Koliko je mobitel zapravo dobar glazbeni svirač?

Kvaliteta zvuka na mobitelima donedavno nije pratila razvoj kvalitete dijelova poput ekrana i kamere. LG V20 bio je jedan od pionira u posve drugačijem poimanju zvuka “u džepu”, stoga smo upravo njega iskoristili da bismo provjerili što zapravo nude uređaji s naprednijim audiosustavom

Aron Paulić petak, 26. siječnja 2018. u 15:11
LG V20 - SPECIFIKACIJE
Ekran 5,7” IPS, 2.560×1.440 (Gorilla Glass 4)
Statusni ekran 160x1.040
Procesor Qualcomm Snapdragon 820
RAM / Memorija 4 GB / 64 GB (+ microSD do 256 GB)
Stražnje kamere 16 MP (f/1.8, 29mm) + 8 MP (f/2.4, 12mm)
Prednja kamera 5 MP, f/1,9
Konektori USB-C
Baterija 3.200 mAh
Dimenzije 159,7 x 78,1 x 7,6 mm
Masa 174 g
Audio ES9218 Sabre Quad DAC (32-bit / 192 kHz) i 3x High Acoustic Overload Point mikrofoni (24-bit / 96 kHz FLAC snimanje zvuka)
Jamstvo 2 godine

Čemu recenzirati mobitel koji je izašao prije više od godinu dana te je već dobio i nasljednika? Da stvar bude čudnija, LG-jeva linija “V” uopće nije u službenoj ponudi LG-ja za naše tržište. Za ovaj zakutak svijeta predviđena je (samo) “G” serija LG-jevih najboljih modela, koja nudi slične karakteristike, ali V se ipak razlikuje u potpunoj orijentiranosti na audio mogućnosti. Kako smo V20 ipak pronašli u ponudi domaćeg dućana Neutrino Mobile, odlučili smo provjeriti njegove audio mogućnosti.

Model LG V20 u trenutku objave bio je jedini mobitel na tržištu s četverostrukim digitalno-analognim pretvaračem (DAC-om). Tvrtka ESS, sa svojim brendom Sabre, dobro je poznato ime u svijetu digitalno-analogne pretvorbe, a njihov čip ES9218 idealan je upravo za male uređaje poput mobitela, DAP-ova ili USB DAC-ova. To je zapravo 32-bitni SoC koji pretvara PCM do 384 kHz, te DSD512. Osim samog DAC-a, opremljen je i audiopretpojačalom koje daje 2 Vrms na izlazu, a regulacija glasnoće odvija se u analognom dijelu, nakon konverzije.

LG V20 pokazao nam je da mobiteli s naprednim akustičkim rješenjima imaju itekakvog smisla
LG V20 pokazao nam je da mobiteli s naprednim akustičkim rješenjima imaju itekakvog smisla

Te karakteristike omogućile su da analogni izlaz LG-ja V20 bude dostatan za pogonjenje većine slušalica, bez potrebe za dodatnim pojačalom, a također se može sasvim dobro upotrijebiti i za spajanje na pojačalo i zvučnike. Displej našeg audiopojačala pokazivao je da V20 na izlazu daje nekih 8 dB više nego Moto Z i Huawei P9, koje smo imali pri ruci za usporedbu. Kvaliteta zvuka nadmašuje sve što smo do sada čuli na mobilnim telefonima i može se ravnopravno nositi s linijskim playerima/DAC-ovima slične cijene.

Kako ne bi bilo zabune, V20 ima samo jedan ugrađeni zvučnik osrednje kvalitete i uopće nije namijenjen da bi se zvuk slušao direktno s njega. U punom, četverostrukom modu rada, raste potrošnja energije pa je LG u svoj softver ugradio pametno upravljanje DAC funkcijama. Kada je analogni izlaz (klasični 3,5 mm) prazan, radi samo jedan od četiri pretvornika. Tek se nakon uključenja analognog izlaza dobiva kontrola nad svim funkcijama i moguće je iskoristiti sve što audiosekcija ovog mobitela može.

Osim analognog izlaza, u LG-ju su se pobrinuli za to da i bežični dio bude na audiofilskoj razini. V20 podržava Bluetooth kodek aptX HD, koji ima gotovo dvostruko veću propusnost od standardnog SBC kodeka. Kako bi se iskoristio aptX HD, mora ga podržavati i druga strana, dakle bežični zvučnik ili slušalice. V20 sam prepoznaje podržava li uparena periferija aptX ili aptX HD. Barem se nadamo da je tako, jer upravljački softver ne nudi nikakvu notifikaciju, niti mogućnost kontrole aktivnog kodeka.

Pregledna, no pomalo skromna kontrola DAC-a
Pregledna, no pomalo skromna kontrola DAC-a

Treća specifičnost ovog LG-jevog telefona također je vezana uz audio. Osim dobrog analognog izlaza i naprednog Bluetootha, V20 je opremljen s čak tri High Acoustic Overload Point mikrofona, koja mogu podnijeti i snimanje do 132 dB, navodno bez izobličenja. Ako ste ikada probali snimiti omiljeni bend na koncertu, znat ćete cijeniti tu prednost. Zvuk se može snimiti u 24-bit/192kHz FLAC, a snimanje zvuka potpomognuto je aplikacijom HD Audio Recorder, koja ima “Studio” i “Concert” mod s preddefiniranim filtrima. Softver i mikrofone su, navodno, usavršili stručnjaci Bang & Olufsena, čiji se logo ističe na poleđini mobitela. Na američkom tržištu V20 dolazi bez B&O loga, vjerojatno radi kakvih licencnih prava.

Osim audio značajki, V20 ima još nekoliko interesantnih karakteristika. Prvo, tu je njegov sekundarni statusni zaslon, smješten pri vrhu uređaja. Dobar dio notifikacija, pa čak i kontrole izvođenja glazbe, mogu se nadzirati bez uključivanja glavnog ekrana. Izmjenjiva baterija druga je neobična značajka. Već duže vrijeme nismo je vidjeli na mobitelima ove klase, a zapravo je vrlo praktična.

Iako na tržištu V20 više nije usamljen, a i iz vlastite kuće ima jaku konkurenciju u obliku modela V30 i G6, ovaj mobitel cijenom i kompletnim rješenjem za audioreprodukciju i snimanje treba ući u najuži izbor svakog audioentuzijasta.

LG V20

  • Četverostruki DAC
  • aptX HD
  • Snimanje zvuka
  • Kamere su za današnje pojmove ispodprosječne
Kvaliteta zvuka 10
Isplativost 8
UKUPNI DOJAM 9
Cijena 2.999 kn Prikaži sve cijene Ustupio: Neutrino Mobile