Koliko je FER-ovaca potrebno da zamijeni žarulju?

U suradnji s EESTEC udrugom, Iskon Internet je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva sa studentima došao do niza inovativnih rješenja proizašlih iz - rastavljenih pametnih žarulja

Bug.hr utorak, 28. svibnja 2019. u 18:00

Navukli smo vas na čitanje s naslovom, koji tome i služi, ali odmah ćemo vam reći da nam tema nije još jedna varijacija na šalu kako tko mijenja žarulje, već se radi o četvrtoj po redu radionica WES (Workshop on Embedded Systems) o ugradbenim računalnim sustavima, na kojoj su se FER-ovci ovaj put bavili pametnim žaruljama, odnosno ZigBee protokolima, preko kojih se može doista puno toga raditi s pametnim žaruljama.

Budući inženjeri, usprkos tome što imaju dobru teorijsku podlogu za posao koji ih čeka nakon školovanja, rijetko kada imaju mogućnost doći u doticaj s problemima iz prakse. To dodatno iskustvo može biti baš ona sitnica koja im je potrebna da nadopune svoj životopis i istaknu se među mnoštvom svojih kolega.

Upravo je to bilo nastojanje EESTEC-a, koji je na četvrtoj ovogodišnjoj radionici u goste pozvao Iskon, Rimac Automobile, GlobalLogic i Montelektro.

Partneri su, zajedno s predavačima Zavoda za radiokomunikacije Fakulteta elektrotehnike i računarstva, tijekom dva tjedna od 13. do 26. svibnja održali niz edukacija i prezentacija za zainteresirane studente.

Radionica je završila Iskonovim zadatkom izrade prototipa pametnog doma (Smarthome) s ciljem praktičnog savladavanja ZigBee protokola i inovativnog razmišljanja.

Ivan Runje, voditelj Odjela razvoja novih proizvoda u Iskonu
Ivan Runje, voditelj Odjela razvoja novih proizvoda u Iskonu

„Ovakvi su zadaci dio svakodnevice inženjera koji u Iskonu rade na razvoju novih proizvoda. Bilo nam je drago što smo tematiku mogli predstaviti i studentima FER-a, FSB-a i ostalih fakulteta. Našim budućim kolegicama i kolegama koji su ostali ugodno iznenađeni činjenicom da se ovakve stvari razvijaju i događaju i na našem tržištu.“, pojasnio je Ivan Runje, voditelj Odjela razvoja novih proizvoda u Iskonu.

Iskon je na tržište pametnih domova ušao još 2016. godine s plug&play Smarthome uslugom tj. kompletom senzora za rezidencijalnu i poslovnu upotrebu kojima se upravlja na daljinu pomoću mobilne aplikacije. Iskon.Smarthome je u potpunosti razvijen i dizajniran u Hrvatskoj te je odlično prihvaćen kao proizvod, dalje proširivan dodatnim senzorima poput pametnog termostata, žarulja, senzora za poplavu te otvaranje vrata i prozora.

Tijekom radionice, mentorirani od strane Iskonovog voditelja razvoja OTT rješenja Igora Briškog, studenti su rastavljajući postojeće senzore (pametne žarulje) kreirali vlastite prototipove novih SmartHome senzora.

Prvo mjesto su osvojili Bruno Dobrić, Leon Koren i Karlo Šebalj (Fakulteta strojarstva I brodogradnje, smjer Mehatronika i robotika), drugo mjesto Borna Blažević, Ivan Juričić i Matija Kranjčec, a treće mjesto Šimun Petar Gudelj, Emanuel Matijević i Tin Raić.

Sudionici su bili podijeljeni u deset timova te su radili na ZigBee koordinatoru, izradili vlastiti aktuator te su slali i primali podatke s MQTT servera.