Projekt SynHG: prvi korak prema umjetnom ljudskom genomu
Jedan od najambicioznijih projekata u suvremenoj biologiji mijenja medicinu iz temelja i otvara važne društvene i filozofske rasprave o granicama znanstvene intervencije u ljudski život

Britanski znanstvenici s prestižnih sveučilišta u Oxfordu, Kentu, Manchesteru, Cambridgeu i Londonu pokrenuli su ambiciozni i kontroverzni projekt Sintetičkog ljudskog genoma (SynHG). Cilj im je izraditi potpuno sintetički ljudski kromosom u sljedećih pet do deset godina, što je prvi takav pokušaj u svijetu. Znanstvenici namjeravaju digitalno isplanirati cijeli DNK slijed jednog kromosoma, što čini oko 2% ljudskog genoma, te ga potom konstruirati u laboratoriju uz pomoć umjetne inteligencije i robotskih sustava.
Etičke rasprave
Projekt SynHG izaziva i brojne etičke rasprave. Iako znanstvenici naglašavaju da neće pokušavati stvoriti sintetski organizam ili "umjetni život”, već će se rad odvijati isključivo u laboratorijskim uvjetima, kritičari upozoravaju na mogućnost zloupotrebe tehnologije, uključujući stvaranje biološkog oružja ili genetski modificiranih ljudi.