BFS 2025: AI bez stručnjaka ne može biti koristan u naprednim primjenama
Inoviranje uz stvarnu inteligenciju, u okruženjima kada svi znaju što rade i strogo drže AI pod kontrolom, ključno je da nove tehnologije ne bi prouzročile više štete nego koristi

Keynote predavanje o "pravoj inteligenciji" i inovacijama, nasuprot umjetnoj inteligenciji, bio je druga individualna točka današnjeg programa BFS-a 2025. Održao ju je Sunil Dixit, direktor proizvoda u Fonoi, kompaniji koja se bavi digitalizacijom procesa u prijavama poreza i snalaženju u međunarodnim propisima.
AI – actual intelligence
Inovacije u tehnologiji sežu još u vrijeme kad su naši preci otkrili vatru, pa je ona donijela katastrofalne požare. Nakon toga ljudi su osmislili i brojne načine kako vatru iskoristiti za nauditi drugima, ali su je s vremenom počeli i prihvaćati, da bi ona na kraju dobila status božanstva. Paralelu Dixit povlači s novim tehnologijama poput AI-ja, za koje smatra da se ne trebaju koristiti isključivo za stvaranje proizvoda, već pokreta. AI je ionako buzzword, kojim marketingaši opisuju strojno učenje i automatizaciju.
"Požari" u domeni AI-ja primarno su dosad nastajali zbog nedostataka u podacima na kojima su sustavi trenirani, pa su oni postajali pristrani, uvredljivi ili jednostavno loši. Zbog toga naš govornik naglašava da čovjek i njegova stvarna inteligencija trebaju biti u fokusu kad se razvija nove sustave, odnosno da treba stvarati sustave koje će trenirati stručnjaci za određena područja, a ne bilo tko na bilo kakvim ulaznim podacima. Strojno učenje, kaže Dixit, nužno zahtijeva stvarnu inteligenciju koja će ga kontrolirati.
Strojno će učenje i dalje rješavati 80% standardnih problema i rutinskih zadataka, što je dobro za početak. No, kod 20% iznimnih situacija potrebno je oslanjati se na domenske stručnjake sa specijaliziranim znanjima – samo tako izbjeći će se daljnje širenje "požara" koje može donijeti široka primjena AI-ja za sve i svašta, zaključuje Dixit.