Recenzije

Samsung Galaxy S8 i S8+ - Najmoćniji duo

Dragan Petric srijeda, 20. prosinca 2017. u 00:00

Samsung je – vidi se – uložio maksimalan trud da odgovori na iznadprosječna očekivanja od svojeg ovogodišnjeg flagship modela pa će kupcima ona biti ispunjena gotovo u svemu...

Osnovne specifikacije mobitela
  Samsung Galaxy S8 Samsung Galaxy S8+
Ekran 5,8" (1.440 x 2.960) 6,2" (1.440 x 2.960)
Procesor Exynos 8895, octa-core Exynos 8895, octa-core
Memorija 64 GB + 4 GB RAM 64 GB + 4 GB RAM
Dimenzije 149 x 68 x 8 mm 159 x 73 x 8,1 mm
Masa 155 g 173 g

Uređaji koji ne smiju imati manu. S takvom pretpostavkom su se – nakon burnih prošlogodišnjih događaja – čekali ovogodišnji Samsungovi flagshipi, manji Galaxy S8, i u svemu identičan, ali veći Galaxy S8+. Doista, Samsung je bio svjestan činjenice da s ova dva telefona mora pomaknuti granice, tehnološke, kvalitativne i bilo koje druge, nekoliko koraka dalje no što bi bilo uobičajeno, naprosto stoga što, osim zadržavanja pozicije proizvođača najboljih mobitela top-klase, mora, ponovno, brzinski, vratiti i reputaciju jednog od najpouzdanijih igrača u ovoj areni, pa su “osmice” zaista fantastični uređaji koji donose najbolje od najboljeg u svijetu mobilne telefonije. Znajući da bi bilo kakav kiks vezan uz ova dva uređaja bio poguban za kompaniju, Samsung je – vidi se to nakon testiranja uređaja – uložio maksimalan trud u njihovu izvedbu, pazeći na to da proizvodi “biti ili ne biti” osiguraju toliko impresivnih dojmova da se sve mrlje iz ne tako daleke prošlosti što učinkovitije zaborave.

Omjer površine ekrana i prednje strane telefona je 83,6% kod manjeg, odnosno 84% kod većeg modela
Omjer površine ekrana i prednje strane telefona je 83,6% kod manjeg, odnosno 84% kod većeg modela

Oba uređaja dolaze u aluminijskom kućištu, otpornom na uranjanje u vodu i na prašinu, s Gorilla Glassom 5 na prednjoj strani. Samsung Galaxy S8 ima 5,8-inčni ekran, a Samsung Galaxy S8+ 6,2-inčni Super AMOLED ekran razlučivosti 2.960 x 1.440 piksela te omjera stranica 18,5:9 (2,06:1). Gustoća piksela tako je na manjem uređaju 571 ppi, a na većem 529 ppi, a ekrani donose tehnologiju HDR 10. Stražnja kamera na oba telefona ima razlučivost 12 megapiksela i blendu f/1.7, uz optički stabilizator i dual pixel faznu detekciju autofokusa, a prednja kamera donosi 8-megapikselnu razlučivost, uz istu blendu f/1.7. Telefoni su opremljeni Android OS-om 7.0 (Nougat) i Samsungovim korisničkim sučeljem Grace UX koje dolazi s pametnim osobnim asistentom Bixby.

Čipseta su dva, ovisno o tržištu kojem je telefon namijenjen. Za američko tržište pripremljen je Qualcommov dugo čekani Snapdragon 835 s osam jezgri, a za Europu, a samim time i za na naše tržište, tu je Samsungov Exynos 8895 – također octa-core. Grafička jedinica je Adreno 540 (Qualcommov čipset) ili Mali-G71 (Samsungov čipset), a telefoni se – ovi na našem tržištu – isporučuju s 4 GB RAM-a i 64 GB prostora za pohranu podataka (uz utor za microSD kartice). Baterija manjeg modela ima kapacitet 3.000 mAh, a većeg 3.500 mAh. Podržan je Adaptive Fast Charging, kao na modelu Galaxy S7, a tu je i QuickCharge 2.0…

Finiš

Prva bitna promjena u odnosu na sve prijašnje Samsungove uređaje, ali i na gotovo sve druge telefone na svijetu (osim LG-jevog G6) spomenuti je novi format ekrana i promjena paradigme finiša, prema kojoj obrubi ekrana postaju dramatično minimizirani – gotovo nevidljivi. S obzirom na to da zbog toga omjer površine ekrana i cijele prednje plohe telefona sada iznosi čak 83,6% kod Galaxyja S8 i 84% kod Galaxyja S8+, jasno je da je Samsung kod ovih uređaja uspio u kućište gotovo identičnih dimenzija, kakve su imali prethodni modeli, smjestiti dramatično veći ekran. Točnije, dramatično viši ekran, jer se širina ekrana na Galaxyju S8 razlikuje od one na Galaxyju S7 za samo jedan milimetar, dok je razlika u visini veća od centimetra, u korist novijeg modela, dakako. Slično tome, širina ekrana na Galaxyju S8+ u odnosu na onu koje je imao Galaxy S7 edge, razlikuje se također samo u jednom milimetru, dok je razlika u visini – ponovno u korist novijeg modela – gotovo dva centimetra.

Pozadina je – izuzev rubova – posve ravna, a ovaj put čak i obrub fotoaparata iskače jedva osjetno, tek toliko da ga lakše napipate prstom…
Pozadina je – izuzev rubova – posve ravna, a ovaj put čak i obrub fotoaparata iskače jedva osjetno, tek toliko da ga lakše napipate prstom…

Ovaj veliki rast površine ekrana bez žrtvovanja ergonomije, odnosno bez paralelnog rasta i dimenzija uređaja, još je impresivniji kada se Galaxy S8 i S8+ uspoređuju s aktualnim Appleovim flagship modelima iste kategorije, iPhoneom 7 i iPhoneom 7 Plus. Ponovno, u kućištima gotovo iste veličine, Samsung donosi neusporedivo veće površine ekrana, što je već na prvi pogled ugodnije za svakodnevni rad, a na drugi pogled i funkcionalnije, praktičnije, modernije… Koliko god je Apple i dalje jedan od predvodnika u industrijskom dizajnu, posve je jasno da je ovakvom promjenom Samsung napravio generacijski iskorak i, kad je u pitanju finiš, postavio posve nove, suvremenije standarde za cijelu industriju.

Istina je, doduše, da se na gotovo nepostojeće obrube treba naviknuti – više na to što su tako jako skraćeni ispod i iznad ekrana, nego na to što ih s lijeve i desne strane praktički nema (Samsung zbog toga koristi izraz “endless screen” za ekrane ova dva uređaja). Kako je, naime, prostor za nekadašnju fizičku tipku Home ovakvim “form faktorom” nestao, ona je postala – dio ekrana. Točnije, čak i kada je uređaj u stand-byu, u donjem dijelu ekrana, pri sredini, označeno je mjesto koje se može pritisnuti da se aktivira telefon. Isto mjesto kasnije se koristi kao tipka Home, a pri pritisku tog dijela ekrana osjeti se i simulirani “klik”, odnosno motorizirani otpor na pritisak prsta koji djeluje vrlo prirodno, kao da smo doista pritisnuli fizičku tipku…

Veličina Samsung Galaxyja S8 i S8+ u usporedbi s veličinom iPhonea 7 i iPhonea 7 Plus – omjer dimenzija uređaja i ekrana znatno je suvremeniji i bolji kod Samsunga
Veličina Samsung Galaxyja S8 i S8+ u usporedbi s veličinom iPhonea 7 i iPhonea 7 Plus – omjer dimenzija uređaja i ekrana znatno je suvremeniji i bolji kod Samsunga

Ako se pitate što je s čitačem otisaka prstiju koji, očito, ne može biti dio simulirane tipke na ekranu – on je premješten na poleđinu, s desne strane objektiva kamere, kako bi – dešnjacima – bio prirodno dostupan kažiprstom… Odluka o takvom smještaju tog senzora nije nužno najbolja jer čak i dobar dio dešnjaka telefon često koristi – lijevom rukom… Ipak, stvar nije za zamjeriti jer, za početak, čitač otisaka prstiju nije najkorisnija stvar na svijetu pa da ga često koristite, a uz to je, kao kudikamo veću sigurnosnu zaštitu, Samsung na Galaxy S8 i S8+ ugradio dodatnu prednju kameru koja očitava zjenicu oka. Isprobano – funkcionira izuzetno dobro, čak i u zatamnjenoj prostoriji.

Potpuna dorađenost svih detalja ispunjava sva očekivanja od Samsungova ovogodišnjeg flagshipa

Same dimenzije i masa uređaja, dakle, nisu “novitet” pa ne iznenađuje da otprilike jednako prirodno leže u ruci kao i modeli prošlogodišnje generacije. Primjedbe koje su se tada mogle uputiti modelu “edge” – s obzirom na to da su sada i veći i mani telefoni napravljeni na taj “edgeoliki” način – stoje i dalje: teško je naći dobru futrolu za telefon koja ne prekriva zaobljeni dio ekrana na rubovima, a te rubove lako je dotaknuti i nehotice, kada nam to nije namjera… Koliko god, stoga, ukidanje obruba ekrana bila racionalna, dobra i “kako se to nitko nije sjetio prije” odluka, tako je i dalje ta zaobljenost ekrana na lijevoj i desnoj strani, na kojoj Samsung inzistira, više “gimmick” nego stvarna korist za kupca…

Ekran, performanse i baterija

5,8-inčni i 6,2-inčni Super AMOLED ekrani s omjerom stranica 2,06:1 dolaze s razlučivosti koja je za 400 piksela šira od uobičajene QHD razlučivosti, pa Samsung Galaxy S8 i S8+ imaju rekordno veliku razlučivost na mobitelima, koja je iskoristiva u svakoj situaciji (Sony ima Xperije s 4K ekranima, ali ta razlučivost nije iskoristiva konstantno, pri bilo kojoj radnji). Tako velika gustoća piksela, naravno, donosi izvanrednu oštrinu prikaza, a uz ovakav omjer stranica, vrlo je pogodna i za VR jer se “raspolavljanjem” ekrana dobivaju dvije gotovo posve kvadratne površine, maksimalno iskoristive za svako oko. Tako za ekrane “osmica”, osim uobičajenih hvalospjeva koje Samsung već nekoliko godina osvaja, kada je riječ o postojanosti kontrasta, oštrini, interpretaciji i saturaciji boja, zaslužuje i za mnogo širi krug primjena od svakodnevnih. Bez ikakvih dvojbi, ekrani su i na manjem i na većem modelu najbolje što se danas nudi u klasi.

Audio priključak je, srećom, ovdje, kao i USB-Type C priključak i perforacije zvučnika
Audio priključak je, srećom, ovdje, kao i USB-Type C priključak i perforacije zvučnika

Isto vrijedi i za performanse. Kod nas dolaze uređaji sa Samsungovim Exynosom s osam jezgri i 4 GB RAM-a, što – prema sintetičkim mjerenjima – nije ništa lošije od (kontroverznog) Snapdragona 835. Činjenica je da je utrka u skorovima na takvim mjerenjima postala više stvar marketinga nego stvarnih vrijednosti uređaja pri svakodnevnom radu, no usprkos tome, impresionira da Galaxy S8 i Galaxy S8+ nude rezultate koji su u većini slučajeva rekordni. Time telefoni ponovno dobivaju na pouzdanosti jer je jasno da će fluidnost koju nude u početku zadržati možda i duže no što se nadamo. Pouzdanost je ono što – uz tehnološke iskorake – Samsungu najviše treba, a i za očekivati je od flagshipa ovog proizvođača da i u tome podiže ljestvicu pred konkurencijom.

Izuzetan balans suvremenih tehnoloških dostignuća čini ove uređaje trenutačno najboljim telefonima na tržištu

Kada je riječ o bateriji – detalju koji je prošle godine bio kamen spoticanja za Samsung – rezultati su prosječni, a samim time i očekivani. Telefoni nude autonomiju koja jest za desetak posto veća od one koju su imali Galaxy S7 i S7 edge, pa tu nekog znamenitog iskoraka nema. Jasno je da je glede toga napredak morao biti konzervativniji jer je Samsung naprosto morao uvesti mnoge nove korake kontrole i internih ograničenja kako bi bio stopostotno siguran u pouzdanost ove komponente telefona. Sve to rezultira autonomijom koja je zadovoljavajuća – ona nikoga neće impresionirati, ali neće niti razočarati. Manji model tako će sigurno izdržati intenzivno korištenje do kraja dana, a veći ćete često moći rastegnuti i na dva dana korištenja. Barem prvih nekoliko mjeseci, dok nominalni kapacitet baterije ne počne prirodno padati.

Grace UX i Bixby

Tko je imao sreće isprobati Grace UX na Galaxy Noteu 7, vrlo brzo će prepoznati da su Galaxy S8 i Galaxy S8+ dobili softverski sve što je imao i taj model, izuzev, dakako, podrške za S Pen. Grace UX kudikamo je blaža modifikacija čistog Android OS-a no što je bio nekadašnji TouchWiz, i nudi razne praktične pomake na bolje, koji se osjete već pri prvom korištenju telefona. Riječ je ponajviše o sitnicama (poput povlačenja “ladice” s aplikacijama potezom prsta prema gore po ekranu i smještanja svih aplikacija u jednu ladicu), ali takvima da ih je lako početi cijeniti zbog toga što skraćuju put do najčešće korištenih radnji. Samsung je odigrao mudro kad je to u pitanju jer lako može stvoriti “ovisnost” korisnika o takvom intuitivnom OS-u, zbog čega bi im kasnije mogao biti otežan prelazak na model drugog proizvođača. Ono što će nekima biti minus jest nužnost prolaska kroz natprosječno velik broj koraka prilikom prvog pokretanja telefona, kako bi se podesile sve postavke, no i to se brzo zaboravlja kada se jednom prođe kroz cijeli taj proces.

Tipka Power nalazi se na desnoj strani uređaja, u visini palca, i jedini je element na toj strani telefona
Tipka Power nalazi se na desnoj strani uređaja, u visini palca, i jedini je element na toj strani telefona

Kako danas svaki flagship mora nužno dolaziti i s “pametnim osobnim asistentom” odnosno funkcionalnošću “deep learninga” i AI-ja, tako je i Samsung za Galaxy S8 i S8+ pripremio svoju verziju ovog softvera, a zove se Bixby. Štoviše, dostupan je i preko dedicirane tipke na lijevom rubu telefona, što znači kako se očekuje da ga koristite često. Bixby doista nudi neke novosti u odnosu na, primjerice, Google Now ili Appleov Siri, i podsjeća na ono što Amazon nudi sa svojom Alexom, no morat ćete ga u prvo vrijeme dosta koristiti “na silu”, odnosno čak i onda kada vam se ne da, jer pipkanjem po ekranu znate brzo dobiti što želite, kako bi vas upoznao i naučio vaše navike i vašu rutinu. Imati AI asistenta još je jedna od onih stvari koja je važnija marketinški nego što je korisnici stvarno doživljavaju, pa nas Bixby i nije mnogo uzbudio…

Tipka za Bixby, odnosno za aktivaciju pametnog osobnog asistenta, smještena je s lijeve strane uređaja, odmah ispod sklopke za kontrolu glasnoće
Tipka za Bixby, odnosno za aktivaciju pametnog osobnog asistenta, smještena je s lijeve strane uređaja, odmah ispod sklopke za kontrolu glasnoće

Kada se sve zbroji i oduzme – Samsung Galaxy S8 i S8+ bez dvojbi su najbolje što se trenutačno nudi na tržištu mobitela. Svi detalji dorađeni su maksimalno i malo se čemu ima što prigovoriti, pa telefon – neovisno o veličini – oduševljava, kako glavnim karakteristikama, poput kvalitete finiša, ekrana, performansi, kamere i softvera, tako i skladom svega zajedno. Kako je Samsung bio prinuđen dodatno uložiti u provjeru svega i svačega jer – rekosmo na početku – kiksa ne smije biti, tako uređaji dolaze i s dodatnom dozom pouzdanosti, i sigurno će svatko tko kupi neki od njih vrlo brzo steći i znatnu dozu zaljubljenosti u svoj novi Galaxy. Bez obzira na veličinu…

Samsung Galaxy S8 i S8+

  • Finiš
  • Ekran
  • Fotoaparat
  • Performanse
  • Cijena
Dizajn i finiš 9
Performanse 10
Baterija 9
Kamere 10
Ekran 10
Ukupno 10
Cijena 6.099 kn (Galaxy S8), 6.899 kn (Galaxy S8+) Prikaži sve cijene Ustupio: