Acer Nitro XV273KP - Igranje za probranu publiku

Nakon nebulozno skupog Predatora X27, Acer pokazuje da kvalitetan monitor za 4K igranje pri 144 Hz ipak može ponuditi za mnogo manje novca. Doduše, još uvijek se ne radi o hardveru za svakoga…
Ekran | 27” / 3.840 x 2.160 (16:9) / 120-144 Hz (AMD FreeSync) |
---|---|
Tip matrice/Pozadinsko osvjetljenje | AHVA (8+2-bit) / W-LED + Quantum Dot |
Kontrast/Svjetlina | 1.000:1 / 350 cd/m2 |
Vrijeme odziva | 4 ms (GtG) |
Kutovi gledanja (hor./vert.) | 178° / 178° |
Konektori | 2x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0, 4x USB 3.0, 3,5 mm izlaz za slušalice |
Jamstvo | 2 godine |
Svatko tko je u posljednje dvije godine bio imalo zainteresiran za ponudu 4K monitora za igranje, zacijelo zna što je Acer Predator X27. Riječ je o jednom od prvih modela koji su 4K razlučivost spojili sa 144-hercnom frekvencijom osvježavanja, ali uz jedan “sitan” problem – cijenu od apsolutno sumanutih 20.000 kuna. Zašto uopće spominjemo Predatora X27? Zato što se Nitro XV273KP može smatrati njegovom verzijom za smrtnike. Doduše, s cijenom od 7.000 kuna, još uvijek se radi o vrlo skupom monitoru, ali ako posjedujete hardver za igranje na više od 100 sličica u sekundi u 4K razlučivosti, tada vam vjerojatno neće biti teško pronaći još poneku tisućicu za kupnju monitora koji će to znati iskoristiti.
U odnosu na Predatora X27, Nitro XV273KP izgubio je kompleksno FALD pozadinsko osvjetljenje, a samim time i dobar dio HDR funkcionalnosti (premda još uvijek nosi oznaku DisplayHDR 400), te ne podržava Nvidijinu tehnologiju G-Sync, već AMD-ov FreeSync. Međutim, to ne znači da XV273KP nema smisla kombinirati s Nvidijinim grafičkim karticama. Kao što je nekima zacijelo poznato, Nvidia je prije nekoliko mjeseci u svoje drivere dodala podršku za adaptivnu sinkronizaciju na FreeSync monitorima. Ta funkcija radi na GeForceovima iz serija 1000 i 2000, i za korisnika posve briše razliku u korištenju G-Sync i FreeSync monitora. To smo provjerili čim smo Nitro XV273KP izvadili iz kutije i spojili na GeForce GTX 2080 Ti. U Nvidia Control Panelu uredno se pojavio izbornik “Set up G-SYNC”, a unutar njega sve opcije potrebne za aktivaciju adaptivne sinkronizacije u igrama. Prilikom testiranja nismo uočili apsolutno nikakve probleme u prikazu ili fluidnosti animacija, stoga možemo ustvrditi da je Nitro XV273KP potpuno upotrebljiv na svim grafičkim karticama. To, uostalom, potvrđuje i sama Nvidia, jer je ovo jedan od svega desetak monitora koji službeno nose oznaku “G-Sync Compatible”. Ta informacija korisna je sama za sebe, ali i radi toga što ukazuje na to da nema svrhe čekati model oznake XB273K, koji će u većini aspekata biti isti kao XV273KP, ali će sadržati G-Sync čip – i koštati nekoliko tisuća kuna više.
Propisno kalibriran
Kombinacija 4K razlučivosti i 144-hercnog osvježavanja nipošto nije jedini adut ovog 27-inčnog monitora. Acer se potrudio tvornički ga kalibrirati, opremiti senzorom ambijentalnog osvjetljenja i LED trakom te u kutiju priložiti trostrano sjenilo, kakvo se obično viđa na profesionalnim monitorima. Time je na neki način naglašeno da XV273KP ima dovoljno dobar prikaz kako bi se koristio i za takve, vrlo zahtjevne zadatke. Monitor je ozbiljan i u smislu upravljivosti ekrana. Na stabilno, metalno postolje s tri nožice, postavljen je nosač koji dozvoljava naginjanje ekrana, zakretanje u lijevu i desnu stranu i namještanje po visini. U najdonjem položaju donji brid monitora je od radne površine udaljen 7 centimetara, a u najgornjem 17 centimetara, dakle imamo solidnih 10 centimetara manevarskog prostora. Nosač na sebi ima rupu za provođenje kabela, a straga su još i standardne VESA 100x100 rupe za stolne i zidne nosače.
