Asus ROG Thor 1200P - Odlično napajanje, ali…

Asusovo prvo napajanje ima izvrsne performanse, ali najbolje od sebe daje kad se propisno nagazi – što vam, s obzirom na zalihu snage od 1.200 vata, neće biti nimalo jednostavno

Davor Šuštić nedjelja, 24. ožujka 2019. u 07:00
Specifikacije
Snaga 1.200 W (80 PLUS Platinum)
Tip kabela Modularni
Dubina napajanja 190 mm
Broj i tip PCIe konektora 4x 6+2-pinski, 2x dvostruki 6+2-pinski
SATA/molex konektori 12 / 5
Ventilator 135 mm (0 dB način rada)
Jamstvo  10 godina

ROG Thor prvo je napajanje u Asusovoj neprestano rastućoj ponudi hardvera, a radi se o modelu namijenjenom vrlo zahtjevnim korisnicima. To osobito vrijedi za Thorovu testiranu 1.200-vatnu varijantu, premda i slabija, 850-vatna, također nadilazi potrebe većine korisnika. Oba Thora nose energetski certifikat 80 PLUS Platinum, što znači da pri 50-postotnom opterećenju imaju učinkovitost od izrazito visokih 94%, odnosno 91% pri maksimalnom opterećenju (koje će vam konvencionalnim metodama biti gotovo nemoguće postići).

U odnosu na Seasonicovu platformu Prime Ultra Platinum, Thor je dobio masivnije pasivne hladnjake i izrazito tih ventilator – dvije odlične nadogradnje
U odnosu na Seasonicovu platformu Prime Ultra Platinum, Thor je dobio masivnije pasivne hladnjake i izrazito tih ventilator – dvije odlične nadogradnje

Asus se za svoje prvo napajanje nije upuštao u posao izrade vlastite elektronike, već je stupio u suradnju sa Seasonicom, vjerojatno najcjenjenijim proizvođačem napajanja na svijetu. Zahvaljujući tome, Thor 1200P temeljen je na modificiranoj izvedbi platforme koju koristi Seasonicov vršni model Prime Ultra Platinum. Te modifikacije odnose se na fizičko povećanje pasivnih hladnjaka u unutrašnjosti napajanja, što svakako pozdravljamo, ali i dodavanje mikrokontrolera za upravljanje OLED ekranom i RGB osvjetljenjem. O ta druga dva zahvata ne znamo što bismo mislili. S jedne strane, zanimljivo je i nesvakidašnje u kućištu imati napajanje na čijoj ćete bočnoj stranici vidjeti trenutačnu potrošnju sustava. S druge, malobrojna su kućišta, osobito među modelima više klase, kod kojih napajanje nije sakriveno nekom vrstom pokrova, ili smješteno u potpuno odvojenu komoru i sakriveno od pogleda. Thorov OLED ekran, kao i RGB efekti (svjetleći logo ROG), koji se pomoću Aura Synca mogu uskladiti sa svjetlosnim efektima drugih Asusovih uređaja, većini će korisnika biti nevidljivi i potpuno beskorisni. Nije se lako pomiriti s činjenicom da smo platili nešto od čega nikad nećemo imati koristi…

Za hlađenje napajanja, osim masivnih pasivaca, zadužen je 135-milimetarski ventilator, koji uspijeva ostati impresivno tih pod svim razinama opterećenja, a pri manjim opterećenjima i posve bešuman, s obzirom na to da tada miruje. U slučaju da ne želite da ga integrirana temperaturna sonda budi iz mirovanja porastom temperature, već preferirate da se okreće neprestano, ništa lakše – takozvani “0 dB” način rada deaktivira se pritiskom na tipku na stražnjoj strani napajanja. Ta implementacija mnogo je smislenija od one koju smo vidjeli kod nekih Seasonicovih napajanja, gdje se taj prekidač smješta na unutarnju stranu napajanja, pored konektora, tako da ga je, nakon ugradnje napajanja u iole skučenije kućište, gotovo nemoguće doseći.

Thor je posve modularan, a konektora i priloženih grana više je no što bi vam ikad moglo zatrebati
Thor je posve modularan, a konektora i priloženih grana više je no što bi vam ikad moglo zatrebati

Vjerojatno ne trebamo naglašavati da je Thor potpuno modularan. Isporučuje se s omanjom šumom kabela: 20+4-pinskim ATX (610 mm), dva 4+4-pinska EPS (650 mm), šest 6+2-pinskih PCIe (680 mm), tri grane sa SATA konektorima, dvije grane s molexima, kabelima za RGB osvjetljenje – ukratko, apsolutno svime što bi vam moglo zatrebati da nahranite komponente vašeg računala. Zanimljivo je da kabeli za napajanje grafičkih kartica dolaze u dvije izvedbe – posve omotani i s izloženim, individualno opletenim žicama. Korisnici mogu sami odlučiti koja estetika im bolje odgovara. Također, četiri PCIe kabela na sebi imaju samo jedan 6+2-pinski konektor – njih ćete htjeti koristiti u slučaju da planirate ozbiljnije overklokirati grafičku karticu pa njeno napajanje preko jedne “grane”, podijeljene na dva 6+2-pinska konektora, ne bi bilo optimalno.

Energetske specifikacije testiranog 1.200-vatnog Thora sulude su – kroz 12-voltni rail može isporučiti do 100 A struje, a kroz 3,3 i 5-voltni do 25 A. Bez velikih iznenađenja, mjerni instrumenti pokazuju odlične rezultate učinkovitosti, regulacije opterećenja i tranzijentnog odziva, osobito pri višim opterećenjima. U rasponu opterećenja od 400 W do 1 kW Thor uspijeva držati učinkovitost iznad 90%, uz zaista minimalna odstupanja od idealnih vrijednosti napona (do 0,2 V za 12-voltni rail, odnosno do 0,03 V za 3,3 i 5-voltne railove). Izvrsno je i filtriranje napona brujanja (ripple), osobito na 5 i 12-voltnim railovima.

U smislu performansi, Thor 1200P zapravo ima samo jedan “problem” – presnažan je. Ovo napajanje maksimalnu učinkovitost i stabilnost napona daje kad ga se ozbiljnije nagazi, a realnost je takva da će ga mnogi korisnici rijetko kad moći natjerati na više od 50% opterećenja. Zbog toga, 850-vatni Thor čini se kao mnogo razumnija kupnja, ne samo radi 100 eura niže cijene, već i zato što ćete s njime mnogo lakše zaći u optimalno radno područje.

Asus ROG Thor 1200P

  • Izvanredne performanse (osobito pod većim opterećenjima)
  • Provjerena hardverska platforma
  • Kvalitetno hlađenje
  • Najtiše napajanje visokog kapaciteta na tržištu
  • Potpuno modularno
  • Mnoštvo kabela
  • Dvije izvedbe PCIe kabela
  • Zanimljiv koncept s OLED ekranom
  • Trebamo li zaista RGB efekte na napajanju?
Performanse 10
Buka 10
Kvaliteta izrade 10
Izvedba kabela 10
Isplativost 6
UKUPNI DOJAM 9
Cijena 330 eura Prikaži sve cijene Ustupio: Asus