Istraživači iz Južne Koreje prozirnom fotonaponskom ćelijom pune mobitel

Južnokorejski su znanstvenici izradili modularnu malenu fotonaponsku ploču, dovoljno prozirnu da bude postavljena preko ekrana mobilnog uređaja, ali i dovoljno snažnu da mu može napuniti bateriju

Sandro Vrbanus utorak, 17. rujna 2024. u 09:12
📷 Ulsan National Institute of Science and Technology
Ulsan National Institute of Science and Technology

Razvoj inovacija u području fotonaponskih ćelija mogao bi u budućnosti dovesti do toga da su one zaista sveprisutne, savitljive, pogodne za svaku površinu, vrlo efikasne, ali i – prozirne. Ovo posljednje u fokusu je tima južnokorejskih znanstvenika, koji su uspjeli u izradi jednog takvog rješenja. Njihov izum je prozirna solarna ćelija od kristalnog silicija, koja u većoj mjeri ne koristi metalne elemente i stoga može biti zaista prozirna za vidljivu svjetlost.

Gotovo nevidljivi paneli

Prvi funkcionalni primjerak takve fotonaponske ćelije površine je 16 cm2, a u cijelom svojem modulu ne koristi niti jedan neprozirni dio. To znači da bi se u budućnosti takva rješenja mogla neprimjetno integrirati, primjerice, u ekrane mobilnih uređaja i služiti za punjenje njihovih baterija. Efikasnost modula je na razini između 14 i 20%, a pokazalo se da je on u stanju davati struju napona 10 V na 235 mW. Kako bi prikazali stvar u praksi, istraživači su panel spojili na mobitel i koristili ga za punjenje baterije, samo korištenjem solarne energije.

Paneli su izrađeni po principu "all-back-contact" (ABC), što znači da su im svi električni vodovi i priključci smješteni na stražnjoj strani. Dodatno, prozirni paneli veličine jednog kvadratnog centimetra mogu se međusobno spajati bez vidljivih spojeva, čineći tehnologiju skalabilnom i prilagodljivom za različite primjene.

📷 Ulsan National Institute of Science and Technology
Ulsan National Institute of Science and Technology

"Otvorili smo novi način za istraživanje modularizacije, što je ključno za komercijalizaciju prozirnih silicijskih solarnih ćelija. Planiramo nastaviti s daljnjim istraživanjem kako bi prozirne solarne ćelije mogle postati ključna tehnologija u ekološki prihvatljivoj energetskoj industriji budućnosti", poručio je jedan od istraživača, profesor Kwanyong Seo.

Studija koja opisuje ovu inovaciju objavljena je u prošlomjesečnom broju časopisa Proceedings of the National Academy of Sciences.