Stražnja ponuda konektora u skladu je s očekivanjima – tu su dva DisplayPorta 1.4, dva HDMI-ja 2.0, jedan USB 3.0 upstream port i dva USB 3.0 Type-A konektora, namijenjena spajanju periferija, vanjskih diskova i ostalog. Još dva USB 3.0 porta smještena su na lijevi bok monitora. Napajanje je vanjsko, u formi “ciglice”, iako iz toga ne treba zaključiti da je profil Nitra XV273KP tanak. Nisu tanki ni rubovi ekrana, kao što je to slučaj na nekim modelima iz linije Predator.
Ugrađena matrica je AHVA (AU Optronicsova varijanta IPS panela). Sposobna je prikazati 1,07 milijardi boja (8 bita + FRC), a W-LED pozadinsko osvjetljenje s dodatkom Quantum Dota panelu daje prošireni gamut – sposoban je pokriti 125 % sRGB i 90 % DCI-P3 prostora boja. Ovo su ozbiljne specifikacije, pred kojima ni profesionalni fotografi ili filmaši neće odmahnuti rukom, što je popriličan uspjeh za jedan gejmerski monitor.
Frekvencija osvježavanja ekrana je 120 Hz, a na 144 Hz ga “overklokiramo” unutar njegova OSD-a (System > 4K-144 Hz Mode). Kako bismo tada mogli aktivirati 144-hercno osvježavanje unutar Windowsa, monitor se na grafičku karticu mora spojiti s dva DisplayPort kabela, zato što da jedan DisplayPort 1.4 konektor za takvo što nema dovoljnu propusnost. Takav način spajanja ne stvara nikakve dodatne komplikacije – Windowsi i dalje “vide” jedan monitor te su sposobni prikazivati sliku bez ikakve kompresije (4:4:4). Ovo je korak naprijed u odnosu na Predator X27, koji je na 144 Hz radio samo uz chroma subsampling od 4:2:2, dakle uz komprimiranje i gubitak dijela informacija o svjetlini i bojama. Valja imati na umu da FreeSync i G-Sync nisu podržani kad se monitor spoji pomoću dva kabela, a ne radi ni HDR. Za potonjim, doduše, ne žalimo, jer nas je HDR prikaz ovog monitora ostavio potpuno ravnodušnima.
Uzmemo li u obzir zahtjevnost igranja u 4K razlučivosti, nije izgledno da će budući vlasnici ovog monitora posezati za “overklokiranjem” panela na 144 Hz, zato što nije realno očekivati da će u AAA igrama postizati više od 120 sličica u sekundi – barem ne pri iole višim postavkama detalja. Za igranje kompetitivnih naslova, kao što su CS:GO ili Overwatch, gdje bi se u 4K razlučivosti mogao dobiti veći framerate, 4K monitori nisu popularni. Profesionalni igrači radije će odabrati 24-inčni Full HD model s 240-hercnim panelom. Zbog svega toga ne smatramo osobito problematičnim to što Nitro XV273KP ne omogućuje korištenje adaptivne sinkronizacije kad se overklokira na 144 Hz.
Slika za poželjeti
Kvaliteta slike koju Nitro XV273KP isporučuje zaista je izvrsna. Tvornička kalibracija odrađena je sjajno, tako da ćete smjesta nakon vađenja monitora iz kutije uživati u izrazito preciznim bojama (prosječni ∆E iznosi 0,85 – sjajno!), pravilno namještenoj temperaturi boja (kolorimetar pokazuje 6.515 K na tvorničkim postavkama) i izvanrednoj oštrini prikaza. Kad se 3.840x2.160 točaka razvuče po dijagonali od 27 inča, dobiva se gustoća piksela od 163 PPI, stoga ne čudi da fontovi, web-stranice, igre i svi ostali sadržaji izgledaju kirurški oštro. Naravno, kako bi elementi sučelja Windowsa ostali dovoljno veliki i raspoznatljivi, potrebno je koristiti skaliranje. Preporučuje se 150-postotno skaliranje, što rezultira količinom ekranskog prostora ekvivalentnom 27-inčnom 1440p monitoru sa 100-postotnim skaliranjem. Ako imate vrlo dobar vid ili sjedite vrlo blizu monitoru, moći ćete se izvući i sa 125-postotnim skaliranjem pa dobiti još više radnog prostora. Rad pri 100-postotnom skaliranju u 4K razlučivosti nije moguć, jer sve postaje presitno.
