Asus ROG Maximus Z890 Extreme - Poslastica za odlikaše
Matične ploče visoke klase već godinama obaraju rekorde u mogućnostima i visokoj cijeni. Čini se da se taj trend nastavlja, jer ROG Maximus Z890 Extreme krcat je zanimljivim i inovativnim funkcijama, ali i košta kao prosječno računalo za igranje
Čipset | Intel Z890 |
Socket | LGA 1851 |
Memorija | 4x DDR5 (do 192 GB) |
PCIe konektori | 2x PCIe 5.0 x16 (CPU), 1x PCIe 4.0 x4 (čipset) |
SATA/M.2 | 4x SATA3 / 3x M.2 PCIe 5.0 x4 (CPU), 1x M.2 PCIe 4.0 x4 (CPU), 2x M.2 PCIe 4.0 x4 (čipset) |
Mreža | 10 GbE Ethernet (Marvell FastLinQ Edge), 2,5 GbE Ethernet (Intel I-226V) / Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 (Intel BE200) |
Audio | Realtek ALC4082 + ESS Sabre ES9219 DAC |
Stražnji konektori | 2x Thunderbolt 5 (Type-C), 1x USB 3.2 Gen 2x2 (Type-C), 2x USB 3.2 Gen 2 (Type-C), 5x USB 3.2 Gen 2 (Type-A), 2x LAN, 2x Wi-Fi, 2x audio, 1x SPIDF, 1x BIOS FlashBack, 1x Clear CMOS, 1x HDMI |
Jamstvo | 3 godine |
Dojam | Ekstremna matična ploča za ekstremnu publiku – svima ostalima bit će izvan financijskog dosega |
Ako ste se ikada zapitali kako bi izgledala matična ploča izrađena prema mjeri korisnika koje zanima isključivo najbolje što svijet hardvera trenutačno može ponuditi, Asus nudi odgovor na to pitanje. Sa svojom gorostasnom pojavom i cijenom od gotovo 1.400 eura, ROG Maximus Z890 Extreme ledi krv u žilama te još jednom podiže granice ekskluzivnosti hardverskih komponenti.
Svaka karakteristika modela ROG Maximus Z890 Extreme rezultat je želje za pomicanjem granica mogućeg, stoga nismo ostali iznenađeni dimenzijama, kako pakiranja, tako i same matične ploče. Konkretno, matična ploča E-ATX je dimenzija, što znači da je šira u odnosu na klasične ATX modele, a kutija u kojoj se isporučuje golema je, s bogatim bundleom. Sama ploča iznimno je teška, do te mjere da zaista treba paziti kako prilikom rukovanja ne bi ispala iz ruku. Toj golemoj masi najviše pridonose metalni hladnjaci te oklop. Naime, ploča obiluje hladnjacima i ukrasnim metalnim elementima koji su postavljeni uzduž i poprijeko PCB-a, kao i s donje strane. Dio njih otpada na hlađenje naponske jedinice i M.2 konektora, dok ostatak ima primarno estetsku funkciju.
Neočekivane funkcionalnosti
Već prvi pogled na raspored komponenata na ploči otkriva nešto neobično. Desno od DIMM utora smjestio se još jedan, takozvani Q-DIMM.2 utor. Zapravo, radi se o posebnom konektoru koji je Asus dizajnirao, a služi kao dvostruki M.2 konektor. U pakiranju s pločom dolazi i RAM pločica, koja to nije – to je adapter koji s obje strane posjeduje po jedan M.2 konektor, brzine PCIe 4.0 x4. Uz njega, ROG Maximus Z890 Extreme podržava čak šest M.2 SSD-ova, ali tu se stvara i jedan problem. M.2 SSD-ovi struju vuku iz 3,3 V voda, stoga postoji mogućnost da se priključivanjem tolikog broja SSD-ova preoptereti taj vod (u današnje vrijeme gotovo sva potrošnja otpada na 12 V vod). Kako bi to izbjegao, Asus je na Z890 Extreme ugradio posebni sklop, nazvan M.2 Power Boost – u principu konverterski sklop koji struju iz 12 V voda pretvara u 3,3 V.
