Njemačka vlada prodala bitcoine, izazvala paniku na tržištu i kritike zbog konverzije u euro
Nedavna prodaja 50.000 bitcoina vrijednih preko 2 milijarde eura od strane njemačke vlade izazvala je turbulencije na tržištu kriptovaluta, zabrinula investitore i potakla raspravu o postupcima vlada sa zaplijenjenom digitalnom imovinom
U siječnju 2024. godine, njemačke vlasti, uključujući saveznu državu Sasku, zaplijenile su približno 50.000 bitcoina (BTC) s ilegalne web stranice za streaming filmova Movie2k.to. Ova zapljena, inicijalno vrijedna gotovo 3 milijarde dolara, predstavljala je jednu od najvećih zapljena kriptovaluta u njemačkoj povijesti.
Utržak 2.154.281.200 eura
Od 19. lipnja ove godine njemačka vlada aktivno prodaje ove bitcoine. Do sada je prodana skoro cijela količina osim 3815 BTC-a. Novac koji je dobila njemačka Vlada prodajom, otprilike po današnjoj jediničnoj vrijednosti od 53.857,03 eura, iznosi 2.154.281.200 eura. Prodaje su provedene putem različitih kripto mjenjačnica, uključujući Coinbase.
"Ekstremni strah" ulagača
Ova masovna prodaja podudarila se sa značajnim padom cijene bitcoina. Kriptovaluta je doživjela pad od 25 posto u odnosu na nedavne vrhunce, a od početka lipnja 2024. vrijednost je pala za više od 15 posto.
Reakcija tržišta bila je izrazito negativna. Fear & Greed Index za kriptovalute, mjerilo tržišnog sentimenta, pao je na razine "ekstremnog straha", dosegnuvši najnižu točku od siječnja 2023.
Investitori su bili zabrinuti zbog mogućnosti daljnjeg pada cijena kako se preostali bitcoin bude prodavao. Međutim, stvari se vraćaju na normalu. Portal CoinTelegraph optimistično najavljuje: “Cijena Bitcoina je možda doživjela dno jer njemačkoj Vladi ponestaje Bitcoina za prodaju. Tehnički pokazatelji ukazuju na potencijalni početak faze reakumulacije.”
Loši potez?
Odluka njemačke Vlade o prodaji zaplijenjenih bitcoina naišla je na kritike. Neki tvrde da bi zadržavanje bitcoina kao ekonomske rezerve moglo biti dugoročno korisnije, dok drugi sugeriraju da prodaja predstavlja propuštenu priliku za Njemačku da razvije sveobuhvatniju strategiju za kriptovalute. Odluka o konverziji bitcoina u eure, s obzirom na povijesni rast vrijednosti bitcoina u usporedbi s opadajućom kupovnom moći eura smatra se lošim potezom. Moguće da se radi o odluci koja je potaknuta usuglašavanjem s regulatornim okvirom Tržišta kripto imovine (MiCA), koji je implementiran prošle godine.
I drugi imaju
Prodaja bitcoina od strane Njemačke nije izolirani slučaj. Druge zemlje, uključujući Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo, također posjeduju značajne količine zaplijenjenih kriptovaluta. Američka vlada navodno drži preko 13 milijardi dolara vrijednosti zaplijenjenog bitcoina, dok britanske vlasti posjeduju oko 3,6 milijardi dolara.