Japanci pokrenuli prvo hibridno kvantno superračunalo
Japanski inženjeri integrirali su kvantni Quantinuum Reimei u Fugaku, šesto najbrže superračunalo na svijetu

Japanski inženjeri ovih su dana 20-kubitno kvantno računalo Quantinuum Reimei šesto najbrže superračunalo na svijetu. Ova hibridna platforma radit će na izračunima za čije obrađivanje klasičnim superračunalima treba puno više vremena. Stroj smješten u znanstvenom institutu Riken u Saitami nadomak Tokija koristit će se prvenstveno za istraživanje fizike i kemije.
Zarobljeni ioni
Za razliku od većine kvantnih računala koja koriste supravodljive kubite, Reimei koristi kubite sa zarobljenim ionima. To uključuje izolaciju nabijenih atoma ili iona u elektromagnetskom polju, takozvanoj ionskoj zamci, i korištenje lasera za preciznu kontrolu njihovog kvantnog stanja.
To omogućuje manipulaciju ionima kako bi se mogli koristiti kao kubiti koji pohranjuju i obrađuju kvantne informacije. Zarobljeni ionski kubiti potiču više veza između kubita i dulja vremena koherencije, dok supravodljivi kubiti imaju brže veze s vratima i lakše ih je proizvesti na čipovima.
Jedinstvena arhitektura
Predstavnici Rikena ovo su kvantno računalo odabrali jer ima jedinstvenu arhitekturu koja fizički pomiče kubite. Ovaj proces "kretanja iona" omogućuje pomicanje kubita po krugu prema potrebi, što omogućuje složenije algoritme.
Fizički ionski kubiti u Reimeiju su grupirani kako bi se stvorili "logički kubiti", skup fizičkih kubita koji pohranjuju iste informacije na nekoliko mjesta.
Iako je Reimei-Fugaku prvi potpuno operativni, integrirani hibridni sustav, druge su tvrtke već testirale takve sustave. U lipnju 2024. IQM je integrirao 20-qubitni kvantni procesor u superračunalo SuperMUC-NG u njemačkom Garchingu, no taj je sustav još uvijek u fazi testiranja.