Asus ROG Strix B860-A Gaming WiFi - B860 uz stil i dašak luksuza
Obojena u atraktivnu bijelu boju, Asusova matična ploča iz linije Strix pokušava pridobiti kupce kojima je vizualni izričaj konfiguracije visoko na listi prioriteta, a čipset B860 im zadovoljava potrebe

Čipset | Intel B860 |
Socket | LGA 1851 |
Memorija | 4x DDR5 (do 256 GB) |
PCIe konektori | 1x PCIe 5.0 x16 (CPU), 1x PCIe 4.0 x16 (@x4, čipset) |
SATA/M.2 | 4x SATA3 (čipset) / 1x M.2 PCIe 5.0 x4 (CPU), 2x M.2 PCIe 4.0 x4 (čipset), 1x M.2 PCIe 4.0 x4 |
Mreža | 2,5 GbE (Intel I-226V) / Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 (MediaTek MT7925) |
Audio | Realtek ALC1220P |
Stražnji konektori | 1x HDMI, 1x DisplayPort, 1x USB4 (20 Gbit/s, Type-C), 1x USB 3.2 Gen 2 (Type-C), 2x USB 3.2 Gen 2 (Type-A), 2x USB 3.2 Gen 1 (Type-A), 4x USB 2.0 (Type-A), 1x LAN, 2x Wi-Fi, 2x audio, 1x S/PDIF, 1x BIOS FlashBack, 1x Clear CMOS |
Jamstvo | 3 godine |
Dojam | Kvalitetno izvedena i atraktivna matična ploča, čije odlike zasjenjuju gotovo jednako dobro opremljene, a bitno povoljnije alternative |
Dok je većina matičnih ploča pogonjenih čipsetom B860 projektirano mišlju "daj što više za razumnu svotu novca", modeli iz serije ROG Strix kreću se nekim drugim pravcem. To se vidi već prema samom izgledu, koji u slučaju modela ROG Strix B860-A Gaming WiFi oponaša agresivan dizajn bitno skupljih modela iz linije ROG Strix.
Bijela neman
Osim atraktivne bijele boje i kontrastnih crnih elemenata, možemo primijetiti za razinu veće pasivne hladnjake oko VRM-ova i M.2 konektora, nego što je slučaj kod drugih B860 matičnih ploča. Također, prvi M.2 konektor na Strix ploči opremljen je polugom za jednostavno izvlačenje, dok primarni PCIe konektor posjeduje takozvani Q-Release Slim mehanizam, koji ne zahtijeva implementaciju dodatne tipke da bi se grafička kartica izbacila van. Na toj ploči dovoljno je grafičku karticu povući prema desno, pri čemu se ona potom može bezbrižno izvaditi iz konektora. Ne znamo zašto Asus paralelno implementira dva različita mehanizma za izvlačenje grafičke kartice, ali možemo reći da i ovaj mehanizam bez tipke svoj posao obavlja odlično. Plastični pokrov stražnje pločice s konektorima posjeduje manji ROG logo, koji svijetli u radu. Osim njega, ploča nema dodatne RGB LED-ice. U odnosu na skuplje Z890 matične ploče iz iste serije, primijetili smo nedostatak dedicirane tipke za uključenje računala.
Naponska jedinica odlična je (gotovo i pretjerana, s obzirom na to da B860 čipset ne podržava overklokiranje) te je izvedena u konfiguraciji od 14+1+2+1 faze, a njezino hlađenje izdašno je i učinkovito. Zanimljivo je istaknuti određene novosti kad je riječ o radnoj memoriji. Naime, proizvođači nakon izlaska B860 matičnih ploča ponosno ističu podršku za do 256 GB radne memorije. Dosad je maksimum iznosio 192 GB. Čini nam se da je veća količina memorije prouzročena ponudom memorijskih modula kapaciteta 64 GB, kakvi donedavno nisu postojali.
Raznolika proširivost
Asus na svojim matičnim pločama ROG Strix donosi nešto drugačiji set mogućnosti od "prosječnog". Ploča nudi ukupno četiri M.2 konektora, ali onaj posljednji se isključuje ako je sekundarni PCIe 4.0 x16 konektor popunjen (i obrnuto). Nije nam baš jasno zašto se na proizvodu iz višeg segmenta išlo na takvu implementaciju, pogotovo stoga što kombinacija B860 čipseta i procesora Arrow Lake posjeduje dovoljnu količinu PCIe stazica. S druge strane, ne radi se o osobito velikom nedostatku, jer većina korisnika nikada neće popuniti sekundarni PCIe konektor.
Preostali konektori ne ostavljaju mjesta prigovorima. Naravno, primarni PCIe konektor spojen je na procesor te donosi punu podršku za PCIe 5.0 x16 protokol, a isto vrijedi i za primarni M.2 konektor. Preostali M.2 konektori "u sredini" spojeni su na čipset te donose PCIe 4.0 x4 propusnost. Svemu tome možemo pridodati četiri SATA konektora, od kojih su dva postavljena na samo dno PCB-a, što se zasigurno moglo izbjeći.
Muke po USB-ovima
Značajka koja nam se manje sviđa, i koja je za proizvod te cijene i statusa mogla biti i bolje izvedena, jesu USB konektori na stražnjoj pločici s konektorima. Iako ih prema količini ne manjka, njihove mogućnosti nisu nas bacile u delirij. Najprije, prisutna su čak četiri stara USB 2.0 Type-A konektora, dok USB-C konektorima nedostaje DisplayPort Alt Mode način rada, što znači da se neće moći iskoristiti za prikaz slike. Dodatno, iako za jedan USB-C konektor Asus navodi da podržava USB4 standard, radi se o onom temeljnom standardu, što znači da je njegova maksimalna propusnost 20 Gbit/s, a ne 40 Gbit/s, koliko bi se očekivalo. Doduše, ne možemo okrivljavati samo Asus za generalnu konfuznost USB standarda, koji sa svakom novom iteracijom donosi samo dodatne komplikacije vezane uz performanse i mogućnosti.
Bilo kako bilo, preostalih pet USB-ova otpada na dva USB 3.2 Gen 1 Type-A priključka, dva USB 3.2 Gen 2 Type-A priključka te na jedan dodatni USB Type-C, brzine USB 3.2 Gen 2. Prilikom testiranja primijetili smo da stražnja pločica s konektorima nije bila dovoljno čvrsto ugrađena, što je rezultiralo ispadanjem svih uređaja koje smo pokušavali priključiti u stražnje USB-C konektore. Kako se to nije dogodilo ni na jednoj drugoj testiranoj matičnoj ploči, pretpostavljamo da je opisanom anomalijom zahvaćen samo naš primjerak.
Bez iznenađenja na PCB-u
Opremljenost PCB-a također nas nimalo nije iznenadila. Najvažnije, moramo istaknuti jedan USB Type-C s podrškom za standard USB 3.2 Gen 2, dok se odmah ispod njega nalazi header za dva klasična USB-a 3.2 Gen 1. Na samoj sredini dna ploče nalazi se još jedan usamljeni USB 2.0 header. Ako želimo cjepidlačiti, voljeli bismo vidjeti još jedan USB 2.0 header, jer periferije poput vodenih hlađenja i kojekakvih RGB-om obasjanih komponenti sve češće komuniciraju preko internih USB 2.0 konektora.
Mrežna komponenta matične ploče ROG Strix B860-A Gaming WiFi solidno je konfigurirana. Za žičnu mrežu zadužen je Intelov 2,5-gigabitni kontroler, dok se za Wi-Fi brine već viđeni MediaTekov MT7925, s podrškom za Wi-Fi 7 te Bluetooth 5.4. Komparativna prednost u odnosu na siromašnije opremljene matične ploče tiče se audiokontrolera, koji je u ovom slučaju temeljen na Realtekovom modernijem čipu ALC1220P, uz dodatak Savitechova pojačala SV3H712.
Odlične performanse
U trenutku testiranja ove matične ploče, Asus je isporučio novu inačicu UEFI-ja, koji je riješio sve probleme vezane uz stabilnost CUDIMM radne memorije. Međutim, situacija s performansama memorije nije idealna, jer smo u sintetičkim testovima aplikacije AIDA64 primijetili bitno više latencije, uz mjerljivo nižu propusnost. Srećom, ta anomalija nije imala utjecaj na performanse u drugim aplikacijama, gdje je ploča pokazala očekivano visoke rezultate.
Uz brz i stabilan rad UEFI-ja, pohvaliti treba dodatne mogućnosti, kao što je Q-Dashboard, gdje se na jednom mjestu može vidjeti popunjenost svih konektora. Korisnici željni kontrole RGB osvjetljenja tražit će spas u aplikaciji Armoury Crate, ali nju je bolje izbjegavati zbog svoje ćudljive naravi i gladi za sistemskim resursima.
Asus ROG Strix B860-A Gaming WiFi proizvod je koji kupce primarno želi privući svojim vanjskim izgledom i ponekim naprednim mogućnostima. Iako nemamo ništa protiv takvog pristupa, kombinacija s čipsetom B860 prilično smanjuje obujam tih dodatnih opcija. Sve to rezultira matičnom pločom koja ne donosi dovoljno dobar razlog zbog kojeg bi se isplatilo platiti više u odnosu na alternative iz konkurentskih, pa i Asusovih vlastitih redova, pri čemu poglavito mislimo na model TUF Gaming B860-Plus WiFi.
Asus ROG Strix B860-A Gaming WiFi
- Visoka kvaliteta izrade
- Atraktivan bijeli PCB
- Jednostavno i efektno RGB osvjetljenje
- Moćan i dodatnim opcijama bogat UEFI
- Odličan naponski sklop i njegovo učinkovito hlađenje
- Kompatibilnost s CUDIMM memorijom
- Veći broj USB 2.0 konektora straga
- Glomazna aplikacija Armoury Crate
- Ne donosi bitne razlike u odnosu na nezanemarivo jeftinije B860 modele
- Korištenje sekundarnog PCIe konektora isključuje posljednji M.2 konektor