U odnosu na prošlogodišnju perjanicu ponude, LCD je prebačen s hladnjaka prvog M.2 konektora na pokrov stražnje pločice s konektorima, i značajno je povećan. Prilikom testiranja uvjerili smo se da je riječ o odličnom IPS ekranu (Asus ne otkriva tehničke karakteristike ekrana), zadovoljavajuće svjetline, odličnih kutova gledanja te vrlo visoke gustoće prikaza – tolike da je nemoguće razaznati pojedine piksele. Prema slobodnoj procjeni, rekli bismo da je osvježavanje standardnih 60 Hz. Ekran inače može prikazivati animacije ili informacije o sustavu, kao što je temperatura procesora. Također, opremljen je mehanizmom kojim ga možemo pomaknuti prema središtu matične ploče, ako kućište u koje je ploča ugrađena ne osigurava dovoljnu preglednost. Prigovor upućujemo aplikaciji Armoury Crate, i to zato što u njoj kronično nedostaje skinova i animacija za prikaz (barem u trenutku testiranja), pa ostaje dojam da bi ekran mogao biti bolje iskorišten. Također, nedostaju opcije za učitavanje vlastitih animacija i fotografija – nešto što je kod drugih Asusovih proizvoda uredno omogućeno.
Učinkovito hlađenje
Naponska jedinica je u odnosu na ostale ploče iz Asusova asortimana "podebljana", i broji 24+1+2+2 faze, od čega prva, zadužena za procesor, može isporučiti do 110 A struje. Oko njih nalaze se golemi aluminijski hladnjaci, potpomognuti toplovodnim cijevima, za što učinkovitije odvođenje topline. Baš kao i kod preostalih novih matičnih ploča, i kod ROG Maximus Z890 Extremea zabilježili smo maksimalnu temperaturu oko 36 °C.
Sekundarni dio rashladnog sustava otpada na pasivni hladnjak prvog M.2 konektora, te na masivnu metalnu ploču koja prekriva ostala tri M.2 konektora. Šteta je što Asus nije implementirao neki oblik jednostavnog vađenja tog pokrova, ali pretpostavljamo da je uzrok tomu njegova velika masa. Bilo kako bilo, on se vadi odvrtanjem četiri vijka, a njegovo vađenje bit će nužno, jer se ispod njega nalazi jedna od rupa kojom se matična ploča pričvršćuje za kućište.
Overklokerski pedigre
Posljednji hladnjak postavljen je duž lijevog ruba ploče, a prekriva integriranu zvučnu karticu te LAN kontrolere. S desne strane nalazi se metalni pokrov, a ispod njega su glavni naponski konektor, interni USB headeri, SATA konektori te 4-pinski konektori za ventilatore i vodene pumpe. Samo interni USB-C konektori nisu zakrenuti, pretpostavljamo jer u suprotnom njihova čvrstoća ne bi bila zadovoljavajuća. Na boku se inače nalazi i dodatni 8-pinski EPS konektor, namijenjen dovlačenju struje za prednji USB PD konektor (60 W).
U gornjem desnom rubu ploče Asus je postavio dijagnostički LED zaslon, tipku za brzo uključivanje računala te tipku Flexkey. Osim spomenutog ekrančića, i glavni 5-inčni ekran također prikazuje atraktivnu vizualnu informaciju o statusu POST procesa.
Međutim, overklokerske điđe ovdje ne staju. Donji rub ploče nakrcan je raznim prekidačima i tipkama za fino ugađanje radnih taktova, prebacivanje između primarnog i sekundarnog BIOS čipa, te podešavanju PCIe konektora. Tu su čak i pogo-pinovi za vanjsko mjerenje napona pomoću multimetra. Kad se sve zbroji i oduzme, ova ploča dizajnirana je za overklokerska natjecanja, gdje se mahom koristi tekući dušik za hlađenje procesora, kao i za najzahtjevnije entuzijaste.
Natovarena do zuba
Na polju proširivosti ROG Maximus Z890 Extreme nudi mnogo. Tako ploča posjeduje tri PCIe konektora, od čega je najgornji x4 dužine i PCIe 4.0 x4 brzine. Preostala dva su PCIe 5.0 x16 (oba su spojena na procesor), s time da međusobno dijele sabirnicu. Dakle, ako se u donji konektor priključi kartica, primarni x16 konektor radit će u x8 režimu. M.2 konektora ukupno je šest, ako računamo Q-DIMM.2 adapter. Ukupno tri M.2 konektora nude PCIe 5.0 x4 brzine (prvi, treći i četvrti), dok treći i četvrti dijele stazice s drugim PCIe 5.0 x16 konektorom. Konektori u Q-DIMM.2 slotu su, kao što smo već spomenuli, PCIe 4.0 x4 brzine, a ploča nudi još i četiri SATA konektora. Za korisnike koji imaju potrebu koristiti veliki broj M.2 SSD-a, Q-DIMM.2 konektor odlično je rješenje da se zaobiđe dijeljenje PCIe stazica. Oba M.2 konektora dobivaju PCIe stazice iz čipseta.
Matična ploča ROG Maximus Z890 Extreme je, nimalo iznenađujuće, nakrcana raznoraznim USB konektorima. Na stražnjoj pločici s konektorima nalazimo ukupno 10 USB-ova, od čega ih je svega pet u USB Type-A obliku. Svi USB Type-A priključci su brzine 3.2 Gen 2. USB Type-C priključci otpadaju na dva USB 3.2 Gen 2, jedan USB 3.2 Gen 2x2 te dva Thunderbolt 5 priključka, koji osiguravaju suludo brzu propusnost od 80 Gbit/s. U odnosu na pojedine konkurentske modele, Asus na boku ne nudi interni HDMI konektor, ali zato se jedan nalazi na stražnjoj pločici s konektorima. Žična mreža osigurana je preko dva kontrolera – Intelovog I-226V, brzine 2,5 Gbit/s, te Marvellovog 10-gigabitnog mrežnog kontrolera. Za bežičnu mrežu brine se Intelov BE200 (Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4). Konačno, na samom kraju nalaze se dva analogna audiokonektora te optički S/PDIF izlaz. Za zvuk je inače zadužen novi Realtekov ALC4082 kodek, uparen s D/A konverterom ESS Sabre ES9219. Simpatičan detalj su zelena i crvena LED-ica koje svijetle iz unutrašnjosti dva analogna konektora, što može olakšati spajanje ispravnih uređaja.
Ponudu prednjih USB-ova čine dva USB Type-C konektora, od čega je jedan brzine USB 3.2 Gen 2, a drugi 3.2 Gen 2x2, uz podršku za Power Delivery do 60 W. Tu su još dva USB 3.2 Gen 1 headera te dva headera za USB 2.0 konektore. Svima njima treba pribrojiti zaista velik broj 4-pinskih konektora za spajanje ventilatora i vodenih pumpi, kao i sve ostale već nabrojane overklokerske prekidače i tipke.
Strpljeni – spašeni
Svim nabrojanim specifičnostima treba pridodati brdo softverskih funkcija, vezanih uz overklokiranje te optimizaciju performansi, koje smo već opisivali u prethodnim recenzijama. Ukratko, sve što podržavaju ploče iz linije ROG Strix, podržava i ROG Maximus Z890 Extreme. Ipak, ni na ovoj ploči, barem zasad, nije moguće iscijediti dodatne performanse automatskim overklokiranjem, ali vjerujemo da će ti problemi uskoro biti riješeni. S druge strane, vidi se napredak na polju radne memorije – s novom inačicom UEFI-ja uočili smo stabilan pad latencija za oko 10 ns, što je mjerljiv rezultat. UEFI je inače tradicionalno stabilan te posjeduje cijelu gomilu najrazličitijih opcija za podešavanje.
Sufiks Extreme u nazivu ove Asusove matične ploče vrlo je prikladan. Riječ je o matičnoj ploči ciljano dizajniranoj za šačicu ljudi koji žele i prihvaćaju samo ono najekskluzivnije, te one koji žive od natjecanja u overklokiranju – samo njima će dodaci poput, primjerice, posebnog režima za uključenje, koji ubrzava POST inicijalizaciju, biti od koristi. Svima ostalima cijena od jednako tako ekstremnih 1.380 eura vrlo će brzo skrenuti pogled prema nekom drugom, povoljnijem modelu.
Asus ROG Maximus Z890 Extreme
- Odlična kvaliteta izrade
- Ogroman broj ekspanzijskih konektora svih vrsta
- Prednji USB-C podržava Power Delivery
- Cijela sila dodataka za overklokere
- Moćan i opcijama nakrcan UEFI
- Implementacija ekrana
- Odlična integrirana zvučna kartica
- Dvije mrežne kartice
- Isporučeni Q-DIMM modul
- Odlično hlađenje
- Ekstremno visoka cijena
- Ekran sa softverske strane može (mora!) biti bolje iskorišten
- Nezgrapna aplikacija Armoury Crate