Zabava

Pet zabranjenih videoigara (koje će bespovratno iskvariti vašu nevinu dušu)

📷 Izvor: Mortal Kombat/YouTube
Kristian Komorčec nedjelja, 20. srpnja 2025. u 09:00

Od energetskih pića do ekstremnog nasilja, razloga za zabranu nipošto ne manjka, a mi vam u nastavku donosimo pet kontroverznih igara koje u barem jednoj zemlji na svijetu nije moguće legalno zaigrati

Iako se gospon Google nikako ne može odlučiti pripada li ova čast grožđu, smokvama ili datuljama, i vi i mi ipak znamo da je najslađe voće ono zabranjeno.

Doduše, vrijedi li ova stara narodna poslovica i kada su posrijedi videoigre, nismo baš sigurni. Ipak, to nas nije spriječilo da posebno za vas pažljivo proberemo pet videoigara toliko problematičnih da vlasti naprosto nisu mogle dopustiti njihovu konzumaciju, a koje ponovno nismo poredali ni po kakvom posebnom redoslijedu...

📷 Izvor: AlphaYellow/YouTube
Izvor: AlphaYellow/YouTube

Manhunt 2 (PlayStation 2, PSP, Nintendo Wii, PC, 2007.)

Od GTA III koji je zbog mogućnosti usmrćivanja virtualnih prostitutki bio privremeno zabranjen u Australiji, preko Bullyja koji je zbog maloljetničkog nasilja svojedobno zabranjen u Brazilu, pa sve do GTA V koji je tek odnedavno dostupan u UAE-u i Saudijskoj Arabiji, kontroverznih Rockstarovih igara definitivno ne manjka.

Ipak, nijedan naslov ovog renomiranog njujorškog developera nije izazvao takvu sablazan kao Manhunt 2, koji se dičio još brutalnijim egzekucijama neprijateljskog življa (gušenje plastičnom vrećicom, obezglavljivanje, iskapanje očiju...) u odnosu na zloglasnog mu prethodnika.

Zgroženi eksplicitnošću fiktivnog nasilja, dežurni dušobrižnici u Njemačkoj, Maleziji, Južnoj Koreji te na Novom Zelandu Manhunt 2 tako su zabranili odmah po izlasku, u Velikoj Britaniji dopuštena je prodaja isključivo cenzurirane inačice, dok se u SAD-u, pak, široke distribucije dokopala tek okljaštrena Mature verzija igre.

📷 Izvor: IGN/YouTube
Izvor: IGN/YouTube

The Guy Game (PlayStation 2, Xbox, PC, 2004.)

Koncipiran kao generičan kviz znanja u kojem napaljeni odlikaši bivaju nagrađeni FMV sekvencama djevojaka u toplesu, The Guy Game na nož je dočekan neposredno nakon što je 2004. godine izašao za PlayStation 2, Xbox i PC.

No, kamo sreće da su manjak originalnosti, neuvijeni seksizam i pubertetski humor bili jedini krimeni ove prve i jedine uzdanice Topheavy Gamesa, jer dotična će se ujedno ogriješiti i o američki zakon. Vidite, uskoro će se ispostaviti da je jedna od djevojaka koje su The Guy Game „obogatile” svojim obnaženim grudima bila ne samo maloljetna, već također i nesvjesna svrhe za koju će njezine snimke biti upotrijebljene.

U raspletu pravnog spora koji će ubrzo uslijediti, nadležni sud u Teksasu zabranit će daljnju distribuciju The Guy Gamea, a što će u konačnici rezultirati i gašenjem Topheavy Gamesa – developera za kojim nitko nije previše plakao.

EA Sports MMA (PlayStation 3, Xbox 360, iOS, 2010.)

Ako biste morali pogađati zašto EA Sports MMA nije dostupan u jednoj uljuđenoj državi kao što je Danska, zacijelo biste pretpostavili da su njezini žitelji ostali osupnuti neuvijeno nasilnom naravi naslova u kojem se virtualni MMA borci mlate do iznemoglosti.

U tom biste se slučaju, avaj, fino prevarili jer danskim vlastima kamen spoticanja nisu predstavljala ni leteća koljena, ni high kickovi, ni kojekakvi chokeholdovi, ni bilo što slično, već reklame za energetske napitke.

Naime, budući da je u domovini Hamleta reklamiranje energetskih napitaka maloljetnicima strogo zabranjeno, EA Sports MMA (kao PEGI 16 naslov) nije mogao biti pušten u prodaju bez uklanjanja spornog sadržaja. To se, međutim, nije dogodilo jer je prepredeni div iz Redwood Cityja procijenio da mu se više isplati zaobići čitavo tržište nego li prilagođavati igru, pa su tako Danci sve do današnjih dana ostali zakinuti za sasvim solidan EA Sports MMA.

📷 Izvor: Mortal Kombat/YouTube
Izvor: Mortal Kombat/YouTube

Mortal Kombat 11 (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC, Nintendo Switch, Stadia, 2019.)

Kada se te davne 1992. godine sručio na arkadne automate, prvi Mortal Kombat izazvao je dotad neviđenu moralnu paniku, koja će dvije godine kasnije kumovati rođenju američkog sustava dobne klasifikacije videoigara (Entertainment Software Rating Board ili ESRB).

Međutim, iako su se široke narodne mase zgražale nad „realističnim” digitiziranim spriteovima, hektolitrima pikselizirane krvi i uznemirujuće sočnim Fatalityjima, Midwayjevo hitoidno čedo ipak je bilo moguće zaigrati svugdje osim u Njemačkoj i Uzbekistanu (koji će zabraniti prodaju čitavog serijala).

Nažalost, isto se ne može reći i za Mortal Kombat 11, koji će zbog ekstremnog nasilja i komunističke simbolike (Kold War Skarlet kostim) po izlasku biti zabranjen u Indoneziji, Japanu, Ukrajini, Južnoj Koreji i Kini, te se tako prometnuti u najkontroverzniji nastavak ove kultne tabačine potekle iz pomaknutih umova Eda Boona i Johna Tobiasa do sada.

📷 Izvor: The Official Pokémon YouTube Channel/YouTube
Izvor: The Official Pokémon YouTube Channel/YouTube

Pokémon Go (iOS, Android, 2016.)

Ako 2016. godinu niste prespavali, Pokémon Go naprosto niste mogli izbjeći. Baš kao ni silne Pokémon trenere koji su, obuzeti neutaživim porivom da ih skupe sve i tako postanu najveći kao nitko do tad, čitavo ljeto i dobar dio jeseni bauljali po javnim i privatnim površinama.

Dakako, pod uvjetom da u to vrijeme niste živjeli u Iranu – jedinoj zemlji izuzev Sjeverne Koreje u kojoj vas je Pokémon groznica mogla (barem djelomice) zaobići.

Naime, dok su razigrani Kinezi Velikom kineskom vatrozidu (koji blokira igri nasušno potreban Google Maps) ipak mogli doskočiti uz malu pomoć VPN-a, iranske vlasti ovaj bizaran društveni fenomen uspjele su srezati praktički u korijenu. Točnije, već petog kolovoza, kada je iransko Vrhovno vijeće za virtualni prostor (da, i to postoji) Pokémon Go trajno zabranilo, proglasivši ga pritom prvoklasnom prijetnjom po nacionalnu sigurnost ove poprilično nesigurne bliskoistočne države.