Francuzi đonom na piratstvo

poruka: 550
|
čitano: 255.485
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Francuzi đonom na piratstvo".
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Francuski zakon na udaru
15 godina
neaktivan
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
Danny_HR kaže...
Pročitaj svoju poruku i shvati koliko je glupa.

Ok, imaš pravo na internet, ali ako prekršiš zakon, to ti pravo uskrate.

Isto tako imaš pravo na slobodu, ali ako prekršiš zakon i nju ti oduzmu.

Nije to kršenje građanskih prava stari moj.
 
Pročitaj svoju poruku i shvati koliko je glupa.

Ok, imaš pravo na internet, ali ako prekršiš zakon, to ti pravo uskrati operater bez suđenja.

Isto tako imaš pravo na slobodu, ali ako prekršiš zakon i nju ti oduzmu na sudu.

Nije to kršenje građanskih prava stari moj, osim ako si navikao na građanske slobode i civilizirano društvo.



Zbilja, ne znam što da mislim o corporate dronovima koji pišu razne gluposti po forumima - jeli im ispran mozak, ili su svjesni što govore.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
intel2hoky kaže...

Ja sam za piratstvo uvijek. I to iz samo jednog razloga. Previše nabijaju cijene proizvodima. Recimo, da jedan Audio-CD u dučanu košta 50 kn siguran sam da bi svatko radije imao kvalitetan zvuk, original cd koji manje šteti laseru i još sve što ide sa tim. Isto tako vjerujem da su softwarei jeftiniji svi bi imal legalno. E pa sad, ako imaš prosjecnu placu i zelis nesto onda se bavis piratsvom jer bi covjek morao potrositi valjda svojih 5 plaća da si kupi originalne software za komp i pokoji original glazbeni cd. Dakle, ako oni manipuliraju novcem mi moramo piratstvom.

 Svaki komentar je suvišan...
Jaunty user :)
16 godina
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
GoranB kaže...
osim ako si navikao na građanske slobode i civilizirano društvo.
 Sa stavom kao što je tvoj, u kojem očito podržavaš piratstvo usuđuješ se pričati o civiliziranom društvu. Hah!

Stari moj, nisam korporativni dron, niti mi je ispran mozak, samo mi nije jasno o kakvom jeb*nom građanskom pravu pričate? O tom gdje je dozvoljeno krasti i tomu slično?

Oprosti, ali to bi sve trebalo srezati u korjenu, puno radikalnije od jednostavnog isključivanja pristupa internetu.

Gledaj, da ne budem licemjeran, i sam imam nešto piratskog softvera doma, naravno, ali bar ne kakam okolo po forumima kako je nepošteno da zbog toga postoje posljedice, po mene ili bilo koga.

Da mi iskopčaju internet jer imam piratski softver nebi se bunio, nego bi se sakrio u mišju rupu a ne plakao kako su prekršili moja prava.
Igrica, igrica, igrica, igrica, igrica... Get over it!
15 godina
protjeran
offline
Francuzi đonom na piratstvo

Oduzmu ti pristup internetu na osnovu odluke nekoga iz tvog ISP-a, ne suda, nego ISP-a. ISP dobiva pravo odlucivati tko ce imati pristup internetu.

 

Vjerujete u njihov pravedan sud? Nevinašce

 

Ljudi su danas toliko zatupljeni da ne vide kakvu katastrofu dugorocno omogucava to kad se korporacijama daje da upravljaju ljudima, a upravljaju vama sve vise i vise - danas koristenjem interneta, a sutra... sami si smislite. Procitajte malo SF-a pa ce vam masta bolje raditi.

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Francuzi đonom na piratstvo

Ako si skidao piratski sadržaj da. Zašto ne.

 

U krajnjem slučaju taj ti isti ISP daje pristup internetu, on ti ga ima pravo i oduzeti.

Igrica, igrica, igrica, igrica, igrica... Get over it!
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
kvark kaže...

Oduzmu ti pristup internetu na osnovu odluke nekoga iz tvog ISP-a, ne suda, nego ISP-a. ISP dobiva pravo odlucivati tko ce imati pristup internetu.

 

Vjerujete u njihov pravedan sud? Nevinašce

 

Ljudi su danas toliko zatupljeni da ne vide kakvu katastrofu dugorocno omogucava to kad se korporacijama daje da upravljaju ljudima, a upravljaju vama sve vise i vise - danas koristenjem interneta, a sutra... sami si smislite. Procitajte malo SF-a pa ce vam masta bolje raditi.

  Pristup internetu u slučaju njegovog korištenja za kršenje autorskih prava neće ukudati ISP nego posebna vladina agencija.

  Novi zakon predviđa da one koji se ilegalno služe zaštićenim sadržajem s interneta nova vladina agencija najprije upozori e-mailom, zatim novi e-mail prati i preporučeno pismo, a oni koji se i treći put u istoj godini ilegalno koriste zaštićenim sadržajem bit će kažnjeni uskratom pristupa internetu.  
15 godina
neaktivan
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
kvark kaže...

