Otkriven prvi dizajn budućeg britansko-talijansko-japanskog borbenog aviona
Na izložbi avijacije u Farnboroughu predstavljena je prva maketa borbenog zrakoplova iz programa Global Combat Air Programme, čiji se početak aktivnog korištenja ne očekuje prije 2035. godine

Prije otprilike godinu i pol pokrenut je projekt Global Combat Air Programme, u kojem sudjeluju Ujedinjeno Kraljevstvo, Italija i Japan s kompanijama BAE Systems, Leonardo te Mitsubishi Heavy Industries. Njihov cilj je proizvesti radaru nevidljivi borbeni zrakoplov nove generacije, a ovoga tjedna na međunarodnoj izložbi avijacije Farnborough International Airshow predstavljen je prvi koncept dizajna tog budućeg zrakoplova. To je prvi put da je javnost mogla vidjeti nešto više od rendera zrakoplova GCAP, koji je još u vrlo ranoj fazi razvoja.
U službi 2035.
Bit će to, prema dosad objavljenim informacijama, borbeni zrakoplov šeste generacije, s prikrivnim (stealth) tehnologijama, namijenjen da u operativnoj službi zamijeni Eurofighter Typhoon i Mitsubishi F-2, koji se trenutačno koriste u UK, Italiji i Japanu. Prilikom pokretanja programa razvoja, zadani su i određeni rokovi, pa će tako GCAP sa službenim dijelom razvoja i izrade zrakoplova započeti 2025. godine, dvije godine nakon toga trebao bi biti obavljen prvi pokusni let, da bi finalna proizvodna inačica u upotrebu mogla ući 2035. godine.
Na projektu već sada radi više od 9.000 stručnjaka i preko 1.000 dobavljača iz tri uključene zemlje. Predstavljeni model, otkriven ovog tjedna, pokazuje da je projekt već napredovao, pa za razliku od dosadašnjih rendera donosi nešto izmijenjen dizajn i veći raspon krila. O ostalim karakteristikama ne zna se mnogo, ali se nagađa da bi piloti novog zrakoplova mogli imati veliku pomoć umjetne inteligencije, kokpit potpomognut proširenom stvarnošću, dok bi kod naoružanja novitet mogao biti ugrađen neki oblik laserskog topa. Sve to uz, naravno, ostale karakteristike koje odlikuju ono što nazivamo borbenim avionima šeste generacije.
Ovaj borbeni zrakoplov bit će jedan od najnaprednijih, najprilagodljivijih i najpovezanijih borbenih zrakoplova na svijetu. Moći će se pohvaliti inteligentnim sustavom naoružanja, interaktivnim softverski upravljanim kokpitom, integriranim senzorima i snažnim radarima sljedećim generacije koji može pružiti 10.000 puta više podataka od trenutnih sustava, što mu daje prednost u borbi – poruka je iz talijanske kompanije Leonardo. Naglašavaju i da program nosi velik sigurnosni, politički i ekonomski značaj za sve uključene zemlje, kao i transfer znanja i tehnologije od kojeg će koristi imati i buduće generacije.