Panika na kriptoburzi: nakon hakiranja Bybita korisnici povukli 4 milijarde dolara

Glavni nauk nakon hakerskog napada na Bybit je važnost održavanja visokih rezervi likvidnosti za krizne situacije. Pokazalo se da nepovjerenje korisnika može nanijeti veću štetu od samog hakiranja

Ivan Podnar ponedjeljak, 24. veljače 2025. u 07:15
📷 ©Bug,hr
©Bug,hr

Hakerski napad na kriptoburzu Bybit, tijekom kojeg je ukradeno 1,5 milijardi dolara u kriptovalutama, pokrenuo je nezapamćenu lančanu reakciju na kriptotržištu. Nakon što su hakeri uspjeli probiti sigurnosni sustav i ukrasti sredstva iz Bybitovog hladnog novčanika, uslijedilo je ono čega se svaka kriptoburza najviše boji - masovno povlačenje sredstava.

Povučeno u vrijednosti od 4 milijarde dolara

U samo nekoliko sati nakon objave o sigurnosnom proboju, korisnici su u panici pokrenuli povlačenje svojih sredstava s platforme. Ukupan iznos povučenih sredstava premašio je 4 milijarde dolara, što je zajedno s ukradenim sredstvima rezultiralo gubitkom od 5,5 milijardi dolara. Ovakav scenarij, poznat kao "bank run" u tradicionalnom bankarstvu, pokazuje koliko brzo može doći do destabilizacije čak i najvećih kriptoburzi.

Ručno pristupili sredstvima

Situacija se dodatno zakomplicirala kada je 3 milijarde dolara u USDT-u (Tether) postalo privremeno nedostupno zbog tehničkih problema s decentraliziranim sustavom skrbništva Safe. Bybitovi inženjeri morali su razviti posebno rješenje kako bi ručno pristupili sredstvima i obradili zahtjeve za povlačenjem.

Zajam za pokrivanje približno 80% izgubljenog ethereuma

Izvršni direktor Bybita, Ben Zhou, pokušao je smiriti situaciju objavom na društvenoj mreži X, tvrdeći da burza ostaje solventna i može pokriti sve gubitke. Burza je uspjela osigurati premosni zajam za pokrivanje približno 80% izgubljenog ethereuma. Međutim, to pokazuje i drugu stranu medalje kriptoindustrije: strah da će se panika prenijeti i na druge burze te je potrebno čim prije sanirati početni incident. Iako neki kažu da se radi o demonstriranju snažne podrške unutar industrije i sposobnosti kriznog upravljanja, radi se o strahu od velikog požara.

Nepovjerenje korisnika, najveća prijetnja kriptoburzama

Ponašanje korisnika se ponavlja nakon svakog većeg hakiranja kriptoburzi, trenutačni gubitak povjerenja i masovno povlačenje sredstava. Također pokazuje koliko je važno da burze održavaju značajne rezerve likvidnosti kako bi mogle odgovoriti na iznenadne zahtjeve za povlačenjem sredstava. Još je važnije od toga standardizacija sigurnosnih protokola u kriptoindustriji.

Incident s Bybitom poslužio je kao podsjetnik da, unatoč napretku u sigurnosnim tehnologijama, kriptoburze ostaju ranjive na sofisticirane napade. Još važnije, pokazao je kako nepovjerenje korisnika može izazvati veće financijske štete po burzu od samog hakiranja. Mogu burzu jednostavno izbrisati iz poslovanja.