Mobilni uređaji

Isprobali smo LG-jev novi premium telefon - G7 ThinQ

Denis Arunović petak, 25. svibnja 2018. u 17:30

G7 ThinQ se hvali snažnim zvučnicima, visokokvalitetnim DAC-om za slušalice, super-svijetlim ekranom te kamerama koje korisniku pomažu pomoću da snimi bolju fotku pomoću umjetne inteligencije

LG je svoj novi telefon odlučio predstaviti medijima u filmskim studijima Korda u blizini Budimpešte. S obzirom da smo imali prilike isprobati telefon, eto i prvih dojmova.

G7 ThinQ nova je LG-jeva perjanica ponude, high-end telefon temljen na Androidu 8.0 u kojem veselo kuca nova Qualcommova zvijerka od SoC-a, Snapdragon 845, kombinirana s 4 ili 6 GB radne memorije odnosno 64 ili 128 GB NAND flash memorije. Memoriju je moguće dodatno proširiti korištenjem microSD kartice. Slične specifikacije imaju i ostali Android flagshipovi, pa tu nema ništa posebno zanimljivo. Uređaj raspolaže s 6,1-inčnim QHD+ ekranom (3.120x1.440 točaka), temeljenim na LCD tehnologiji, no s brutalno dobrim specifikacijama - maksimalnom svjetlinom od 1.000 cd/m2 i mogućnostima prikaza boja koje zadovoljavaju profesionalni DCI-P3 standard.

Ekran posve očekivano ima notch odnosno "zub" na gornjem rubu, sličan onom kojeg je Apple predstavio s iPhoneom X. U LG-jevom "zubu" nažalost nema nikakvih posebnih senzora, osim selfie kamere od 8 megapiksela koja u praksi radi vrlo dobre fotke. Područja lijevo i desno od "zuba" zauzimaju sat, indikator baterije i notifikacije, što ponešto povećava radnu površinu ekrana. Softverski je moguće konfigurirati ekran da "zub" bude skriven unutar crne trake, a na sličan način moguće je podesiti i druge značajke ekrana kao što je toplina boja. Tvornička kalibracija nudi relativno hladne boje. Super razina svjetline se prema našem iskustvu ne uključuje automatski već je potrebno tapnuti prstom na ikonu lijevo od klizača za svjetlinu. Rubovi ekrana su vrlo tanki, a jedini izuzetak je donji rub odnosno takozvana "brada" telefona.

 

A post shared by Bug Lab (@buglab) on

Na desnom rubu telefona smještena je tipka za uključivanje, dok su na lijevoj strani tipke za reguliranje glasnoće te tipka za pozivanje AI asistenta. LG se mudro odlučio ne izvoditi eskerimente s vlastitim AI rješenjem već se oslanja na povrđeno dobrog Googleovog asistenta. Doduše, implementacija dedicirane tipke za ovu funkciju je dosta redundantno s obzirom je asistenta moguće pozvati i glasom (štoviše, sâm se LG hvali da uređaj raspolaže sa osjetno osjetljivijim mikrofonima koji glas korisnika hvataju do 5 metara daljine), već i gestom - povlačenjem prsta od donjeg ruba ekrana prema gore.

Na donjem rubu telefona nalaze se otvor za zvučnik, USB-C konektor, ali i konektor za priključivanje slušalica. LG je za razliku od mnogih konkurenata odlučio zadržati ovaj konektor te ga dodatno oplemeniti DAC-om visoke kvalitete te softverom za simulaciju surround zvuka (DTS X 3D Surround). Obje mogućnosti moguće je lako uključiti ili isključiti preko osnovnog Androidovog padajućeg menija koje je dostupan sa svakog ekrana. Da stvar bude bolja, G7 ThinQ vrlo je robustan telefon - otporan je na vodu i prašinu po IP68 specifikaciji i zadovoljava MIL-STD 810G standard američke vojske koji služi za ocjenjivanje robusnosti opreme.

Osim odlične kvalitete reprodukcije zvuka preko slušalica te dalekometnog mikrofona, G7 ThinQ nudi i drugu generaciju Boombox zvučnika. Telefon u sebi ima rezonantnu komoru koja pojačava zvuk zvučnika za više od 6 dB uz pojačavanje basa. Na prezentaciji je rečeno da je ideja da korisnik za manju zabavu (da, doslovno zabavu) ne treba koristiti Bluetooth zvučnik već može raspaliti glazbu s telefona. U praksi to nije baš tako. Da, zvuk je doista jači i bolji u odnosu na prosječan telefon, no ne može se mjeriti s dediciranim zvučnikom. Dodatni problem je kombinacija ovog koncepta s normalnim korištenjem zvučnika na telefonu - kada primjerice telefon držimo u rukama i gledamo video. Kompletan telefon, a posebice njegova stražnja strana vibriraju poput velikog zvučnika što je u najmanju ruku čudno, a nekima će biti i neugodno.

Stražnja strana je trendovski izrađena od stakla i lovi otiske prstiju kao od šale, što se lijepo vidi u videu kojeg smo snimili tijekom boravka u Mađarskoj. Za razliku od OnePlusa koji je s novim telefonom usprkos staklenoj poleđini zaboravio na implementaciju bežičnog punjenja, G7 ThinQ ovu značajku podržava. Bateriju je naravno moguće brzo napuniti i preko Qualcommove QuickCharge 3.0 tehnologije. Kad smo već kod baterije, ona je pomalo ahilova peta ovog mobitela. Ima kapacitet od svega 3.000 mAh što u kombinaciji s velikim pikselima nabijenim ekranom nije baš sreća. Konačni sud naravno zadržat ćemo do trenutka kad dobijemo telefon na pošteno dulje testiranje.

Na stražnjoj strani telefona, koja može biti izvedena u četiri aktraktivne boje, nalaze senzor za očitavanje otiska prsta, par kamera i ledica za blic. Senzor je manje površine nego ranije, a izgubio je i klikabilnost. Naime, senzor na modelu G6 mogao se kliknuti poput bilo koje druge tipke, a na tu tipku su mogle biti programirane posebne funkcije. Točnost senzora nažalost nismo mogli isprobati zbog prezentacijskog načina rada.

Jedna od udarnih i vrlo specifičnih značajki G7-ice je konfiguracija kamera. Svi ostali telefoni naime imaju primarnu široku kameru kombiniranu sa sekundarnom zum kamerom ili možda kamerom iste fokalne duljine koja primarnoj kameri pomaže oko kreiranja bolje fotografije ili specifičnih efekata. G7 baš kao i G6 ima ultra-široku sekundarnu kameru koja omogućava hvatanje kadrova za koje je na ostalim telefonima potrebno koristiti panoramski način snimanja. Točnije, ultra-široka kamera hvata kut od 107° dok primarna standarna kamera hvata mnogo uži kut od 71°.

Obje kamere imaju senzore od 16 MP, no nije navedeno o kakvim je točno senzorima riječ, već samo da primarna ima otvor blende f/1.6, a sekundarna f/1.9. Također nema spomena stabilzacije, pa možemo zaključiti da je optičku stabilizaciju LG odlučio preskočiti i osloniti se na softver.

 

A post shared by Bug Lab (@buglab) on

U kontekstu kamera glavni LG-jev feature je AI funkcija. Otuda i ThinQ u imenu telefona. Što može AI način rada? Kao prvo, na njega se moramo ručno prebaciti što je dobra odluka jer ne želi baš svatko koristiti ovakve novotarije. Kada je AI mod uključen softver telefona pokušava analizirati i identificirati scenu koju hvata kamera. Koliko to uspješno čini možete vidjeti u našem videu, no imajte na umu da je broj kategorija koje softver prepoznaje ograničen na 19 što će reći da su pokriveni ajmo reći standardne scene koje većina ljudi snima. 

Kada je kada prepoznat, na ekranu će iskočiti ikona koju možemo dodirnuti što otvara izbornik s filtrima koji odgovaraju prepoznatoj sceni. Koliko vam je ova funkcija zanimljiva i korisna procjenite sami, no iz perspektive vašeg autora više je riječ o marketinškoj priči nego o svrsishodnoj tehnologiji. AI prepoznavanje također će odraditi automatsko tagiranje fotki koje snimite, pa će ih biti lakše pregledavati odnosno pretraživati u galeriji. Zvuči dobro dok se ne sjetimo da sličnu, ali mnogo moćniju funkciju nudi Google Photos - Googleova aplikacija za pregledavanje fotki i videa, koja za ovu namjenu koristi Googleove moćne algoritme.

Što se tiče kvalitete samih kamera, ovako na prvi pogled činilo nam se da je dosta solidna, no da LG još uvijek procesira fotke jako agresivno što dovodi do gubitka finih detalja. Bilo nam je obećano da ćemo dobiti snimljene fotke i video priloge na USB sticku, no kako obećanje nije ispunjeno za detaljniju analizu fotografskih mogućnosti telefona morat ćemo se strpiti dok nam LG ne pošalje uređaj na puno testiranje.

Točnu cijenu LG-jeve nove perjanice za sad ne znamo, no nešto se šuška da će biti oko 6.300 kuna za ulazni 64-gigabajtni model, a što je za oko 1.000 kuna manje u odnosu na specifikacijama slični Galaxy S9+.