Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fosiln

poruka: 99
|
čitano: 15.834
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fosiln".
15 godina
neaktivan
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
Old Iggy kaže...
RobertS kaže...

Iako je iPhone i tehnički donio GOMILU inovacija u odnosu na ono što se 2007. smatralo "state of the art", ključna inovacija vezana za iPhone uopće nije uređaj sam po sebi, nego zaokružena End-to-End kombinacija uređaja, softvera, online servisa, strateške tržišne integracije s najvećim telekom provajderima i prije svega app store-a, kombinacija zahvaljujući kojoj je iPhone postao

Točno, iliti baš ništa novo.

A lijepo sam ti napisao:

 

Elem, ako si na toj razini, onda prestani čitati ovdje jer ionako nećeš ništa razumjeti on onog što ću dolje napisati.

Trebao si jednostavno poslušati.

16 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
RobertS kaže...
Old Iggy kaže...
RobertS kaže...

Iako je iPhone i tehnički donio GOMILU inovacija u odnosu na ono što se 2007. smatralo "state of the art", ključna inovacija vezana za iPhone uopće nije uređaj sam po sebi, nego zaokružena End-to-End kombinacija uređaja, softvera, online servisa, strateške tržišne integracije s najvećim telekom provajderima i prije svega app store-a, kombinacija zahvaljujući kojoj je iPhone postao

Točno, iliti baš ništa novo.

A lijepo sam ti napisao:

 

Elem, ako si na toj razini, onda prestani čitati ovdje jer ionako nećeš ništa razumjeti on onog što ću dolje napisati.

Trebao si jednostavno poslušati.

 Zbog? Brkaš inovacije (kojih nema) s marketinškom idejom.

16 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
RobertS kaže...
jozef kaže...
RobertS kaže...
Old Iggy kaže...

Tehnički, ni to nije inovacija već više reciklaža i ekonomsko isplativ iskorak u pravo doba. iPhone nije donio ništa novo ni u ideju ni u tehnologiji.

 Čega se sve neću načitati na ovom forumu... 

 To je činjenica. Apple je samo smislio kako uređaj dobro prodati masi ljudi. Tehnički tu nema inovacije. Nokijin smartfon sam imao cca 5 godina prije prvog iPhonea, iPaq koji mi je brat donio iz Amerike i još godinu-dvije prije toga. Što je to iPhone ponudio novo u odnosu na Omniu ili najobičniju N5800 koji su u vrijeme njegovog izlaska bili na tržištu?

Problem tebe i onog Igora gore jest što od drveća ne vidite šumu, fokusirate se na tehničke detalje umjesto da prvo shvatite cjelinu. Jeste li se pitali zašto svi mi danas u svom džepu imamo iPhone ili neki od njegovih klonova, a ne recimo nasljednike tih Nokija ili iPaqa? Retardirani debili će iz topa odgovoriti da je to sve "samo zbog marketinga" i jer su ljudi "ovce", ali to naravno nije istina.

 

Elem, ako si na toj razini, onda prestani čitati ovdje jer ionako nećeš ništa razumjeti on onog što ću dolje napisati.

 

*** Zadnja šansa za tebe i Igora da odustanete ***

 

Ok, sami ste si krivi.

 

Iako je iPhone i tehnički donio GOMILU inovacija u odnosu na ono što se 2007. smatralo "state of the art", ključna inovacija vezana za iPhone uopće nije uređaj sam po sebi, nego zaokružena End-to-End kombinacija uređaja, softvera, online servisa, strateške tržišne integracije s najvećim telekom provajderima i prije svega app store-a, kombinacija zahvaljujući kojoj je iPhone postao

 

platforma,

 

 

 iPhone 2007 nije donio tocno nista, nikakvu platformu nista jer bas nista nije mogao. Prvi iphone je bio iPod s koji si mogel telefonirat. Na njega se nije moglo instalirat niti jednu jedinu aplikaciju, nije imao 3G kad je konkurencija imala, nije imalo MMS podrsku, SMS delivery report nula bodova, nisi mogao stavit mp3 za ringtone, Exchange NULA. Prvi iPhone je bio overpriced peace of shit. Prvi iPhone koji je bio upotrebljiv je bio 3Gs koji je izasao 2009.

14 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
NEW_MAN kaže...
MMS podrsku, SMS delivery report nula bodova, nisi mogao stavit mp3 za ringtone, Exchange NULA. Prvi iPhone je bio overpriced peace of shit. Prvi iPhone koji je bio upotrebljiv je bio 3Gs koji je izasao 2009.

 te godin podlegoh hipnotičkom učinku bleeeeeeeejanja kad mi je vjerna Njoka 5800  počela zezati, pa ju poslah u servis... i kako sam tad bio na pretplati, rekoh dajte iPhone 3GS, da ga malo vrtim dok Njoka ne dođe s servisa, možda se preobratim...

 

idem na more, od KC do Šibenika (Tribunja)  to smeće mi je jedva ulovilo GSM signal ako sam stajao min 3 minute na mjestu (znači u Rastokama sam se mogao javiti) i kad sam došao na more... upalio GPS, krenuo gledati karte i nikako da se pozicionira...

 

sva sreća, kad sam na GO, mod je: mobitel u ladicu, podvečer bacim oko jel tko zvao... i tako sam preživio GO, vratio se, uzeo Njoku s servisa, prodao iPhone preko Njuškala i citirao EAPoe-a: Nevermore!

 

Niti tada nije bio upotrebljiv kao sredstvo komunikacije, što je glavna stvar kod mobitela...

Ju je je? Je ju je!
8 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
MrBlc kaže...

Iskoristivost dizelskog i benziskog motora je daleko veća od navedene. Problem kod struje je što je treba dovesti, pretvoriti i pohraniti. Dakle, ne možeš reći da je iskoristivost elektrane 45%, a iskoristivost elektromotora 90%, već ta struja prolazi kroz niz trafostanica, dalekovoda, pretvarača i punjača da bi punila bateriju koja opet ima svoje gubitke i pri punjenju i pri pražnjenju, pa onda opet imaš gubitke između baterije i elektromotora.

 

Istina, možeš to reći da i benzin treba rafinirati i prevesti, ali je stvar u tome da je taj proces daleko skalabilniji od elektrodistribucijske mreže. U elektrodistribucijskoj mreži, ali i u proizvodnji, što si bliže iskorištavanju potpung kapaciteta sustava, to je iskoristivost niža.

 

...

Čitava priča ti ima dva problema:

1.) 90% ljudi (pogotovo onih koji si mogu priuštiti automobil) je u vrijeme najveće insolacije na poslu (a automobil im je na parkingu ili u podzemnoj garaži).

2.) U tom konceptu bi nepotrebno povećavao masu vozila i zauzimao prostor za vući sobom energiju koju ionako nemaš u planu iskoristiti jer će ti trebati za kuću.

 Iskoristivost motora jest veća, ali cijelog vozila s takvim motorom je zbilja mala. Prosječan radnički benzinac troši 8 litara na sto kilometara što je 75 kwh. Kada bi taj isti benzin skurio u elektrani dobio bi 30 kwh na izlazu, do utičnice će ti doći 28,2; Tesla će od toga kroz bateriju u motor poslati 25 kwh što je 5 više nego što mu treba da prijeđe 100 km, odnosno za Teslu samom promjenom pogona štediš 2,5 litre, odnosno potrošnja pada na 5,5 litre za BRUTALNE, ultrasportske performanse. Sve to pod uvjetom da ti je sva struja iz fosilnih goriva. Ako je išta od toga iz obnovljivih izvora, ušteda je još veća.

 

Što se tiče punjenja kod kuće; nije nužno da automobil bude kod tvoje kuće - tvoja struja ide u mrežu, ti je koristiš negdje drugdje kao što ionako nemaš pojma otkud je koji elektron i sada došao obzirom na liberalizaciju tržišta el. energije. A ako vozila stvarno postanu autonomna, a hoće vrlo brzo - tvoj EA se može sam vratiti kući radi punjenja i izbjegavanja plaćanja parkinga :) Osim toga, usput ti može odvesti ženu na posao, pokupiti djete iz škole; rentati se nekom trećem. Mogućnosti su neslućene.

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
Feudalac kaže...

Iskoristivost motora jest veća, ali cijelog vozila s takvim motorom je zbilja mala. Prosječan radnički benzinac troši 8 litara na sto kilometara što je 75 kwh. Kada bi taj isti benzin skurio u elektrani dobio bi 30 kwh na izlazu, do utičnice će ti doći 28,2; Tesla će od toga kroz bateriju u motor poslati 25 kwh što je 5 više nego što mu treba da prijeđe 100 km, odnosno za Teslu samom promjenom pogona štediš 2,5 litre, odnosno potrošnja pada na 5,5 litre za BRUTALNE, ultrasportske performanse. Sve to pod uvjetom da ti je sva struja iz fosilnih goriva.

Oprosti na izrazu, ali ono, al ga se*eš! 8 litara na 100 km je prosječna potrošnja koja kombinira grad i otvorenu cestu. Raspon potrošnje za većinu benzinaca u režimu ravne otvorene ceste pri konstantnoj brzini od 100 km/h je 4,5 - 6 litara, ovisno o veličini motora i aerodinamici što točno odgovara tvojem proračunu za Teslu. Brutalne, ultrasportske performanse? Pričamo o konstantnoj brzini na ravnoj cesti, koje su to performanse koje takvu vožnju čine različitom? Teslinih 100 km/h je brže od benzinskih? Krivi prostor oko sebe?

Naravno, kad stisneš gas, Tesla napravi čaroliju, ali za to čaroliju iz baterije povuće gotovo 600 kW, a ne 20 kW, kao što će benzinski ekvivalent povući par desetaka litara goriva na 100 km u istom režimu rada. Tesla će u tom režimu rada biti i bolji, bez daljnjeg. Međutim, ako pogledamo po pitanju primarne namjene automobila - a to je transport ljudi u gradskom i međugradskom prijevozu, Tesla će (prema tvom proračunu) na otvorenoj cesti biti u rangu s benzincem. Ono gdje Tesla dominira je stani - kreni režim rada, te uklanjanje veće koncentracije onečišćenja u gušće naseljenim sredinama. Međutim, po tom pitanju je adekvatnija usporedba s hibridom, nego s benzincem.

 

Feudalac kaže...

Ako je išta od toga iz obnovljivih izvora, ušteda je još veća.

Naravno, ali upravo zbog toga je problem ako električni auto gledamo kao izolirani sustav. Ovakva odluka sama za sebe je neodrživa jer mi (ni Njemačka) trenutno nemamo električnu mrežu koja može podnijeti masovni prelaz na električne aute. Električni auti su dio većeg sustava i ne mogu se nadograditi sami za sebe, kao što ne možeš na Pentium 3 staviti 16 GB DDR3 memorije.

 

Feudalac kaže...

Što se tiče punjenja kod kuće; nije nužno da automobil bude kod tvoje kuće - tvoja struja ide u mrežu, ti je koristiš negdje drugdje kao što ionako nemaš pojma otkud je koji elektron i sada došao obzirom na liberalizaciju tržišta el. energije. 

Prvi problem s liberalizacijom tržišta električne energije je to što tržište ne možemo nazvati liberalnim sve dok plaćamo naknadu za poticanje proizvodnje iz obnovljivih izvora (a koja će se uskoro dignuti). Znaš li zašto je plaćamo? Zato što je struja iz obnovljivih izvora skuplja od tržišne cijene. Što se tiče sistema "svoja struja ide u mrežu, a ti je koristiš negdje drugdje" ima jedan veliki problem - ti na liberalnom tržištu prodaješ struju tamo gdje je nitko ne treba i svi imaju višak (kuće u ruralnim i suburbanim područjima koje su većinom prazne), a kupuješ tamo gdje je velika potražnja (tamo gdje su radna mjesta koja sama po sebi troše struju, pa onda još i svi zaposlenici pune aute). Osim ekonomskog apekta (prodaješ tamo gdje je velika ponuda, a kupuješ tamo gdje je velika potražnja), takav sustav ima i velike gubitke jer tok struje ide uvijek u istom smjeru i sustav je opterećen.

