AOC Agon Pro AG276QZD je gaming monitor s 240 Hz i OLED panelom
Premium dizajn s asimetričnim pristupom, OLED panel te podrška za G-Sync i FreeSync uz dobru opremljenost sučeljima glavne su prednosti AOC-ovog predstavnika u zasićenoj 27'' gaming kategoriji

SPECIFIKACIJE – AOC Agon Pro AG276QZD | |
Ekran | 27'' (2560x1.440) / 240 Hz |
Tip matrice/Pozadinsko osvjetljenje | OLED |
Kontrast/Svjetlina | 8000000:1/ 350 cd/m2 |
Vrijeme odziva | 0,03 ms |
Kutovi gledanja (hor./vert.) | 178 / 178° |
Konektori | 2x HDMI 2.0, 2x DisplayPort 1.4, 3x USB, 3,5 mm audio |
Iako je tržište gaming monitora postalo vrlo raznovrsno, pa imamo sve od 24'' do gigantskih ultrawide modela te različitih tehnologija prikaza, i dalje su 27'' modeli s 1440p rezolucijom neka zlatna sredina koja omogućuje dovoljnu gustoću piksela i priliku grafičkim karticama da dođu do visokog broja sličica u sekundi. Jedan od takvih modela iz AOC Agon gaming serije je i Pro AG276QZD koji kao ključnu stvar donosi OLED zaslon. Panel dolazi od LG-a i već smo ga vidjeli u LG Ultragear 27GR95QE-B modelu. Ova zasićena kategorija ima niz jeftinijih IPS pripadnika, kao i modela s višom 4k rezolucijom.
Izgledom, AOC Agon Pro ostavlja dojam visoke klase zbog vrlo tankih rubova oko ekrana, te robusnog metalnog stalka koji ima asimetričnu bazu i taj dizajnerski detalj se ponavlja kroz cijeli uređaj, pa je slično napravljen i joystick za navigaciju po grafički zanimljivim sučeljima OSD izbornika. Taj čvrsti stalak omogućuje niz ergonomskih prilagodbi, pa je tu uz naginjanje naprijed nazad i zakretanje, moguće monitor podešavati po visini te ga staviti u pivot način rada. Osim toga, na stražnjoj su strani ugrađene LED-ice koje je AOC nazvao LightFX i koji dolazi s niz mogućih načina rada.
Ključna komponenta ovog gaming paketa je spomenuti OLED panel. Ističe se iznimnim prikazom crne i ogromnim kontrastom, a tu je i odličan odziv ekrana te kvalitetno nošenje sa slikom u pokretu. Osim toga, ovaj model podržava HDR 10 te pokriva 100% sRGB, 98,3 DCI-P3 te 96,9% Adobe RGB spektra. Kada bi imao veću gustoću piksela, mogao bi se bez problema koristiti za ozbiljnu produkciju kod digitalnih kreativaca. Ovako više do izražaja dolazi podrška za gaming tehnologije, pa uz vrlo visoko osvježavanje ekrana od 240 Hz, pri čemu je ovaj broj sličica u sekundi dohvatljiv i midrange grafikama na ovoj rezoluciji, tu je podrška za G-Sync i AMD FreeSync.
Uz vrlo bogate izbornike u kojima možete birati profile, načine rada i podešavanja, dodatno monitor možete podesiti putem AGON by AOC G-Menu softvera. I dok su OLED paneli superiorni gotovo u svemu nad konkurencijom, svjetlina nije jedna od tih prednosti. Tako ovaj model dolazi sa svjetlinom od 350 cd/m2 koja se može dodatno popeti u HDR načinu rada. Ekran ima matirani premaz, što neće pomoći kod svjetline, ali hoće kod borbe s odsjajem. Za zaštitu očiju tu je sad već kod svih monitora nezaobilazan mod rada sa sniženom emisijom plavog svjetla.
Što se tiče sučelja, AOC Agon Pro AG276QZD dolazi s dva HDMI 2.0 porta koji imaju ograničenje na 144 Hz u ovoj rezoluciji te dva DisplayPort 1.4 sučelja koji mogu propustiti 240 Hz pri 1440p rezoluciji. Osim toga, tu su tri USB porta te 3,5 mm utor za slušalice. Sva se sučelja nalaze na stražnjoj strani i gledaju prema dolje. Monitor inače dolazi i s ugrađenim zvučnicima u kombinaciji 2x5 W.
Ovaj se monitor kod nas može naći po cijeni od 1187 eura, a možemo očekivati da će cijena pasti budući da je trenutačno nov na tržištu i da mu je cijena na nekim vanjskim tržištima oko 800 dolara što je izuzetno kompetitivno u segmentu OLED monitora.