Gigabyte B860 Eagle WiFi 6E (rev 1.0) - Povoljnija opcija
Za razinu niže na cjenovnoj ljestvici, Gigabyteov B860 Eagle WiFi 6E donosi dobru kvalitetu izrade u kombinaciji s brzim i stabilnim radom, ali i ponekim funkcionalnim kompromisom

Čipset | Intel B860 |
Socket | LGA 1851 |
Memorija | 4x DDR5 (do 256 GB) |
PCIe konektori | 1x PCIe 5.0 x16 (CPU), 2x PCIe 4.0 x16 (@x1, čipset) |
SATA/M.2 | 4x SATA3 (čipset), 1x M.2 PCIe 5.0 x4 (CPU), 2x M.2 PCIe 4.0 x4 (čipset) |
Mreža | 2,5 GbE (Realtek RTL8126) / Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3 (Intel AX211) |
Audio | Realtek ALC897 |
Stražnji konektori | 1x HDMI, 1x DisplayPort, 1x USB 3.2 Gen 2x2 (Type-C), 1x USB 3.2 Gen 2 (Type-A), 4x USB 2.0 (Type-A), 1x PS/2, 3x audio, 1x LAN, 2x Wi-Fi |
Jamstvo | 3 godine |
Dojam | Solidno izrađena matična ploča odličnih performansi, ali s nekolicinom nezanemarivih kompromisa glede opremljenosti |
Najezda pristupačnijih matičnih ploča temeljenih na čipsetu B860 ne posustaje. S cijenom od oko 220 eura, Gigabyteov model B860 Eagle WiFi 6E pokušava se nametnuti kupcima kao relativno jeftin temelj za novu konfiguraciju.
Kvaliteta izrade na poslovično je visokoj razini, a pasivni hladnjaci koji okružuju ležište procesora i dalje izgledaju vrlo moćno. Pa ipak, ugrađena naponska jedinica u konfiguraciji od 12+1+2 faze pokazala je natprosječno zagrijavanje u odnosu na dosad testirane matične ploče. Tako smo pod dugotrajnim opterećenjem zabilježili temperaturu od 52 °C, koja sama za sebe nije nimalo problematična, ali govori nam da je B860 Eagle WiFi 6E ipak opremljen slabijim naponskim sklopom.
S dizajnerske strane, ploča je temeljena na crnom PCB-u u kombinaciji sa sivim pasivnim hladnjacima. RGB osvjetljenje nije prisutno, a jedini osvijetljeni element jest tirkizni, pikselizirani natpis Eagle, uz jednu tirkiznu LED-icu smještenu ispod pasivnog hladnjaka čipseta. Jedino primarni PCIe x16 konektor, svojom bijelom bojom, ostavlja dojam kao da potječe s nekog drugog proizvoda.
Mjere štednje
Najveća mjera štednje na PCB-u iskazana je u smanjenoj količini i površini pasivnih hladnjaka. Tako je primarni M.2 konektor opremljen rudimentarnim komadom aluminija, ali drago nam je da je Gigabyte odlučio zadržati mehanizam za njegovo brzopotezno skidanje. Preostala dva M.2 konektora u potpunosti su lišena bilo kakvog oblika hlađenja, stoga je preporuka da se na njih ne ugrađuju SSD-ovi skloni termalnom throttlingu. Sekundarni M.2 konektori spojeni su na čipset i podržavaju PCIe 4.0 x4 propusnost, te su oba opremljena zasunima koji čvrsto drže ugrađene SSD-ove na svojem mjestu. Četiri SATA konektora pametno su postavljena na desni rub PCB-a te zakrenuta 90°.
Glavni PCIe 5.0 x16 konektor opremljen je gumbom za brzopotezno izvlačenje grafičke kartice – pohvalno – dok su sekundarni PCIe x16 konektori torpedirani na samo dno PCB-a. Električki, pružaju brzinu PCIe 4.0 x1, što je dovoljna propusnost za gotovo sve kartice koje bi se u budućnosti mogle naći na njima. Dobra vijest je ta da popunjavanjem svih PCIe i M.2 konektora ne dolazi do degradacije propusnosti na njima – karakteristika koja nije zajamčena čak ni na bitno skupljim matičnim pločama.
Solidne mogućnosti nastavljaju se i kad je u pitanju mrežna povezivost. Tako ploča raspolaže Realtekovim 2,5-gigabitnim LAN kontrolerom te Intelovim generaciju starijim AX211 Wi-Fi 6E kontrolerom. Kupcima skrećemo pozornost na odabir željene revizije PCB-a, jer u inačici 1.1 ploča je opremljena Realtekovim Wi-Fi 6E kontrolerom RTL8852CE, koji je lošiji od Intelovog. Za zvuk se, očekivano, brine Realtekov stari ALC897 kontroler, čije specifikacije ne impresioniraju.
Prazan prostor
Najvećim nedostatkom Gigabyteove matične ploče smatramo praznjikavu stražnju pločicu s konektorima. Svega šest USB-ova, od čega su čak četiri prastara USB 2.0 Type-A konektora, nikog neće impresionirati. Još više začuđuje implementacija arhaičnog PS/2 konektora, za kojim u 2025. godini zaista ne vidimo nikakvu potrebu. Preostala dva USB-a čine jedan USB 3.2 Gen 2x2 Type-C te jedan USB 3.2 Gen 2 port u Type-A varijanti.
S druge pak, strane, na samom PCB-u nalazimo dovoljan broj pametno razmještenih USB konektora. Na desnom bridu stoji jedan USB Type-C konektor brzine USB 3.2 Gen 1, i potom jedan zakrenuti header za dva prednja USB porta (USB 3.2 Gen 1). Na dnu se našlo mjesta za još dva korisna USB 2.0 headera, koji će dobro doći svima onima koji planiraju spajati RGB hubove ili blokove modernih vodenih hlađenja. Svemu tome treba pridodati dovoljan broj konektora za spajanje ventilatora i vodenih pumpi, te tri ARGB headera.
Zavidne performanse
Performanse Gigabyteove ploče, u najkraćim crtama, odlične su. Ranije smo u nekoliko navrata pisali o tome kako je platforma Arrow Lake bila prožeta nekonzistentnim performansama između pojedinih proizvođača matičnih ploča te revizija UEFI-ja. S novim Eagleom, u kombinaciji s najnovijom inačicom UEFI-ja, čini se da je tim poteškoćama došao kraj.
B860 Eagle WiFi 6E protjerali smo kroz sada već standardnu bateriju testova, a ona je u svim uvjetima pokazala zavidne rezultate. U nekim testovima, kao što je Cinebench 2024, izmjerili smo za red veličine bolje rezultate od dosad najbolje ostvarenih. Također, podrška za radnu memoriju dobro je rafinirana, jer je naš testni CUDIMM kit radio bez ikakvih problema na maksimalnoj brzini od 8.400 MT/s, a isto vrijedi i za standardni kit brzine 6.000 MT/s. Sve u svemu, naša teza o nedovoljno zrelom UEFI-ju prilikom testiranja prijašnjih modela matičnih ploča pokazala se točnom.
Sučelje UEFI-ja ne donosi nikakve novosti u odnosu na ostale matične ploče te kategorije. Naprednih overklokerskih mogućnosti nema, što je apsolutno u skladu s čitavim konceptom čipseta B860, ali UEFI se ponaša brzo i stabilno, stoga na tom polju nemamo zamjerki. Softverska podrška osigurana je aplikacijom GCC, koju karakteriziraju korektan rad, ali i zastarjelo sučelje.
Ustupcima do niže cijene
S jedne strane, Gigabyte B860 Eagle WiFi 6E ostavlja dojam vrlo dobre matične ploče, s adekvatnim VRM-ovima, čak i za vlasnike procesora Core Ultra 9 285K, te više nego dovoljnom količinom ekspanzijskih konektora na PCB-u. S druge strane, neki neće moći prijeći preko skromnijih mogućnosti hlađenja M.2 SSD-ova te, manje bitno, redukcijom sekundarnih PCIe konektora na x1 propusnost. Tu je i zaista skromna ponuda stražnjih konektora – ako ih trebate više no što Gigabyte B860 Eagle WiFi 6E nudi, vrijedi potrošiti pedesetak eura više pa kupiti neki od tvrtkinih bolje opremljenih modela, kao što je B860 Gaming X WiFi6E.
Gigabyte B860 Eagle WiFi 6E (rev 1.0)
- Vrlo dobra kvaliteta izrade
- Dovoljno dobra naponska jedinica
- Odlične performanse
- Podrška za brzu CUDIMM radnu memoriju
- Stabilan i brz UEFI
- Slaba ponuda konektora straga
- Zakinuta dodatnim mogućnostima u odnosu na ne toliko skuplje modele