 

I na kraju dana, kad dođe večer, ti i svi tvoji susjedi opet kupujete skupu struju (jer je velika potražnja, a mala ponuda) iz mreže.

 

Na takvom liberalnom tržištu je bolje pohraniti višak za noć nego prodavati u mrežu, a što se punjanja auta tiče, trebalo bi izračunati na temelju konkretnih podataka (koje sad nije moguće predviditi) što se više isplati:

1.) Ako proizvodiš višak u odnosu na dnevnu potrošnju, da li taj višak pohraniti po danu, pa iz kućne baterije puniti auto ili taj višak prodati direktno na tržište, a auto puniti na poslu ili taj višak pohraniti u bateriju, pa prodavati po noći iz baterije

2.) Ako ne proizvodiš višak, da li preko dana kupiti višak i napuniti bateriju, da bi po noći mogao puniti auto iz viška ili puniti auto na poslu

 

Bez obzira koji model odabereš, svaki ima svoje gubitke.

 

Feudalac kaže...

A ako vozila stvarno postanu autonomna, a hoće vrlo brzo - tvoj EA se može sam vratiti kući radi punjenja i izbjegavanja plaćanja parkinga :) Osim toga, usput ti može odvesti ženu na posao, pokupiti djete iz škole; rentati se nekom trećem. Mogućnosti su neslućene.

I tu ti odu one 2,5 litre. Autonomni auto po pitanju ekologije može imati smisla samo kroz carsharing, iako i tu ima dosta problema jer je opet u većini slučajeva jedan smjer u određeno vrijeme dominantan.

 

 

 

P.S. Dok nisam počeo više proučavati ekologiju, mislio sam da je politika vrhunac demagogije. 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
8 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
MrBlc kaže...
Feudalac kaže...

Iskoristivost motora jest veća, ali cijelog vozila s takvim motorom je zbilja mala. Prosječan radnički benzinac troši 8 litara na sto kilometara što je 75 kwh. Kada bi taj isti benzin skurio u elektrani dobio bi 30 kwh na izlazu, do utičnice će ti doći 28,2; Tesla će od toga kroz bateriju u motor poslati 25 kwh što je 5 više nego što mu treba da prijeđe 100 km, odnosno za Teslu samom promjenom pogona štediš 2,5 litre, odnosno potrošnja pada na 5,5 litre za BRUTALNE, ultrasportske performanse. Sve to pod uvjetom da ti je sva struja iz fosilnih goriva.

Oprosti na izrazu, ali ono, al ga se*eš! 8 litara na 100 km je prosječna potrošnja koja kombinira grad i otvorenu cestu. Raspon potrošnje za većinu benzinaca u režimu ravne otvorene ceste pri konstantnoj brzini od 100 km/h je 4,5 - 6 litara, ovisno o veličini motora i aerodinamici što točno odgovara tvojem proračunu za Teslu. Brutalne, ultrasportske performanse? Pričamo o konstantnoj brzini na ravnoj cesti, koje su to performanse koje takvu vožnju čine različitom? Teslinih 100 km/h je brže od benzinskih? Krivi prostor oko sebe?

Naravno, kad stisneš gas, Tesla napravi čaroliju, ali za to čaroliju iz baterije povuće gotovo 600 kW, a ne 20 kW, kao što će benzinski ekvivalent povući par desetaka litara goriva na 100 km u istom režimu rada. Tesla će u tom režimu rada biti i bolji, bez daljnjeg. Međutim, ako pogledamo po pitanju primarne namjene automobila - a to je transport ljudi u gradskom i međugradskom prijevozu, Tesla će (prema tvom proračunu) na otvorenoj cesti biti u rangu s benzincem. Ono gdje Tesla dominira je stani - kreni režim rada, te uklanjanje veće koncentracije onečišćenja u gušće naseljenim sredinama. Međutim, po tom pitanju je adekvatnija usporedba s hibridom, nego s benzincem.

 Obzirom na pokazane argumente, prilično si hrabar nazvati me seratorom.

Iskasapio si moju poruku skretanjem s teme i sitničarenjem oko nebitnih detalja da bi dokazao nešto što se ne može dokazati.

Prvo ću te podsjetiti da je ovdje tema kompletna zamjena pogona automobila; ne onih gradskih, ne onih autoputnih nego baš svih. Prema tome moj argument s prosječnom potrošnjom i sve brojke koje iz njega dolaze - ostaje, baš to je tema o kojoj razgovaramo. Moram ti reći da sam u brojkama bio krajnje velikodušan u smislu da sam pored prosječnog benzinca stavio ultrasportski električni automobil i još sam njegove performanse uzeo iz gornjeg, lošijeg, dijela poznatih podataka. A sad ću po tvome na sitno:

prosječan današnji automobil pri konstatnoj brzini od 100 kmh treba oko 10-15 kW što u sat vremena čini potrošnju od isto toliko kWh; za dobiti tih recimo 13 kWh iz benzina s efikasnošću od 25% treba skuriti 5,5 litara goriva. Točno si rekao. Međutim, tih istih 5,5 litara u elektrani daje dovoljno struje za prijeći 130 km i u tom režimu rada i opet deklasirati benzinca. Kako god okreneš, nitko ovdje nije pričao o vožnji istom brzinom po ravnoj cesti već o zamjeni pogona u svim automobilima i u svim uvjetima korištenja. Jasno ti je da su gradski uvjeti zbog stani-kreni vožnje i regenerativnog kočenja daleko više na strani struje pa to ni neću elaborirati. Nemoj spominjati hibride jer to ovdje nije tema, tema je prestanak korištenja fosilnih goriva.

 

Što se tiče mogućnosti elektrodistribucije, prevario bi se. Već smo to elaborirali, zamjenom svih benzin i dizel motora u jednom danu, mreža bi trebala isporučiti 20% više energije što sve odreda mogu obzirom da niti jedna ne radi 100% vremena na punom kapacitetu, a zbog zadnje krize je potrošnja struje opala nekoliko postotaka. Obzirom da bi se elektrifikacije odvijala postupno kroz idućih 15 godina - najmanji problem je onih 20% više.

 

Vezano za ekonomiju i ostalo, posve si pomiješao lončiće - FN paneli su u Njemačkoj kao zemlji s najvećim udjelom u generaciji doveli do jedne vrlo zanimljive situacije - u načelu elektra funkcionira tako da ima velike mrcine (nuklearke, TE na ugljen i slično) koje konstantno, 365 dana u godini rade blizu punog kapaciteta i time zadovoljavaju bazne potrebe. Tijekom jutra i rano navečer dolazi do ogromnog i naglog porasta potrošnje kada uskaču HE, reverzibilne, plinske i slično te ovisno o vremenu od najave do isporuke na punoj snazi naplaćuju znatno veću cijenu po kWh ili snazi. Solarni paneli su taj biznis u Njemačkoj praktično uništili - cijena struje na spot tržištu je gotovo ista cijeli dan jer se svakog dana nudi ogromna količina solarne struje koja bi ionako "propala" da je netko ne otkupi pa je jeftina. Finu regulaciju danas ostvaruju preradom baznih TE elektrana na ugljen jer se ne isplati raditi s plinskima što je dovelo do paradoksa da se uvođenjem čiste solarne struje kuri više ugljena. Struju iz FN panela je danas neisplativo skladištiti na skali elektrodistribucije čak i da je sama struja potpuno besplatna; ali elektrifikacijom automobila bi se dobio rezervni kapacitet koji bi imao dvije svrhe. Puno se vidi negativnih stvari što kako ako, ali ako će se silom zakona ulaziti u elektrifikaciju, bit će najmanji problem natjerati privatne proizvođače automobila da dogovore zajednički standard za baterije (kao što su za benzinsko gorivo) koje se onda mogu sastojati od više manjih blokova koji se neovisno mijenjaju kod kuće, u punionicama itd. Automobil bi tada čak mogao biti prazna školjka koja košta gotovo ništa tipa par tisuća eura; blokova baterije rentaš ovisno o tome koliko snage ili dometa trebaš taj dan kao što sad ne puniš spremnik do vrha svaki put nego natočiš za 200 kuna ili 20 litara ili tako nešto slično. Tko bude htio specijalne baterije za track day, kupit će ih posebno. Varijanti je milion; samo o ljudskoj imaginaciji ovisi u kojem će se smjeru to razvijati.

 

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.10.2016 20:18 (Feudalac).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
Feudalac kaže...

 Obzirom na pokazane argumente, prilično si hrabar nazvati me seratorom.

Iskasapio si moju poruku skretanjem s teme i sitničarenjem oko nebitnih detalja da bi dokazao nešto što se ne može dokazati.

Prvo ću te podsjetiti da je ovdje tema kompletna zamjena pogona automobila; ne onih gradskih, ne onih autoputnih nego baš svih. Prema tome moj argument s prosječnom potrošnjom i sve brojke koje iz njega dolaze - ostaje, baš to je tema o kojoj razgovaramo. Moram ti reći da sam u brojkama bio krajnje velikodušan u smislu da sam pored prosječnog benzinca stavio ultrasportski električni automobil i još sam njegove performanse uzeo iz gornjeg, lošijeg, dijela poznatih podataka. A sad ću po tvome na sitno:

prosječan današnji automobil pri konstatnoj brzini od 100 kmh treba oko 10-15 kW što u sat vremena čini potrošnju od isto toliko kWh; za dobiti tih recimo 13 kWh iz benzina s efikasnošću od 25% treba skuriti 5,5 litara goriva. Točno si rekao. Međutim, tih istih 5,5 litara u elektrani daje dovoljno struje za prijeći 130 km i u tom režimu rada i opet deklasirati benzinca. Kako god okreneš, nitko ovdje nije pričao o vožnji istom brzinom po ravnoj cesti već o zamjeni pogona u svim automobilima i u svim uvjetima korištenja. Jasno ti je da su gradski uvjeti zbog stani-kreni vožnje i regenerativnog kočenja daleko više na strani struje pa to ni neću elaborirati. Nemoj spominjati hibride jer to ovdje nije tema, tema je prestanak korištenja fosilnih goriva.

Sorry, moja greška, pobrkao sam ovih 10-15 kW za održavanje brzine s 20 kW na koje si se referirao kod Tesle.

 

Što se tiče referenci o super sportskom automobilu, to je ono gdje Tesli skidam kapu, ali općenito električni auti prednjače nad benzinskim - puno su prilagodljiviji režimu rada, pa činjenica da može biti brutalan ne predstavlja toliki teret u pitomom načinu rada kao kod benzinaca.

 

Što se ostalog tiče, ja vozim auto s aerodinamikom limenke piva i relativno malim motorom koji se na 100 km/h već počinje mučiti, pa mu je potrošnja u takvim uvjetima upravo oko 5,5 litara. Međutim, to je potrošnja zajedno sa svim električnim trošilima i klimom, što se ne uzima u obzir kod testova (ok, klima se uzima, ali isključivo u jednom testu koji je ciljano rađen za klimu). Dakle, uspoređuješ realni scenarij lošijeg benzinca s rezultatom Tesle na sintetičkom testu i govoriš o sitničarenju. Ali, slažemo se, tema nije kontinuirana brzina, već realni uvjeti i tehničke mogućnosti za prelazak na all-electric.

