Bioračunala od živih ljudskih neurona – na pretplatu

Švicarska kompanija FinalSpark izradila je "bioračunala" od ljudskih neurona, spojila ih elektrodama i sada ih "programira" izlaganjem dopaminu. Sustav organoida moguće je i unajmiti te koristiti na daljinu

Sandro Vrbanus nedjelja, 18. kolovoza 2024. u 16:29

Uz sustave softvera kao usluge, računalstva i pohrane u oblaku te sve moguće ostale oblike usluga koje se koriste uz pretplatu preko Interneta, znanstvenici sada imaju priliku na takav način koristiti i "bioračunala" izrađena od pravih ljudskih neurona. Za njih je zaslužna švicarska kompanija FinalSpark, čiji je cilj stvoriti pravu, elektroničko-biološku neuronsku mrežu za izvođenje računalnih operacija.

Uče poput mozga

Osnovna premisa jednostavna je – ljudski mozak iznimno je učinkovit, za rad njegovih oko 86 milijardi neurona potrebno tek oko 20 W energije. Sličan sustav, sastavljen od klasičnih silicijskih komponenata trebao bi oko 10 MW, što znači da su neuroni efikasniji za red veličine milijarde. Sljedeći, dakle, evolucijski skok u razvoju računala trebao bi biti korištenje "tehnologije" ljudskog mozga, neurona, kako bi se stvorila vrlo brza i efikasna "bioračunala". Takav pothvat uspio je ovim Švicarcima, doduše na vrlo malenoj skali.

Oni su uspjeli stvoriti nekoliko "biočipova" od živih neurona, tzv. organoide, spojene elektrodama na računalno sučelje. Svaki od njih promjera je tek oko pola milimetra i ima osam elektroda koje stimuliraju neurone i povezuju ih s računalom. Neurone se stimulira dopaminom, kao u ljudskom tijelu, pa ih se na taj način "uči" slanjem pozitivnih povratnih informacija u slučaju kad odrade zadatak na zadovoljavajući način. Stvaranje organoida tek je prvi korak u razvoju pravog bioračunala, koje bi moglo biti korisno za izvođenje programa iz domene umjetne inteligencije, s potrošnjom energije i do 100.000 puta manjom od sadašnjih AI čipova.

Live stream neurona

Za korištenje tih rudimentarnih bioračunalnih sklopova švicarskoj se kompaniji već prijavilo više od 30 znanstvenih institucija i sveučilišta, neka od kojih već pokušavaju izraditi računalni jezik za komunikaciju s povezanim neuronima te razviti metodu kojom bi se na bioračunalo primjenjivali principi dubokog učenja, kakvima se danas trenira umjetna inteligencija. Osnovni izazov sada je, kažu, pronaći odgovarajući način da se neurone programira da rade ono što istraživači žele.

Sustav organoida moguće je od FinalSparka i unajmiti za 500 dolara mjesečno te ga koristiti na daljinu, preko Interneta, a na njihovim stranicama aktivan je i prijenos uživo rada jednog takvog sklopa. Na njemu je moguće pratiti rad povezanih neurona u stvarnom vremenu.

Organoidi ovog oblika mogu preživjeti stotinjak dana, što je velik napredak od početnih tek nekoliko sati, s koliko je razvoj započeo. U kompaniji navodno već sad imaju u "proizvodnji" dvije do tri tisuće sklopova, koji bi se jednog dana mogli povezati u "neuroplatformu" i raditi poput pravih računala.