Kaspersky Lab napušta američko tržište zbog vladine zabrane

Ruska tvrtka za kibernetičku sigurnost i antivirusnu zaštitu, Kaspersky Lab, najavila je gašenje svojih poslovnih operacija u Sjedinjenim Američkim Državama. Ova odluka uslijedila je nakon što je američka vlada zabranila prodaju njihovog softvera u zemlji, pozivajući se na zabrinutosti vezane za nacionalnu sigurnost

Ivan Podnar utorak, 16. srpnja 2024. u 10:10

Ured za industriju i sigurnost američkog Ministarstva trgovine uveo je nedavno zabranu prodaje antivirusnog softvera Kaspersky Laba na teritoriju SAD-a. Ova zabrana temelji se na sumnjama američke vlade da tvrtka, zbog svog ruskog podrijetla, potencijalno predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti i privatnosti.

Zatvaraju urede, otpuštaju zaposlene

Zabrana stupa na snagu 20. srpnja 2024. godine, od kada Kaspersky više neće smjeti prodavati svoj softver američkim potrošačima i tvrtkama. Postojećim korisnicima bit će dopušteno primati ažuriranja softvera i sigurnosne nadogradnje do 29. rujna 2024. Nakon tog datuma, Kaspersky će biti u potpunosti spriječen distribuirati bilo kakva ažuriranja softvera američkim klijentima. Kao izravna posljedica ove zabrane, Kaspersky Lab donio je odluku o zatvaranju svojih američkih ureda i otpuštanju zaposlenika baziranih u SAD-u.

"Tvrtka je pažljivo ispitala i procijenila utjecaj pravnih zahtjeva SAD-a i donijela ovu tužnu i tešku odluku budući da poslovne prilike u zemlji više nisu održive", stoji u priopćenju tvrtke. Kaspersky nije rekao koliko je radnika u američkom odjelu otpušteno, osim što je rekao da "to utječe na manje od 50 zaposlenika u SAD-u".

Nisu navedeni konkretni razlozi

Kaspersky se suočava s optužbama o vezama s ruskom vladom jos od 2015. godine. Situacija je kulminirala 2017. godine kada je američka vlada zabranila korištenje Kasperskyjevog softvera u saveznim agencijama zbog sigurnosnih razloga.

Iako Ministarstvo domovinske sigurnosti, koje je objavilo zabranu, nije navelo konkretne razloge za svoju odluku, medijski izvještaji, citirajući anonimne vladine dužnosnike, referirali su se na dva incidenta.

Navodni incidenti

Prema jednom, vanjski suradnik Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA) koji je razvijao hakerske alate za obavještajnu agenciju, imao je instaliran Kasperskyjev softver na svom kućnom računalu. Softver je navodno detektirao izvorni kod kao zlonamjerni i uklonio ga s računala, što je uobičajena funkcija antivirusnog softvera. Navodno, izolirani kod je završio u laboratorijima Kasperskyja.

Drugo izvješće tvrdilo je da su izraelski špijuni uhvatili ruske vladine hakere kako koriste Kasperskyjev softver za pretraživanje korisničkih sustava u potrazi za datotekama koje sadrže američke državne tajne.

Kaspersky oštro demantirao

Kaspersky je oštro demantirao tvrdnje da je itko koristio njihov softver za pretraživanje tajnih informacija na korisničkim računalima. Tvrtka je objasnila da su alati na računalu NSA-ovog suradnika detektirani na isti način na koji svi antivirusni programi detektiraju sumnjive datoteke, koje zatim izoliraju ili ekstrahiraju radi analize.

Eugene Kaspersky, izvršni direktor tvrtke, izjavio je da je, nakon što je Kaspersky otkrio da kod koji je njihov antivirusni softver detektirao na računalu NSA-ovog suradnika nije bio zlonamjerni program već izvorni kod u razvoju za hakerske operacije američke vlade, osobno naredio zaposlenicima da izbrišu taj kod.

Tvrtka je oštro negirala sve ove optužbe i pokrenula "globalnu inicijativu za transparentnost", koja je uključivala preseljenje ključne infrastrukture u Švicarsku i otvaranje "centara transparentnosti" za pregled njihovih praksi.

Unatoč tim naporima, ove godine američko Ministarstvo trgovine najavilo je zabranu prodaje i pružanja ažuriranja Kasperskyjevog softvera za američke kupce.

Tražite alternativu

Za američke potrošače i tvrtke koji trenutno koriste Kaspersky proizvode, ovaj razvoj događaja zahtijeva brzu tranziciju na alternativna rješenja za kibernetičku sigurnost. Američka vlada naglasila je da trenutni korisnici ne krše zakon, ali im se sugerira da čim prije nadju na druge antivirusne softvere.