Što se nalazi unutar Tesline i BYD-ove baterije i koja je bolja?

Njemački istraživači secirali su baterije električnih automobila najpopularnijeg američkog i kineskog proizvođača i otkrili neke neočekivane razlike i sličnosti u konstrukciji i izboru materijala

Mladen Smrekar subota, 8. ožujka 2025. u 19:15
Tesla 4680 (gore) i BYD Blade baterije 📷 Jonas Gorsch
Tesla 4680 (gore) i BYD Blade baterije Jonas Gorsch

Dva glavna proizvođača dominiraju tržištem električnih vozila: TeslaBYD. Međutim, oba su proizvođača objavila ograničene podatke o svojim baterijama, tako da je mehanička struktura i karakteristike ovih baterijskih ćelija ostala tajanstvena. Kako bi usporedili baterije koje koristi svaki proizvođač i bolje razumjeli kako EV baterije općenito funkcioniraju, istraživači Sveučilišta RWTH u Aachenu  rastavili su dvije baterije -Tesla 4680 i BYD Blade - i svoja zapažanja objavili u časopisu Cell Reports Physical Science.

Bez silicija

Analiza pokazuje da Tesline baterije daju prednost visokoj gustoći energije i performansama, dok BYD-ove karakteriziraju volumenska učinkovitost i jeftiniji materijali. Sve u svemu, studija je otkrila da je BYD-ova baterija učinkovitija jer omogućuje lakše upravljanje toplinom.

Vanjske značajke, dimenzije i format ćelija 📷 Jonas Gorsch
Vanjske značajke, dimenzije i format ćelija Jonas Gorsch

"Bili smo iznenađeni što nismo pronašli sadržaj silicija u anodama nijedne ćelije, posebno u Teslinoj ćeliji, budući da se silicij u istraživanjima naširoko smatra ključnim materijalom za povećanje gustoće energije", priznaju istraživači koji su otkrili značajne razlike u brzini punjenja i pražnjenja u odnosu na maksimalni kapacitet.

Razlike i sličnosti

Uz to, uočili su da BYD Blade koristi drugačiju metodu držanja listova elektroda na mjestu. Tesla baterija koristi novo vezivo, tvar koja drži zajedno aktivne materijale u elektrodama, u usporedbi s onima koje koristi većina proizvođača u industriji.

Konfiguracija unutarnjih elektroda ćelija i njihove značajke  📷 Jonas Gorsch
Konfiguracija unutarnjih elektroda ćelija i njihove značajke Jonas Gorsch

Baterije su pokazale i neke neočekivane sličnosti: obje koriste neobičan način povezivanja svojih tankih elektrodnih folija laserskim umjesto ultrazvučnim zavarivanjem. Također, iako je BYD ćelija puno veća, udio komponenti pasivne ćelije kao što su kolektori struje, kućište i sabirnice je sličan.

Pojednostavljena skica poprečnih presjeka ćelija prikazuje sve njihove unutarnje komponente  📷 Jonas Gorsch
Pojednostavljena skica poprečnih presjeka ćelija prikazuje sve njihove unutarnje komponente Jonas Gorsch

Rezultati ove studije pokazuju kako Teslina i BYD-ova baterija postižu dva "vrlo inovativna", ali "temeljno različita" pristupa dizajnu, zaključuju istraživači.