Margrethe Vestager: Odlazak moćne regulatorice tehnoloških velikana i njezino trajno nasljeđe u EU

Margrethe Vestager je kao povjerenica Europske unije za tržišno natjecanje ostavila značajan trag svojim odlučnim pristupom regulaciji velikih tehnoloških tvrtki i osiguravanju poštene konkurencije na tržištu EU-a. Međutim, taj se trag neće produžiti, njen mandat istječe i onda odlazi

Ivan Podnar subota, 17. kolovoza 2024. u 09:15
Margrethe Vestager, Izvršna potpredsjednica Europske komisije
Margrethe Vestager, Izvršna potpredsjednica Europske komisije "EU fit for Digital Age" i povjerenica za tržišno natjecanje Izvor: X

Od kada je imenovana 2014. godine za povjerenicu EU komisije za tržišno natjecanje, Margrethe Vestager je brzo stekla reputaciju snažne zagovornice antimonopolskih zakona i nije se ustručavala suočiti s najvećim svjetskim tehnološkim gigantima. Međutim, neće se vratiti na treći mandat kao najmoćnija dužnosnica EU-a za antitrustovska pitanja.

Danska vlada priprema se nominirati drugog kandidata za poziciju europskog povjerenika. Dužnosnici u Kopenhagenu obavijestili su Financial Times da Danci neće odabrati Vestager, čija je Socijalno-liberalna stranka ostvarila loš rezultat na danskim izborima 2022. godine te više nije dio vladajuće koalicije.

Trag parnica i kazni

Vestagerin mandat obilježile su visokoprofilne parnice i značajne novčane kazne protiv vodećih tech kompanija. Europska komisija pod Vestagerovim vodstvom izrekla je Googleu rekordnu kaznu od 4,3 milijarde eura 2018. godine zbog zlouporabe dominantnog položaja na tržištu mobilnih operativnih sustava s Androidom. Google je također kažnjen s 2,8 milijardi eura zbog favoriziranja vlastite usluge usporedbe cijena u rezultatima pretraživanja. Apple je dobio kaznu od 1,8 milijardi eura zbog praksi koje su ocijenjene kao gušenje konkurencije unutar App Storea. Amazon i Meta također su se našli pod povećalom zbog korištenja podataka nezavisnih prodavača i upitnih praksi vezanih uz podatke i akvizicije.

📷 Izvor: X
Izvor: X

Vestagerov rad značajno je utjecao na zakonodavstvo EU-a, posebice na razvoj Akta o digitalnim tržištima. Ova ključna regulativa cilja ograničiti tržišnu moć takozvanih "čuvara", velikih digitalnih platformi koje kontroliraju pristup digitalnim tržištima, uvodeći pravila za sprječavanje nepoštenih praksi.

Nije omiljena u Silicijskoj dolini

Iako su Vestagerine akcije pohvaljene zbog promicanja konkurencije i zaštite interesa potrošača, suočile su se i s kritikama. Neki tvrde da bi nametnute kazne i propisi mogli ugušiti inovacije i povećati troškove za potrošače. Nekoliko tvrtki osporilo je kazne, što je dovelo do dugotrajnih pravnih bitaka. Definitivno, osoba koja nije omiljena u Silicijskoj dolini i za njih na neki način simbolizira europskog birokrata koji je protiv tržišta i inovacija. Njen odlazak nikako neće biti popraćen žalom već pljeskom s druge strane oceana.

Vestagerino nasljeđe vjerojatno će nastaviti utjecati na antitrustovsku politiku EU-a i regulaciju digitalnog tržišta. Njezin mandat postavio je presedan za rigoroznu provedbu i naglasio ulogu EU-a kao globalnog lidera u regulaciji velikih tehnoloških tvrtki. Bit će zanimljivo vidjeti kako će djelovati sljedeći povjerenik, hoće li ojačati ili omekšati robustan okvir za provedbu tržišnog natjecanja koji je stvorila Vestager i kako će balansirati regulacije s inovacijama i tržišnim rastom, a da pritom stvori most povjerenja između europskih zakonodavaca i velikih tehnoloških kompanija.