Sudska odluka protiv Googlea: Značajne promjene u poslovanju trgovine aplikacijama
U velikoj pobjedi za Epic Games nakon dugotrajne antitrustovske bitke s Googleom, američki savezni sudac naložio je Googleu opsežne izmjene u poslovanju njegove trgovine aplikacijama
Američki okružni sudac James Donato izdao je u ponedjeljak presudu kojom se zahtijeva da Google otvori svoju Play Store konkurentskim trgovinama aplikacija i alternativnim opcijama naplate. Presuda je temeljena na odluci porote koja je u prosincu utvrdila da je Google prekršio antitrustovske zakone.
Developerima značajan prihod
Počevši od 1. studenog 2024., na razdoblje od tri godine, Google mora dopustiti distribuciju trgovina aplikacija trećih strana putem Play Storea. Također mora učiniti Android aplikacije u Play Storeu dostupnima konkurentskim trgovinama aplikacija, dozvoliti developerima korištenje vlastitih sustava naplate za kupnje unutar aplikacija te im omogućiti da obavijeste korisnike o jeftinijim opcijama plaćanja izvan Googleovog sustava. Google će imati do osam mjeseci od datuma ove presude za implementaciju tehnologije potrebne za usklađivanje s ovom odredbom, a trogodišnje razdoblje započet će kada tehnologija bude u potpunosti funkcionalna.
U pitanju su milijarde dolara Googleovog profita
Ova presuda mogla bi značajno utjecati na Googleov unosni poslovni model trgovine aplikacija, na kojem je godišnje zarađivao milijarde dolara kroz provizije od 15% do 30% na digitalne transakcije unutar Android aplikacija. Dopuštanjem alternativnih trgovina aplikacija i sustava naplate, developeri bi mogli zadržati znatan dio svojih prihoda. Google Play je krava muzara za Google. Financijska izvješća sugeriraju da je trgovina aplikacijama generirala više od 10 milijardi dolara profita u svakoj od posljednje dvije godine, odnosno najmanje 12% Googleove operativne dobiti u 2023. godini.
Google je najavio žalbu na odluku i zahtjev za odgodu provedbe promjena. Tvrtka naglašava da bi presuda mogla ugroziti konkurentnost Androida u odnosu na Appleov iOS i potencijalno uvesti sigurnosne rizike.
Nije Googleov prvi slučaj
Tročlani odbor, koji su formirali Google i Epic Games, nadgledat će Googleovo pridržavanje presude i rješavati sve tehničke probleme koji se pojave. Puni učinak ovih promjena na tržište Android aplikacija, korisničko iskustvo i Googleov poslovni model tek će se vidjeti kako se implementacija bude odvijala tijekom narednih godina.
Ovo nije prvi i jedini slučaj u kojem se Google suočava s antitrustovskim nadzorom zakonodavaca. U kolovozu je drugi savezni sudac proglasio Googleovu dominantnu tražilicu ilegalnim monopolom, a tek slijedi proces koji može završiti s potencijalnim kaznama.
SAD vs. EU: različite regulatorne filozofije
Presuda također ističe različite ishode u sličnim slučajevima protiv tehnoloških kompanija. U SAD-u, Epic Games je 2020. tužio Apple zbog politike App Storea. Američki sud je 2021. većinom presudio u korist Applea. Sudac je zaključio da Appleova struktura provizija nije nezakonita i dopustio je tvrtki zadržavanje sustava kupnje unutar aplikacija. Jedini značajan ustupak bio je da Apple mora dozvoliti programerima informiranje korisnika o alternativnim opcijama plaćanja izvan ekosustava aplikacija.
Nasuprot tome, europski pristup je znatno drugačiji. Europska unija donijela je Zakon o digitalnim tržištima 2022. godine, ciljajući "čuvare" poput Applea. Prema DMA-u, Apple mora dopustiti trgovine aplikacija trećih strana na iOS uređajima, dopustiti korisnicima instaliranje aplikacija izvan službenog App Storea te dozvoliti korištenje sustava plaćanja trećih strana.
Ovi različiti ishodi naglašavaju razlike u regulatornim filozofijama. Dok je američki pravosudni sustav uglavnom podržao Appleovo pravo upravljanja svojim App Storeom uz manje prilagodbe, europski regulatori guraju temeljitije promjene strukture digitalnog tržišta.
Sherman Act jos uvijek na snazi
Ima mišljenja da američki zakoni nisu u skladu s novim vremenom te da mogu naštetiti razvoju različitih industrija. Na tu temu, vezano uz pitanje može li američko antitrustovsko zakonodavstvo držati korak s brzo razvijajućim tehnološkim sektorom, sudac Donato izrazio je svoje mišljenje: "Postavilo se pitanje je li naša ekonomija temeljena na tehnologiji prerasla savezne antitrustovske zakone, koji datiraju iz 1890. godine kada je Sherman Act stupio na snagu," napisao je. "Po mišljenju suda, nije."