Oštrina, bogate i precizne boje te fini, pravilno stupnjevani tonski prijelazi ključne su karakteristike prikaza ovog monitora. No podjednako nas je impresionirao i raspon svjetline, koji se kreće od 92 do čak 465 cd/m2. U slučaju da ciljate na svjetlinu od 250 cd/m2, vrlo pogodnu u smislu kombiniranog dnevnog i noćnog rada, zanimat će vas da ćete ju dobiti kad postavku Brightness u OSD-u namjestite na 38. Ako želite, upravljanje svjetlinom možete prepustiti i ugrađenom ambijentalnom senzoru, čija se “agresivnost” u OSD-u može namjestiti na jednu od tri razine. On će aktivno pratiti koliko je osvijetljena vaša prostorija te u skladu s time regulirati svjetlinu prikaza – noću će biti tamniji, a danju svjetliji.
Pozadinsko osvjetljenje ne probija ni na jednom dijelu ekrana, a imuno je i na titranje, bez obzira na namještenu svjetlinu, zahvaljujući tome što se njome upravlja istosmjernom strujom, umjesto modulacijom širine pulsa. Ipak, kolorimetar je pokazao nezanemariva odstupanja u njegovoj uniformnosti – lijeva trećina ekrana biva dvadesetak posto tamnija od sredine i desne strane. Premda to nije nešto čega ćete biti svjesni u svakodnevnom radu ili prilikom igranja, postaje važno kad o ovom monitoru razmišljate u kontekstu profesionalne obrade fotografija ili videa.
U OSD-u nam se nude i brojne druge opcije, poput odabira profila slike (Action, Sports, Racing, User, Standard, Eco, Graphics, HDR), odabira prostora boja (Standard, sRGB, Rec. 709, HDR, EBU, DCI, SMPTE-C), ručnog namještanja gaina pojedinih kanala boja, aktivacije filtera plave boje, prikaza nekolicine nišana na sredini ekrana te upravljanja bojom i efektima ugrađene LED trake. Traka je postavljena na donju stranu monitora i uperena prema radnoj površini, tako da obasjava prostor ispod ekrana. Sastoji se od 12 LED-ica, kojima možemo promijeniti boju (crvena, zelena, plava, bijela, narančasta, dugine boje), intenzitet i efekt (pulsiranje, oponašanje valova, “disanje” i slično). Više bismo cijenili LED-ice koje obasjavaju zid iza monitora, što bi imalo veću svrhu od pukog podizanja estetskog dojma, ali za takvo što ipak nije bilo sluha.
Kroz OSD se putuje pomoću četverosmjernog joysticka, smještenog na stražnju stranu monitora. Dotični se također može pritisnuti kao tipka. Iznad njega su tri dodatne tipke, za brzi pristup izborniku za odabir profila slike, svjetline i aktivnog ulaza. Premda je ovo praktičan način putovanja kroz OSD, sam OSD je spor i ne odviše ugodan za korištenje. Zbog toga još više raduje da je monitor tvornički namješten toliko dobro koliko jest – vrijeme provedeno u OSD-u svedeno je na minimum.
Performanse Nitra XV273KP u igrama odlične su. Pomoću modificiranog miša i kamere koja može snimati u 1.200 FPS, izmjerili smo prosječni input lag od samo 9,5 milisekundi, što znači da bi ovaj monitor bez problema mogli koristiti eSports profesionalci – kada bi ih zanimali 4K paneli. Što se oštrine pokretnih objekata tiče, za ubrzanje tranzicije piksela koristi se tehnologija Overdrive, koju biste trebali držati na postavci Normal ili Extreme, već ovisno o tome koliko visok broj sličica u sekundi u igrama uspijevate postići. Ako koristite FreeSync i monitor držite na 120 Hz, tada je bolji izbor Normal, a pri 144 Hz i s isključenom adaptivnom sinkronizacijom, bolji izbor postaje Extreme.
Acer je proizveo odličan monitor za ozbiljno 4K igranje. Sasvim je jasno da će malo tko imati hardver potreban za potpuno iskorištenje monitora ovog kalibra, no u slučaju da se ubrajate među te sretnike, zacijelo će vas razveseliti činjenica da za izvrstan monitor ipak ne morate platiti 20.000 kuna, već “samo” trećinu tog iznosa.
Acer Nitro XV273KP
- Izvrsne performanse u igrama
- Odlična tvornička kalibracija slike
- Precizne boje
- Mogućnost namještanja po visini
- Četiri USB 3.0 porta
- Jedan od najpovoljnijih 4K monitora s visokom frekvencijom osvježavanja
- Spor OSD
- Malo tko ima dovoljno snažno računalo za iskorištenje svih mogućnosti ovog monitora