Oduzmu ti pristup internetu na osnovu odluke nekoga iz tvog ISP-a, ne suda, nego ISP-a. ISP dobiva pravo odlucivati tko ce imati pristup internetu.

Vjerujete u njihov pravedan sud? Nevinašce

 Ako je to tako, onda trebamo biti sretni. Ako ISP dobiva to pravo, onda je njima u koristi da ti i dalje daju usluge interneta.

Pa nisu ISPi debili koji sami sebi režu zaradu, oni moraju po zakonu tebi 'isključiti' internet.



15 godina
protjeran
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
klimama kaže...
  Pristup internetu u slučaju njegovog korištenja za kršenje autorskih prava neće ukudati ISP nego posebna vladina agencija.

  Novi zakon predviđa da one koji se ilegalno služe zaštićenim sadržajem s interneta nova vladina agencija najprije upozori e-mailom, zatim novi e-mail prati i preporučeno pismo, a oni koji se i treći put u istoj godini ilegalno koriste zaštićenim sadržajem bit će kažnjeni uskratom pristupa internetu.  
 Bugov clanak oko kojega je i ova rasprava kaze ovo:

"U osnovi, zakon zahtijeva da davatelji usluga pristupa Internetu vodi računa o eventualnim piratskim aktivnostima korisnika, te da nakon tri prekršaja oduzme pravo pristupa Internetu.

Ovo je u suprotnosti s preporukama Europske Unije i amandmanom koji definira prvo pristupa Internetu kao jedno od osnovnih ljudskih prava, te zabranjuje ukidanje prava pristupa bez sudske odluke."

E pa sad... koje je istina? To sto si ti napisao ili ovo? Ja sam komentirao Bugovu vijest...
15 godina
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
rjakopec kaže...
 Ma da, trebamo dozvoliti pljackati banke dok standard toliko ne poraste da ljudima nece biti sila pljackati banke.
 Nisam to mislio.
I sam pomalo ulazim u programerske vode i znam da mi jednog dana neće biti svejedno jel će moj software biti piratiziran ili ne...

Evo, uzmi moju poziciju. Student sam i pokušavam učiti o alatima što više mogu. Koje god alate mogu imati orginalne imam ih (MSDNAA), za koje god postoji alternativa (open source) - imam ju.
Evo ti Photoshop (da, imam i GIMP, ali nakon mjesec dana rada uvidio sam da jednostavno nije dorastao CS4:PSu). Ako ja želim naučiti raditi u njemu, ja ga jednostavno moram imati. Mogu ja po cijele dane visit na tutorialima i pri knjizi, ako ja ne otvorim taj program, je isto kao da čitam o vožnji auta, ali ga nikada ne vozim. Kako rekoh, student sam - ja si jednostavno ne mogu priuštiti Photoshop. Najradije bih imao sve žive programe orginalne, ali ne mogu (pa dovraga, i meni bi bila daleko jednostavnije učiti).

S druge strane, ja si neću dozvliti da ja ne znam raditi u takvim i sličnim programima. Kada se ja jednog dana budem prijavljivao za posao, ja jednostavno neću da mene netko mora učiti mom poslu (naravno, da ja shvaćam da sam u takvoj struci u kojoj moram učiti do kad sam živ). Naravno, da ću poslušati savjete starijih i iskusnijih i da ću se rukama i nogama boriti na specijalizacije / usavršavanja, ali sramotama bi me bilo reći - "Da, zanima me web dizajn, ali nikada nisam niti primirisao Adobeinim / Corelovim alatima."

Sada ću zvučat možda i patetično, ali dragi bog zna, da ako ću ikada moći kupiti, ma kupit ću 10 Photoshopa i nitko sretniji od mene. Nitko sretniji od mene da ja mogu otići u trgovinu kupit software koji me zanima i bok. Ali ja to ne mogu - nemam ni približno toliko para i snalazim se kako znam i umijem. Da treba odreko bih se svih kava / izlazaka / zabave da nabavim oriđiđi, ali jednostavno, takvi alati daleko prelaze moj budžet. Još kad uzmeš troškove školovanja (školarina do 9500 kn / ~16 kolegija po godini, za svaki 100-200 kuna (ako ne i više) za literaturu / održavanje laptopa koji mi je prijekopotreban / stanarina ~1000 kn po mjesecu / putovanja ~300kn mjesečno / hrana ~800kn mjesečno), pa sad ti nađi para...
Every hole is a goal!
15 godina
offline
Francuzi đonom na piratstvo

- mi smo 'napredniji', Zagreb-PAUK odnosi aute, svojevoljno, duže vrijeme. -u čemu je razlika. (btw. auto je privatno vlasništvo, za prekršaj je potrebna kazna i policija-sud itd. a pauk je firma kao i parking... btw2 ustavni sud je rekao za parking kazne da su neustavne. Posljedica?)