 

Žuto: tema nije prestanak korištenja fosilnih goriva, već opravdanost i izvedivost tog prestanka. Kako su hibridi jedna od alternativa navedenom, i to u gradskim uvjetima iznimno učinkovita alternativa koja značajno smanjuje zagađenje, ali ipak nudi kombinirane prednosti benzinca (domet i jednostavno punjenje) i električnog (regeneracijsko kočenje) na otvorenoj cesti, a sve skupa uz značajno manji kapacitet baterija, što predstavlja manji ekološki teret po pitanju proizvodnje i recikliranja baterija, što je faktor koji nije zanemariv, iako se uporno ignorira. Trebalo bi usporediti razinu zagađenja, izvedivost i ulaganja potrebna za implementaciju ovog prijedloga s alternativom u kojoj bi se forsirali hibridi, a paralelno tome bi se elektrificirale pruge i forsirale električne lokomotive. Čak i dizel lokomotiva manje zagađuje od kamionskog transporta, ali i dalje kamioni uredno voze po cestama koje idu paralelno s prugom. Na žalost, ekologijom upravljaju lobiji, a prijevoznički je jedan od jačih.

 

Feudalac kaže...

Što se tiče mogućnosti elektrodistribucije, prevario bi se. Već smo to elaborirali, zamjenom svih benzin i dizel motora u jednom danu, mreža bi trebala isporučiti 20% više energije što sve odreda mogu obzirom da niti jedna ne radi 100% vremena na punom kapacitetu, a zbog zadnje krize je potrošnja struje opala nekoliko postotaka. Obzirom da bi se elektrifikacije odvijala postupno kroz idućih 15 godina - najmanji problem je onih 20% više.

Ne znam za Njemačku, ali u Hrvatskoj je sljedeća situacija:

- 2014 (za kasnije godine nisam našao podatak) potrošeno ukupno: 16,9 TWh

- Broj automobila oko 1.485.000

- Recimo ugrubo da bi prosječni Hrvat punio bateriju od 70 kWh jednom tjedno

- To znači da bi se dnevno punilo oko 208.000 automobila

- Samo na punjenje bi otišlo oko 5,5 TWh godišnje, ne računajući gubitke na punjaču i procesu punjenja.

 

Međutim, ako pretpostavimo da će barem 30% ljudi puniti u isto vrijeme:

- On board (spori) punjač ima 11 kW

- 30% automobila je 445.500

- Snaga potrebna za punjenje 4900,5 MW

- Ukupna instalirana snaga elektrana u Hrvatskoj je: 700 MW

- To znači da bi samo za osobne automobile bilo potrebno 14 % ukupne instalirane snage (instalirane, a ne prosječno aktivne)

 

 

To možda ne izgleda loše, ali kad uzmeš u obzir da treba pokriti peakove, da nisu svi izvori uvijek dostupni (pogotovo obnovljivi) to izgleda daleko lošije.  Onda još kad uzmeš u obzir i dnevni ritam ljudi, činjenicu ti za kućanstvo s punjačem od 11 kW treba priključak od barem 18 - 20 kW, što je skupo, a često i nedostupno u stambenim dijelovima grada i predgrađa, što za sobom povlači činjenicu da će se auti puniti na poslu, pa ćeš imati u 8 ujutro gadan udar na mrežu...

 

Feudalac kaže...

Vezano za ekonomiju i ostalo, posve si pomiješao lončiće - FN paneli su u Njemačkoj kao zemlji s najvećim udjelom u generaciji doveli do jedne vrlo zanimljive situacije - u načelu elektra funkcionira tako da ima velike mrcine (nuklearke, TE na ugljen i slično) koje konstantno, 365 dana u godini rade blizu punog kapaciteta i time zadovoljavaju bazne potrebe. Tijekom jutra i rano navečer dolazi do ogromnog i naglog porasta potrošnje kada uskaču HE, reverzibilne, plinske i slično te ovisno o vremenu od najave do isporuke na punoj snazi naplaćuju znatno veću cijenu po kWh ili snazi. Solarni paneli su taj biznis u Njemačkoj praktično uništili - cijena struje na spot tržištu je gotovo ista cijeli dan jer se svakog dana nudi ogromna količina solarne struje koja bi ionako "propala" da je netko ne otkupi pa je jeftina. Finu regulaciju danas ostvaruju preradom baznih TE elektrana na ugljen jer se ne isplati raditi s plinskima što je dovelo do paradoksa da se uvođenjem čiste solarne struje kuri više ugljena. Struju iz FN panela je danas neisplativo skladištiti na skali elektrodistribucije čak i da je sama struja potpuno besplatna; ali elektrifikacijom automobila bi se dobio rezervni kapacitet koji bi imao dvije svrhe. Puno se vidi negativnih stvari što kako ako, ali ako će se silom zakona ulaziti u elektrifikaciju, bit će najmanji problem natjerati privatne proizvođače automobila da dogovore zajednički standard za baterije (kao što su za benzinsko gorivo) koje se onda mogu sastojati od više manjih blokova koji se neovisno mijenjaju kod kuće, u punionicama itd. Automobil bi tada čak mogao biti prazna školjka koja košta gotovo ništa tipa par tisuća eura; blokova baterije rentaš ovisno o tome koliko snage ili dometa trebaš taj dan kao što sad ne puniš spremnik do vrha svaki put nego natočiš za 200 kuna ili 20 litara ili tako nešto slično. Tko bude htio specijalne baterije za track day, kupit će ih posebno. Varijanti je milion; samo o ljudskoj imaginaciji ovisi u kojem će se smjeru to razvijati.

Ovo boldano je upravo ono o čemu ti pričam. Sila zakona upravo i dovodi do paradoksa. Kad rješenja kroje birokrati, a ne inženjeri, rješenje nikakad ne ispade dobro. Kako se tržište bude razvijalo, jednom će možda i doći do situacije kad ćemo svi voziti električne aute, možda i prije navedenog roka, ali vjerojatnije ne. Međutim, ako rok ideš zakonski forsirati, onda moraš uzeti u obzir ono što sam napisao jer je vrlo vjerojatno da se tržište neće prilagoditi.

 

I za kraj, nemoj zaboraviti na činjenicu da i paneli, ali i neke vrste baterija koriste rijetke metale, što ograničava proizvodnju. Isto tako, sam proces proizvodnje i deponiranja nije ekološki prihvatljiv, pa i to treba uzeti u obzir u čitavu računicu.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.10.2016 22:39 (MrBlc).
8 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
MrBlc kaže...

Ne znam za Njemačku, ali u Hrvatskoj je sljedeća situacija:

- 2014 (za kasnije godine nisam našao podatak) potrošeno ukupno: 16,9 TWh

- Broj automobila oko 1.485.000

- Recimo ugrubo da bi prosječni Hrvat punio bateriju od 70 kWh jednom tjedno

- To znači da bi se dnevno punilo oko 208.000 automobila

- Samo na punjenje bi otišlo oko 5,5 TWh godišnje, ne računajući gubitke na punjaču i procesu punjenja.

 

Međutim, ako pretpostavimo da će barem 30% ljudi puniti u isto vrijeme:

- On board (spori) punjač ima 11 kW

- 30% automobila je 445.500

- Snaga potrebna za punjenje 4900,5 MW

- Ukupna instalirana snaga elektrana u Hrvatskoj je: 700 MW

- To znači da bi samo za osobne automobile bilo potrebno 14 % ukupne instalirane snage (instalirane, a ne prosječno aktivne)

 Ajmo popraviti tvoje brojke realnim pokazateljima. U HR se prosječno prelazi oko 10000 km godišnje; s potrošnjom od 15 kWh/100 km za svaki automobil u godini trebaš 1500 kWh; to je oko 2,2 TWh ukupno, možemo povećati na 20 kWh, kilometražu na 12 tisuća i doći opet na 3 TWh iliti 20% u najgorem slučaju koje sam već ranije spominjao.

Kako osigurati tih 3TWh? Ajmo poći od najgluplje pretpostavke - automobil se prosječno jednako vozi svaki dan u godini; u najgorem slučaju to je 33 km dnevno za što nam treba 20kWh x 33 /100 = 6,6 kWh dnevno po automobilu i to je znak da bi s 50 kwh baterijom trebao puniti automobil jednom u 6 dana uz rezervu kapaciteta od 20% za svaki slučaj. u Tom slučaju u svakom prosječnom danu treba puniti 16% automobila pa je to onda upola manje snage snage kada bi se baš svi uštekali zajedno. A jasno nam je obojici da će se punjenje rastegnuti preko dana i noći pa nećemo biti ni blizu tih katastrofalnih brojki.

Ako se punimo po danu kako bi i bilo u scenariju odvikavanja od fosilnih goriva - to bi sve pokrili panelima s krovova zgrada, kuća, trgovačkih centara, to je tehnički moguće već danas, a za 10-tak godina kad cijena FN panela ode prema jednoznamenkastim iznosima u centima bit će i ekonomski isplativo u bilo kojem kraju svijeta.

 

Što se tiče ekonomije i paradoksa; nije to ništa strašno. Subvencije i FN paneli su doveli do pojeftinjenja na spot tržištu i trenutno je to stanje bazirano na čvrstim ekonomskim računicama i bez subvencija koje su danas gotovo nepostojeće. Posljedično, to pojeftinjenje je izbacilo neke ponuđače s tržišta i natjeralo druge da zauzmu mjesto; to se stalno događa. Paradoks je samo ako se gledaju izdvojeni FN paneli i TE na ugljen; ako se gleda cijela slika nema nikakvog paradoksa - intervencijom države uspjeli su znatno smanjiti emisije stakleničkih plinova. Dok se Kinezi, odnosno država nije bacila u pomaganje proizvođačima FN ćelija oni su koristili defektne wafere iz poluvodičke industrije i naplaćivali ih kao suho zlato. Injekcijom državnog kapitala dobili su novac za ulaganje u vlastitu tehnologiju i kapacitete pa je cijena u 10 godina takve aktivnosti otišla prema dolje nekih 7-8 PUTA.

 

Ne treba se bojati državnih inicijativa; sve dobro čime se ovo društvo danas može pohvaliti u odnosu na 19 stoljeće organizirale su države. Evo ti banalne današnje stvari - prenosivost broja je stvar koja priječi ili omogućava konkurenciju između operatera. Morala je biti uvedena silom zakona. Apple je npr. osmislio fantastičan koncept uređaja, dobro ga patentirao i zatvorio kako bi mogao zarađivati enormne pare na tome. Svi su se smijali tom konceptu i sprdali Jobsa (držiš ga krivo), ali je on po tko zna koji put pokazao da ljudi ne znaju što trebaju dok im se to ne stavi u ruke. Što se tiče industrije i njene spremnosti na inovacije može ti pokazati primjer otpora koji se pojavio uvođenjem katalizatora. A uvedeni su nakon što je na zapadu došlo do takvog zagađenja da su s drveća otpadali kora i lišće, a ljudi umirali kao muhe sudarajući se u smogom prekrivenim ulicama; njemačka je čak imala epizodu vožnje par-nepar. i opet su imali obraza opirati se, to je fašizam, dajte nam free enterprise yeah

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
Feudalac kaže...

Ajmo popraviti tvoje brojke realnim pokazateljima. U HR se prosječno prelazi oko 10000 km godišnje; s potrošnjom od 15 kWh/100 km za svaki automobil u godini trebaš 1500 kWh; to je oko 2,2 TWh ukupno, možemo povećati na 20 kWh, kilometražu na 12 tisuća i doći opet na 3 TWh iliti 20% u najgorem slučaju koje sam već ranije spominjao.

