Trgovanje ukradenim hitovima na dark webu kažnjeno samo uvjetnom kaznom

Uvjetna kazna 22-godišnjakinji za krađu i prodaju još neobjavljenih pjesama Coldplay, Shawn Mendes i Bebe Rexha, pokazuje koliko je digitalni kriminal ovog tipa slabo sankcioniran

Ivan Podnar nedjelja, 5. siječnja 2025. u 21:20
📷 Ilustracija: Bug.hr, Adobe, Wikipedia
Ilustracija: Bug.hr, Adobe, Wikipedia

Nedavni slučaj iz Velike Britanije otkriva poražavajuću stvarnost: krađa neobjavljene glazbe i prodaja putem dark weba postala je ne samo tehnički jednostavna, već i relativno nerizična aktivnost. Naime, iako se radi o značajnom financijskom oštećenju glazbenika i izdavača, počiniteljici je dodijeljena tek uvjetna kazna.

Skylar Dalziel (22) dobila je uvjetnu kaznu zatvora u trajanju od 21 mjeseca (i 180 sati društveno korisnog rada) zbog prodaje neautoriziranih pjesama poznatih izvođača, među kojima su Coldplay, Shawn Mendes i Bebe Rexha.

Zarada od skoro 50.000 eura

Operacija je bila jednostavna: neovlašteni pristup cloud storage računima u razdoblju od travnja 2021. do siječnja 2023. zatim prodaja. Dalziel je prodajom ukradenog materijala na dark webu ostvarila približno 49.500 eura. Tijekom siječnja 2024. policija je pretresom njezine kuće u Lutonu pronašla diskove koji su sadržavali 291.941 nelegalno nabavljenu glazbenu snimku, uključujući neobjavljene pjesme nekoliko poznatih izvođača. Uhićena je, a potom je i priznala krivnju za devet kaznenih djela protiv autorskih prava te četiri kaznena djela računalne zlouporabe. Pri određivanju uvjetne kazne sud je uzeo u obzir počiniteljičinu dob i nekažnjavanost.

No, presuda potiče pitanje kolika je razlika između digitalnog i stvarnog kriminala, kada se za krađu i preprodaju uz znatnu financijsku korist izriču ovako blage kazne?