Nek se kazne svi koji kradu, ali recimo ovako. ... '' neka stara baka downloada software nemajući blage veze što radi, ISP isključi pristup..'', i kažnjena je OBITELJ -cijela kuća/stan... jer oni nisu kršili zakon, -to je neustavno. ... ili netko predviđa kako će konkretni prijestupnik biti onemogućen, a ostali ne? Dalje, što s trojancima i ostalom gamadi? Zombi kompovi postoje, DoS i sl. dali je korisnik kriv?

Protiv sam pirata (pomalo licemjeran...) ali zakon mora biti u skadu sa zakonom-ustavom, nesmije povrijediti 'viši' zakon. -Bolje da smisle nešto drugo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Francuzi đonom na piratstvo

piratstvo postoji od kada postoji i tehnologija koju se može piratizirati, tako da će ono postojati i dalje. pitanje je samo vremena kad ćemo u nekoj od informativnih emisija gledati nove nerede u francuskoj, koji će među uzrocima imati ovo...

 

a i, s druge strane, kao da će nekakva zabrana pristupa internetu spriječiti piratizaciju (francuzi su svojevremeno imali i užasne "namete" na medije (hvala hrvatskoj vladi i zamp-u, koji su to od njih pokupili), no očito im ni to nije pretjerano pomoglo)...

 

dalje, takvo direktno isključivanje je protuzakonito po svim mogućim ustavnim i neustavnim zakonima, iz jednostavnog razloga što tebi apsolutno nitko nema zakonsko pravo uskratiti slobodu (čega je ovo očiti primjer) bez prethodnog pravovaljanog suđenja. naravno, da bi se smanjili troškovi u sudstvu, to će se raditi direktno.

baš me zanima, ako zakon uopće i bude usvojen, koliko dugo će funkcionirati.

 

 

 

a za sve vas koji podržavate ovakve budalaštine - krenite od sebe ;)

Silence! I Kill You...
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.5.2009 18:06 (no name).
 
2 0 hvala 1
15 godina
protjeran
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
ihush kaže...

- mi smo 'napredniji', Zagreb-PAUK odnosi aute, svojevoljno, duže vrijeme. -u čemu je razlika. (btw. auto je privatno vlasništvo, za prekršaj je potrebna kazna i policija-sud itd. a pauk je firma kao i parking... btw2 ustavni sud je rekao za parking kazne da su neustavne. Posljedica?)

Drago mi je da se netko sjetio ovakvih paralela. O tome se tu i radi... Treba se boriti protiv toga svega.
15 godina
protjeran
offline
Francuzi đonom na piratstvo

evo bas sam cito da slovenci osnivaju piratsku strankuIznenađen

amd-ati
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
hrvatskafarkasevec kaže...

evo bas sam cito da slovenci osnivaju piratsku strankuIznenađen

 
....to rade da bi mogli na državnoj razini, blokirati u našim i međunarodnim vodama, hrvatske brodove i brodice koje prevoze legalni softver, koji bi oni onda prodavali na crnom tržištu.Smijeh!

....za ovo gore naravno da se šalim, ali je važno ovdje izreći jednu misao ne ulazeći u privatne stvari tko i koliko koristi ili ne koristi ilegalni softver, naime, svaki ilegalni softver je krađa, te treba svaki prijestupnik zakona treba snositi posljedice svojega nedjela, jer krađa je krađa, samo što ovdje sjedimo ispred monitora i skidamo neke ilegalne materijale, a ne preskačemo ogradu noseći bakar ili naftu sa željezničkih hangara.
       Bez odgovornosti i svijesti da je preuzimanje sadržaja koji nismo platili, a ima svoju cijenu, krađa i lopovluk, svaka je  borba protiv piratluka slaba utjeha u postizanju cilja pravičnosti, a što se tiče pravednosti nisam baš previše siguran u najbolje namjere krupnog biznisa, mada to ne opravdava prijestupnike zakona, jer cilj nikada ne opravdava sredstvo.
...baš je dobro vidjeti ti Vas opet..
15 godina
neaktivan
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
Danny_HR kaže...
GoranB kaže...
osim ako si navikao na građanske slobode i civilizirano društvo.
 Sa stavom kao što je tvoj, u kojem očito podržavaš piratstvo usuđuješ se pričati o civiliziranom društvu. Hah!

Stari moj, nisam korporativni dron, niti mi je ispran mozak, samo mi nije jasno o kakvom jeb*nom građanskom pravu pričate? O tom gdje je dozvoljeno krasti i tomu slično?
 
Gle, ne želim opet ulaziti u pitanja scarce/abundant resursa (oprostite dežurni naci-jezičari, ali većina moje komunikacije je na engleskom jeziku pa...), intelektualnog "vlasništva", i ostalog o čemu se možeš informirati na netu.

Stvar je jednostavna. Softver ne možeš ukrasti.
Ja radim na softveru koji košta milijune dolara. Milijune. Znaš koliko sam taj softver vrijedi? Ništa. Kopiraj si th nekoliko desetaka megabajta, i imaš - ništa. Ono što košta su stvari koje dolaze uz softver. Znanje, iskustvo, usluga. I dok je mnogima još teško prihvatiti da informacija koja nije pretočena u znanje ne vrijedi ništa, neki koji vide malo dalje od nas običnih ljudi već govore: Knowledge is abundant but the ability to use it is scarce. (prof. Ron Johnston)

I zato: Softver ne vrijedi ništa.

Kopiranje softvera nije krađa. Da je kopiranje softvera krađa, po istoj logici bi krađa bilo i kad ti posudiš svom prijatelju knjigu koju si kupio. Ili ga pozoveš da zajedno pogledate film koji si kupio. Jasno, postavlja se pitanje što si zapravo kupio - medij, sadržaj (ideju?!), pravo da konzumiraš sadržaj (tj. iskustvo, ali tko, samo ti, koliko često, itd) - ali, zapetljat ćemo se.

Softverska, glazbena, filmska, i ine industrije se trebaju prilagoditi. Pogledaj IBM i Oracle. Od čega oni žive? Od licenci za DB2, AIX, Oracle? HA. Kao što su se prilagodili radio, kino, tv, željeznica, banke, itd, tako se i moderna industrija zabave (i ostalog softvera) mora prilagoditi novom vremenu. Da možeš napraviti identičnu kopiju svog automobila za 2 centa, auto industrija bi se morala prilagoditi.

Za početak, pročitaj ovo:
i interview s Rickom Falkvingeom:

Dva citata:
What was remarkable was that this was the point where the enemy - forces that want to lock down culture and knowledge at the cost of total surveillance - realized they were under a serious attack, and mounted every piece of defense they could muster. For the first time, we saw everything they could bring to the battle.

And it was... nothing. Not even a fizzle. All they can say is "thief, we have our rights, we want our rights, nothing must change, we want more money, thief, thief, thief". And shove some poor artists in front of them to deliver the message. Whereas we are talking about scarcity vs. abundance, monopolies, the nature of property, 500-year historical perspectives on culture and knowledge, incentive structures, economic theory, disruptive technologies, etc. The difference in intellectual levels between the sides is astounding.
i:
In the 1960's, there were dystopic movies about a big brother future where the government had installed cameras in every home. Now we're almost there. The only difference is that we bought the cameras ourselves.

Na kraju:
Now, remember the lexical definition of fascism: fascism n. a merging of corporate and government interests, typically adjoined with a drastic curtailment of civil liberties.


15 godina
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
GoranB kaže...
Stvar je jednostavna. Softver ne možeš ukrasti.
Ja radim na softveru koji košta milijune dolara. Milijune. Znaš koliko sam taj softver vrijedi? Ništa. Kopiraj si th nekoliko desetaka megabajta, i imaš - ništa. Ono što košta su stvari koje dolaze uz softver. Znanje, iskustvo, usluga. I dok je mnogima još teško prihvatiti da informacija koja nije pretočena u znanje ne vrijedi ništa, neki koji vide malo dalje od nas običnih ljudi već govore: Knowledge is abundant but the ability to use it is scarce. (prof. Ron Johnston)

I zato: Softver ne vrijedi ništa.

Kopiranje softvera nije krađa. Da je kopiranje softvera krađa, po istoj logici bi krađa bilo i kad ti posudiš svom prijatelju knjigu koju si kupio. Ili ga pozoveš da zajedno pogledate film koji si kupio. Jasno, postavlja se pitanje što si zapravo kupio - medij, sadržaj (ideju?!), pravo da konzumiraš sadržaj (tj. iskustvo, ali tko, samo ti, koliko često, itd) - ali, zapetljat ćemo se.

 O možeš i te kako software ukrasti. Brkaš neke pojmove / radnje.

Prvo kažeš da kopiranje softwarea nije krađa, a onda ga usporediš s posudbom knjige. Dragi moj, kopiranje knjige je isto tako krađa. Kod nas (gdje je sve Divlji zapad) možeš otići u fotokopiraonu i kopirati, al ajd, odi do Austrije (za tu zemlju pouzdano znam) i reci da ti kopiraju samo sadržaj, ništa drugo, pa će te gledati ko da si iz džungle pobjego.

Postoje različiti tipovi licence. No, ugl... Ova tvoja usporedba s knjigom. Ja bih usporedio to kao korištenje softwarea na istom računalu. Više osoba može koristiti isto računalo i isti software, ali se točno zna tko je vlasnik dotičnog. To što ja mogu tebi dati da radiš nešto na nekom softwareu koji je na mom laptopu (zapravo, sa softwareom koji nije pod MSDNAA licencom), time ja ne širim piratstvo, a "posuđujem" ti taj software.

