Ekonomska neizvjesnost usporava Microsoftova ulaganja u podatkovne centre

Ekonomska realnost natjerala je Microsoft da "resetira" svoje ambiciozne planove za projekt podatkovnih centara u Ohiju. Umjesto servera i "oblaka", zemljište će ponovno služiti za uzgoj kukuruza i pšenice. Izgleda zasad da je jedina obrada podataka koja će se tamo odvijati biti ona o prinosima usjeva...

Bug.hr srijeda, 9. travnja 2025. u 11:48
3287 Beech Road, okrug Licking, u Ohaju, parcela od približno 80 hektara namijenjena za izgradnju podatkovnog centra. 📷 Google Maps
3287 Beech Road, okrug Licking, u Ohaju, parcela od približno 80 hektara namijenjena za izgradnju podatkovnog centra. Google Maps

Microsoft je objavio otkazivanje planiranog ulaganja od milijardu dolara za tri kampusa podatkovnih centara u okrugu Licking u Ohiju. Odluka utječe na predložene objekte u New Albanyju, Heathu i Hebronu, koji su bili dio Microsoftove strategije širenja u središnjem Ohiju. Tvrtka je ove planove najavila u listopadu 2024., s početkom gradnje prvotno zakazanim za srpanj 2025. za lokaciju u New Albanyju, nakon čega bi slijedile ostale lokacije. U međuvremenu, dvije lokacije nastavit će se koristiti u poljoprivredne svrhe.

Ekonomska nestabilnost mijenja ambiciozne planove

U vrijeme kada je Microsoft na početku godine najavio ambicioznu investiciju od 80 milijardi dolara u infrastrukturu podatkovnih centara za 2025. godinu, malo tko je mogao predvidjeti kako će se ekonomska situacija tako brzo zakomplicirati. Aktualna ekonomska nestabilnost, obilježena neizvjesnim carinskim politikama i značajnim padom dionica tehnoloških divova, direktno utječe na industriju podatkovnih centara, prisiljavajući čak i najveće igrače na rekalibraciju svojih planova.

Microsoft nije usamljen u ovom preispitivanju strategije, ali čini se da je najagresivnije pristupio rezanju i odgađanju projekata. Prema analitičarima TD Cowen, Microsoft je u posljednjih šest mjeseci odustao od projekata podatkovnih centara koji bi koristili oko 2 gigavata električne energije u SAD-u i Europi.

Što stoji iza odluke o otkazivanju?

Iako bi se moglo pretpostaviti da Microsoftova otkazivanja projekata ukazuju na višak kapaciteta podatkovnih centara u usporedbi s trenutnim projekcijama potražnje, vjeruje se da je ipak značajniji razlog nova američka carinska politika kao ključni faktor koji utječe na ove odluke. Nedavno najavljene carine na uvoz iz ključnih zemalja poput Kine, Tajvana i Južne Koreje značajno podižu troškove izgradnje podatkovnih centara. Ovo predstavlja poseban izazov za projekte koji ovise o uvozu ključnih komponenti za infrastrukturu. Uz to, globalna ekonomska nesigurnost i pad vrijednosti dionica tehnoloških tvrtki potaknuli su investitore da preispitaju ogromna ulaganja u AI infrastrukturu koja još nije dokazala svoju profitabilnost.

Što donosi budućnost?

Microsoft nije u potpunosti odustao od svojih planova. Tvrtka je zadržala vlasništvo nad zemljištima u Ohiju i mogla bi ponovno razmotriti planove razvoja u budućnosti.

Dok Microsoft preispituje svoje planove, konkurencija još uvijek nastavlja s ekspanzijom, ali pitanje je kad će i oni pritisnuti kočnicu. Do njih kao da još nisu došle vijesti o nesigurnim investicijskim vremenima. Oracle planira potrošiti oko 10 milijardi dolara na proširenje podatkovnih centara u 2025., najavljenih kao "najveći podatkovni centar na svijetu". Oni su ipak u malo drugačijoj situaciji s obzirom na buduća rješenja s TikTokom u kojem će biti partner drugim investitorima jednom kad se ta zavrzlama konačno riješi. AWS se još uvijek ne javlja da li će nastaviti s najavljenim ulaganjem od 7,8 milijardi dolara u podatkovne centre u Ohiju.