Odakle sad izvlačiš tih 15 kWh? Jesmo li rekli da gledamo prosječni scenarij, a ne održavanje konstantne brzine na otvorenoj cesti? Na kombiniranom EPA testu Tesla troši 24 kWh/100 km, s tim da je to sintetički test bez uračunatih ostalih trošila u autu, pa računaj da je 25 kWh/100 km optimistična procjena realne situacije, iako će u praksi taj broj biti veći. Uz to, prosjek za 2015. je bio 12500 km, a ne 10000 km. Prije krize smo vozili prosječno 15000 km, što je europski prosjek, pa je za očekivati da ćemo se napajanjem auta jeftinijim energentom vratiti barem na taj prosjek, ako ga nećemo i premašiti (zašto ići iz Splita za Makarsku, ako mi nije puno skuplje potegnuti do Dubrovnika za jednodnevni izlet).

 

Uz minimalne realne pretpostavke 12,5 kkm i 25 kWh/100 km ispada relativno blizu moje inicijalne procjene: 4,6 TWh

Uz pretpostavku vraćanja na kilometražu prije krize to raste na moju procjenu: 5,6 TWh

 

Dakle, ako koristimo službene podatke kombiniranog testa i za kilometražu uzmemo europski prosjek ili hrvatski prije krize, moje brojke su točne.

 

Ok, istina je da ima i štedljivijih električnih automobila, ali isto tako treba uzeti u obzir da ova računica uzima u obzir poprilično optimistične realne scenarije (odstupanja od EPA testa su u pravilu veća), te da nisu u obzir uzeti gubitci u procesu punjenja ni samopražnjenje baterije i stand by potrošnja, što kod Tesle iznosi oko 0,8 - 1,1 kWh dnevno (znači, godišnje oko 500 MWh za sve aute u hr). Dodatno, većina tih štedljivih auta nije ni adekvatna za kompletno zamijeniti benzince zbog malog dometa, a povećanje dometa povećava i masu, a time i potrošnju.

 

 

Feudalac kaže...

Kako osigurati tih 3TWh? Ajmo poći od najgluplje pretpostavke - automobil se prosječno jednako vozi svaki dan u godini; u najgorem slučaju to je 33 km dnevno za što nam treba 20kWh x 33 /100 = 6,6 kWh dnevno po automobilu i to je znak da bi s 50 kwh baterijom trebao puniti automobil jednom u 6 dana uz rezervu kapaciteta od 20% za svaki slučaj. u Tom slučaju u svakom prosječnom danu treba puniti 16% automobila pa je to onda upola manje snage snage kada bi se baš svi uštekali zajedno. A jasno nam je obojici da će se punjenje rastegnuti preko dana i noći pa nećemo biti ni blizu tih katastrofalnih brojki.

Tu se prvo ispričavam, tek sad vidim lapsus, ova brojka od 4900,5 MW je međukorak, dok je procjena snage za punjenje 700 MW. Ukupna instalirana snaga u Hrvatskoj je oko 4500 MW. Ja sam u svojoj računici krenuo od toga da punjenje punjačem snage 11 kW traje nešto manje od 8 sati za bateriju od 70 kWh, te da se prema prosjeku pređenih kilometara pune jednom tjedno. To znači da će se dnevno puniti 212140 auta, te ako ih ravnomjerno rasporedimo kroz dan, znači da će se u svakom trenutku puniti oko 30% od tog broja. Ako želiš preciznije, uzmimo da se kompletna potrošnja rasporedi ravnomjerno tijekom svakog sata čitave godine:

 

za 4,6 TWh to ispada: 525 MW;

za 5,6 TWh to ispada: 640 MW;

 

bez gubitaka na procesu punjenja i prijenosu energije.

 

Međutim, takva distribucija je čak i teoretski nemoguća jer će proces punjenja pratiti dnevni i tjedni ritam života, pa ćeš imati peakove na dnevnoj razini u 8 ujutro, te u 21/22 sata na večer, dok ćeš na tjednoj razini imati peakove početkom tjedna, te četvrtak večer, petak jutro (vikend putovanja), uz male oscilacije, ovisno o kapacitetu baterije.

 

Realno ćemo lako premašiti i 20% ukupne instalirane snage kad uzmemo u obzir i te oscilacije.

 

Feudalac kaže...

Ako se punimo po danu kako bi i bilo u scenariju odvikavanja od fosilnih goriva - to bi sve pokrili panelima s krovova zgrada, kuća, trgovačkih centara, to je tehnički moguće već danas, a za 10-tak godina kad cijena FN panela ode prema jednoznamenkastim iznosima u centima bit će i ekonomski isplativo u bilo kojem kraju svijeta.

Tebi za napajati jedan punjač od 11 kW treba 55 m2 u prosječnim uvjetima, ali ako želiš da ti punjač uopće radi kad je oblačno ili kroz veći period dnevnog svjetla, tebi treba gotovo 100 m2 po punjaču. Recimo da napravimo manje punjače za lagano dopunjavanje koji će napuniti 20 kWh tijekom 8 sati, tad možemo proći s nekih 20 m2 po punjaču, ali onda računaj da će se praktički svi puniti jer dopunjavaju dnevnu potrošnju. Uz efikasnije panele, možemo ići na 10 m2, što je površina parkirnog mjesta. Međutim, iako to sve skupa izgleda divno i krasno, danas su višeetažne garaže postale standard, pa na istu površinu krova imaš 2 ili 3 auta, a dio površine krova je već zauzet za ventilaciju, klimatizaciju, te solare za vodu/grijanje (koji su i dalje znatno efikasniji od fotonaponskih, pogotovo kad se upare s toplinskom crpkom). Uz to, i dalje se radi se o ogromnoj investiciji čak i za period od 15 godina.

 

Feudalac kaže...

Što se tiče ekonomije i paradoksa; nije to ništa strašno. Subvencije i FN paneli su doveli do pojeftinjenja na spot tržištu i trenutno je to stanje bazirano na čvrstim ekonomskim računicama i bez subvencija koje su danas gotovo nepostojeće. Posljedično, to pojeftinjenje je izbacilo neke ponuđače s tržišta i natjeralo druge da zauzmu mjesto; to se stalno događa. Paradoks je samo ako se gledaju izdvojeni FN paneli i TE na ugljen; ako se gleda cijela slika nema nikakvog paradoksa - intervencijom države uspjeli su znatno smanjiti emisije stakleničkih plinova. Dok se Kinezi, odnosno država nije bacila u pomaganje proizvođačima FN ćelija oni su koristili defektne wafere iz poluvodičke industrije i naplaćivali ih kao suho zlato. Injekcijom državnog kapitala dobili su novac za ulaganje u vlastitu tehnologiju i kapacitete pa je cijena u 10 godina takve aktivnosti otišla prema dolje nekih 7-8 PUTA.

 

Ne treba se bojati državnih inicijativa; sve dobro čime se ovo društvo danas može pohvaliti u odnosu na 19 stoljeće organizirale su države. Evo ti banalne današnje stvari - prenosivost broja je stvar koja priječi ili omogućava konkurenciju između operatera. Morala je biti uvedena silom zakona. Apple je npr. osmislio fantastičan koncept uređaja, dobro ga patentirao i zatvorio kako bi mogao zarađivati enormne pare na tome. Svi su se smijali tom konceptu i sprdali Jobsa (držiš ga krivo), ali je on po tko zna koji put pokazao da ljudi ne znaju što trebaju dok im se to ne stavi u ruke. Što se tiče industrije i njene spremnosti na inovacije može ti pokazati primjer otpora koji se pojavio uvođenjem katalizatora. A uvedeni su nakon što je na zapadu došlo do takvog zagađenja da su s drveća otpadali kora i lišće, a ljudi umirali kao muhe sudarajući se u smogom prekrivenim ulicama; njemačka je čak imala epizodu vožnje par-nepar. i opet su imali obraza opirati se, to je fašizam, dajte nam free enterprise yeah

To već načinje drugu temu oko koje se daleko više lome koplja. I prevelika uloga države i premala uloga države u gospodarstvu se pokazala kao loše rješenje, a oko optimuma se jako teško složiti.

 

Prenosivost broja - tu država nije tražila ništa što već nije bilo tehnički jednostavno izvedivo.

Apple - za nekog tko se zalaže za ekologiju, imaš poprilično čudne stavove o konzumerizmu. Većini ljudi smartphone nije potreba, već želja. Dovraga, ni meni nije nužan, iako sam power user i koristim stvari koje 90% korisnika ne koristi. Uz to, Apple nije država.

 

Ali, evo ti bolji promjer - žarulja sa žarnom niti. Zabrana možda dugoročno bude imala pozitivni efekt, ali ništa manji efekt ne bi imalo ni smanjenje PDV-a na LED žarulje. Međutim, kratkoročno, zabrana klasičnih žarulja je preplavila tržište nekvalitetnim LED žaruljama koje su samo ljude odbili od tehnologije. Alternativa su štedne koje sadrže živu, ali ni one u jeftinijim varijantama nisu puno bolje od jeftinih LED-ica - od treperenja, lošeg indexa boja, pa do jedva čujnog zujanja.

 

S druge strane, pozitivni primjer - unirverzalni punjač za mobitel - EU je odlučila da je to potrebno, ali je struka odabrala izvedbu.

 

Mislim da bi daleko efikasnije bilo postepeno povećavati davanja na motore s unutarnjim izgaranjem, te olakšice za električna vozila, uz praćenje stvarnog stanja, nego zacrtati jedan deadline i držati se toga. Pogotovo kad se uzme u obzir da taj deadline ovisi o barem tri dodatne industrije. Možda za 5 godina budemo imali lakše i sigurnije baterije, možda ovladamo fuzijom, možda otkrijemo supravodič na sobnoj temperaturi koji je pogodan za masovnu proizvodnju, pa se već 2025 budemo smijali kako smo mislili da ćemo do 2030. voziti na fosilna goriva, a možda ni 2040. ne budemo u stanju potpuno napustiti upotrebu fosilnih goriva. Moja poanta je da iz ove perspektive stvari ne izgledaju toliko obečavajuće, a ni ja ni ti ni Njemci ne možemo toliko precizno predviđati budućnost da bi znali da li je ovo izvedivo. Zbog toga bi država trebala vršiti finu regulaciju i usmjeravanje sustava prema stvarnom stanju, a ne postavljati ciljeve s fiksnim deadlineom.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
8 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
MrBlc kaže...

 

Prenosivost broja - tu država nije tražila ništa što već nije bilo tehnički jednostavno izvedivo.

Apple - za nekog tko se zalaže za ekologiju, imaš poprilično čudne stavove o konzumerizmu. Većini ljudi smartphone nije potreba, već želja. Dovraga, ni meni nije nužan, iako sam power user i koristim stvari koje 90% korisnika ne koristi. Uz to, Apple nije država.

 

Ali, evo ti bolji promjer - žarulja sa žarnom niti. Zabrana možda dugoročno bude imala pozitivni efekt, ali ništa manji efekt ne bi imalo ni smanjenje PDV-a na LED žarulje. Međutim, kratkoročno, zabrana klasičnih žarulja je preplavila tržište nekvalitetnim LED žaruljama koje su samo ljude odbili od tehnologije. Alternativa su štedne koje sadrže živu, ali ni one u jeftinijim varijantama nisu puno bolje od jeftinih LED-ica - od treperenja, lošeg indexa boja, pa do jedva čujnog zujanja.

 

S druge strane, pozitivni primjer - unirverzalni punjač za mobitel - EU je odlučila da je to potrebno, ali je struka odabrala izvedbu.

 

Mislim da bi daleko efikasnije bilo postepeno povećavati davanja na motore s unutarnjim izgaranjem, te olakšice za električna vozila, uz praćenje stvarnog stanja, nego zacrtati jedan deadline i držati se toga. Pogotovo kad se uzme u obzir da taj deadline ovisi o barem tri dodatne industrije. Možda za 5 godina budemo imali lakše i sigurnije baterije, možda ovladamo fuzijom, možda otkrijemo supravodič na sobnoj temperaturi koji je pogodan za masovnu proizvodnju, pa se već 2025 budemo smijali kako smo mislili da ćemo do 2030. voziti na fosilna goriva, a možda ni 2040. ne budemo u stanju potpuno napustiti upotrebu fosilnih goriva. Moja poanta je da iz ove perspektive stvari ne izgledaju toliko obečavajuće, a ni ja ni ti ni Njemci ne možemo toliko precizno predviđati budućnost da bi znali da li je ovo izvedivo. Zbog toga bi država trebala vršiti finu regulaciju i usmjeravanje sustava prema stvarnom stanju, a ne postavljati ciljeve s fiksnim deadlineom.

 

 Što se tiče ekologije, mobitel mi je zamijenio računalo tako da bilo koji od njih je bolji za planet em po količini materijala, em po energetskoj efikasnosti tako da mirno spavam :)

Smanjenje PDV-a je subvencija trgovcu i nikome više; daleko veći efekt ima ulaganje u razvoj, a da razvoj ne propadne uvedeš zabranu korištenja zastarjele tehnologije. Iako, ni to nije potrebno jer je današnja osramova ledica od 80 kuna ekonomski i ekološki za red veličine bolja od one sa žarnom niti. Ali ne bi se ništa dogodilo da države nisu krenule sa ograničavanjem uporabe zastarjele tehnologije, baš kao u primjeru katalizatora u automobilima.

Što se tiče električnih automobila; mislim da su porezne olakšice krivi put; iskoristit će ih samo truli bogataši jer si samo oni mogu priuštiti takve automobile, a ako se zabranom stvori masovno tržište električnih automobila, privatne korporacije će već naći načina da zauzmu to tržište. Ako ni to ne poluči prave rezultate, države trebaju same uložiti u razvoj novih tehnologija baterija kao i obnovljivih izvora energije. Budimo realni, zašto bi mercedes, BMW, VW, Honda ili bilo tko drugi ulagao u novu tehnologiju pogona bez sigurne budućnosti; koja mu smanjuje broj mogućih kupaca (zbog sadašnje cijene) ako može još stoljećima reciklirati staru tehnologiju i svakih 5-7 godina mijenjati dizajn? Čista ekonomska računica s njihove strane i prema tome je nužno promijeniti parametre te računice da bi došlo do promjena obzirom da se ovdje radi o samo jednoj stvari - klimatskim promjenama koje nastaju kao usputni efekt ovisnosti o tehnologijama koje se baziraju na iskorištavanju fosilnih goriva. 

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
Feudalac kaže... 

Što se tiče ekologije, mobitel mi je zamijenio računalo tako da bilo koji od njih je bolji za planet em po količini materijala, em po energetskoj efikasnosti tako da mirno spavam :)

Smanjenje PDV-a je subvencija trgovcu i nikome više; daleko veći efekt ima ulaganje u razvoj, a da razvoj ne propadne uvedeš zabranu korištenja zastarjele tehnologije. Iako, ni to nije potrebno jer je današnja osramova ledica od 80 kuna ekonomski i ekološki za red veličine bolja od one sa žarnom niti. Ali ne bi se ništa dogodilo da države nisu krenule sa ograničavanjem uporabe zastarjele tehnologije, baš kao u primjeru katalizatora u automobilima.

Što se tiče električnih automobila; mislim da su porezne olakšice krivi put; iskoristit će ih samo truli bogataši jer si samo oni mogu priuštiti takve automobile, a ako se zabranom stvori masovno tržište električnih automobila, privatne korporacije će već naći načina da zauzmu to tržište. Ako ni to ne poluči prave rezultate, države trebaju same uložiti u razvoj novih tehnologija baterija kao i obnovljivih izvora energije. Budimo realni, zašto bi mercedes, BMW, VW, Honda ili bilo tko drugi ulagao u novu tehnologiju pogona bez sigurne budućnosti; koja mu smanjuje broj mogućih kupaca (zbog sadašnje cijene) ako može još stoljećima reciklirati staru tehnologiju i svakih 5-7 godina mijenjati dizajn? Čista ekonomska računica s njihove strane i prema tome je nužno promijeniti parametre te računice da bi došlo do promjena obzirom da se ovdje radi o samo jednoj stvari - klimatskim promjenama koje nastaju kao usputni efekt ovisnosti o tehnologijama koje se baziraju na iskorištavanju fosilnih goriva. 

 

Obveznik PDV-a je krajnji kupac, dok je trgovac isključivo prikupljač. Naravno, bilo je situacija u kojima trgovac digne osnovicu, pa u tom prostoru digne svoj profit, ali to funkcionira samo na područjima na kojima ne postoji dovoljna konkurencija.

 

Što se tiče rigoroznih zabrana i državnih ulaganja, povijest je pokazala da dugoročno takve države mogu sve samo ne napredovati. Neke su kratkoročno uspjele izvesti napredak, ali dugoročno nikad nije dobro završilo. Tvojom analogijom, zašto bi Mercedes, BMW, VW, Honda ili bilo tko drugi ulagao i novu tehnologiju ukoliko postoji opasnost da im država, koja je uvijek u povlaštenom položaju, uđe na tržište?

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
8 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
MrBlc kaže...

 

Obveznik PDV-a je krajnji kupac, dok je trgovac isključivo prikupljač. Naravno, bilo je situacija u kojima trgovac digne osnovicu, pa u tom prostoru digne svoj profit, ali to funkcionira samo na područjima na kojima ne postoji dovoljna konkurencija.

 

Što se tiče rigoroznih zabrana i državnih ulaganja, povijest je pokazala da dugoročno takve države mogu sve samo ne napredovati. Neke su kratkoročno uspjele izvesti napredak, ali dugoročno nikad nije dobro završilo. Tvojom analogijom, zašto bi Mercedes, BMW, VW, Honda ili bilo tko drugi ulagao i novu tehnologiju ukoliko postoji opasnost da im država, koja je uvijek u povlaštenom položaju, uđe na tržište?

 Imali smo nekoliko epizoda smanjenja PDV-a, cijene su uvijek ostale iste čak i uz (zakonski isprazne) prijetnje ministra.

 

Vezano za zabrane i državna ulaganja; nismo se baš razumjeli. Daleko sam ja od komunističkih ideja državnog vlasništva. Ovdje se radi o klimatskim promjenama koje su posljedica korištenja fosilnih goriva, a koje industrija sama od sebe nema nikakav interes rješavati. Nikad niti jedna industrija bez državne prisile nije ugradila pročistač ili promijenila tehnologiju. To je naprosto trošak koji im se ni na koji način neće vratiti u tromjesečnu bilancu. Bez države nema bazičnih istraživanja, samo primijenjena pa bi slijedeći tu logiku mogli odmah ugasiti CERN, sve satelite, mobitele, internet, mikrovalne i tako redom.

 

Ako nije još jasno kamo ciljam, na primjeru BMW-a ću ti reći da ne predlažem da država počne proizvoditi bolje M3-ice već da im osigura tržište za nove tehnologije prijevoza. Npr. zašto bi svaki kupac baterije plaćao patent nekoj privatnoj firmi ako to može učiniti država i jednokratno podmiriti samo trošak razvoja, dok bi profit u vidu niže cijene i manjih posljedica po okoliš prepustila svim svojim građanima ili šire gledano - čovječanstvu.

Ja rekoh
15 godina
neaktivan
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
Feudalac kaže...
MrBlc kaže...

 

Obveznik PDV-a je krajnji kupac, dok je trgovac isključivo prikupljač. Naravno, bilo je situacija u kojima trgovac digne osnovicu, pa u tom prostoru digne svoj profit, ali to funkcionira samo na područjima na kojima ne postoji dovoljna konkurencija.

 

Što se tiče rigoroznih zabrana i državnih ulaganja, povijest je pokazala da dugoročno takve države mogu sve samo ne napredovati. Neke su kratkoročno uspjele izvesti napredak, ali dugoročno nikad nije dobro završilo. Tvojom analogijom, zašto bi Mercedes, BMW, VW, Honda ili bilo tko drugi ulagao i novu tehnologiju ukoliko postoji opasnost da im država, koja je uvijek u povlaštenom položaju, uđe na tržište?

 Imali smo nekoliko epizoda smanjenja PDV-a, cijene su uvijek ostale iste čak i uz (zakonski isprazne) prijetnje ministra.

 

Vezano za zabrane i državna ulaganja; nismo se baš razumjeli. Daleko sam ja od komunističkih ideja državnog vlasništva. Ovdje se radi o klimatskim promjenama koje su posljedica korištenja fosilnih goriva, a koje industrija sama od sebe nema nikakav interes rješavati. Nikad niti jedna industrija bez državne prisile nije ugradila pročistač ili promijenila tehnologiju. To je naprosto trošak koji im se ni na koji način neće vratiti u tromjesečnu bilancu. Bez države nema bazičnih istraživanja, samo primijenjena pa bi slijedeći tu logiku mogli odmah ugasiti CERN, sve satelite, mobitele, internet, mikrovalne i tako redom.

 

Ako nije još jasno kamo ciljam, na primjeru BMW-a ću ti reći da ne predlažem da država počne proizvoditi bolje M3-ice već da im osigura tržište za nove tehnologije prijevoza. Npr. zašto bi svaki kupac baterije plaćao patent nekoj privatnoj firmi ako to može učiniti država i jednokratno podmiriti samo trošak razvoja, dok bi profit u vidu niže cijene i manjih posljedica po okoliš prepustila svim svojim građanima ili šire gledano - čovječanstvu.

 Jedna država sama za sebe ne može učiniti ama baš ništa po pitanju zaštite klime, taman da sutra svi auti u Njemačkoj stanu, za klimu to ne bi značilo ama baš ništa. Takve mjere imaju smisla samo ako se provedu nadnacionalno, dakle tek kada i ako EU, Kina, Indija, USA itd zabrane klasična vozila možemo očekivati neke pozitivne pomake. Njemačka je isto tako populistički, pod pritiskom zelenih nakon Fukushime, odlučila zatvoriti sve svoje nuklearke do 2023. I? Što im je to točno donijelo osim destabilizacije EESa, povećanja ispuštanja CO2 zbog gradnje novih elektrana na ugljen i plin kao kompenzacije za nuklearke i još skuplje struje? Ako pukne nuklearka u Češkoj, Mađarskoj, Francuskoj, Belgiji, Švicarskoj ionako će dobar dio radioaktivnog smeća završiti u Njemačkoj. 

 

Država ako već želi iz nekih razloga poticati elektromobile na baterije može to učiniti samo na jedan način, a to je izgradnjom neophodne infrastrukture punionica i smanjenjem cijena struje na njima, bez toga elektromobili nemaju nikakve šanse. U Njemačkoj infrastruktura praktički ne postoji (obzirom na veličinu zemlje), struja je najskuplja na svijetu i konstantno poskupljuje, tako da je unatoč novouvedenim subvencijama 2016 prodaja električnih auta pala 7% u odnosu na 2015. Infrastrukturu ne gradi nitko jer je skupo i nema računice. Za usporedbu, Njemačka unatoč stalnom padu nataliteta već 30 godina bezuspješno pokušava osigurati dovoljan broj vrtića. 30 godina i još uvijek tisuće djece ostaje svake godine bez vrtića. Nema novaca. Već 10 godina bezuspješno pokušavaju izgraditi aerodrom u Berlinu i još uvijek se ne nazire kraj, dapače, postoji mogućnost da će se sve što je sagrađeno zbog brojnih grešaka morati srušiti. Ti isti bi sada za 13,5 godina kompletno prešli na elektroaute. Od 0,05% udjela danas na 100%. Kako da ne. Čak i u idealnim uvjetima je potpuno nerealno očekivati značajniji udio elektromobila u ukupnom prijevozu prije tamo negdje 2070-2100, čak i to je vrlo optimistično ako se uzme u obzir da su prvi elektroauti tamo negdje krajem 19. stoljeća imali tek nešto manji domet nego ovi današnji i da skoro svi problemi koje su imali tada jednako vrijede i danas.

8 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
RobertS kaže...

 Jedna država sama za sebe ne može učiniti ama baš ništa po pitanju zaštite klime, taman da sutra svi auti u Njemačkoj stanu, za klimu to ne bi značilo ama baš ništa. Takve mjere imaju smisla samo ako se provedu nadnacionalno, dakle tek kada i ako EU, Kina, Indija, USA itd zabrane klasična vozila možemo očekivati neke pozitivne pomake. Njemačka je isto tako populistički, pod pritiskom zelenih nakon Fukushime, odlučila zatvoriti sve svoje nuklearke do 2023. I? Što im je to točno donijelo osim destabilizacije EESa, povećanja ispuštanja CO2 zbog gradnje novih elektrana na ugljen i plin kao kompenzacije za nuklearke i još skuplje struje? Ako pukne nuklearka u Češkoj, Mađarskoj, Francuskoj, Belgiji, Švicarskoj ionako će dobar dio radioaktivnog smeća završiti u Njemačkoj. 

 

Država ako već želi iz nekih razloga poticati elektromobile na baterije može to učiniti samo na jedan način, a to je izgradnjom neophodne infrastrukture punionica i smanjenjem cijena struje na njima, bez toga elektromobili nemaju nikakve šanse. U Njemačkoj infrastruktura praktički ne postoji (obzirom na veličinu zemlje), struja je najskuplja na svijetu i konstantno poskupljuje, tako da je unatoč novouvedenim subvencijama 2016 prodaja električnih auta pala 7% u odnosu na 2015. Infrastrukturu ne gradi nitko jer je skupo i nema računice. Za usporedbu, Njemačka unatoč stalnom padu nataliteta već 30 godina bezuspješno pokušava osigurati dovoljan broj vrtića. 30 godina i još uvijek tisuće djece ostaje svake godine bez vrtića. Nema novaca. Već 10 godina bezuspješno pokušavaju izgraditi aerodrom u Berlinu i još uvijek se ne nazire kraj, dapače, postoji mogućnost da će se sve što je sagrađeno zbog brojnih grešaka morati srušiti. Ti isti bi sada za 13,5 godina kompletno prešli na elektroaute. Od 0,05% udjela danas na 100%. Kako da ne. Čak i u idealnim uvjetima je potpuno nerealno očekivati značajniji udio elektromobila u ukupnom prijevozu prije tamo negdje 2070-2100, čak i to je vrlo optimistično ako se uzme u obzir da su prvi elektroauti tamo negdje krajem 19. stoljeća imali tek nešto manji domet nego ovi današnji i da skoro svi problemi koje su imali tada jednako vrijede i danas.

 Kyoto i protokoli poslije vrijede za sve (nažalost Amerikanci su se nezakonito povukli) tako da se radi o koordiniranoj akciji za smanjenje utjecaja ljudskog faktora na klimu. Možemo raspravljati da li su dogovorene metode dobre i može li se što učiniti drugačije i bolje - sigurno može, ali osnovno argument da su Nijemci u ovome usamljeni naprosto ne stoji. Oni se samo malo više trude od drugih, a to po drugoj strani dobivaju i natrag obzirom da je njihova industrija globalno vodeća u ovom području.

 

Što se tiče argumenta punionica, one će doći kada bude i više automobila; a cijena struje uopće nije bitna obzirom da je struja u odnosu na benzin jeftinija 3,5 puta; ako se puni noću onda još više. Punionice su čisto ekonomsko pitanje - koliko strujaša toliko punionica; ne predstavljaju nikakav tehnološki pa ni financijski problem u scenariju potpune elektrifikacije. Ne bih temu širio na vrtiće i slične stvari vezano za državu obzirom da je država njemačka i svaka druga zapadna od tacherice i reagana naovamo krenulo nizbrdo po pitanju javne infrastrukture. To je lošše i mora se promijeniti jer ćemo uskoro svi imati infrastrukturu na razini iz 19. stoljeća.

Ja rekoh
15 godina
neaktivan
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
Feudalac kaže...

 Kyoto i protokoli poslije vrijede za sve (nažalost Amerikanci su se nezakonito povukli) tako da se radi o koordiniranoj akciji za smanjenje utjecaja ljudskog faktora na klimu. Možemo raspravljati da li su dogovorene metode dobre i može li se što učiniti drugačije i bolje - sigurno može, ali osnovno argument da su Nijemci u ovome usamljeni naprosto ne stoji. Oni se samo malo više trude od drugih, a to po drugoj strani dobivaju i natrag obzirom da je njihova industrija globalno vodeća u ovom području.

 

Što se tiče argumenta punionica, one će doći kada bude i više automobila; a cijena struje uopće nije bitna obzirom da je struja u odnosu na benzin jeftinija 3,5 puta; ako se puni noću onda još više. Punionice su čisto ekonomsko pitanje - koliko strujaša toliko punionica; ne predstavljaju nikakav tehnološki pa ni financijski problem u scenariju potpune elektrifikacije. Ne bih temu širio na vrtiće i slične stvari vezano za državu obzirom da je država njemačka i svaka druga zapadna od tacherice i reagana naovamo krenulo nizbrdo po pitanju javne infrastrukture. To je lošše i mora se promijeniti jer ćemo uskoro svi imati infrastrukturu na razini iz 19. stoljeća.

Kakve veze ima Kyoto protokol s ovim i što će se točno dogoditi s nekom zemljom ako ga ne ispuni? Apsolutno ništa. Ako Njemci nisu usamljeni - koja je to točno još zemlja donijela odluku o zabrani automobila s unutrašnjim sagorijevanjem? Norveška "planira", u Nizozemskoj, isto kao i u Njemačkoj, o tome fantaziraju zeleni političari koji se međutim na posao voze službenim Mercedesima S klase i Audijima 8. Predsjednik pokrajine Baden-Württemberg i jedan on najglasnijih Zelenih trenutno u Njemačkoj (neki ga vide kao novog kancelara nagodinu) se čak niti ne srami nego se otvoreno slika pored svoje nove S klase dok sere o elektroautima (http://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/winfried-kretschmann-und-die-wirtschaft-gruener-mit-schwarzen-zahlen-1.2892012 - barem je zelene boje). Zašto on i njegovi drugari svojim primjerom ne pokažu put? Zašto svi vi koji na forumima lijete krv braneći elektro aute ne kupite svaki po jedan kad su tako super? Nije da nema ponude.

 

Što je to Njemačka industrija točno dobila u toj stranputici? Deseci tisuća radnih mjesta je uništeno u industriji jer su doslovce svi koncerni proizvodnju svega što je energetski intenzivno preselili u zemlje gdje je energija puno jeftinija, u Njemačkoj je ostalo samo završno sklapanje ili čak niti to. Solarni boom je samo kratko to kompenzirao tamo negdje 90-ih dok je država davala enormne subvencije, smanjenjem subvencija su se ugasili doslovce svi proizvođači solarne tehnike u Njemačkoj, danas 100% uvoze iz Kine. Jedino još kad su u pitanju vjetrenjače imaju vlastitu proizvodnju, ali pitanje je samo koliko dugo.

 

Što su dobili zatvaranjem nuklearki? Ništa osim što je struja dodatno poskupila i što je Areva ugasila skoro sva radna mjesta u Erlangenu i Frankfurtu i prebacila ih u Francusku. Kada budu razgrađivali te nuklearke jednom kad ih zatvore niti to neće moći sami jer već 20 godina ne školuju više ljude za nuklearnu tehnologiju nego će sve raditi strane firme.

 

Ovo da cijena struje "nije bitna" je totana glupost. U Njemačkoj kWh košta trenutno oko 25 centi, s time da 1.1.2017 dolazi novo jako poskupljenje zbog dodatnih novih izdavanja za ekologiju. Struja je prošle godine već bila iznad 30 centi/kWh, ali je ove godine privremeno nešto pojeftinila. Ali uzmimo tih današnjih 25 centi - za Teslu 85D koja u kontroliranim uvjetima troši oko 23-24kWh/100km to znači 6€/100km. Moj BMW 520d s 190ks u istim takvim uvjetima troši oko ili manje od 6l diesela/100km. Ni kada vozim kao luđak (200+ na autoputu, 100 van autoputa) nikad nisam nabio više od 7,5 litara u prosjeku. Tesla niti ne može dulje od nekoliko sekundi iznad 200 da se baterije ne pregriju, a i kada može, troši u peakovima barem 50-60kWh/100 km. Diesel danas u mom gradu košta 1.08€, dakle 6,48€/100km. Potpuno opremljen BMW 520d košta nekih 70.000€, Tesla 85D 113.000€ - uz razliku od 48 centi po 100km bi mi trebalo 9.000.000 kilometara samo da nadoknadim razliku, uz moju kilometražu oko 360 godina. Plin trenutno košta 0,52€ litra, dakle s plinom bi se vozio *duplo* jeftinije nego s Teslom i u svakom slučaju jeftinije nego s bilo kojim elektroautom danas (osim možda elektro Smarta), a i ekološki čišće (well to wheel).
O čemu ti dakle? Tko će normalan kupovati takvo nešto? Zašto se ne forsira plin? Slučajno zato jer dolazi iz Rusije? Ma ne, to su teorije zavjere. Mercedesovi nedavno najavljeni novi E auti srednje klase bi trebali koštati "već od" 60.000€, znači na cestu barem 70-80.000. Više od polovice kućanstava u Njemačkoj raspolaže sa manje od 27.000€ NETTO (na ruke) godišnje i takvi kupuju aute od nekih 15-20.000€ (golf, astra, fokus...) i onda ih voze barem 10 godina. Aute iznad 45-50k kupuju samo firme i bogati penzioneri. U drugim zemljama Europe je još puno gore. Halo!?!?!
"Što se tiče argumenta punionica, one će doći kada bude i više automobila" - ti to stvarno? Ti bi kupio auto od 70-100.000€ kojeg nemaš gdje puniti osim doma ispred kuće i s kojim svaki put kad ideš negdje dulje od 200km moraš nositi komplet za preživljavanje ako ti auto stane u nekoj vukohebini jer si se preračunao što se tiče dometa (bilo je stupanj hladnije ili toplije nego što je prognoza rekla, stisnuo si gas 30 sekundi dulje nego planirano, radio je bio preglasan)? Really?
Dajte se sa svojih zelenih grančica spustite malo na zemlju. Elektroauti - ovakvi kakvi su danas, što će biti za 10, 20 ili 100 godina to nitko ne zna - su ok kao drugi ili treći auto u nekom bogatom kućanstvu za po gradu ili druge kraće, unaprijed planirane dionice, dakle za vožnju pod 100% kontroliranim uvjetima. Kćerkici za do faksa, sinu da ima za na trening, gospođi kad ide do kozmetičarke. Malom brzinom, bez puno tereta u autu - max dvije osobe, a navečer, svaku večer, obavezno doma u garažu pored gornjogradske vile pa na šteker do sutra. Za sve ostalo će se još desetljećima koristiti obični auti. Umjesto teoretskih proračuna po principu "što bi bilo kad bi bilo", radije kupite neki eletktroauto kao jedini auto u kućanstvu pa nam onda ovdje iz vlastitog iskustva pišite koliko ste time "uštedjeli", kako vam to s malim dometom i malim brojem punionica "nije nikakav problem" i kako vam je ono ubrzanje od 2s od 0-100 baš "cool".
8 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
RobertS kaže...
"Što se tiče argumenta punionica, one će doći kada bude i više automobila" - ti to stvarno?

Baš si se raspisao :))

A već smo se ranije u ovoj raspravi složili da si za današnje uvjete u pravu. Ovo sam napisao: "Punionice su čisto ekonomsko pitanje - koliko strujaša toliko punionica; ne predstavljaju nikakav tehnološki pa ni financijski problem u scenariju potpune elektrifikacije"

Ja rekoh
15 godina
neaktivan
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
Feudalac kaže...
RobertS kaže...
"Što se tiče argumenta punionica, one će doći kada bude i više automobila" - ti to stvarno?

Baš si se raspisao :))

A već smo se ranije u ovoj raspravi složili da si za današnje uvjete u pravu. Ovo sam napisao: "Punionice su čisto ekonomsko pitanje - koliko strujaša toliko punionica; ne predstavljaju nikakav tehnološki pa ni financijski problem u scenariju potpune elektrifikacije"

 ... a taj scenario još jako dugo (nikad?) neće doći. Do tada vrijedi obratno - koliko punionica, toliko strujaša. Dakle ako želiš nametnuti strujaše, onda prvo moraš godinama bez dobiti i garancije za uspjeh investirati u infrastrukturu sve dok se ne dostigne neka kritična točka kad se te punionice počinju isplaćivati i kad počinje to što si ti napisao.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.10.2016 17:34 (RobertS).
8 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
RobertS kaže...

 ... a taj scenario još jako dugo (nikad?) neće doći. Do tada vrijedi obratno - koliko punionica, toliko strujaša. Dakle ako želiš nametnuti strujaše, onda prvo moraš godinama bez dobiti i garancije za uspjeh investirati u infrastrukturu sve dok se ne dostigne neka kritična točka kad se te punionice počinju isplaćivati i kad počinje to što si ti napisao.

 što znači da se slažeš samnom da država ipak treba ulagati, zar ne

 

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
Nema država što tu ulagati.
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
Feudalac kaže...

Imali smo nekoliko epizoda smanjenja PDV-a, cijene su uvijek ostale iste čak i uz (zakonski isprazne) prijetnje ministra.

Na tržištima koja su ionako u komi, s malom konkurencijom i velikom regulacijom - tamo gdje država ionako ima prste dublje nego bi trebala.

 

Feudalac kaže...

Vezano za zabrane i državna ulaganja; nismo se baš razumjeli. Daleko sam ja od komunističkih ideja državnog vlasništva. Ovdje se radi o klimatskim promjenama koje su posljedica korištenja fosilnih goriva, a koje industrija sama od sebe nema nikakav interes rješavati. Nikad niti jedna industrija bez državne prisile nije ugradila pročistač ili promijenila tehnologiju. To je naprosto trošak koji im se ni na koji način neće vratiti u tromjesečnu bilancu. Bez države nema bazičnih istraživanja, samo primijenjena pa bi slijedeći tu logiku mogli odmah ugasiti CERN, sve satelite, mobitele, internet, mikrovalne i tako redom.

Sve te intervencije za smanjenje onečišćenja su se uvodile postepeno, nitko nikad nije donio odluku dana tog i tog se tvornica gasi ako ne ugradi taj i taj pročistač, već se krenulo postepeno jeftinijim rješenjima na veće zagađivače, pa je tako postepeno rasla industrija pročistača, koji su postajali efikasniji i povoljniji, te pristupačni za manje industrije.

 

Što se ostaloga tiče, CERN, fuzija i slično spada u rijetka istraživanja vremenski i financijski toliko zahtjevna da niti jedna firma ne može to sama odraditi, već velika skupina država. Međutim, to preslikati na manje projekte baš i ne funkcionira. Ostali primjeri su više manje nastali iz razvoja vojne tehnologije, gdje na žalost gotovo sve države pokazuje interes jer to predstavlja konkurentnost kao razvoj novih tehnologija firmama u privatnom sektoru.

 

Feudalac kaže...

Ako nije još jasno kamo ciljam, na primjeru BMW-a ću ti reći da ne predlažem da država počne proizvoditi bolje M3-ice već da im osigura tržište za nove tehnologije prijevoza. Npr. zašto bi svaki kupac baterije plaćao patent nekoj privatnoj firmi ako to može učiniti država i jednokratno podmiriti samo trošak razvoja, dok bi profit u vidu niže cijene i manjih posljedica po okoliš prepustila svim svojim građanima ili šire gledano - čovječanstvu.

Da je tako vjerojatno bi danas imali nešto naprednije NiMH baterije, ali ne bi imali pojma da uopće postoje Li-ion baterije. Te privatne firme ulažu u razvoj, jedna u jednu tehnologiju, druga u drugu, a treća u treću. Ako jedna od njih napravi veliki breakthrough, ona pošteno zaradi, a ostale puše - tko ne riskira, ne profitira. Naravno, ako bi se država odlučila baš na tu dobitnu tehnologiju, to bi bilo dobro, ali kako u startu nitko ne zna koja će biti dobitna, šanse i nisu tako dobre.

 

RobertS kaže...

Država ako već želi iz nekih razloga poticati elektromobile na baterije može to učiniti samo na jedan način, a to je izgradnjom neophodne infrastrukture punionica i smanjenjem cijena struje na njima, bez toga elektromobili nemaju nikakve šanse. 

Čak i samo da izgrade EES s distribucijom do točaka pogodnih za gradnju punionica, puno bi napravili, ali i to zvuči kao SF. Jeftinija struja za punionice bi značila poskupljenje za kućanstvo i/ili industriju, što je samo prelijevanje iz šupljeg u prazno. O raznim naknadama za ceste i slično što je sad u cijeni benzina da i ne pričam.

 

Feudalac kaže...

Što se tiče argumenta punionica, one će doći kada bude i više automobila; a cijena struje uopće nije bitna obzirom da je struja u odnosu na benzin jeftinija 3,5 puta; ako se puni noću onda još više. Punionice su čisto ekonomsko pitanje - koliko strujaša toliko punionica; ne predstavljaju nikakav tehnološki pa ni financijski problem u scenariju potpune elektrifikacije.

Cijena struje raste, ali ako poraste potrošnja, porasti će i cijena - ne samo za punjenje, već i za kućanstvo. To je sve samo ne nebitno. Što se punionica tiče, nije stvar samo napraviti punionice, već i dovesti struju do njih. Možeš ti sad opet izvlačiti solare, ali to je možda izvedivo za rezidencijalne četvrti, malo manje, ali možda u budućnosti bude za poslovne zone, ali sad stani na jednu benzinsku u sezoni, pa ćeš vidjeti 8 agregata s prosječnim tankanjem od 5 minuta (uključujući i plaćanje), te nerijetko postoje auti koji čekaju red na barem pola agregata. U prijevodu, tih 8 agregata je u pravilu 80 - 90 % vremena u pogonu, što znači da u satu prođe oko 80 vozila. 

 

Recimo da prosječno brzo punjenje traje pola sata (jer većina ljudi neće riskirati rezervu na duljem putu, pogotovo kad postoji mogućnost zapinjanja u koloni), znači da ćeš imati prosjek od 40 vozila na brzim punjačima. Međutim, kako je proces punjenja puno sporiji od tankanja, moraš imati veću rezervu za peakove, pa ti treba minimalno 55 punjača. Snaga brzog punjača je 120 kW * 55 = 6,6 MW. To je snaga koju trebaš dovesti do punionice. Čisto radi usporedbe, distribucijske trafostanice za kvartove se rade u do max 2 MVA snage (2 x 1000 kVA). Sad zamisli samo duž autoceste svakih 50 km napajati manji gradić strujom.

 

RobertS kaže...

Ovo da cijena struje "nije bitna" je totana glupost. U Njemačkoj kWh košta trenutno oko 25 centi, s time da 1.1.2017 dolazi novo jako poskupljenje zbog dodatnih novih izdavanja za ekologiju. Struja je prošle godine već bila iznad 30 centi/kWh, ali je ove godine privremeno nešto pojeftinila. Ali uzmimo tih današnjih 25 centi - za Teslu 85D koja u kontroliranim uvjetima troši oko 23-24kWh/100km to znači 6€/100km. Moj BMW 520d s 190ks u istim takvim uvjetima troši oko ili manje od 6l diesela/100km. 

Zaboravio si još jedan faktor: trajnost baterija i cijena novih. Ako će se ići na punjenje, onda ćeš nakon degradacije morati promijeniti baterije, a ako se ide na brzu zamjenu baterije, u toj zamjeni će biti uključena amortizacija. Uz to, kako ti bateriju možeš i doma puniti, praktički bi ona trebala imati indikator istrošenosti, tako da tebi pri zamjeni naplate ili nadoplate razliku istrošenosti one koju ostavljaš i one koju uzimaš.

 

Dodatan problem je što ćeš, čim ti padne domet, biti primoran češće koristiti brzi punjač koji će još brže degradirati bateriju - začarani krug.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
Feudalac kaže...
RobertS kaže...

 ... a taj scenario još jako dugo (nikad?) neće doći. Do tada vrijedi obratno - koliko punionica, toliko strujaša. Dakle ako želiš nametnuti strujaše, onda prvo moraš godinama bez dobiti i garancije za uspjeh investirati u infrastrukturu sve dok se ne dostigne neka kritična točka kad se te punionice počinju isplaćivati i kad počinje to što si ti napisao.

 što znači da se slažeš samnom da država ipak treba ulagati, zar ne

 

Naravno da treba ulagati, ne može se iz korijena promijeniti kompletan koncept osobne mobilnosti koji je uhodavan proteklih >100 godina bez da država u tome ima udio, zapravo u ovom slučaju više EU nego pojedine države, to mora biti zajednički master plan. Pitanje je koliko i kako država/EU treba ulagati, gdje je "sweet spot" između prereguliranog tržišta s jedne i potpuno anarhičnog s druge strane. Rigidne zabrane s proizvoljnim i prekratkim deadlineom i nametanje jednog partikularnog rješenja od strane političara, a ne struke svakako nije taj sweet spot. Država bi proizvođačima umjesto zabrana i nametanja nekog konkretnog rješenja samo zato što je isto sada "in" trebala postaviti ciljeve i razumne rokove, a proizvođačima, dakle struci i tržištu onda prepustiti da pronađu najbolji put do toga cilja. Npr nešto tipa: do 2050. 80% prodanih automobila mora biti CO2 i NOx free, inače penali od npr 10% godišnjih prihoda mjesečno po svakom postotku ispod tog tresholda uz poduplavanje penala svakih 12 mjeseci. Kako će točno industrija taj cilj postići - e to više nije nešto u što bi se država trebala petljati. To bi potaknulo val istraživanja i siguran sam da bi to vrlo brzo iznjedrilo puno bolje alternative nego što su to elektro auti na baterije na koje se sada svi ovdje fokusiraju kao na najbolje i jedino moguće rješenje (a nije niti jedno niti drugo).

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.10.2016 22:17 (RobertS).
8 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
MrBlc kaže...
Feudalac kaže...