Isto tako i s gledanjem filmova. Mi možemo pogledati neki film zajedno, ali ako ja počnem dilati taj film - e onda to je piratstvo. Između ostalog, zašto TV kuće plate daleko masnije neki film nego "običan smrtnik"?
Every hole is a goal!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo

Dobra literatura je i The Pirate's Dilemma Matta Masona. Evo jednog citata:

We live in a world where it is legal for a company to patent pigs, or any other living thing except for a full birth human being, but copying a CD you bought onto your hard drive is considered an infringement of someone else’s rights. A place where an average law abiding citizen could owe more than $12 million dollars in fines if they were sued every time they accidentally violated copyright law in a single day. A society where it’s ok for each of us to be hit with 5,000 advertising messages every 24 hours, usually without our permission, but creating a piece of art and placing it in public yourself without permission can land you in prison. This isn’t just about the pros and cons of file sharing - this is about an entire species losing its sense of perspective, failing to understand the potential of one of its most precious (and yet most abundant) resources.

 

Dobar opis knjige je na h*tp://torrentfreak.com/the-pirates-dilemma-080108/

a knjigu možeš skinuti s h*tp://thepiratesdilemma.com/download-the-book

 

 

Možeš pročitati i Against Intellectual Monopoly. Dostupan je online na

h*tp://www.dklevine.com/general/intellectual/againstfinal.htm

 

 

Eto, opet sam pretjerao. Šutim

 

 

16 godina
offline
ko

Čitao sam malo Vaše poruke i postoje stvari s kojima se slažem kao i one s kojima se ne slažem. Problem piratstva star je koliko i internet i mislim da će bilo tko (pa tako i Francuzi) jednostavno doskočiti tome problemu.

 

Najprije neka nam definiraju pojam piratstva!

 

Ako je piratstvo što sam "skinuo" Photoshop CS4 samo da ga isprobam i vidim razlike između njega i CS3 onda sam kriv. Premda tu ne vidim nikakav problem. Ako sam pak taj isti CS4 koristio da nešto i zaradim to je već druga priča.

 

Mislim da bi malim korisnicima (pri tome mislim na kućna računala kao što je moje) koja služe samo za pristup internetu, tu i tamo gledanje kojeg filma ili slušanje glazbe, trebalo dozvoliti upotrebu softvera po diskontnim cijenama.

 

Neka vlasti prvo uvedu red u svome dovrištu (dakle među tvrtkama kojima su oni osnivači ili vlasnici te većim privatnim poduzećima), a za nas sitne ribe ionako nemaju beda. Dakle, na nama najmanje gube.

 

Pa neka se odluče...

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
Bukva kaže...
 O možeš i te kako software ukrasti. Brkaš neke pojmove / radnje.

Prvo kažeš da kopiranje softwarea nije krađa, a onda ga usporediš s posudbom knjige. Dragi moj, kopiranje knjige je isto tako krađa. Kod nas (gdje je sve Divlji zapad) možeš otići u fotokopiraonu i kopirati, al ajd, odi do Austrije (za tu zemlju pouzdano znam) i reci da ti kopiraju samo sadržaj, ništa drugo, pa će te gledati ko da si iz džungle pobjego.

Postoje različiti tipovi licence. No, ugl... Ova tvoja usporedba s knjigom. Ja bih usporedio to kao korištenje softwarea na istom računalu. Više osoba može koristiti isto računalo i isti software, ali se točno zna tko je vlasnik dotičnog. To što ja mogu tebi dati da radiš nešto na nekom softwareu koji je na mom laptopu (zapravo, sa softwareom koji nije pod MSDNAA licencom), time ja ne širim piratstvo, a "posuđujem" ti taj software.

Isto tako i s gledanjem filmova. Mi možemo pogledati neki film zajedno, ali ako ja počnem dilati taj film - e onda to je piratstvo. Između ostalog, zašto TV kuće plate daleko masnije neki film nego "običan smrtnik"?
 
Ne. Ukrasti znači nekoga lišiti nečega. Softver ne možeš ukrasti. To nije moja tvrdnja, to je činjenica. Ja ga proizvodim, valjda znam. Zaboravi na "licence". Isto tako ja mogu proglasiti da je za gledanje moje ogreovske face potrebna "licenca". I onda tužiti svakoga tko ju nema, a pogleda me. Idiotarije.
Uglavnom, ako pročitaš nešto knjiga, pametniji ljudi od mene će ti to objasniti na ljepši i bolji način.

Da završim s filmom. Posudiš li ga ti nekome? I on ga gleda. To nije krađa? Onda ga on vrati tebi, pa ga ti gledaš. Pa ga ti daš njemu... i tako. Onda se sjetite da nije baš zgodno da se stalno šetate s DVDom, nego ti snimiš rezervnu kopiju koju ćete nosati, da se original ne bi oštetio. Je li to krađa? Onda se sjetite - pa zašto bi uopće nosili DVD, snimit ćemo još jedan, ali ćemo se dogovoriti da ga nikad ne gledamo u isto vrijeme, pa je isto kao da postoji samo jedna kopija. Što sad?
Isto tako - smiješ li knjigu posuditi nekome na čitanje? Zašto da, ako si ju ti kupio? Jer, vrijednost knjige nije da stoji na polici nego da se pročita. Tvoj je projatelj ukrao tu knjigu - nije ju platio a pročitao ju je.

I tako. Zaboravi banalne doskočice poput "dilanja", "širenja" i slično koje šire korporativne trolčine ispranih mozgova. Ovdje se radi o puno bazičnijim stvarima. O pitanju posjedovanja ideja. O tome što je vrijednost nekog dobra. Što je vrijednost dobra koje nije fizičko.Što znači posjedovati. Što znači dijeliti. I želimo li mi totalitarno ili otvoreno društvo.
15 godina
neaktivan
offline
Francuzi đonom na piratstvo

Gornja poruka mi je 'otvorila oči'. Usporedba sa posudbom knjige ili filma je odlična. Svaka čast. Do sada na ovaj "problem" nisam gledao iz ovog kuta. Hvala na poruci.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Francuzi đonom na piratstvo

ja ne znam kako bi zivio da se u RH piratluk zabrani...

VITIS NEMO SINE NASCITUR - Nitko nije rodjen da ne pogrjesi.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
Random. kaže...

Gornja poruka mi je 'otvorila oči'. Usporedba sa posudbom knjige ili filma je odlična. Svaka čast. Do sada na ovaj "problem" nisam gledao iz ovog kuta. Hvala na poruci.

 
Uh, sad ću se umisliti Namigiva

Inače, nemam ništa osobno protiv mlađarije koja razmišlja u Hobbesovim okvirima - ipak oni nisu imali sreću odrastati u vrijeme kad filmovi i utakmice nisu bili prekidani reklamama. Samo želim pokazati da stvar nije tako jednostavna kao "Lopov! Krađa! Lopov! Vrati!". I da bi trebali graditi malo drugačije društvo.

Na netu se može pronaći puno boljih i slikovitijih argumenata od mojih, ali eto, ako i to pomogne - super
15 godina
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
GoranB kaže...
 
Ne. Ukrasti znači nekoga lišiti nečega. Softver ne možeš ukrasti. To nije moja tvrdnja, to je činjenica. Ja ga proizvodim, valjda znam. Zaboravi na "licence". Isto tako ja mogu proglasiti da je za gledanje moje ogreovske face potrebna "licenca". I onda tužiti svakoga tko ju nema, a pogleda me. Idiotarije.
Uglavnom, ako pročitaš nešto knjiga, pametniji ljudi od mene će ti to objasniti na ljepši i bolji način.

Da završim s filmom. Posudiš li ga ti nekome? I on ga gleda. To nije krađa? Onda ga on vrati tebi, pa ga ti gledaš. Pa ga ti daš njemu... i tako. Onda se sjetite da nije baš zgodno da se stalno šetate s DVDom, nego ti snimiš rezervnu kopiju koju ćete nosati, da se original ne bi oštetio. Je li to krađa? Onda se sjetite - pa zašto bi uopće nosili DVD, snimit ćemo još jedan, ali ćemo se dogovoriti da ga nikad ne gledamo u isto vrijeme, pa je isto kao da postoji samo jedna kopija. Što sad?
Isto tako - smiješ li knjigu posuditi nekome na čitanje? Zašto da, ako si ju ti kupio? Jer, vrijednost knjige nije da stoji na polici nego da se pročita. Tvoj je projatelj ukrao tu knjigu - nije ju platio a pročitao ju je.

I tako. Zaboravi banalne doskočice poput "dilanja", "širenja" i slično koje šire korporativne trolčine ispranih mozgova. Ovdje se radi o puno bazičnijim stvarima. O pitanju posjedovanja ideja. O tome što je vrijednost nekog dobra. Što je vrijednost dobra koje nije fizičko.Što znači posjedovati. Što znači dijeliti. I želimo li mi totalitarno ili otvoreno društvo.
 Ukrasti znači lišiti nečega? Pa, ne znam, reci to osobi kojoj je ukraden indentitet, sigurno će mu ta tvoja izjava veoma koristiti. Nije pokraden, jel... Mmmm'da...
Ok, ti proizvodiš software... Ja sam prije nepunih godinu dana položio Informatičko i računalno pravo...
Što se tiče lica možeš. Možeš čak, u nekim specifičnim sitvacijama, naplaćivati, vjerovo ili ne, i svoj nerad.

Što se tiče DVDa, sve dok ti nisi (dobro, zavisi o licenci, al ajd recimo, neka defaultna) kopirao sve pet, onog trenutka kad si ti napravio copy - piratstvo.
Ajmo uzet ovako... Malo nevjerojatno zvuči, ali ti je isto. Vlasnik Audija kupi Volvo za auto... I sad raznišlja, imam tvornicu, pošteno sam platio auto, ajd idem ja napraviti kopiju svog Volva ak ga slučajno slupam. E, da, malo sutra, jel...

A što se tiče tih banalnih doskočica poput "dilanja", to su zapravo valjani pravi izrazi. A što ako mi je tim izrazima mozak ispravo fakultativni profesor koji predaje predmet koji se bavi intelektualnim vlasništvom s posebnim fokusom na software...

I ajd... Recimo da sam se i složio s tobom da se software ne može ukrasti, kako ti tvrdiš. Ajd onda stavi na forum taj milijunski projekt na kojem radiš... Mislim, stavi source code pa da se divimo... Kako rečeš, ne može se ukrasti, pa ne vidim zašto bi to bio problem...
Every hole is a goal!
15 godina
offline
Francuzi đonom na piratstvo

Pozdrav ekipa!

 

Baš nešto razmišljam ovih dana pa evo da i napišem da vidim kako vi ostali gledate na ovu situaciju:

 

Svaki put kad je neki glavonja iz bilo koje velike softverske kuće na tv-u ili daje neki intervju uspoređuje piratstvo s krađom auta ili nekim sličnim predmetom. I tako ama baš svaki put... A onda nekidan pročitam da EU iman namjeru uvesti zakonsku odgovornost za nestabilne i bugovite programe i onda se svi ti proizvođači jedinica i nula bune da softver ne može biti tretiran kao druga fizička roba. Ko je sad tu lud!? Kad njima paše onda se softver tretira kao fizička stvar (jer samo se fizičke stvari mogu ukrasti), a kad treba biti odgovoran za svoj proizvod onda je druga priča. Čini se meni da bi oni sva prava, a nijednu obavezu...

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
GoranB kaže...
 
Gle, ne želim opet ulaziti u pitanja scarce/abundant resursa (oprostite dežurni naci-jezičari, ali većina moje komunikacije je na engleskom jeziku pa...), intelektualnog "vlasništva", i ostalog o čemu se možeš informirati na netu.

Stvar je jednostavna. Softver ne možeš ukrasti.
Ja radim na softveru koji košta milijune dolara. Milijune. Znaš koliko sam taj softver vrijedi? Ništa. Kopiraj si th nekoliko desetaka megabajta, i imaš - ništa. Ono što košta su stvari koje dolaze uz softver. Znanje, iskustvo, usluga. I dok je mnogima još teško prihvatiti da informacija koja nije pretočena u znanje ne vrijedi ništa, neki koji vide malo dalje od nas običnih ljudi već govore: Knowledge is abundant but the ability to use it is scarce. (prof. Ron Johnston)

I zato: Softver ne vrijedi ništa.



  Onda ne bi imao ništa protiv da netko iz tvoje firme dadne otkaz, ponese sa sobom izvorni kod, znanje i iskustvo, osnuje drugu firmu u kojoj zaposli 50 Indijaca i obuči ih, a potom drugima nudi znanje, iskustvo i uslugu u vezi tog softvera kojeg ste napravili, ali po duplo nižoj cijeni nego što vi trenutno to radite?
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.5.2009 7:53 (klimama).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
klimama kaže...
  Onda ne bi imao ništa protiv da netko iz tvoje firme dadne otkaz, ponese sa sobom izvorni kod, znanje i iskustvo, osnuje drugu firmu u kojoj zaposli 50 Indijaca i obuči ih, a potom drugima nudi znanje, iskustvo i uslugu u vezi tog softvera kojeg ste napravili, ali po duplo nižoj cijeni nego što vi trenutno to radite?
 
Ma bravo. O tome je riječ - znanje i kako ga upotrijebiti je bitno, a ne softver. Kod nije ni bitan. Kinezi i Indijci će za šaku riže napraviti što hoćeš. Kako primjeniti znanje koje taj čovjek ima - to je vrijedno. I u toim smjeru mora ići softverska industrija - znanju a ne posjedovanju. Iskustvenom a ne materijalnom. Jer materialno ne znači ništa u digitalnom svijetu. I znam da zvuči gadno, ali čisti programeri su već postali najniži sloj u novom društvu. Uvijek će biti programerskih čarobnjaka koji su bitni, ali obični programer je radnik na traci. Ako to shvatiš, onda shvatiš i što je vrijedno a što nije u IT industriji.

A onome što priča o "licencama" i sličnim stvarima - zakoni se mijenjaju. Mijenjaju se kad ne odgovaraju stvarnosti. Kad je postalo jasno da je neprihvatljivo da djeca rade u rudniku po 12 saati, zakoni su promijenjeni. Kad je postalo jasno da se englezi ne daju za*ebavati, nastao je habeas corpus. Zakoni pisani za fizička dobra sasvim jasno ne vrijede za drugačija dobra. Promjena svijesti, i promjena zakona jako dugo traju, pogotovo zbog otpora onih koji time gube svoje privilegije. Ali - govoriti da je nešto točno zato što je takav trenutni loše napisan zakon predviđen za sasvim druge stvari, je kao govoriti da je vani sunčano zato što je šef poslao e-mail da je vani sunčano i još nitko nije poslao ispravku.

A kad smo kod zakona, pitanje je što kupuješ kad kupuješ glazbu, film, knjigu. Što plaćaš, što si dobio. Sadašnji zakon to ne razunije. Sadašnji zakoni su pisani u duhu 19. stoljeća - materijalnih dobara i rijetkih resursa.

Ili misliš da je normalno da Hus promijeni dva akorda od Honky Tonk Woman i onda od toga cijeli život dobija novce kad god ti kupiš memorijsku karticu za svoj foto aparat?
15 godina
offline
Francuzi đonom na piratstvo

-zapetljalo se.. jer neki (isprika) nevide razliku između robe i znanja. Znanje je također roba u kapitalizmu, ali specifična, dijeljenjem ne gubi vrijednost itd.. Miješanje autorskog prava, licenci i krađe bar pravnici bi trebali razlikovati (za razliku od nas laika koji možemo biti u krivu), pogotovo pravnici, uskračivanje ljudskih prava-sloboda nesmije biti 'uredba', pravo ISPa... to je za ustavni sud!.

-analogija s prisluškivanjem? ... policija mora imati sudski nalog da bi poznatog kriminalca smijela prisluškivati i tako dobiti potrebne dokaze... Pravnici? Zašto kriminalci nisu u zatvoru?. Ponavljam postavljeno pitanje, kućanstvo (ne osoba) ima pristup internetu, ako je 'baka' downlodala zašto unuk nemože na net?

 

Razumijem korporativnu logiku, ali ovo nije dobar (pravni) način.
 ... -zapravo nisam ni očekivao više od francuskog pingvina, koji nosi 'papa-gabana cipelice' (izgleda da su svi mali ljudi u duši napeleoni -fireri..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.5.2009 13:38 (ihush).
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
Bukva kaže...
GoranB kaže...
 
 Mislim, stavi source code pa da se divimo... Kako rečeš, ne može se ukrasti, pa ne vidim zašto bi to bio problem...
 
In your face, Sir!

(Mada se slažem sa oponentom)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
gala385 kaže...
Bukva kaže...
GoranB kaže...
 
 Mislim, stavi source code pa da se divimo... Kako rečeš, ne može se ukrasti, pa ne vidim zašto bi to bio problem...
 
In your face, Sir!

(Mada se slažem sa oponentom)
 
Osmijeh Source nije moj privatni da s njime raspolažem - moji privatni stavovi su samo moji, i ne odražavaju nužno stajališta moje tvrtke niti ljudi s kojima radim. Njih poštujem dovoljno da im ne bih nametao svoje poglede - kao što ih **AA, BSA, ZAMP i slični paraziti žele nametati nama.

Ali da konkurencija ima naš softver - ima (ili ako nema - lako može nabaviti). I što sad? Ništa. Ne koristi im ništa bez velikog znanja i proučavanja - koje košta puno više od sourcea. Prava se borba vodi oko ključnih ljudi.

 

16 godina
offline
RE: Francuzi đonom na piratstvo
Bukva kaže...
Ajmo uzet ovako... Malo nevjerojatno zvuči, ali ti je isto. Vlasnik Audija kupi Volvo za auto... I sad raznišlja, imam tvornicu, pošteno sam platio auto, ajd idem ja napraviti kopiju svog Volva ak ga slučajno slupam. E, da, malo sutra, jel...
Pa nije baš istina - i ti sam možeš kupiti Volva i onda napraviti jednog u garaži za vlastite potrebe. Čak ih možeš napraviti i petsto komada, ako želiš i imaš love. Samo ih ne smiješ prodati, a i to samo ako uključuju neka zaštićena, patentirana rješenja. Što nas opet vodi na početak priče, o tome tko, kako i za koga piše zakone.

Svi mi možemo se odlučiti u kakvom društvu želimo živjeti - onom gdje je znanje roba kojom se trguje i koristi samo nekima ili onom gdje je znanje opće dobro, koje se koristi za napredak svih (sviju?). No, to je zapravo fundamentalna razlika između kapitalizma i socijalizma, desničarski i ljevičarski pogled na svijet.

Osobno težim ovom socijalističkom principu, prventveno zato što ne mogu razumjeti kako je moguće da osoba koja se školuje učeći znanja kao što su govor, čitanje, pisanje, matematika, fizika, filozofija... Znanje milijardi ljudi, skupljano tisućama godina su u temeljima svega što bilo tko od nas izmisli. Kako naplatiti znanje izgrađeno na temelju nečega što ti je netko dao? Moram priznati da to ne mogu razumjeti.
Pazi, gledam te!
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Francuski zakon na udaru
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice