (Deus ex machina).
 
3 0 hvala 1
16 godina
offline
Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windowsa?
Lijep pozdrav ;)
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.7.2014 21:51 (Dado_ZG78).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo

Jesi ti pogledal koji je datum zadnjeg posta - 13. 1. 2010.? {#}

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
14 godina
offline
Re: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
kizo2703 kaže...

Jesi ti pogledal koji je datum zadnjeg posta - 13. 1. 2010.? {#}

Kakve to veze ima ako njegov post slijedi tematiku ove teme?

Informatičarski haiku: Jebo te, Ne radi, Opet | HTC Hero - iPhone 3GS - Nexus S - Nexus 7 - Htc 8S - iPhone 4 - Galaxy S2 - HTC Sensation - Lumia 625 i Nokia N8
16 godina
offline
Re: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
kizo2703 kaže...

Jesi ti pogledal koji je datum zadnjeg posta - 13. 1. 2010.? {#}

Dakle po tebi bi bilo bolje da sam pokrenuo novu temu???  

Lijep pozdrav ;)
15 godina
offline
Re: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo

Ne bilo bi bolje da nisi nista piso....

[ Xfire: slickman25 ] [ Steam: ryou229 ] [ Battle.net: exzzy#2808 ] [ EUNE:exzzy ]
16 godina
offline
Re: Može li "smrt" PC gaminga značiti "smrt" Windo
R4zOR229 kaže...

Ne bilo bi bolje da nisi nista piso....

A ti nemoj čitati (kamoli komentirati) ako te tema ne zanima {#}

Lijep pozdrav ;)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice