Petar Petrić

Što VR tehnologija pruža pravnoj profesiji

Ima li za VR mjesta u pravnoj struci? Može li poboljšati odnose s klijentima i poboljšati učinkovitost ili zadovoljstvo poslom? Kakve su implikacije ove tehnologije kada je u pitanju pravna doktrina?
VR se uspješno koristi dugi niz godina za obuku profesionalaca kao što su piloti i kirurzi.
Studija provedena na Medicinskom fakultetu u Los Angelesu podijelila je 20 sudionika u dvije grupe, jednu za tradicionalnu obuku, a drugu za VR obuku. Nakon završetka obuke, sudionici su sanirali prijelom tibije umjetnog modela, a rezultate je ocjenjivao stručni promatrač bez znanja o obuci koju je svaki kirurg prošao. U usporedbi s onima koji su se tradicionalno obučavali, sudionici koji su prošli VR obuku postigli su ukupnu ocjenu 230 % višu, završili su 20% brže i izvršili 38% više koraka navedenih na kontrolnoj listi.
Može li se ova tehnologija igranja učinkovito primijeniti na pravnu struku? Jednostavan odgovor je DA. Na primjer, studentima prava na Sveučilištu Westminster nudi se simulacija učenja kako bi razumjeli elemente kaznenog prava. Koristeći impresivnu VR simulaciju s visokotehnološkim 3D naočalama i kontrolama igraće konzole Xbox, oni se mogu probiti kroz mjesto zločina, kako bi utvrdili je li počinjeno ubojstvo.
Ova tehnologija se također može koristiti u sudnici, pa umjesto tradicionalnih slajdova ili ploča, porotnici koji nose VR naočale mogu uroniti u mjesto zločina – više neće morati ući u autobus i putovati do mjesta gdje se zločin dogodio. Javna suđenja mogla bi se održavati na sudovima prema mjestu gdje se zločin dogodio, ali o suđenju bi mogli odlučivati porotnici na sasvim drugom području koji nose VR naočale. Ova bi 'virtualna sudnica' bila od neprocjenjive važnosti u međunarodnim, prekograničnim predmetima poput onih koji se vode npr u Haagu. VR se također može koristiti kako bi se svjedoci mogli zaštititi i svjedočiti na daljinu, ili ako se optuženik drži u zatvoru.
Odvjetnici opisuju ovu tehnologiju kao mogućnost za odvjetnike da u parnicama i kaznenim postupcima provedu sudionike postupka kroz mjesto na kojem se događaj desio ili kroz mjesto zločina, u stvarnom vremenu ili snimljeno.
Dakle, može li VR ponuditi pravnim profesionalcima konkurentsku prednost? Očekuje se da će se ove tehnologije također koristiti za poboljšanu interakciju s klijentima, zapošljavanje i obuku zaposlenika ili klijenata – pružajući bolje razumijevanje predmeta.
Sastanak s klijentima na udaljenim lokacijama mogao bi postati zanimljiviji od videosastanaka – možete se rukovati s nekim u VR-u i osjećati se kao da ste tamo s njim. Pravni profesionalci bi trebali početi tražiti prilike za korištenje ovih inovativnih tehnologija kako bi privukli i zadržali klijente i najbolje talente za svoje poslovanje.
S druge strane porast VR-a mogao bi utjecati na pravnu doktrinu i budući rad pravnih profesionalaca i odvjetničkih društava u smislu priljeva novih predmeta radi odgovornosti za štetu proizvođača zbog nesreća prouzročenih uslijed korištenja VR-a, ili radi zaštite podataka koji mogu biti snimljeni korištenjem VR-a, a morali bi biti obrađeni i pohranjeni na siguran način i to uz izričito dopuštenje, ili radi zaštite intelektualnog vlasništva (IP).
U kojem opsegu će pravni sektor iskoristiti prednosti koje pruža VR tehnologija ovise u prvom redu o tome kojom brzinom će prihvatiti rješenja virtualne stvarnosti.

lipanj 2022.