Skriveni rizici kupnje softvera - i kako ih izbjeći
Analiza tvrtke Forscope istražuje koje zamke vrebaju kupce softvera iz korporativnog ili javnog sektora kada kupuju novi softver i otkriva da je u nekim slučajevima vjerojatno jednostavnije provjeriti pravnu ispravnost prilikom kupnje prethodno korištenog softvera

Kako digitalna infrastruktura postaje ključna za gotovo svaku poslovnu funkciju, važnost sigurne i usklađene nabave softvera nastavlja rasti. Bez obzira na to nabavlja li organizacija nove licence ili istražuje isplativ softver koji je bio prethodno upotrebljavan, jedna činjenica ostaje nepromijenjena: kupci moraju postupati s oprezom.
Ideja da je novolicencirani softver automatski siguran može biti zavaravajuća. Čak i na tržištu novog softvera bilo je ponovljenih slučajeva lažne prodaje i potpune prijevare. Osim toga, postoje i potpuno beskrupulozni prevaranti koji prodaju obične ključeve i predstavljaju ih kao nove licence. Iskorištavaju ekstremnu složenost mnogih modela licenciranja, a posebno nedostatak znanja o njima od strane kupaca. Vještom prevarantu može biti čak i lakše pretvarati se da isporučuje novu licencu nego sekundarnu, za koju iskusniji kupci zahtijevaju da predoče lanac vlasništva, koji zatim može biti predmet pregleda i provjere dosljednosti i autentičnosti.
Problem nepravilnog licenciranja - čak i od strane službenog partnera proizvođača - često se javlja u složenijim implementacijama. Uobičajeno rješenje uključuje povezivanje više korisnika putem jedne pristupne točke pod jednom licencom. Iako se takva rješenja u početku mogu činiti učinkovitima, vrlo često krše uvjete dobavljača softvera - posebno kada se primjenjuje model licenciranja po korisniku. To ne samo da ugrožava pravnu valjanost licence, već, ovisno o tehničkoj implementaciji, može i nepotrebno smanjiti pouzdanost podataka unutar sustava i revizijske tragove.
Otključavanje vrijednosti putem provjerenog prethodno korištenog softvera
Na sekundarnom tržištu softvera rizici su različiti, ali uglavnom slični. Istovremeno, ovaj segment nudi značajne mogućnosti svim organizacijama za optimizaciju IT troškova bez žrtvovanja kvalitete - ako znaju što tražiti i kome vjerovati.
Iskusni kupci, uključujući velike Forscopeove klijente, često angažiraju pravne stručnjake za pregled tih dokumenata i procjenu njihove dosljednosti i potpunosti. To uključuje ispitivanje lanca prethodnih vlasnika i potvrdu da su ispunjeni svi zakonski uvjeti - kao što su pravilna deinstalacija, prava trajnog licenciranja i prvo stavljanje softvera na tržište EU ili EGP-a.
Pouzdani dobavljači poput tvrtke Forscope, koja dugo posluje u više zemalja EU, rutinski pružaju ovu razinu transparentnosti i pravne jasnoće. Forscopeovi interni procesi izgrađeni su kako bi pružili detaljnu dokumentaciju o vlasništvu, podržali nabavu softvera otpornu na reviziju i osigurali da klijenti mogu s pouzdanjem ispunjavati interne i eksterne standarde usklađenosti.
Situacija je složenija za kupce iz javnog sektora. Međutim, i oni mogu postaviti zahtjeve za kvalifikaciju dobavljača u skladu sa zakonom i mogu zatražiti dokumentaciju sekundarnog softvera na pregled.
Možemo primijetiti i porast cijena ilegalne ponude softvera, jer viša cijena pomaže stvoriti dojam veće vjerodostojnosti. A za njegovo plasiranje na tržište dovoljno je da mu je cijena samo neznatno niža od tržišne cijene sekundarnog softvera, a u slučaju nedostupnosti određenog proizvoda na sekundarnom tržištu, čak i nešto niža od cijene novog softvera. Takve prakse uzrokuju značajne gubitke proizvođačima softvera, kao i legitimnim trgovcima koji posluju na tržištu softvera.
„U konačnici, tržište softvera - bilo novog ili sekundarnog - prepuno je i prilika i rizika. Ono što razlikuje pametnu kupnju od rizične nije cijena, već marljivost koja stoji iza odluke. Kako se softverski krajolik nastavlja razvijati, tako se mijenjaju i načini na koje prevaranti i nemarni prodavači djeluju. Zbog toga je još važnije odabrati partnere koji nude ne samo atraktivne cijene već i provjerljive procese i stručnost.“ ističe Michal Baudys, voditelj strategije javnog sektora za tržišta EU.
Na cijelom tržištu, jedan od pokazatelja pouzdanosti je veličina i struktura dobavljača. Tvrtke s većim timovima općenito češće posluju sa standardiziranim postupcima, što smanjuje rizik od pogrešaka ili neusklađenih praksi. Iako ovo nije pravilo bez iznimke, vrijedi u mnogim slučajevima - a u slučaju Forscopea, to je odraz operativne zrelosti tvrtke i dugoročne predanosti pravnoj jasnoći i zaštiti kupaca.
O tvrtki Forscope
Forscope, najveći broker softvera u srednjoj i istočnoj Europi, nudi potpuno licencirana softverska rješenja tvrtkama svih veličina, kao i javnim institucijama, kroz inovativan, troškovno učinkovit model akvizicije. Osim toga, tvrtka pruža sveobuhvatan paket usluga, uključujući tehničku podršku, kao i licenciranje i pravne savjete. Sa sjedištem u Češkoj Republici, Forscope djeluje u 9 drugih zemalja u srednjoj i istočnoj Europi. Tvrtka je certificirani Microsoftov partner te posjeduje certifikate ISO 9001:2015 i ISO 27001.
Za više informacija posjetite: Website | LinkedIn | Facebook