Apple se približava tržišnoj vrijednosti od 4 bilijuna dolara: zašto, unatoč poteškoćama, raste?
Kako je moguće da Apple, unatoč kasnom ulasku u AI utrku, otkazivanju EV projekta i tržišnih muka u Kini, nezaustavljivo juri prema povijesnoj granici od 4 bilijuna dolara tržišne vrijednosti - je li to rezultat snage brenda, diversifikacije poslovanja i premiumizacije proizvoda, ili pak odraz općeg tehnološkog balona na burzi koji bi mogao puknuti?
Prvo činjenice. Od početka studenog 2024. godine, tržišna kapitalizacija tvrtke porasla je za 500 milijardi dolara, čime je Apple prestigao Nvidiju i Microsoft u utrci prema ovoj, za financijaše i ulagače, važnoj povijesnoj granici. Nije prvi put, na putu prema brojci 4, Apple je već imao rekorde - postao je prva američka tvrtka koja je dosegnula tržišnu vrijednost od 1 bilijun i 2 bilijuna dolara.
Vrijednost koja šokantno premašuje mnoge
Razmjer Appleovog budućeg vrijednosnog broja, koji se predviđa dostići u prvom kvartalu iduće godine, posebno je zanimljiv u usporedbama. Sa trenutnom vrijednošću od približno 3,85 bilijuna dolara, gigant iz Cupertina premašuje kombiniranu tržišnu vrijednost glavnih burzi Njemačke i Švicarske. Za ostale usporedbe pogledajte okvir.
Zašto vrijednost Applea nastavlja rasti?
Unatoč kasnom ulasku na tržište umjetne inteligencije, otkazivanju projekta električnog automobila i gubitka tržišnog udjela u Kini, vrijednost Applea nastavlja rasti. To postavlja mnoga pitanja: Oslanja li se Apple samo na vrijednost svog brenda ili postoje i drugi ekonomski razlozi? Ako bolje promislimo, ovo bi mogli biti neki razlozi, ali na ovo pitanje ima još puno odgovora.
Premiumizacija. Riječ koja opisuje da se svaki uređaj tretira u startu kao premium, bez obzira koliko je tržište već zasićeno i postoje konkurentski uređaji. Primjer: Vision Pro. Nije postigao neki značajni prodajni uspjeh, ali je opet naglasio Appleov marketinški pristup: premium proizvod. Appleova sposobnost održavanja visokih profitnih marži kroz premium cijene, čak i na konkurentnim tržištima, govori o snazi njegovog cjelokupnog poslovnog modela.
Diversifikacija. Tvrtka se uspješno proširila izvan oslanjanja na prodaju iPhonea ulaskom u segment servisa poput Apple TV+, Apple Music i iCloud. Ova strategija omogućila je kompaniji otvaranje novih izvora prihoda i smanjenje ovisnosti o jednoj proizvodnoj liniji. Očekuje se da će do 2025. godine prihodi od usluga premašiti prihode od hardvera, isključujući iPhone.
Brendizam. Apple održava izuzetno visoku lojalnost brendu, s nečuvenom stopom zadržavanja korisnika iPhonea od 92%. Ova lojalnost rezultira kontinuiranom prodajom i nadogradnjama, čak i u uvjetima pojačane konkurencije na tržištu. Tvrtka nastavlja dominirati premium tržištem pametnih telefona sa 71% vrijednosnog udjela, što joj omogućuje održavanje visokih cijena i snažnih profitnih marži.
Ekosustavizacija. Kompanija uspješno održava i proširuje svoj ekosustav, potičući korisnike na ulaganje u više Apple proizvoda i usluga. Ova strategija rezultirala je s više od dvije milijarde aktivnih Apple uređaja diljem svijeta. Više od polovice potrošača prepoznaje Apple kao skupu, ali vrijednu investiciju, što tvrtki omogućuje održavanje premium cijena uz istovremeno privlačenje novih kupaca.
Neki smanjuju, neki se drže...
Kombinacija svih ovih razloga, plus unatoč nekim mini neuspjesima s prodajom, pobuđuju pažnju tržišnih analitičara koji neumorno drže ulaganje u Apple dobrom odlukom, iako se stalno pokreću pitanja o održivosti visokih procjena. Neki veliki ulagači, uključujući Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, nagovještaju sumnje i smanjuju svoje udjele. Iako se to može promatrati u širem kontekstu sumnji u balon burze i održivosti visokih procjena u tehnološkom sektoru. Drugi pak, kao analitičar Morgan Stanleya Erik Woodring, označava Apple kao "glavni izbor" brokerske kuće za 2025. godinu, navodeći očekivani porast potražnje za iPhonom kako AI značajke postaju sofisticiranije i dostupnije.
Ali, hoće li nastaviti...
U ovom trenutku probijanje barijere od 4 bilijuna nije upitno, ali uvijek u svim komentarima dođe na red riječ ali... Tvrtka predviđa umjeren rast prihoda od "niskih do srednjih jednoznamenkastih postotaka" za prvi fiskalni kvartal, što je potaknulo pitanja o zamahu nadolazeće serije iPhone 16. Uz to, Apple mora upravljati složenom geopolitičkom dinamikom, posebno potencijalnim učinkom odmaznih carina na svoju proizvodnju u Kini.