Novo vodstvo za posrnulog giganta: Intel imenovao Lip-Bu Tana izvršnim direktorom

Lip-Bu Tan, iskusni stručnjak u poluvodičkoj industriji, imenovan je novim izvršnim direktorom tvrtke Intel Corporation, korak kojim se nadaju revitalizirati svoje poslovanje. TSMC nudi suradnju, preuzeo bi upravljanje Intelovim proizvodnim pogonima za poluvodiče, prema želji Trumpove administracije

Bug.hr četvrtak, 13. ožujka 2025. u 11:22
Zgrada Robert Noyce u Santa Clari, u Kaliforniji, glavno je sjedište tvrtke Intel Corporation 📷 Intel
Zgrada Robert Noyce u Santa Clari, u Kaliforniji, glavno je sjedište tvrtke Intel Corporation Intel

Lip-Bu Tan, koji je od 2009. do 2021. bio na čelu tvrtke Cadence Design Systems, donosi više od 20 godina iskustva u sektorima poluvodiča i softvera.

Tan preuzima kormilo

Rođen 1959. godine u malezijskom gradu Muar, Tan je odrastao u Singapuru gdje je započeo akademsku karijeru studirajući fiziku na Sveučilištu Nanyang, prije nego što je nastavio obrazovanje na Massachusetts Institute of Technology (MIT) s magisterijem iz nuklearnog inženjerstva. Kasnije se preusmjerio prema poslovanju, završivši MBA na Sveučilištu u San Franciscu – odluka koja ga je kasnije dovela u tehnološku industriju.

Od investicijskog kapitala do spašavanja Intela

Među Tanovim profesionalnim uspjesima ističe se osnivanje investicijske tvrtke Walden International 1987. godine, koju je do 2001. povećao s početnih 20 milijuna na 2 milijarde dolara. Njegov mandat u Cadence Design Systems bio je posebno uspješan - udvostručio je prihode tvrtke i proširio operativne marže. Također je gotovo dva desetljeća bio član uprave Cadencea, uključujući poziciju izvršnog predsjednika od 2021. do 2023. godine.

Lip-Bu Tan, novi CEO Intela 📷 Intel
Lip-Bu Tan, novi CEO Intela Intel

Tan dolazi u Intel u kritičnom trenutku: dionice su pale za više od 50% u protekloj godini, bivši izvršni direktor Pat Gelsinger napustio je tvrtku u prosincu 2022., i najvažnije, Intel je izgubio nekadašnju tržišnu poziciju i mnogi su ga otpisali.

Mogući zajednički pothvat s TSMC-om

Paralelno s Tanovim imenovanjem, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) predložio je zajednički pothvat za upravljanje Intelovom proizvodnjom koja proizvodi čipove prema dizajnu i specifikacijama klijenata. Prema izvješću Reutersa, TSMC bi upravljao Intelovim proizvodnim pogonima za poluvodiče, zadržavajući manje od 50% vlasništva. TSMC je kontaktirao velike američke dizajnere čipova, uključujući Nvidiju, Advanced Micro Devices, Broadcom i Qualcomm, oko sudjelovanja u ovom zajedničkom pothvatu.

Želja administracije da se uključi TSMC

TSMC je sigurno bio ponukan nastojanjima Trumpove administracije da ojača napredne proizvodnje u Sjedinjenim Državama. Administracija je zatražila TSMC-ovu pomoć u poboljšanju Intelove konkurentnosti, uz uvjet da strane tvrtke ne bi trebale biti većinski vlasnici Intela ili njegove divizije za proizvodnju čipova. Razgovori o TSMC-ovom sudjelovanju započeli su prije nego što je tvrtka najavila ulaganje od 100 milijardi dolara za izgradnju pet novih pogona za proizvodnju čipova u SAD-u.

Predloženi zajednički pothvat mogao bi koristiti Intelu. Dobili bi TSMC-ovu stručnost u naprednoj proizvodnji čipova, iako se postavlja pitanje o održavanju američke kontrole nad ključnim poluvodičkim tehnologijama.

Nakon Tanovog imenovanja i vijesti o TSMC-ovom prijedlogu, Intelove dionice su porasle za 11 posto, što pokazuje optimizam investitora oko potencijalnog preokreta.