Ako nije još jasno kamo ciljam, na primjeru BMW-a ću ti reći da ne predlažem da država počne proizvoditi bolje M3-ice već da im osigura tržište za nove tehnologije prijevoza. Npr. zašto bi svaki kupac baterije plaćao patent nekoj privatnoj firmi ako to može učiniti država i jednokratno podmiriti samo trošak razvoja, dok bi profit u vidu niže cijene i manjih posljedica po okoliš prepustila svim svojim građanima ili šire gledano - čovječanstvu.

Da je tako vjerojatno bi danas imali nešto naprednije NiMH baterije, ali ne bi imali pojma da uopće postoje Li-ion baterije. Te privatne firme ulažu u razvoj, jedna u jednu tehnologiju, druga u drugu, a treća u treću. Ako jedna od njih napravi veliki breakthrough, ona pošteno zaradi, a ostale puše - tko ne riskira, ne profitira. Naravno, ako bi se država odlučila baš na tu dobitnu tehnologiju, to bi bilo dobro, ali kako u startu nitko ne zna koja će biti dobitna, šanse i nisu tako dobre.

 

 Mislim da je tvoj komentar skrenuo tamo gdje ja nisam namjeravao. Bilo bi suludo da država propiše da do 2030. svi novi automobili imaju biti opremljeni tim i tim baterijama. Nisam nigdje vidio da itko predlaže tako nešto specifično.

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
Feudalac kaže...

 Mislim da je tvoj komentar skrenuo tamo gdje ja nisam namjeravao. Bilo bi suludo da država propiše da do 2030. svi novi automobili imaju biti opremljeni tim i tim baterijama. Nisam nigdje vidio da itko predlaže tako nešto specifično.

Oprosti, ali nisi me shvatio. Da je primjerice čitava EU prije razvoja Li-ion baterija, zaključivši da trebamo ići na električne aute i da treba poboljšati baterije, investirala u istraživanja poboljšanih verzija NiMH baterija, pitanje je bi li se uopće itko bavio razvojem Li-ion baterija. Upravo konkurencija više privatnih firmi dovodi do toga da se razvijaju različite tehnologije koje se međusobno natječu, dok jedna mega-investicija automatski demotivira razvoj alternativa, te kao takva ima smisla samo tamo gdje drugačiji pristup nije moguć.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
8 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
RobertS kaže...

Naravno da treba ulagati, ne može se iz korijena promijeniti kompletan koncept osobne mobilnosti koji je uhodavan proteklih >100 godina bez da država u tome ima udio, zapravo u ovom slučaju više EU nego pojedine države, to mora biti zajednički master plan. Pitanje je koliko i kako država/EU treba ulagati, gdje je "sweet spot" između prereguliranog tržišta s jedne i potpuno anarhičnog s druge strane. Rigidne zabrane s proizvoljnim i prekratkim deadlineom i nametanje jednog partikularnog rješenja od strane političara, a ne struke svakako nije taj sweet spot. Država bi proizvođačima umjesto zabrana i nametanja nekog konkretnog rješenja samo zato što je isto sada "in" trebala postaviti ciljeve i razumne rokove, a proizvođačima, dakle struci i tržištu onda prepustiti da pronađu najbolji put do toga cilja. Npr nešto tipa: do 2050. 80% prodanih automobila mora biti CO2 i NOx free, inače penali od npr 10% godišnjih prihoda mjesečno po svakom postotku ispod tog tresholda uz poduplavanje penala svakih 12 mjeseci. Kako će točno industrija taj cilj postići - e to više nije nešto u što bi se država trebala petljati. To bi potaknulo val istraživanja i siguran sam da bi to vrlo brzo iznjedrilo puno bolje alternative nego što su to elektro auti na baterije na koje se sada svi ovdje fokusiraju kao na najbolje i jedino moguće rješenje (a nije niti jedno niti drugo).

Ja sam također mišljenja da je teško predvidjeti budućnost. Recimo, u zadnje vrijeme prateći ekspanziju ubera postao sam svjestan koliko se zapravo automobil malo koristi i gdje su najveći troškovi tijekom eksploatacije. Ako autonomni automobilu postanu stvarnost, moguće je da će to biti tehnologija koja će poptuno promijeniti koncept osobnog transporta.

Međutim, ako se zadržimo na sadašnjem konceptu osobnog prijevoza pa pokušamo naći alternativu fosilnim goriva, nisam siguran da u vremenskom okviru od nekoliko desetljeća postoji mogućnost razvoja bilo čega boljeg od električnih vozila na neku vrstu baterije pa bio to i mehanički ekvivalent - zamašnjak ili kombinacija elektrificirane ceste i vozila s baterijom. Sve varijante biogoriva možemo odmah prekrižiti obzirom da im je efikasnost zanemariva; vodik također. Nikakve druge kemije nema na vidiku, a isprobali smo sve čega smo se sjetili.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
MrBlc kaže...
Feudalac kaže...

 Mislim da je tvoj komentar skrenuo tamo gdje ja nisam namjeravao. Bilo bi suludo da država propiše da do 2030. svi novi automobili imaju biti opremljeni tim i tim baterijama. Nisam nigdje vidio da itko predlaže tako nešto specifično.

Oprosti, ali nisi me shvatio. Da je primjerice čitava EU prije razvoja Li-ion baterija, zaključivši da trebamo ići na električne aute i da treba poboljšati baterije, investirala u istraživanja poboljšanih verzija NiMH baterija, pitanje je bi li se uopće itko bavio razvojem Li-ion baterija. Upravo konkurencija više privatnih firmi dovodi do toga da se razvijaju različite tehnologije koje se međusobno natječu, dok jedna mega-investicija automatski demotivira razvoj alternativa, te kao takva ima smisla samo tamo gdje drugačiji pristup nije moguć.

 Shvatio sam te ali ne predlažem to niti sam vidio da itko drugo ide toliko u detalje.

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
Feudalac kaže...

Ja sam također mišljenja da je teško predvidjeti budućnost. Recimo, u zadnje vrijeme prateći ekspanziju ubera postao sam svjestan koliko se zapravo automobil malo koristi i gdje su najveći troškovi tijekom eksploatacije. Ako autonomni automobilu postanu stvarnost, moguće je da će to biti tehnologija koja će poptuno promijeniti koncept osobnog transporta.

Mislim da si na tragu ekološki prihvatljivije i ekonomski pristupačnije verzije nečega što je Split imao prije 10 godina, ali su i taxisti i Promet izlobirali da se ukine jer su držali da je ilegalno - takozvani kružni taxiji. Tramvaj, podzemna, električni bus ili bus s gorivnim člancima su dobri za osnovnu mrežu na glavnim žilama kucavicama, ali ako ideš umrežavati finije, dobiješ skup i neefikasan javni prijevoz. Pojavom električnih, hibridnih ili vodikovih samovozećih kombija bi se ispunila ta rupa koja predstavlja problem u javnom prijevozu i već si gotovo potpuno eliminirao potrebu osobnog automobila u gradu. Kome treba direktna linija i dalje ima taxi, a ako netko ipak želi autom u grad, uzima vinjetu. Nakon toga digneš poreze na auto, a kome treba povremeno ionako mu se više isplati rent-a-car (pogledaj primjer Danske - porez na auto enorman, rent-a-car duplo jeftiniji nego kod nas). Čim si eliminirao dnevno kretanje u urbanim sredinama, onečišćenje si već poprilično smanjio, pa nije problem ni ako rent-a-car flota kasnije pređe na električne aute, a kako se radi o autima koji se češće mijenjaju od osobnih, taj prelaz će ionako biti bezbolniji.

 

Dodatno još razviješ mrežu putničkih vlakova na elektrificiranim prugama, pa tako dodatno smanjiš potrebu za autom i za putovanja van grada.

 

I sve to postigneš bez rigoroznih zabrana i direktnog uplitanja u industriju.

 

Feudalac kaže...

 Shvatio sam te ali ne predlažem to niti sam vidio da itko drugo ide toliko u detalje.

Nisam baš siguran:

Feudalac kaže...

Ako nije još jasno kamo ciljam, na primjeru BMW-a ću ti reći da ne predlažem da država počne proizvoditi bolje M3-ice već da im osigura tržište za nove tehnologije prijevoza. Npr. zašto bi svaki kupac baterije plaćao patent nekoj privatnoj firmi ako to može učiniti država i jednokratno podmiriti samo trošak razvoja, dok bi profit u vidu niže cijene i manjih posljedica po okoliš prepustila svim svojim građanima ili šire gledano - čovječanstvu.

Kako bi to izgledalo. Ja uložim 3 miljarde u jednu tehnologiju, ti 3 miljarde u drugu, moja ispade bolja i na kraju dođe šerif, meni isplati 3 miljarde i kaže je*ite se obojica? Ja pod takvim uvjetima ne bih ulagao.

Ako si mislio na nešto treće, onda se izjasni, jer ovo počinje zvučati kao ona "je*ala bi se, ali da joj ne uđe".

 

P.S. A izgleda da zaboravljaš i jedan važan detaljčić, a to je da država nema novac, već je to novac građana koje prikuplja kroz poreze i parafiskalne namete. Ako ja platim korištenje patenta u cijeni auta, to je jeftinija opcija nego da taj novac prođe kroz još koju ruku u vidu državnog proračuna kojeg ja punim da bi na kraju završio na istom mjestu.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.10.2016 22:08 (MrBlc).
8 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
MrBlc kaže...

 

I sve to postigneš bez rigoroznih zabrana i direktnog uplitanja u industriju.

Malo vam je mozak ispran kolega, bez ljutnje, i meni je još uvijek, stalnim tamburanjem free(dom) free ovo free ono koje dolazi iz svih sredstava komunikacije.

 

Sada ću ti dati jedan primjer: Jedna država nema carine, nema zaštite domaće industrije. Sudovi funkcioniraju, štite intelektualno vlasništvo, država prosperira. U drugoj državi su carine od 40 posto na uvoznu robu, pojam intelektualnog vlasništva ne postoji, domaća industrija dobiva subvencije na sve zamislive načine i ne liče ni na što. Pitanje je koje su to dvije države? Ako točno navedeš barem jednu, nastavit ću dalje s konkretnim primjerom industrijski razvijene kapitalističke države i konkretnim metodama koje su koristili da bi to postali u ekstremno kratkom roku startajući od čiste seljačije.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.10.2016 23:21 (Feudalac).
7 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo

Ne razmem se u to, ali znam da je ova druga država ziher 'Rvačka 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: Njemačka pokreće postupak zabrane vozila na fo
MrBlc kaže...

Kako bi to izgledalo. Ja uložim 3 miljarde u jednu tehnologiju, ti 3 miljarde u drugu, moja ispade bolja i na kraju dođe šerif, meni isplati 3 miljarde i kaže je*ite se obojica? Ja pod takvim uvjetima ne bih ulagao.

Ako si mislio na nešto treće, onda se izjasni, jer ovo počinje zvučati kao ona "je*ala bi se, ali da joj ne uđe".

 

P.S. A izgleda da zaboravljaš i jedan važan detaljčić, a to je da država nema novac, već je to novac građana koje prikuplja kroz poreze i parafiskalne namete. Ako ja platim korištenje patenta u cijeni auta, to je jeftinija opcija nego da taj novac prođe kroz još koju ruku u vidu državnog proračuna kojeg ja punim da bi na kraju završio na istom mjestu.

 Nigdje nisam napisao da bi trebali forsirati točno određenu tehnologiju baterija; dapače spomenuo sam bazična istraživanja i drugo iz čega je mislim dovoljno jasno kamo smjeram. Čak sam i ovdje napisao, citiram: "Npr..." .

 

Ovaj drugi pasus neću uopće komentirati, radi se o čistoj ideologiji koja ničim nije dokazana.

Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice